NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Řecký poloostrov Sithonia – Toroni. Chalkidiki

Vložil Roland Jitka, 7. Únor 2014 - 13:53

Navzdory politické a ekonomické situaci v Řecku se stále vyplatí do Řecka jezdit a trávit zde hezké dovolené. Krásná příroda nemá vliv na mezinárodní postavení země, ani na vývoj státního dluhu a řecké problémy nemají žádnou souvislost s přírodními krásami a památkami. Rád bych vás seznámíl s letoviskem Toroni v jižní části poloostrova, pohledem směrem k poloostrovu Kassandra.



Řecko – Macedonia Trada – Chalkidiki, druhý (prostřední) poloostrov – západní pobřeží.


Find more about Weather in Soluň, GR
GPS 39.987314,23.903797. Toroni není žádná zapomenutá víska někde na konci světa, ale velmi lidnaté turistické letovisko se vším, co od dovolené žádáte. Najdete zde luxusní hotely, penziony, restaurace, služby všeho druhu, rozlehlé pláže, lodě, čluny, obchody, neskutečně čisté moře a vše co je třeba k trávení hezké dovolené.




Nejprve mi ale dovolte pár slov k celému poloostrovu Sithonia. Objevovatelé památek si zde nepřijdou na své, protože jich je v okolí opravdu poskrovnu a jedná spíše o zříceniny, než nějaké kulturně historické skvosty hodné prozkoumání. Sithonie je hornatá a kopcovatá a málokdy jedete autem někam rovně. Poloostrov je porostlý nízkou vegetací a míst se stromy a tudíž stínem je velmi málo. Okolo poloostrova vede jen jedna silnice, takže nikdy nemůžete zabloudit. Nikde na poloostrově se nedomluvíte jiným jazykem než řecky nebo anglicky (a to taky ne všude).

Provoz na silnici je relativně minimální (hlavně v jižní části) a nikdo nikam nespěchá, poloostrov objedete za necelé dvě hodiny pohodové jízdy autem. (Asi 100Km.) Zhruba stejný počet kilometrů po obvodu poloostrova mají krásné pískové a kamínkové pláže s velmi čistou, až průzračnou vodou. Najdete zde lidnaté pláže, ale také samoty, kde nepotkáte celý den živou duši. Totéž se dá říci o městečkách a obcích. Střídá se zde lidnaté, s krásným klidem liduprázdna. Sithonia je jedním z nejméně navštěvovaných míst v celém Řecku. Všude bude lidnatěji než tady. Je to způsobeno dílem absencí památek a dílem menšího množství běžných služeb všeho druhu.

Celou podrobnou cestu autem do Řecka najdete zde.


Chtěl bych ale podotknout, že stále mluvím o turistické destinaci, kterou navštěvují hlavně Řekové z okolí Thessaloniki (Soluně) na víkendy, takže postavit nějaké stálejší podnikání na víkendech a ještě jen v sezóně, není ekonomicky možné a únosné. Ceny jsou zde ale nižší, což výše uvedené trochu eliminuje a turistů je tak akorát. Na Sithonii není ani moc co objevovat, kromě překrásných pláží, protože tam opravdu nic jiného není. Není zde také těžké najít soukromí a samotu, což není v jiných částech Řecka zdaleka tak běžné.



Nyní zpátky k Toroni. Město je rozděleno na části jako Toroni 1 a Toroni 2. Význam tohoto dělení jsem nijak nepochopil a hlavně jsem nikdy něvěděl, v které části jsem. Měl bych problém i se slovem město, podle našich kritérii bych Toroni nazval jen trochu větší roztahanou vesnicí. Jižnější část je o něco klidnější. Toroni není úplně nejlacinější destinace v této oblasti, ale pořád je levnější než pobyt v Chorvatsku nebo v Itálii. Bydleli jsme v penzionu za (poněkud usmlouvaných) cca tisíc korun denně a jídlo v restauraci bylo cca za deset euro, ať jste si dali cokoliv. Po každém jídle jsme zdarma dostávali malé ale velmi chutné nanuky jako pozornost podniku. Přesto pokud sem pojedete, cenově doporučuji raději vlastní vaření si na pokoji a restauraci využít jen občas.

Na řeckou kuchyni si je třeba trochu zvyknout. Pitná voda je nepitná, protože v ní stále cítíte sůl a velké množství železa. Doporučuji kupovat jen balenou i na vaření. V městečku je spousty stánků, oblíbili jsme si koblihy v čokoládě a pak pečené maso v něčem co připomínalo barvou kečup, ale úplně jiné chuti (něco jako chorvatský ajvar). Všude koupíte čerstvé ryby přímo od rybářů za slušné ceny. V restauracích pokud si rybu dáte, je to velký útok na vaši peněženku a nejspíš si to příště rozmyslíte. Vcelku levné je ovoce a zelenina, tedy na řecké poměry. Ochutnejte určitě řecký med.

