NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Tip na opravdovou robinzonádu, Řecko.

Vložil Roland Jitka, 3. Duben 2012 - 12:53

Jsou zde krásné reportáže, které popisují krásné města, zátoky, památky a spoustu krásných věcí, které jste viděli a vyfotili na dovolené. Moje reportáž bude v tomto směru chudá a nezajímavá. Dlouho jsem přemýšlel jak vlastně místo popsat a jak vlastně reportáž pojmout. Asi neoslní, možná uspokojí, ale nejspíše nenadchne. I když kdo ví, třeba to bude naopak a vyrazíte právě tam a strávite zde krásnou dovolenou. Posoudit musí každý z Vás, kdo je ochoten článek o místě, kde nic není vůbec číst. Pokud jsem Vás přímo neotrávil předešlými řádky, nezoufejte, možná to ještě přijde. [Spiklenec]


Nejedná se o místo, ale přímo celou lokalitu, která je právě tím zajímavá, že na ní vůbec nic není. Z názvu jste již zjistili, že se jedná o oblíbené Řecko. Přidám ještě informaci, že Chalkidiki a bližší určení, hornatý poloostrov Sithonia. GPS 40.019201,23.986559.
Popis cesty omezím jen na průjezdní města několika státy. (Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Srbsko, Makedonie, Řecko.) Praha, Brno, Bratislava, Budapešť, Szeged, Novi Sad, Beograd, Niš, Leskovac, Kumanovo, Skopje, Gevgelia, Thesaloniki, Nikiti, Sithonia. Na Sithonii je jedno kam v Nikity (u supermarketu Lidl odbočíte), jelikož cesta je tam jen jedna kolem celého poloostrova. Takže při cestě v pravo směr, Neos Marmaras Toroni, Porto Koufo, Kalamitsi, Kriaritsi. Nebo druhou stranou, Vourvourou, Sarti, Sykia, Kriaritsi. Je to jedno oběma směry je to přibližně stejně daleko. Dobrým vodítkem je, že jak ze Sykia, tak z Kalamitsi pojedete do kopce. Nejde až tolik zabloudit, protože jak už jsem uvedl, vede po Sithonii jen jedna silnice. 45km doprava nebo doleva a to samé opačně, nebo stejnou cestou zpět. Z jedné strany popsáno zde v reportáži. Druhou reportáž se západní strany najdete tady.

Asi si říkáte, Roland se zbláznil, proč tak polopaticky popisuje cestu.
Kriaritsi asi nenajdete na žádné mapě a jediné co lokalitu na silnici prozrazuje je jedna šipka, které by jste si mohli nevšimnout pro stáda koz na silnici. Kriaritsi je totiž jen oblast. Už při vjezdu do oblasti je zvláštní, že neodbočujete ze silnice na asfalt, ale na jakýsi hlíno- pískový povrch a docela dlouhou dobu jedete jen prašným pískem. Pokud před Vámi odbočí tímto směrem jiné auto, počkejte chvilku, jinak pro zvířený písek nic neuvidíte. Cesta pískem je také trochu nejasná, kam by mohla vést, protože písek je opravdu všude.


