NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Naturistický komiks Mračna

Vložil JirkaRybka, 20. Srpen 2013 - 13:50

Na Naturistovi jsme právě zveřejnili závěrečnou stránku komiksového příběhu pod titulem Mračna, přezdívaného také „Naturistův komiks“. Roman Bureš tak zdárně dotáhl do konce rozsáhlý kreslířský projekt, který je do jisté míry unikátní jak ve světě komiksu tak i mezi naturistickými weby a jistě si zaslouží pozornost. Nastala tedy vhodná chvíle na malé zamyšlení – a pochopitelně i na přečtení hotového příběhu jako celku.

Komiks je svébytný žánr, jedněmi zatracovaný a jinými zas vyzdvihovaný, který ale má ve světě mnoho příznivců. Téma naturismu v něm ovšem není nijak zvlášť obvyklé – spíše naopak. Jak jsme u nás už dvakrát psali, tomuto žánrovému zákoutí už řadu let s přehledem kraluje australský kreslíř Stephen Crowley se svými vzájemně navazujícími tituly Loxie & Zoot a The Bare Pit, kterým se bohužel ale autor poslední dobou nemůže kvůli pracovnímu vytížení věnovat, takže nové stránky už nějaké 2 roky nevznikají. Budeme-li na internetu hledat jiné podobné tituly, musíme se v podstatě spokojit už jen s kratšími epizodami a jednotlivými gagy, nebo zas s pouhou příměsí nahoty v jiných nesouvisejících žánrech (fantasy).

Jedna ze 74 stránekJedna ze 74 stránek V tomto světle je tedy pozoruhodné, že vznikl nový, originální komiksový příběh zaměřený na naturismus právě u nás v českém prostředí, a že jsme měli možnost jeho vznik sledovat takříkajíc „naživo“ přímo zde na stránkách Naturista.cz. Roman Bureš tak vedle řady drobnějších obrázků, vtipů, cedulek a osvětových stránek předvedl svoji kreslířskou zručnost i na plnokrevném komiksovém příběhu – a dodejme, že předvedl i obrovskou trpělivost potřebnou k dotažení každého podobného příběhu do konce. Bylo mi dopřáno částečně spolupracovat na scénáři vznikajícího příběhu, takže mohu potvrdit že taková tvorba stojí nemalé úsilí dokonce ještě předtím, než se vůbec na papíře objeví první čára obrázku. Mračna mají za sebou překotně rychlou tvorbu i období kdy to trochu vázlo vlivem pracovního vytížení, byly tu změny scénáře jak v drobnostech tak i v celém směřování příběhu, ale nakonec platí že konec dobrý – všechno dobré.

Stylově se Mračna pohybují blízko tradičním tuzemským seriálům publikovaným kdysi v časopisech ABC, což dobře ladí s dobou v níž se příběh odehrává. Autorem je Roman Bureš, neúnavný kreslíř naturistických obrázků spřátelený s naším webem. Je to skromný ženatý čtyřicátník, který při své tvorbě upřednostňuje klasickou kresbu či akvarel před digitální technologií, kreslí rychle a s elegancí všechno možné od portrétů přes různé ilustrace až po komiks, který pokouší vlastně již od dětství. Navzdory různým kratším příběhům, které kdysi obíhaly v Romanově okolí a vynesly mu dokonce i politický problém v době vojenské služby, jsou ale Mračna trochu překvapivě jeho prvním rozsáhlejším seriálem, který se dostal na veřejnost.

Přestože komiks není u nás úplně masovým žánrem, věřím že si Mračna mezi čtenáři Naturisty našla své příznivce, a dokonce jsme už zaznamenali navzdory jazykové bariéře i trochu zájmu ze zahraničí. Mračna se tak možná brzy dočkají i překladu do angličtiny, to ale předbíhám…

V této chvíli je tedy mou milou povinností poděkovat Romanovi za neúnavné zásobování našeho webu novými komiksovými stránkami, přidat malou gratulaci k dosažení konce příběhu – a návštěvníky Naturisty pozvat k teď už ničím nepřerušované četbě příběhu o tom, jak to u nás na Zemi mohlo a třeba taky nemuselo být s naturismem.

Začít můžete třeba tady. Příjemnou četbu!
5
 
-

Díky za hezký článek

Vložil janykula, 20. Srpen 2013 - 18:44
Obrázek uživatele janykula

a taky moc děkuju Jirkovi za velmi podstatnou spolupráci na komiksu [Úsměv] Roman

 
-

Jirkovi a Romanovi díky.

Vložil Roland Jitka, 20. Srpen 2013 - 19:42

Jak JirkaRybka tak Roman Bureš mají velký význam pro Naturista.cz. To, že společně udělali veledílo komiksu, který asi nemá svou délkou ve světě obdoby a je dobře, že vznikl právě v naší maličké zemi. Oba uvedení lidé jsou velmi skromní, ale my ostatní víme, že udělali opravdu mnoho pro propagaci českého naturismu.

Jejich dlouholetou práci pro naturismus nezastupuje jen vydávání dlouhého komiksu. [Vykřičník]

Romanovy kresby jsou vidět i článcích, v komentářích, na tričkách, na logu, ve fotogaleriích, ale i v soukromých sbírkách naturistů, které je ochoten Roman kdykoliv namalovat. Akce v aquaparcích a venkovních setkání naturistů zase zdobí jeho kresby při malovaní na tělo.

Práci JirkyRybky už mnoho let vidíte kdykoliv si načtete stránku Naturista.cz. Celý Naturista.cz je hlavně jeho dílem a o jehož zdárný počítačový běh se stará skoro neustále. Lidi také mnoho věcí redakčně naučil a vždy dobře poradil, včetně mně.

Jestli se dá mluvit o několika klíčových lidech, kteří obětují a obětovali svůj čas pro naturismus, tak jsou to právě JirkaRybka a Roman. Měl jsem tu čest strávit s nimi i nějaký čas v aqua, na Lipnici, Miličíně a i jinde a mohu také říci, že jsou to skvělí společníci, kteří nezkazí žádnou legraci a naopak vytvářejí zábavu i pro ostatní.

Pánové patří vám velký dík nás všech, nejen za práci na komiksu, ale hlavně že jste.

 
-

Děkuji za komiks

Vložil warp w, 1. Září 2013 - 23:37

Děkuji za úžasný komiks, vždy jsem se těšil na nový díl. :)