Pobyt a stravování v Toroni je asi o třetinu dražší než u nás a asi o dvacet procent levnější, jak v horních částech Chorvatska. (Istrie, Kvarner). V městečku je spousta minimarketů (tedy tak se nazývají), já bych je nazval jako maličká smíšenka. Možnost trochu levnějších nákupů je až v Nikiti, v supermarketu Lidl, ale to je asi 35Km směrem k vnitrozemí severním směrem.



Podle celého města je veliká pláž s průzračně čistou vodou. Vstup do vody není tak prudký jako jinde na poloostrově a proto je vhodná i pro menší děti. Na plážích není běžným oděním ani nahoře bez a plavky bohužel vidíte na každém kroku. Písek na plážích je hrubší, takový náš štěrkopísek s většími zrny. Dobrou zprávou je, že ho nezvedne ani vítr, tak nehrozí písek v očích při poryvu větru. V Toroni vůbec celou sezonu neprší, takže jedete na dovolenou vždy bez rizika špatného počasí.

Find more about Weather in Soluň, GR


Vice fotografií z Toroni a okolí najdete zde.

Ve městě není žádný kemp, tedy alespoň my jsme žádný nenašli, nebo spíše nepotkali, protože jsme ho neměli proč hledat. Některé luxusní penziony a hotely mají své bazény, ale můj názor je takový, že být u tak čistého a krásného moře jako je Egejské, tak trávit dovolenou u bazénu je prostě hříchem. Na dotaz na nudistickou pláž symbolem FKK se nám dostalo záporné odpovědi. Večerní a ranní koupání na hlavní pláži bez plavek bylo vcelku normální, ale co nám stále chybělo přes den bylo nudistické místo. Nahota sice žádnému z Řeků nevadí na hlavní pláži, ale ranní a večerní koupání bez plavek absolvoval jen málokterý. Chodilo tam takto pravidelněji jen několik srbských turistů.



Jali jsme se tedy prohledat blízké okolí a našli jsme kus panenské přírody hned vedle hlavní pláže na konci silnice u zaparkovaných člunů. Po levé straně z pohledu moře končí silnice u závory a za ní je nějaké zbořeniště něčeho, čemu by se dalo říci památka. Po vystoupání několika kroků do kopce se otevře úplně jiná krajina, stromy, skály, kameny a skoro liduprázdno. Tak jsme začali chodit za zbořeniště, kde jsme objevili krásné plážičky, kde se po celý den nacházelo minimum lidí (nebo nikdo) a po celém prostoru se dalo pohybovat jak nás pán bůh stvořil. Místo jako stvořené pro klidné naturisty, potápěče a zamilované partnerské dvojice.

Ve vodě a na plážích byly kameny a kamínky a snad jediným negativem byla přítomnost vodních ježků, které jsme ale vzhledem čistotě vody viděli bez problémů. Při plavání dále od břehu nastával problém se skalami, které nebyly pod hladinou vidět. Přeci jen při plavání narazit nějakou částí těla na skálu nebude nejlepší zážitek na dovolené. Doporučuji tedy plavecké nebo potápěčské brýle, pokud si chcete zaplavat dále od břehu.



Přeci jen se doplnilo do mapy Naturista.cz oblast jako nudistickou, přestože se jedná o plácky a nikoliv o souvislou pláž. Každopádně je zde naturismus možný a to je pro nás příznivce koupání a opalování bez plavek nejdůležitější. Jen prostě nečekejte davy lidí podle představ našich nudistických označených pláží.



Řecko přes všechny hrůzostrašné zkazky v našich médiích můžeme jen doporučit a na plážích ani jinde žádné nebezpečí turistům nehrozí. Sithonia bude vždy od nepokojů daleko. Lidé jsou zde fain pohodáři. Nebudete litovat a užijete si krásnou a ještě relativně levnou dovolenou v nádherném prostředí.


Interaktivní mapa prostředního „prstu“ Chalkidiki – poloostrov Sithonia:


Zobrazit místo Greece – Chalkidikion larger map



Líbil se Vám článek? Máte zážitky z Vaší dovolené, návštěvy aquaparku, wellnessu?


Podělte se s ostatními čtenáři. Za Vaše zážitky nabízíme volnou vstupenku na akci Naturista.cz.

Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naháče.

[Klobouk] Podpořte Naturista cz. a jeho činnost jakoukoliv částkou. Předem děkujeme.

Své příspěvky můžete vkládat do kasiček, na každé akci Naturista.cz.


Zájemci o spolupráci: Chcete zde seznámit ostatní s Vaši činností? EMAIL [Pošta]

5