NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

SARTI, Řecko Chalkidiki *

Vložil Roland Jitka, 16. Duben 2013 - 0:04

Naše toulky Evropou nás zavedli také do Řecka. Za cíl jsme zvolili Porto Koufo asi dva km. od Toroni na poloostrově Sithonia v oblasti Chalkidiki. Cesta byla pohodová, celníci vstřícní a minimum policejních kontrol. Provoz byl ale značný, jak směrem do Řecka, tak i zpět. Dovolenou jsme si pořádně užili a odpočinek v Řecku můžeme všem jen doporučit. Více se dozvíte v našem cestopisu tady na Naturista.cz např: zde.


Reportáž z července roku 2011 upravena o videa, mapy, popis cesty, počasí a další údaje.

Nejdříve něco o Řecku obecněji. Jedná se o zemi s podobným počtem obyvatel jako Česká republika, ale rozlohou mnohonásobně větší. Velká část území Řecka se nachází také na ostrovech. Přírodou samozřejmě nemůže Česká republika konkurovat.

Find more about Weather in Soluň, GR

Find more about Weather in Soluň, GR
[Úsměv] V Řecku se žije neuspěchaným životem a jsou lokality, kde na několika kilometrech nepotkáte živou duši. Podle zpráv v našich mediích to vypadá, že by se měl turista strachovat o své zdraví v Řecku, ale opak je pravdou. Na plážích se politické a finanční spory neřeší a všichni si užívají klidu a pohody bez ohledu na národnost. Řekové jsou velmi přívětiví a pohodoví lidé. Mají na vše dost času a málokdy zvýší hlas. Jejich pohoda působí až nakažlivě pro věčně spěchající Čechy. Nechte se nakazit také.
[Šipka] CHALKIDIKI leží v regionu Macedonia. Nezaměňovat s bývalou Jugoslávskou republikou Makedonie. (O název Makedonia se Řecko soudí u mezinárodního soudu.)[Šipka] CHALKIDIKI je souborem tří poloostrovů: Kasandra, Sithonie a Athos. Každý je úplně jiný, i když leží velmi blízko sebe. Z jednoho poloostrova vidíte na druhý. Na Athos bohužel jen vidíte, ale prakticky suchou nohou navštívit nelze. Maximálně přes různá povolení, jejich doba vyřízení je delší, než vaše dovolená.

[Hvězda] KASSANDRA je nejživějším poloostrovem a bývá cílem mnoha turistů. Je rovinatá se spoustou turistických letovisek a absencí klidu. Vhodná je pro mladé lidi, kteří vyznávají přes den ležení na pláži a vyžadují pestrý noční život. (nic pro klidné naturisty) Nachází se nejblíže a cesty mnohých turistů směřují právě sem. Je to i nejznámější poloostrov. Cestovními kancelářemi někdy nazýván jako první prst.


[Hvězda] SITHONIA je o mnoho klidnější, o mnoho více hornatější, ale méně lidnatá. Všude to velmi krásně voní. (Myslím, že to dělá přítomnost piniových lesů.) Příroda je zde velmi okouzlující a hraje krásnými barvami. I zde najdete rušnější letoviska, ale v podstatně menší míře než na Kasandře.

Často se vám povede, že na hodinové procházce nepotkáte nikoho. (Lokalita vhodná pro vše naturistické.) Běžné jsou i naturistické robinzonády kolem pláží, které jsou v Řecku časté a velmi oblíbené. Sithonie je naším tipem pro Vás na strávení klidné dovolené, na kterou bude rádi vzpomínat.

[Hvězda] ATHOS je řecký jen z jedné desetiny, zbytek tvoří mnišská republika s vlastními zákony, nezávislá na Řecku. Zde platí striktní zákaz návštěv a pobytu žen. (Vstup do mnišské republiky je komplikovaný, skoro bych řekl pro běžného člověka nemožný.) Athos je hornatý a z východní strany Sithonie jsou krásně vidět rozlehlé kláštery. (Kolem poloostrova Athos se můžete projet turistickou lodí, ale nelze na něm zakotvit a vystoupit.) Z toho je asi jasné, jaké jsou zde možnosti naturismu. [Oči plné peněz]

[Šipka] My jsme zvolili Sithonii z důvodu krásných a prázdných pláží a také pro možnosti naturismu. Některé pláže jsou vyloženě přirodními skvosty. Posoudit můžete sami, jelikož jsme je pro Vás vyfotili.Pláže jsou prakticky prázdné, čistota okolo a průzračnost vody je absolutní. Na plážích a ve vodě nejsou chaluhy a řasy. [Úsměv][Party] Nejrušnějším městečkem východní strany Sithonie je skoro „slovenské“ SARTI. (GPS:40.096721,23.977661).

Nejčastějšími turisty jsou Slováci a Maďaři. Městečko disponuje všemi službami, nočním životem, velkým množstvím restaurací, stánků a obchodů. Po celém městě je signál WIFI, což potěší hlavně Vaše náctileté děti. Při jízdě autem po městě se Vám často stane, že dojedete jinam než jste chtěli původně, kvůli absenci dopravních značek a směrových tabulek. U města je jedna z mála čerpacích stanic na Sithonii. (Jestli není vůbec jediná.)( Benzin 1,8 euro, nafta 1,63 euro.)

