NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Naturistické léto 2013 přede dveřmi - kam letos vyrazit? (1/2)

Vložil natur, 8. Červen 2013 - 8:02

Sestavil jsem pro vás přehled možností naturistické rekreace v nadcházejícím letním období a přidal pár technických záležitostí (viz např. již zmíněné krabičky ENC v Chorvatsku). Budu se věnovat zejména Evropě a předem upozorňuji, že se nebudu zmiňovat o lokalitách, které si pro sebe označuji jako „tady někde jednou někdo viděl nějaké naháče, tak tu určitě zase budou“. Mohou být, ale také nemusí, často záleží na okamžité situaci v daném státě, místě, farnosti, …. Už jsem zažil změny ze dne na den (Dominikánská rep., Supetar na Brači a řada dalších míst na Jadranu, …). 


Prakticky všechny oficiální, vyloženě naturistické ubytovací kapacity (FKK-resorty, hotely, bungalovy, appartementy, příp. i vybrané kempy) máme v nabídce a proto u nich většinou uvádím odvolávky na jejich podrobný popis v češtině, včetně fotodokumentace, tak jak je uvedeno u každé destinace. U kempů, které většinou nenabízíme, uvádím odvolávky na jejich webové stránky, ty však nejsou vždy v češtině.
Uvádím rovněž některá místa, v kterých je pouze oficiální n-pláž a ubytování pak v běžných hotelech, penzionech či kempech v jejich blízkosti. Samozřejmě, seznam naturistických kempů či lokalit s n-pláží není a ani nemůže být kompletní, ale např. velmi dobrý přehled naturistických resortů, kempů a klubových zařízení můžete nalézt na stránkách organizace INF-FNI. Dost často je pro vstup do kempů a zejména klubových zařízení vyžadováno členství v INF-FNI, resp. naopak některá komerční zařízení poskytují členům určité slevy. Řada resortů kempů a klubů určitým způsobem „ztěžuje“ vstup samotným mužům (FKK VALALTA např. od nich striktně, na rozdíl od rodin, vyžaduje členství v INF-FNI, stanovuje pro jednotlivce nevýhodné ceny, atd.).
Stejně tak neřeším otázku příjezdových tras do jednotlivých lokalit – vždy existuje řada variant, někdo pospíchá, někdo se cestou „kochá“, někdo raději dálnice, jiný serpentiny přes hory. A hlavně – na webu je k dispozici řada plánovačů cest, není problém si nejvhodnější trasu takto naplánovat. Ve většině evropských zemí se platí EURem, pokud nikoliv, pak uvádím platnou měnu. Obecně lze kalkulovat s tím, že ceny ve vyspělejších státech než je Česko jsou vyšší, u těch druhých naopak. V globalizovaných obchodních řetězcích jsou ceny +/- obdobné našim cenám.
Důležitým prvkem při rozhodování o cíly dovolené jsou fotografie jak z vlastního ubytovacího zařízení, tak i z jeho okolí, proto také na našich webech naleznete mnoho fotografií jak z FKK-resortů , tak i fotografií plaveb na jachtách Silva a Vjeko, resp. videošotů.
A nyní k jednotlivým evropským státům, organizačním otázkám se budu věnovat v závěru příspěvku.


MAĎARSKO
Několik FKK-kempů je přímo u Balatonu :
Sleva INF-FNISleva INF-FNI Balatontourist Camping Naturist Bereny (kemp, appartementy, mobilhomy) v Balatonbereny.

Článek NATURISTA.CZ. Jihozápadní břeh Balatonu.
GPS: 46.715268,17.310716
Sleva INF-FNISleva INF-FNI FKK Levandula (kemp, mobilhomy) v Balatonakali.

Článek NATURISTA.CZ
GPS: 46.879364,17.741994


Sleva INF-FNISleva INF-FNI FKK Camp Angela Farm (kemp, appartementy, chatky) u Hévizu.

GPS: 46.819216,17.156395


Naturista Sziget

GPS: 47.696599,19.104751


Maďarsko je proslulé svými termálními lázněmi, tam však nejsou naturistům příliš nakloněni. V lázních Harkány na jihu země je možno nalézt na střeše jednoho z pavilonů nudi-terasu (podle posledních zpráv dosti zchátralou) a v lázních Hajduszoboszló u Debrecenu na jihovýchodě země je ve velice rozsáhlém areálu vyčleněn naturistům malý ostrůvek na zdejším jezírku.
Další FKK-možnosti v Maďarsku naleznete na maďarské straně INF-INF.
V Maďarsku je pro jízdu po dálnicích zapotřebí „virtuální dálniční známka“ – na hraních uhradíte příslušný poplatek, vaše auto je dle SPZ zaneseno do počítače a přes dálniční kamery probíhá kontrola. Platí se zde Forinty, cena jídla v restauracích je přibližně jako u nás, maďarské speciality lze jen doporučit (rybí polévka halászlé, mnoho jídel z ryb, husí stehýnka, guláše, palačinky, …)


Mapa FKK míst v Maďarsku:

Zobrazit místo FKK Hungary na větší mapě


Redakčně upravil a o odkazy, mapy apod. doplnil: Ivo Žurek
5
 
-

n-pláže v jižním Spanělsku

Vložil SPORT, 21. Červenec 2013 - 16:01

Na jihu Spanělska je řada oblíbených n-pláží. Pokud někdo poletí přímým letem z Prahy do Malagy, tak se doporučuji vzdálit velkým turistickým centrům a dát přednost zavedeným rodinným n-střediskům jako je Estepona nebo Almería. V každém případě doporučuji se vyhnout n-plážím mezi Malagou a bývalým centrem alternativních životních stylů Torremolinos. Ačkoli jsou na ně v kulturních přehledech města Malaga upoutávky, tak jsou dost zanedbané, nemají žádné zázemí a z velké části na ně chodí textiláci. Doporučuji tedy zamířit do tradičních rodinných letovisek. Pokud má někdo typ na nějaké dobré n-pláže ve Spanělsku, tak sem s nimi.