NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Pozvánka do Turecka, Marmaris.

Vložil Roland Jitka, 17. Květen 2012 - 4:55

Dlouho jsem přemýšlel, zda mám uvedenou reportáž psát, protože je pro mně z mnoha důvodů zvláštní a jiná než ostatní mnou psané reportáže. Přesto si myslím, že lokalita by neměla upadnout v zapomnění, jelikož si to opravdu nezaslouží. Mnozí se do oblasti možná nikdy nedostanou, a ti co ji možná i náhodou navštíví, si ji nejspíše zamilují. Lokalita a oblast není na běžné vycestování systémem „Děti, mámo balte jedeme do Marmaris.“ Na uvedenou cestu je třeba se připravit, nebo využít služeb cestovních kanceláří. Vzdálenost od České republiky je opravdu daleká. (Přes 3000Km.) Je to jiný světadíl, přesto je autem tato lokalita dostupná.

Jak vše začalo a proč je pro nás spousta věcí zvláštních, na uvedené dovolené. Vlastní dovolená byla vlastně náhodné překvapení. Vcelku strohým dopisem nás naše pojišťovna v níž pracujeme, informovala o tom, že jsme vyhráli dovolenkový pobyt v blíže neurčeném místě. S dodatečnou informací, že budeme informováni později, kdy se pojede s dalším dodatkem informace, že kam se pojede, se dozvíme až na letišti. Ověřil jsem raději jestli to není vtip od někoho, ale kupodivu nebyl.

Připravujte se na takovou dovolenou dopředu, když ani nevíte kdy pojedete a kam pojedete. Další změnou v celém našem dovolenkovém cyklu, bylo letiště a letadla, které já zrovna nemusím a zvykat si ani nehodlám. Kam se nedá dojet autem, tam mně prostě nikdo neuvidí. Spíše jsem nechtěl zklamat manželku, která se na let letadlem hodně těšila.

Už výběr letiště nebyl pro Čechy úplně obvyklý. Letiště Vídeň „Schwechat“ se nachází na jižním konci Vídně, před rafinérií a chemičkou OMV. Zde jsme dostali parkovací karty na čtrnáct dní a tím jsme se vlastně teprve dověděli, jak dlouhá dovolená bude. Na letišti jsme dostali letenku do města Dalaman s číslem letu. Nevěděli jsme, kde Dalaman je, takže jsme měli opět informací stejně, jako na začátku. Zvědavost mi nedala a na letištní WIFI jsem vyhledal uvedené město. Rychle kolega Google vyhledal, že je to v jižní části Turecka nedaleko řeckého ostrova Rhodos na turecké riviéře.

Další překvapení nás čekalo v letadle, kdy palubní mapa, která satelitně sledovala pohyb letadla ukazovala, že letíme úplně na druhou stranu, než by se letělo směr Wien-Turecko. Považoval jsem to za chybku Google, kdy jsem trochu ve spěchu našel jen Dalaman v Turecku a nedival se již jinam. Z okénka letadla jsme viděli Alpy a za nedlouho jsme přistávali na letišti v rakouském Insbrucku. To způsobilo zděšení nejen nás, jelikož jsme skoro všichni měli sebou hlavně letní věci v kufrech a na pobyt v horách jsme vůbec nebyli vybaveni, ani obuví, ani oblečením. Navíc přistávání velkého letadla mezi vrcholy Alp, na skoro vesnickém malém letišti v Insbrucku, byl pocit nic moc.


Čechů nás nebylo mnoho v letadle, ale z hlášení letušky v němčině jsem vyrozuměl, že se jedná jen o mezipřistání a že do tureckého Dalamanu opravdu doletíme, po hodině čekání na letišti v centru rakouských Alp v Insbrucku.