Pláž vede podle celého města. Je asi tři km dlouhá. Někde jsem zaslechl, že se jmenuje pomerančová. (Orange.) [Hvězda] Velmi čistá, udržovaná, se všemi službami. (Vhodná pro rodiče s dětmi.) Běžné je zde nahoře bez. Nudisté se na hlavní pláži vůbec nevyskytují. Kolem Sarti (hlavně na jih), jsou malé plážičky, vhodné pro soukromí a milence. Pro každodenní navštěvování jsou hůře dostupné. Pro lidi v plavkách je Sarti vhodnou lokalitou, protože na pláž je odkudkoliv velmi blízko a parkovat můžete po celé délce pláže na silnici. Penziony jsou také velmi blízko pláže, podél celé silnice.Bezpečnost věcí v penzionech, autě a na dekách je absolutní. Můžete zde cokoliv nechat bez rizika zcizení. (V celém Řecku prakticky všude platí totéž.) Mnoho turistů nechává u pláže vozidla se staženými okénky, kvůli větrání. Totéž platí o nastartovaných člunech, otevřených lodích a autech s běžícím motorem, kde majitele vozidla nevidíte široko daleko. Jízdní kola jsou jen opřeny o sloup, bez náznaku zajištění.Domluvíte se česky s nádechem slovenštiny, německy a anglicky. Pro naturisty bude městečko Sarti vhodné jen na nákupy suvenýrů, potravin nebo návštěvu restaurace.

Velmi příjemné je, že slovenštině rozumíme a tudíž nemáte problém si přečíst třeba jídelní lístek, nápisy apod. (Jídla byla tradiční naše a slovenská.) (Několik majitelů restaurací se snaží přilákat turisty naší kuchyní, chutná tam i Řekům.) Kolem města je několik kempů s cenou pro rodinu cca 25–30euro.

Penzionů je ve městě mnoho, cena pro celou rodinu od 45 euro za noc. (Doporučujeme o ceně trochu smlouvat.) Luxusních hotelů ve městě moc není. [Pošta] Pokud chcete navštívit Sarti s ubytováním na blint, nejezděte na víkend, ale jen ve všední dny, jinak budete určitě nocovat na pláži. (Řekové jezdí do Sarti hlavně na víkendy.) Kempování v kempech je bezproblémové. (Počítejte s větším množstvím kempujících.) Písek a pláže jsou velmi čisté a udržované, voda má čistotu absolutní. Děti potěší výborná zmrzlina a neskutečně dobré dorty v cukrárnách. Vaši peněženku však nepotěším, město je jedno z nejdražších míst na Sithonii. [Pláč]

[Šipka] Pláž v Sarti.


Zde najdete podrobný popis cesty do ŘeckaZde najdete podrobný popis cesty do Řecka
Pokud se rozhodnete Chalkidiki a Sithonii, nebo i druhý poloostrov Kasandra navštívit, jsem si jistý, že nebudete zklamáni a rádi se sem budete vracet. Řecko má stále co nabídnout a dovolená zde, je výborná volba pro všechny.


Interaktivní mapa FKK Chalkidiki Řecko – poloostrovy Sithonia a Kasandra:


Zobrazit místo Greece – Chalkidikion larger mapLíbil se Vám článek? Máte zážitky z Vaší dovolené, návštěvy aquaparku, wellnessu?


Podělte se s ostatními čtenáři. Za Vaše zážitky nabízíme volnou vstupenku na akci Naturista.cz.

Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naháče.

[Hvězda] VYUŽÍVEJTE VÝHODY, které jsme pro Vás všechny připravili a vyjednali
[Klobouk] Podpořte Naturista cz. jakoukoliv částkou, bez poplatku systémem
PAY SEC na naše jméno: naturista, číslo: 3891789. Předem děkujeme.

Své příspěvky můžete vkládat i do kasiček, na každé akci Naturista.cz.


Zájemci o spolupráci: Chcete zde seznámit ostatní s Vaši činností? EMAIL [Pošta]

Využijte nabídku Vaší prezentace na stránkách a oblíbených akcích NATURISTA.CZ.

5
 
-

Chalkidiki

Vložil Roland Jitka, 2. Prosinec 2011 - 20:53

Řecko můžeme k dovolené jen doporučit. Chalkidiki zvláště. Chtěli bychom poznat i jiné lokality, než jen tři prsty. Máte někdo zkušenost třeba s Lefkádou?? Pobřeží směrem k Turecku?? Ostrovem Thassos, Samothraki?? Děkujeme za každé info.

 
-

Lefkáda, Thassos

Vložil Vladimír, 18. Duben 2013 - 13:31
Obrázek uživatele Vladimír

Byli jsme na obou ostrovech před téměř dvaceti lety (to to utíká) a byli jsme tam tehdy velice spokojeni: Agios Nikitas, mnohokrát zmiňovaný zde i na jiných portálech, je skvělé místo pro povalování a krátké výšlapy, milovníci poznávání si jistě užijí, když si půjčí auto a objedou Lefkádu kolem dokola. Celých 14 dní jsme se chodili nudit na pláž Milos – ráno do kopce a dolů, odpoledne opačným směrem. Malé oblázky, malé vlny, výrazně převažovali nahatí. Jen jedenkrát nás zastihla bouře, před níž nás na ubikaci odvezla loď jezdící mezi AN a Milosem a občas pokračující i na sousední Kathismu; v té době stála jedna cesta pro jednu osobu 400 drachem. Druhý den se nedalo jít příliš daleko a Pefkulia na druhé straně obce byla plná mořských řas. Thassos v oblasti Limenaria na jihu ostrova: Písečná pláž, poměrně plno, tehdy jsem tam zahlédl uprostřed davů slunících se jeden nudapár, zda lze odložit plavky někde v okolí, jsem netestoval. Strava a služby také dobré. Bohužel nevím, na jakou stranu se za ta desetiletí změnila situace. V.