NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Naturismus na Rujaně - NĚMECKO

Vložil Petr, 29. Duben 2013 - 21:57

Starší generace si jistě pamatuje na tradiční dovolené na Baltu v 70. a 80. létech minulého století, na kempování a koupání bez plavek v bývalé NDR. Jezdily tam v té době tisíce Čechů. Já sám jsem na německém Baltu dříve nikdy nebyl, ale pamětníci říkají, že právě tam leží počátky českého naturismu.
Při diskusi, co je v Německu k vidění, mi němečtí přátelé návštěvu Baltského pobřeží rozhodně doporučovali, zejména ostrova Rujana.


Velmi hezký cestopis z Německa z roku 2009. Článek mírně redakčně upravil Roland.



Když se mi naskytla shodou okolností příležitost pobýt pár dní pracovně na severu Německa, chvíli jsem sice váhal, ale 14 dní před odjezdem do Německa jsem se přece jen rozhodl Rujanu (německy Ruegen) navštívit a strávit pár dní zejména na tamějším pobřeží.

Informací o pobytu Čechů na německém Baltu v poslední létech jsem našel poskrovnu, na Naturistovi je o pobytu na Baltu v Polsku pouze příspěvek od Laury Miss Natura 2007. Při klikání na mapky či odkazy v tomto příspěvku však na mě vyběhly bud nefunkční odkazy a u polského naturistického portálu hláška mého antivirového programu o hrozbě trojského koně. Tak jsem této snahy rychle zanechal s poznatkem, že na cestě do Polska je lépe využít německých dálnic. Času bylo málo, a tak jsem si 14 dní před odjezdem přes osvědčený booking.com rezervoval hotelový pokoj přímo na prominentním místě ostrova, ve výstavním lázeňském městečku Binz.



Vzdálenost z Prahy na Rujanu činí méně než 700 km a prakticky celá trasa vede po kvalitní dálnici. Oproti cestě z Prahy do Chorvatska je to tedy pořád brnkačka a dá se zvládnout za 7–8 hodin jízdy. Německé dálnice zatím nejsou zpoplatněny, jízda probíhá rovinatým terénem a na „pravých“ dálnicích rychlost není omezena. Dá se tedy celkem pohodlně držet celkovou průměrnou rychlost přes 100 km/hod. Kolem velkoměst Dráždan a Berlína je však třeba počítat s předepsanou rychlostí 80 nebo 100km/hod, a tyhle cedule platí často desítky kilometrů. Na mnoha úsecích, většinou bez odstavného pruhu, je rychlostní limit 130 km/hod jako u nás. Pozor je třeba dát mezi Berlinem a Stralsundem na stav paliva v nádrži, protože na dálnici nepotkáte čerpací stanici třeba i více jak 90 km.

Při zpáteční cestě jsem po 85 km jízdy s rozsvícenou kontrolkou byl nucen sjet z dálnice do několik km vzdálené obce, natankovat a vrátit se zase na trasu. Je třeba počítat s tím, že v dopravní špičce, zejména o víkendech, se mohou objevit zácpy. Obecně ale směr Berlín – Dráždany má přece jen menší provoz než dálnice na západ nebo sever Německa. To na Rujaně panuje o letních prázdninách čilý turistický ruch a tvoří se dlouhé kolony aut zejména díky semaforům v obcích, které vydatně pohyb kolon turistů zpomalují.

Mapka příjezdu na Rujanu.


Zvětšit mapu cesty autem


Auta s českou SPZ jsme na sever od Berlína nepotkali, Ćechů se na severu Německa pohybuje dnes málo. Při jízdě na Rujanu mě kolem 16 hod překvapil zdvořilý telefon z recepce zarezervovaného hotelu, který vyzněl v tom smyslu, jestli to s pobytem myslím vážně. Evidentně dnes český host není na Rujaně samozřejmostí, tak snad proto tohle ověřování. Turistické kapacity jsou na ostrově přes prázdniny dosti plné, hodně míst je vyprodáno dlouho dopředu. Já jsem se ženou strávil na Rujaně 4 dny v prvním týdnu v červenci, těsně před začátkem německých prázdnin a volná místa ještě byla. Alespoň o tom svědčili holandští turisté hledající ubytování na nám známých vývěskách „Zimmer frei“.