Po vzletu letadla jsme opravdu nabrali satelitní směr Turecko a na mapě již byla přiložena šipka cílové stanice v Turecku u moře. Letadlo se v Insbrucku naplnilo do posledního místečka. Let probíhal klidně a asi po dvou hodinách jsme přistávali v Dalamanu v Turecku.
Letištní záležitosti proběhly v klidu a my připravenými autobusy projížděli městem až do cíle Marmaris, na turecké rivieře. Domnívali jsme se, že Marmarisem naše cestovní končí, ale autobus po projetí městečka odbočil do kopců a asi po šesti km nás čekal krásný hotel u moře, se všemi službami. První cedulka, která mi nepotěšila, jinak v krásném prostředí hotelu byla cedulka nemožnosti FKK, jen nahoře bez, vyznačena podobným nákresem, jako jsou dopravní značky. Týkalo se to všech pláží, tak i venkovních a vnitřních bazénů. Pobyt bez plavek byl povolen jen v saunovém centru, vířivkách a tureckých lázních, které se rozprostíraly v celém jednom patře obrovského hotelu. Myslím, že v hotelu bylo asi osm druhů restaurací. Jako FKK jsme využívali moře, kdy vstupem do vody a nebo pobytu na malých lodičkách se přestal tento zákaz FKK vztahovat a byl normálně plavčíky tolerován. Asi 200metrů lodičkou po moři byla větší pláž s útesem, kam se každé ráno stěhovali všichni turisté, naturisticky založení. (Pláž byla přístupná jen z moře.)
K dispozici byla v hotelu terénní auta, na půjčení hotelovým hostům, na jakýkoliv výlet. Tak jsme prozkoumali okolí a začala se mi dovolená zase líbit, prototože jsme začali být mobilní, tak jak jsme zvyklí z jiných dovolených. Navštívili jsme několik plážiček, některé prakticky prázdné a pro nudismus tedy jako stvořené. Jen se musí trochu hledat. Potkali jsme zde několik lidiček, kteří vyznávali divoké kempování a jak jinak, než po našem. V této divočině je absence stínu a stromů, což bych považoval asi za jedinou nevýhodu celé této rozsáhlé oblasti. Hotel měl i svou loď, která každý den vyrážela na různá místa této divočiny. Kapitán povolil evropským turistům jen na hoře bez a FKK striktně odmítal na lodi. Pokud nás někam odvezl na pláž, už proti FKK nemohl nic namítat, čehož využívali všichni naturisté. Během jedné takové lodní cesty se nám povedlo utopit fotoaparát, takže pokud byste chtěli více snímků do toto cestopisu, prozradím Vám, kde asi leží, na dně Středozemního moře.
Tak alespoň nějaké fotografie tady.Find more about Weather in Marmaris, TU
Častou cestou a výletem bylo nedaleké město Marmaris. (GPS 36.862043,28.266907.) Je to vlastně asi největší osobní přístav Středozemního moře a centrum veškerého dění v této oblasti. V seznamu nudistických pláží Turecka, jsou zde uvedené dvě pláže. Nám se nepovedlo najít ani jednu, bohužel. Je to způsobeno hlavně komunikační bariérou, kdy ani náš elektronický slovník, co turečtinu obsahoval nenašel správné slovní spojení. (Nudistická pláž.) Pláže jsou všude evropského stylu s veškerým komfortem, jak jsme zvyklí z Evropy, ale nahoře bez, není moc běžně k vidění. Městečko funguje jako veliké lodní nádraží a lodě vás odvezou kdykoliv kamkoliv. Nejčastějším cílem je nedaleký řecký ostrov Rhodos, kam snad lodě jezdí každou hodinu. Výlet na ostrov Rhodos si nechám na samostatný cestopis, protože je to i území jiného státu. Podle znalce turistiky, uživatele natur, jsou některé lodě i naturistické a tudíž během plavby je povoleno na sobě nemít nic. Nám se nepovedlo takovou plavbu potkat, jinak bychom ji hned využili. V přístavu lze koupit vše, co obsahuje dary moře, hlavně ryby které jsou chutné a úplně čerstvé, jelikož jsou naloveny před pár okamžiky. Dominantu města tvoří obrovská tržnice. V tržnici najdete úplně vše. Kvalitní kůži, zlato, oblečení, suvenýry, tureckou keramiku, koberce, hudební nástroje, koření a mimo to vše, co najdete i na našich tržnicích.Mezi tím pobíhají nosiči čaje, asi jako u nás hospodští s pivem. Každý i malý obchod se musí čajem zapít. Na tržnici snadno zabloudíte, při její rozlehlosti a pokud jste si někde domluvili nákup v konkrétním stánku nebo prodejně, tak prodejce upozorňuje na strop tržnice například křížení červeného a modrého stropu. Ceny jsou zde velmi levné a na evropské poměry až nicotné. Tržnici nikdy neprojdete celou, ani nám se to na několikrát nepodařilo, jednak její velikostí, ale také již nechutí pít stále čaj. Odmítnutí šálku čaje je přijímáno s velkou nevolí, skoro jako urážka. Přesto doporučuji tržnici navštívit a hlavně ženy milující nákupy na dovolených, se budou cítit jako doma. Všude bez problémů zaplatíte eury. Je to takové letovisko Turků, jejichž národnost v letovisku převažuje. Němčina je v této oblasti skoro nevyužitelným jazykem. Marmaris je příjemné letovisko, které nepatří k nejdražším. Je to takový mix velmi drahých hotelů, v okolí se všemi službami a pak levnější ubytovaní pro běžné turisty.


I zbytek města je zajímavý svými památkami a kostely. Město celkově působí takovým neuspěchaným dojmem a vypadá to, že jak turisté, tak i Turci, mají na vše dost času. Rádi by se s vámi i pobavili, ale turečtinou jsme nevládli, takže dialog možný nebyl. Tržnice je vyhledávaným místem i kvůli stínu. V Turecku jsme byli v květnu a vedra byla prostě nesnesitelná, pro našince. Nechápal jsem, jak mohly být ženy zahaleny celé v černém a ještě na grilovacím uhlí v horku péct chleba, bez možnosti stínu, po celý den. Celkově úroveň služeb je vysoké úrovni v Marmaris, ale kdekoliv vyjedete z města, nečekejte služby žádné. O cestování po Turecku a městečku Marmaris se zmiňuji zde.