Nejasností a nelogičností v této oblasti bude ještě mnohem více, jste teprve na začátku. Po cca půl kilometru jízdy skoro nikam v písku, potkáte zničehonic volný přejezd na krásnou silnici, která zde teprve začíná. Vítejte v bludišti jménem Kríaritsi. Ač je silnice opravdu perfektní (kéž bychom takové měli u nás) dávejte raději pozor kam vede a jestli z ničeho nic nekončí. Pokud jsem řekl, že na Sithonii je jedna silnice, tak zde najdete spousty křižovatek, perfektních silnic, cest, menších silniček a cestiček. Bohužel mnohé nebo spíše všechny nevedou nikam a zničehonic za zatáčkou končí obrubníkem. Tak se zase někam vrátíte a zkusíte jinou a dopadnete po několika km stejně. Cestou potkáte perfektní mosty, chodníky, schodiště, krávy a kozy. K mostům, ale nevede silnice a chodníky končí u stromu, ke schodištím zase nevede žádná cesta, ani chodník. Odpočívadla využívají stáda dobytka. Velká oblast je porostlá zelení a nízkými keři. V celé rozlehlé oblasti nenajdete jedinou budovu a proto ve změti nikam nevedoucích uliček a krásných chodníků, nemáte jediný záchytný bod. Bude Vám asi také divné, že nebudete potkávat lidi a auta v tomto jinak velmi rozlehlém území. Když náhodou někoho potkáte nemá cenu se ptát na cestu, nejspíše bloudí stejně jako vy.Pokud Vás počáteční několikakilometrové bloudění neodradí a neotočíte své auto zpět, pryč z této lokality, (pokud tedy vůbec najdete cestu zpět) tak odměnou Vám budou krásné pláže, překrásně čisté moře, výhled na ostrov Athos, úchvatná člověkem nedotčená příroda a Vaším sousedem bude jen samota a absolutní klid.
To je prosím Kriaritsi v plné nahotě a kráse.Těžko říci proč vlastně uvedená úplně perfektní silniční infrastruktura nikam nevedoucí vznikla, proč jsou všude hydranty úplně nové bez vody, na co silniční odpočívadla, které složí pro pasoucí se dobytek. Mosty bez silnic, chodníky vedoucí nikam a perfektní schodiště ke kterým nic nevede a schody vedou opět nikam. Křižovatky jak ve městě, křižující silnice, kdy tři z nich po kilometru zatáček až serpentin na rovině, končí. Nikde ani základ budovy, celá oblast kromě kempu bez proudu. Vše perfektně udělané, navíc velmi dobře zasazené do krásné přírody, bez jakéhokoliv rušivého elementu. Vše působí nově, dodělaně, včetně lemování kilometrů obrubníků. Někde se kvůli silnicím museli asi odstřelovat i skalky, protože silnice vede mezi nimi. Jenže hned za skálou končí. Nikde není jediná dopravní značka. Můj názor je, podle použitého materiálu, že stavba skončila tak před deseti lety. Kvalita práce je perfektní.Nyní trochu turistických informací: V oblasti je stanový a karavanový kemp Christina a druhý stanový kemp Paradisos. To jsou ostatně také jediná místa, kde lze v této oblasti něco koupit a doplnit případně pitnou vodu. Pokud byste si mysleli, že když jsou jediné, tak že budou zanedbané, tak opak je pravdou. Jedním slovem perfektní, jako jsou všechny kempy, co jsme v Řecku viděli. (S hledáním kempů Vám přiliš nepomohu, snad jen, že Christina je více nalevo a Paradisos o něco dále ve spleti uliček. Domnívám se, že Christinu najdete asi dříve, ale spíš záleží, kterým směrem zrovna zabloudíte.) Před kempem Christina i Paradisos jsou větší pláže a malé parkoviště. To jsou vlastně jediné pláže, které bych v této oblasti nazval alespoň trochu textilní. Spíše by se hodilo slovo, mírně smíšené. Ostatní pláže v této oblasti se nedají nazvat jinak než nudistické, protože potkat někde a nejen na plážích a okolo moře někoho, kdo je v plavkách je spíše rarita hodná zaznamenání. Oblíbené jsou i procházky v okolí „po našem.“Click for Sarti, Řecko Forecast
V oblasti funguje divoké kempování, prakticky na každé pláži pět až šest stanů potkáte. Sem tam na silnici parkují karavany, které se svými majiteli nedokážou dojet blíže k vodě. Naturisticky se tedy přesunují k vodě od karavanů pěšky. Území je velmi rozlehlé a pokud někde funguje absolutní nahota, tak je to zde. Naturistické procházky od pláže k pláži jsou víceméně samozřejmostí, celodenní nahý pobyt kempujících na divoko je to, proč lidé uvedenou oblast navštěvují. Turistů je zde opravdu hodně, ale rozlehlost území způsobuje to, že když nechcete, tak nemusíte nikoho potkat na kilometru. Spousta větších pláží liduprázdných i maličkých plážiček působí velmi romanticky.

Prostě bohem zapomenutý kus země. Máte u sebe jen to, co si přivezete. Bez signálu mobilního telefonu, bez elektrického proudu, internetu a jiných běžných výdobytků civilizace, můžete žít jen se stanem, nebo i bez, jako Robinzoni po celou dobu pobytu. V oblasti panují jen dva druhy počasí, teplo a horko. Podle vyprahlosti cest a prašnosti, v deštivém létě 2011, tady ani nekáplo, nejspíše několik měsíců. Oblast není příliš vhodná pro malé děti, protože po pár krocích ve vodě nestačí ani dospělý člověk. Při potápění jsem nikde neviděl ježky ve vodě, takže chůze ve vodě je absolutně bezpečná. Převážná většina pláží je pískových. V celé oblasti je velmi čisto. V okolí neplují žádné lodě, jen někdo z turistů vyrazí občas se člunem na moře na ryby. Oblast je díky nepřítomnosti civilizace velmi tichá.


Celé dni se opalovat, když mám na něco chuť zajedu si do do Sykie, nechat se omývat drobnými vlnkami velmi čistého moře, zajít si bez plavek na procházku, sem tam si zaplavat a zašnorchlovat, zarybařit si pro zábavu a užívat si klidu při krásném počasí.
[Úsměv] Takto si představuji pravou a nefalšovanou robinzonádu. [Úsměv]

Má žena Jitka na mou žádost, „budeme také Robinzoni zde?“ Odpověděla mi, "ani nápad.“ [Pláč] Jezdili jsme sem ale koupat, opalovat a užívat si absolutní klid.