O Rujaně lze nalézt další informace na internetu. Nejlepší portály o plážích na Rujaně, co jsem našel: ZDE a TADY.

Vlastní obrázky z cesty na Rujanujsem jsem umístil do galerie Rujana 2009.




(GPS 54.401347,13.616667). Binz je považován na nejhezčí a nejvíce lázeňské pobytové místo na Rujaně a zaparkovat auto blízko svého hotelu může být problém. Poplatek 10 EUR za den se zaparkováním vozidla v podzemní garáži s výtahem byl logickým řešením. Ceny mohou být vzhledem k naší kupní síle určitý problém, protože dvoulůžkový pokoj se snídaní vyšel v hotelu Strandhotel na začátku července na 90 EUR/noc a typická večeře pro dva typicky kolem 25 – 30 EUR včetně přibližně 5 % zpropitného. Kvalita služeb je však na podstatně vyšší úrovni než v Česku. Zejména snídaně nabízela naprosto skvělý, čerstvý sortiment všeho, co si host může přát na začátek dne, počínaje druhy ovoce, džusů, marmelád, klobásek, salámů, sýrů a konče míchanými vajíčky či omeletami se slaninou v britském stylu, které obsluha připravovala přímo v jídelně podle přání každého hosta s houbami, rajčaty apod. Byla samozřejmě možnost pořídit si k jídlu také pizzu za 3 EUR u stánku na ulici, což pro lehčí oběd bylo dobře využitelné. Ale cestovat s takovým přístupem do Německa, myslím si, nemá smysl. Večeře jsme si užívali v hojně navštěvované italské restauraci, kde k našemu překvapení pracovalo několik mladých z Moravy, díky dohodnuté praxi.





Pro klid českých dušiček ještě uvádím typické přímořské ceny: 1 kulička smetanové zmrzliny 1 EUR, káva do 3 EUR, 1 pivo kolem 3 EUR, zmrzlinový pohár 4–6 EUR. V samoobsluhách jsou ale potraviny podstatně levnější a blíží se těm českým. Oblečení, elektronika a nědky i potraviny jsou jak známo už v Německu levnější než u nás.

V Německu se platí eurem, zde najdete aktuální kurz.

Městečko Binz tvoří ulice lemované hotely postavené v lázeňském stylu s centrální třídou (kolonádou) vedoucí od sladkovodního jezera Schmachter See přímo na moře po postaveném molu, u něhož přistávají lodě vozící hosty na výlety po Baltském moři a také pravidelná lodní doprava do Sassnitzu. Na hlavní třídu kolmo v obou směrech navazuje několikakilometrová promenáda podél moře s pěknou 40m širokou pláží s bílým pískem. Pláž je ohraničena travnatým porostem a smíšeným lesíkem, který chrání promenádu a přilehlé hotely před častými nápory větru, zejména v zimním období. Za slušného počasí řada hostů vybíhá přímo po pláži z hotelu podél moře.

Pláž je s typicky německou důkladností rozdělena na „Textilstrand, hlavní textilní pláž, která se rozprostírá přímo pod promenádou. Po několika stech metrech navazuje na každé straně „FKKstrand“, určená pro příznivce koupání bez textilu a jako poslední úsek je vymezen tzv. „Hundestrand“, určený pro hosty se svými čtyřnohými miláčky. Na plážích jsou vyvěšena pravidla chování na pláži. Psi na textilní ani FKK pláže nesmějí. Radnice městečka vymezuje závazná pravidla pro chování na pláži. Počítá např. s takovou maličkostí, jakou představují dovolené rozměry písečných výtvorů (hradů). A tak se dočítám, že každá stavba z písku může být maximálně 40 cm vysoká a 3.5 metru široká….. Český našinec může kroutit hlavou, ale něco na tom je. Jasně vymezené mantinely přece jen eliminují budoucí možné spory….. a ty naše nekonečné diskuse, obtěžuje-li něco či neobtěžuje, je-li něco dovoleno, či ne……

Další informace o městečku Binz lze nalézt na portálu třeba tady.