Provoz na silnicích přes den není velký, jednou na šesti km jsme potkali jen stádo koz, při druhé cestě zase jen popeláře. Silnice za Marmaris vlastně ani silnicemi nejsou a říkejme jim třeba stezky mezi kopci. Okolí je velmi členité, ale při jízdě na kopec se vám naskýtají úchvatné výhledy na mořské zátoky. Terénní vozidla byla na místě, jelikož běžným osobním automobilem by byly sjízdné jen s největší opatrností. Někde byste museli jen pěšky. Odměnou vám zase budou místa a pláže, kde jste možná první, kdo uvedený plácek navštívil. Není příliš takových naturistických rájů a my jsme rádi, že jsme je měli možnost poznat.Turecko vám toho může nabídnou hodně jak z titulu turistiky, tak i z naturismu jako takového. Opuštěné pláže, výlety lodí i v naturistickém rouše s veškerým komfortem. Turecko nabízí nízké ceny a dá se sem dojet autem. Ceny ubytování v penzionech jsou zanedbatelné a nedají se srovnat třeba s Chorvatskem nebo Řeckem. Příroda je okouzlující a moře má jedničku s hvězdičkou. Výhodou pro rodiny je asi i to, že tak prudce a rychle neklesá dno, jako třeba v Řecku. Pláže jsou skoro vždy písečné. V místech, kde jsou skalky nebo skalnaté pobřeží, je větší výskyt mořských ježků. Voda je ale natolik čistá, že je i ve dvou metrech vidíte. Nevýhodou snad může být jen uzavřenost moře a tudíž prakticky absence větších vln. Moře je velmi teplé už v květnu, takže si nedovedu představit jeho teplotu třeba na konci srpna. Turci jsou velmi pohostinní a jsou i lidé ve vesničkách, co vás pozvou na oběd, když jedete okolo.

Seznam všech nudistických pláží v Turecku

Jak jsem již jednou konstatoval Turecko bude destinací budoucnosti a je dobrou volbou pro lidičky, co už nechtějí jezdit jen do Chorvatska a mají chuť ochutnat trochu exotiky Malé Asie. Turecko k trávení dovolené mohu jen doporučit. Byli jsme zde autem i letadlem a pokaždé mohu říci, perfektní dovolená. Turecko je prostě nádherné.


Zvětšit mapu

Zde jsem našel výlety terénními auty po okolí Marmaris, některé cesty jsme měli stejné, jako účastnici SAFARI na videu, jejichž auta jsme také někde sporadicky potkávali. Můžete si udělat obrázek o krásné přírodě, prázdných plážích a cest necest, které po okolních kopcích vedou. Okolí si pro dostatek soukromí a díky krásné přírodě zamilujete na první pohled. Je to jako popisovat nic a přesto je to krásné. Okolí Marmaris trochu připomíná moji reportáž z Řecka z území nikoho na Sithonii Kriaritsi.
Naturista KlubNaturista Klub
Přispěvatelé: Líbil se Vám tento článek? Máte pěkné naturistické zážitky z Vaší dovolené, cestování, návštěvy bazénu, aquaparku, wellnessu? Podělte se o zážitky s ostatními čtenáři. Za článek většího informačního rozsahu Vám nabízíme volnou vstupenku na libovolnou akci Naturisty cz.
Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL. [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naturisty.

Pokud byste chtěli podpořit Naturistu cz. jakoukoli částkou, tak můžete bez poplatku systémem PAY SEC na naše jméno: naturista, číslo: 3891789. 
Předem Vám děkujeme.

Inzerenti a zájemci: Chtěli byste zde prezentovat svůj obchod, nabídku, služby nebo Vaše činnosti? EMAIL. [Pošta]
Využijte prosím naši širokou nabídku Vaší prezentace na internetu i na reálných a oblíbených akcích NATURISTA.CZ.

5
 
-

Turecko.

Vložil mikina (bez ověření), 18. Květen 2012 - 0:13

Nejen zde v článku, ale nějak mi Turecko i z jiných článků přirůstá k srdci. Tedy zatím jen prstem po mapě a na základě článků. Jen málo se o této zemi ví, ale střípky fotek a videí hovoří jasně pro dovolenou v této krásné zemi. Podle informací z minulého článku je tam i levněji než například v Řecku, které jsem doposud považoval za to nej, co se týče památek, přírody a pláží.V hledání levnějších variant dovolených jistě tyto informace pomůžou v rozhodování. Dle velikosti Turecka lze jezdit každý rok jinam a přesto nepůjde procestovat a můžete být pokaždé někde jinde. Nemyslím si, že je daleko doba, kdy budeme říkat balte děti, jedeme do Turecka, stejně jako to říkáme u Řecka nebo Chorvatska. Existence dálnic přeci jen o mnoho hodin vzdálenosti zkracuje. Navíc letecky jste tam za chvilku. [Spiklenec] [Spiklenec]