NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Otevírání léta na Mělicích a zatopené Velké Dářko

Vložil Anonymní, 7. Červen 2010 - 23:45

Polabí patří téměř po celé své délce k nejvyhledávanějším naturistickým lokalitám v ČR. Dnes se zastavíme u jedné z nejznámějších z nich, kde vedle n-pláže od roku 2001 provozují bratři Jan Malý a Břetislav Malý také kemp, který je z větší poloviny naturistický. Voda v mělickém písníku patřila vždy k nejčistším. V posledních letech jí příliš nepřidaly četné záplavy, které kvalitě vody nějaký ten stupínek oproti sousedním Oplatilu nebo Opaťáku přece jen ubraly. Přesto je ale voda v písníku Mělice oproti ostatnímu průměru v ČR velmi dobrá a každoročně se tady sjíždějí stovky naháčů ze široka daleka. Ti jsou na mělickém kempu Třpytka vždy vítáni, protože v n-části je vždy pořádek a klid (slova provozovatelů).


Celkem zabírá tento kemp asi 300m břehu a naturistická část tvoří přibližně polovinu. Dříve bylo jak občerstvení, tak další zázemí naturistické, postupem času si textilní návštěvníci vymohli, že restaurace, hřiště a ubytovací buňky jsou textilní. V restauraci se točí Gambrinus, k mání jsou základní utopenci a podobné laskominy. K dispozici je 7 obytných buněk po 4 lůžkách. Na jednu noc si můžete najmout čtyřlůžkovou buňku za 250 Kč. Zázemí je skrovné, elektřina se dobíjí z generátoru a pitnou vodu vozí majitelé z Mělic. Na hřišti se pořádají každoročně volejbalové turnaje, což je vidět na slušné sbírce pohárů uvnitř restaurace. Kdo hledá soukromí a klid, tak jistě ocení n-toulky lidupustým lesem, který se táhne 1,3 km od vody až k silnici Lázně Bohdaneč – Přelouč.


Jak se zakládá takový kemp u lesa? Osobně bych řekl, že dosti pracně a budoucnost (někdy i deštivá současnost) dovede s provozovateli značně zamávat. Proto se oba bratři drží stále svého řemesla, Jan je autokarosář a Břetislav jezdí s autobusem. To jim dává jistotu, že pokud sezona proprší, tak oni mají své jisté. Kemp považují za rodinné stříbro, protože pozemky, na kterých kemp stojí zdědili po prapředcích. V r. 2001 tady začali budovat občerstvení a postupně zde přibývají další části kempu. Dnes zde za teplých dní potkáte i 500 návštěvníků. Veškeré plochy kempu jsou pečlivě posekané. Za poslední rok zde vysadili na 800 stromů a keřů, které většinou tvoří přirozený předěl mezi jednotlivými částmi kempu. My jsme se zde vyskytli, zrovna když měli všichni velmi napilno a vybalovali všechny věci na letní sezonu na svá sezónní místa. Přesto jsme byli oběma bratry přijati velmi přátelsky a dokonce se s námi podělili o své devítileté zážitky z tohoto místa. Největší problém vidí provozovatelé ve vandalech, kteří zvláště v zimních měsících devastují vše, co jim přijde pod ruce.TřpytkaTřpytka Jak přišla Třpytka ke svému jménu?
Brzo po začátku jejich fungování na Mělicích kdosi objevil u vody model jakési maxitřpytky, který uchovávají v chatě občerstvení dodnes. Mívali ji vystavenou stabilně venku, ale potom co jim z ní někdo ukradl trojhák, tak ji ukryli raději do bezpečí.
Ostatní detaily o Kempu U třpytky:
Naturistova strana FKK Mělice. Domovská strana Kempu U třpytky.

Mělice - léto začíná!Mělice – léto začíná!


Utopené Velké Dářko.
První opravdu letní víkend jsem nemohl jinak, než aspoň na skok obhlédnout, jak to vypadá na Velkém Dářku. V kempu to docela žilo. I přes vodu ke Karlovu byly slyšet skoro africké zvuky bubnů. Na straně od Karlova bylo ale ticho a pusto, jako v hrobě. Jediný nudista Jiří trůnil na okraji skoro úplně zatopené n-pláže. Nezapomenutelné bylo ale moře Rdesen u Karlova. Fotografie jistě nepotřebují komentáře:
Moře RdesenMoře Rdesen

Naturistova strana Velkého Dářka.
Zážitky ze 4.-6. 6. 2010 zapsal a vyfotografoval Ivo Žurek
5