Můj rekreační den začíná ranním výběhnutím před snídaní v šortkách a tílku na pláž a běžím zhruba 2km přes textilní a FKK pláž na tu psí a zpět na konec FKK části. Je-li pěkné ráno se sluníčkem, písek se rychle ohřívá, sundavám po běhu, co mám na sobě a dopřávám si ranní koupel v 18°C chladné či teplé mořské vodě Baltu spolu s dalšími hosty na pláži. Po chladivé koupeli vystavuji tělo hřejivým paprskům, procházím se kus po pláži s oblečením v ruce, a pak se oblékám a vracím do hotelu na kulinářskou snídani. Ráno se na plážích objevují hlavně páry, střední a starší generace. Koupou se bez plavek, a to také na textilní pláži, plavkáčů je na celém pobřeží naprostá menšina. K deváté hodině se situace začíná měnit s příchodem plážové služby (plavčíků), kteří dozírají na bezpečnost hostů také na FKK pláži. Hosté si zde vybírají pláž především podle nejistého baltského počasí. Textilní pláž je při hezkém počasí přeplněná. V dnešní nejisté době lidé i zde preferují bezpečí textilního pokryvu.
 

Find more about Weather in Rostock, DL


Zdejší severskou specialitou je tzv. Strandkorb, plážový košík či budka, která hosta chrání ze tří stran při dost častém a nepříjemném chladivém větru. U nás ho nahrazuje plážový stan, který si také zde někteří hosté staví na písku. Nelze tu ale očekávat, že člověk stráví na pláži většinu své dovolené. Proměnlivé počasí to dovolí málokdy, a tak hosté se věnují dalším aktivitm, hodně jezdí na kole, chodí na různé výlety apod. Domácí se je snaží zaujmout nabídkou všemožných dalších atrakcí. Skoro každý hotel tu však nabízí kvalitní wellness s posilovnou, bazénem, saunou, vířivkou, masážemi a jinými službami, kde za cenu 15 EUR/den lze relaxovat, když úplně selže počasí. Ne každý Němec je taky movitý, mnozí počítají každé euro, zejména ti z východu. Např. 7 EUR za denní pronájem plážové budky je pro ně taky celkem suma.





Rujana má zajímavý zvlněný profil a lze po jejích 926 km2 povrchu absolvovat řadu zajímavých výletů. My jsme si vybrali návštěvu přístavního města Sassnitz a zejména národního parku na poloostrově Jasmund s velmi pěknými křídovými útesy a listnatým lesem zasahujícím až ke břehu moře. Nejznámější atrakcí je útes Konigstuhl, kde se platí vstupné a pak útesy na vyhlídce Victoria (Victoriasicht), kde lze po schodišti slézt dolů až na mořský břeh a pozorovat pobřeží, moře a pořežní les zezdola. Unikátní kombinace modrého moře, zeleného bukového lesa a běloucí křídové barvy útesů vytvářejí pěkné a opravdu nezapomenutelné zabarvení krajiny, které hraje různými odstíny podle počasí.

Další zajímavý výlet jsme absolvovali na mys Arkona, na který se dá dostat po silnici vedoucí podél 12 km dlouhého zálivu s dlouhatánskými pískovými plážemi. Na tomto místě je vhodné upozornit na bohatou sít cyklostezek na ostrově. Jedna z nich vede na Arkonu prakticky podél pláže, takže kdykoli lze zastavit a užívat si na pláži. Na mysu Arkona jsou výrazné stopy po starém slovanském osídlení v 6. až 12.století (mohutný vnější hradní val). Na mysu stála dřevěná pevnost německy označovaná jako Jaromarsburg s chrámem zasvěceným bohu Svantovítovi.