Pokud by nějaká žena měla opačný názor na Robinzonádu, rád ji do této oblasti, bez jakýchkoliv vedlejších úmyslů pozvu.

Vy ostatní pokud jste dočetli až sem, máte tip na dovolenou se stanem, s prakticky minimálními náklady, v samotném lůně krásné přírody překrásného Řecka.Takto vidím já opravdové splynutí s přírodou a takto si představuji opravdu naturistickou dovolenou. Je to zase o level výše, než jsou FKK kempy na stupíncích naturismu.

Je jedno jestli budete Robinzoni, nebo jen běžní turisté přijíždějícím za klidem. Domnívám se, že Kriaritsi by se vám mohlo líbit a pokud nikoliv, je alespoň dobré vědět, že taková lokalita existuje. Můj názor je, že tak velké naturistické území snad ani v Evropě neexistuje. Je jen na vás jak hodně, nebo málo, uvedenou lokalitu naturisticky využijete.

Pokud byste náhodou nesdíleli mé nadšení pro Robinzonády, nevadí. Sithonia a Chalkidiki toho dokáže nabídnout mnohem více. Posuďte sami krásy Egejského moře a jeho krásného pobřeží. Nám se Sithonia moc libila a třeba se bude libit i Vám a strávíte zde krásnou dovolenou, jako se to povedlo nám.


Na videu vidíte nejznámější a nejhezčí pláže Sithonie a vedlejšího poloostrova Kassandra i s jejich názvy. Některé se nám povedlo navštívit a jsou ve skutečnosti ještě hezčí, než na přiloženém videu. Pokud vyšetříte v létě pár dní, vyražte do Řecka a budete nadmíru spokojeni. Řekové jsou velmi přívětiví a laskaví lidé a krásy přirody jistě stojí za to vidět. Čistota vody Egejského moře je absolutní. Počasí na Sithonii je stálé a teplé. Na Sithonii není mnoho památek, ale ani ti, co je mají rádi nepřijdou zkrátka. Dalekohledem uvidíte blízký poslední polostrov Chalkidik Athos, kam sice nelze vstopit (samostatná mnišská republika nepodléhající řeckým zákonům), ale ze Sithonie vidíte památky a kláštery jako na dlani. Lze uskutečnit výlet kolem poloostrova Athos lodí. Naturisté sejdeme se v Řecku.Interaktivní mapa prostředního „prstu“ Chalkidiki – poloostrov Sithonia:


Zobrazit místo Greece – Chalkidikion larger mapNaturista KlubNaturista Klub
Přispěvatelé: Líbil se Vám tento článek? Máte pěkné naturistické zážitky z Vaší dovolené, cestování, návštěvy bazénu, aquaparku, wellnessu? Podělte se o zážitky s ostatními čtenáři. Za článek většího informačního rozsahu Vám nabízíme volnou vstupenku na libovolnou akci Naturisty cz.
Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL. [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naturisty.

Pokud byste chtěli podpořit Naturistu cz. jakoukoli částkou, tak můžete bez poplatku systémem PAY SEC na naše jméno: naturista, číslo: 3891789. 
Předem Vám děkujeme.

Inzerenti a zájemci: Chtěli byste zde prezentovat svůj obchod, nabídku, služby nebo Vaše činnosti? EMAIL. [Pošta]
Využijte prosím naši širokou nabídku Vaší prezentace na internetu i na reálných a oblíbených akcích NATURISTA.CZ.

5
 
-

Tak tohle je přesně moje gusto.

Vložil ivojan, 4. Duben 2012 - 14:35

Letos se asi k moři nedostaneme, ale pro příští rok už mám favorita.

 
-

Robinzonády.

Vložil Roland Jitka, 4. Duben 2012 - 15:43

Moje gusto je to také, jen Jituška zatím nesdílí mé nadšení. Třeba se to časem podá. Tedy možná. Řekové tyhle robinzonády milují a normálně z pláží chodí do práce, nebo tedy spíše jezdí. Tráví tam celé léto.

 
-

Sithonia.

Vložil mikina (bez ověření), 4. Duben 2012 - 18:03

Jeli jsme párkrát kolem a ceduli viděli Kriaritsi, ale nikdy nás nenapadlo zde zastavit , právě z důvodu toho písku na cestě. Vidím že jsme docela udělali chybu. Je dobře, že to někdo popsal. Jezdíme trochu nížeji do Kalamitsi a nebo na druhou stranu do Sarti. Že je kousek od nás taková krása a ještě oblast prakticky bez lidí, nás na silnici nemohlo napadnou. Naturisticky je celá oblast výborná, protože Řekové vůbec neřeší jestli je někdo oblečen a jiný ne. V této oblasti je každý druhý Řek – nahý Řek. Sithonie snad slouží Řekům jako na vyražení si z kopýtka. Jedná se o velmi hezký kout země.