[Šipka] DALŠÍ FOTOGALERIE Z RUJÁNY, NĚMECKO..

Polabští Slované po zhruba 600 let zde odolávali náporům germánských národů a přijetí křesťanství. Roku 1168 dánský král Valdemar I. dobyl poslední centrální svatyni slovanského kmene Ránů na Arkoněl a dřevěný chrám byl zlikvidován. Tím bylo prakticky dovršeno vítězství křesťanství nad pohanským náboženstvím v Pobaltí. Vysoký křídový útes mysu bohužel silně eroduje působením moře (rychlostí 10–20m za století), takže představu o původním osídlení si lze dělat obtížně. Na mysu Arkona byla za časů NDR také základna vojenského námořnictva.

Informace o historii Slovanů v Pobaltí.

Další zajímavé informace o historii tohoto území lze nalézt ve Wikipedii.




Desítky kilometrů pěkných pláží se nacházejí podél celého pobřeží Rujany a lze si vybrat z celé řady letovisek jako Sellin, Gohren, ostrov Hiddensee, kam se podívat. Stojí za to se také zastavit v hezkém hanzovním městě Stralsund, které je vstupním místem na Rujanu. Na cestě k moři stojí za úvahu také navštívit Dráždany ležící na nábřeží Labe a světoznámý Zwinger, muzeum Karla Maye v Radebeulu anebo známý aquapark Tropical Island, který leží u dálnice přibližně 50 km před Berlínem.



Odkazy: Muzeum a také největší aquapark v Evropě Tropical Islands.

Při naší návštěvě severního Německa jsme se mohli přesvědčit, že s příznivci naturisty Němci prakticky všude počítají. Mimo centra a oficiální pláže je koupání bez plavek příjímáno s typickou západoevropskou tolerancí.


Ale německá společnost je stále více orientována na výkon, osobní profit a ziskovost. Projevuje se to v detailech, které dříve nebyly vidět, ale které se jistě promítají do chování a myšlení lidí. Např. prakticky všude moje žena musel platit 0.3 nebo 0.5 EUR za návštěvu veřejných toalet, ve městech, u čerpacích stanic, tedy kromě navštívených restaurací a u McDonalds. Taky se už prakticky u každé památky platí parkovné. Tyto trendy zřetelně postihují i přístup k naturismu. V tomhle vynucovaném akčním prostředí bez špetky ideálů se pak obecně vytrácí ona přirozená radost ze života a z koupání jen tak. Nemohu si pomoci, také na rujanských plážích to bylo trošku cítit.


Zobrazit místo GERMANY na větší mapě



Líbil se Vám článek? Máte zážitky z Vaší dovolené, návštěvy aquaparku, wellnessu?


Podělte se s ostatními čtenáři. Za Vaše zážitky nabízíme volnou vstupenku na akci Naturista.cz.

Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naháče.

[Hvězda] VYUŽÍVEJTE VÝHODY, které jsme pro Vás všechny připravili a vyjednali
[Klobouk] Podpořte Naturista cz. jakoukoliv částkou, bez poplatku systémem
PAY SEC na naše jméno: naturista, číslo: 3891789. Předem děkujeme.

Své příspěvky můžete vkládat i do kasiček, na každé akci Naturista.cz.


Zájemci o spolupráci: Chcete zde seznámit ostatní s Vaši činností? EMAIL [Pošta]

Využijte nabídku Vaší prezentace na stránkách a oblíbených akcích NATURISTA.CZ.

4.166665
 
-

Názor na Rujanu

Vložil Tisicak (bez ověření), 1. Květen 2013 - 21:43

Je to zkrátka na diskuzi:Ceny,teplota vody a běda když„selže“počasí.Je to více cesta poznávací.To je důvod proč Češi raději míří k moři na jih. Byl jsem tam s ČT jako „herec“na natáčení seriálu Vyprávěj.Voda měla 12 stupňů a museli jsme se tvářit radostně.Kerestešovou,Pogodovou a Budaře do vody nedostali a Vojtek po druhém namočení vynadal štábu,že má zdraví jen jedno.

 
-

Inspirace

Vložil printer, 1. Září 2009 - 12:13

Díky za námět kam jet co nejblíže k moři.

Za základnu pro prodloužený víkend jsme si zvolili ubytování v blízkosti Stralsundu. Ve čtvrtek ráno jsme vyrazili z Prahy, a nebýt rekonstrukce silnice a tím i hodinového poskakování u obce Usedom mohli jsme se koupat už kolem 11. hodiny. Užili jsme si po cestě krásné koupání bez plavek a večer dojeli do hotelu.

V pátek jsme zajeli na Rujánu, a na FKK u Binzu jsme trávili krásný den s procházkou jako Adam s Evou jsme došli až k bývalému nacistickému rekreačnímu zařízení Prora, které bylo později využíváno sovětskou armádou a nyní je několik hodně stovek metrů třípatrových budov bez využití.

Sobotu jsme trávili na klasické FKK pláži Prerow – několik kilometrů široké písčité pláže s tisíci naháči všech věkových kategorií.

Při zpáteční cestě jsme se v neděli osvěžili v jednom z mnoha jezer, opět na nudistické části.

Jaké jsou naše poznatky z tohoto pobytu? Německo je civilizovaná země, dbají na pořádek a čistotu, nikdo nečeká s nataženou dlaní na bakšiš – v tomto směru pohoda. Co se týká cen, je to podle očekávání dražší než u nás, ale dá se to vydržet a nemyslíme si, že jinde u moře jsou ceny výrazně nižší! Potvrzujeme problém s benzinem – čerpací stanice na dálnici proklatě daleko od sebe!

Když jsou tyto stránky naturistické, tak ještě zmínka o tamních FKK plážích. Pláž je při příchodu od parkoviště přes duny výrazně vyznačena orientační tabulkou (pláž, FKK pláž, pláž i pro psy), velká cedule FKK na pláži upozorňuje, kde začíná nebo končí nahatá část. Co se týká věkového složení návštěvníků – určitě byly zastoupeny všechny věkové kategorie, od dětí přes juniory, střední generaci a seniory, nikdo se za svůj vzhled nestyděl a všichni si užívali té kouzelné svobody koupat a slunit se bez plavek. Na několika místech bylo místo na odbíjenou, a aby bylo jasné, že hráči mohou být nazí, bylo na síti označení „FKK“. Rozhodně – na rozdíl od Francie, ale i Chorvatska – jsme nikde neviděli poloveřejné či veřejné sexuální aktivity (pokud se neodehrávaly v ohrádkách stavěných na pláži k ochraně před větrem).

Závěr? Byl to nádherný prodloužený víkend, navíc jsme měli kliku na fantastické počasí, užili jsme si kouzelné nahaté koupání, slunění i dlouhé procházky po plážích. Doporučujeme!

 
-

Skvělý příspěvek o Baltu

Vložil Jarda2, 30. Duben 2013 - 16:10

Autor „printer“ je schopen v pár větách shrnout snad všechno podstatné co člověk o dané lokalitě potřebuje vědět, úplný mistr klávesnice – díky za info [Vykřičník]

 
-

Rujana

Vložil Pepper, 20. Květen 2013 - 15:24

Čerstvý článek o Rujaně na iDnes: http://cestovani.idnes.cz/…m-sveta.aspx?… Připadl mi zajímavý, dokud jsem nenarazil na trapný komentář autora na adresu nudistů… [Zmatený]