NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Nikiti – Chalkidiki, ŘECKO.

Vložil Roland Jitka, 28. Říjen 2013 - 11:57

V současné době se zdá, že cestování za naturismem je na okraji zájmu lidí na Naturista.cz. Je to škoda, že myšlenkový posun „naturistů“ se přenesl k tématům zcela nenaturistickým, které spíše vypovídají něco o stavu společnosti, než mravní čistotě. Soulad s přírodou a přirozená radost ze života se zde skoro vytrácí a tak vůbec nevím, jestli reportáže z dovolenkových cest má ještě cenu psát. Rád bych tento nepříznivý trend změnil a proto se raději podíváme (dle mně) do jedné z nejhezčích destinací Řecka.Řecko je prostě jedním slovem krásné!Kde se tedy Nikiti nachází a jak se tam dostanete? GPS: 40.221551,23.670459.

Find more about Weather in Soluň, GR

Find more about Weather in Soluň, GR
Trasu cesty autem z České republiky omezím jen na průjezdní města. Praha, Brno, Bratislava, Mosson – Magyarovar, Gyor, Budapešť, Szeged, Novi Sad, Beograd, Niš, Leskovac, Vranje, Preševo, Kumanovo, Veleš, Gevgelia, Thessaloniki, Nea Moudania, Nikiti. (Asi 1650km.) Protože je celá cesta prakticky po dálnicích lze celou trasu absolvovat bezproblémově za cca 20 hodin pohodové jízdy autem.


Celou podrobnou cestu autem do Řecka najdete zde.


Pro příznivce letecké dopravy lze využít lety Praha – Thessaloniki (Soluň) a dojet zbylých 100km taxíkem nebo autobusovou dopravou, která jezdí ze Soluně velmi často. Za cca pět hodin se již můžete opalovat na pláži, pokud se rozhodnete letadlo použít a destinaci nikiti navštívit.

Nikiti se je vstupní destinací na poloostrov Sithonia na Chalkidiki, v řecké oblasti Macedonia Trada. Leží z části na poloostrově (na pobřeží) a z části dalo by říci v kopci hornaté Sithonie. Je rozděleno silnicí na starou část kde bydlí obyvatelé v trochu členitější krajině a novou, kterou využívají hlavně turisté při pobřeží.

Městečko Nikiti bych nazval víkendovou destinací Řeků z nedalekého Thessaloniki a bohatších bulharských turistů ze Sofie a okolí (asi 400km). Během pracovního týdne je v městečku o poznání klidněji, než o živých víkendech. Přesto se nejedná ani v pracovních dnech o žádné liduprázdno.Co městečko Nikiti turistům nabízí? Jednou větou, když bych ji musel použít, tak řeknu úplně vše, mírou víc než vrchovatou. Malý přístav, výborné restaurace, neskutečné množství pláží, ochotné lidi, relativní klid, čistotu, modré moře, výlety do hornaté přírody, veškeré turistické služby a výborné ubytování. Ke spokojenosti turistů vám asi nebude chybět nic, alespoň my jsme absenci čehokoliv nezaznamenali.

Destinace je příznivá také pro vaši peněženku. Je ale třeba si objektivně říci s jakou zemí vytváříte srovnání. Dle chorvatských známých destinací, Dalmácie, Istrie a pod, je v Řecku o něco levněji. Ve srovnání se sousedním Bulharskem a nebo Albánií je destinace Nikiti o dost dražší. Pokud použiji Českou republiku, tak je to podobné jako ve známých turistických destinacích u nás. Praha, Karlovy Vary, Český Krumlov, Krkonoše a pod.
 My jsme měli skvěle vybavený penziónek s pokojem pro čtyři (byli jsme jen dva), protože sehnat ubytovaní pro dva, byl při neznalosti řečtiny v plné sezóně, trochu neřešitelný problém. (Platba usmlouvaných 42 euro na den.). Díky jedinému supermaketu Lidl v této oblasti, jsme vyšší cenu ubytování kompenzovali alespoň nákupy v uvedeném supermaketu a vlastní přípravou jídla. Služby restaurace jsme využili jen dvakrát za celý pobyt, ale je to také tím, že jsem řeckému jídlu nikdy moc nepřišel na chuť, což jsem již avizoval i v jiných cestopisech z této oblasti.Pláže a moře. Hodnocení jednička s hvězdičkou. Voda v Egejském moři je prostě skvělá. Krásně modrá, velice čistá bez chaluh s průhledností mnoho metrů. Prakticky zde nefoukalo a díky nepřítomnosti skal a kamenů, také absolutně bez mořských ježků. Světlý písek kilometry pláží kam se člověk podívá. Některé pláže s plážovým servisem, jiné zcela zdarma. Stačí si jen vybrat. Na plážích s výběrem platby naturismus nečekejte, obvykle patří k nějakému hotelu. Na volných plážích je jedno, co máte nebo nemáte na sobě.

Trochu jsem na vážkách, kam umístit sluníčko na naše naturistické mapy (s vyznačením nudistických pláží), protože naturismus je možný v této oblasti prakticky kdekoliv a nejste nikým omezováni. Trochu to připomíná bulharský naturismus, kdy sice nikde není cedule FKK pláž, ale také skoro nikde to nic nezakazuje. Nečekejte nějaké rozsáhlé davy naturistů na jednom vyhrazeném místě a tam kde jste včera viděli skupinku naháčů, může za dva dny být několik rodin textiláků. Pochopitelně to platí i obráceně. Možná je to také výhoda, protože prozkoumáte „naturistickými výlety“ větší část pobřeží a neležíte na jednom místě čtrnáct dní.
 Nikiti je trochu roztahané po okolí. Jedinou památkou je kostelík a v kopcích nějaké základy a zbytky budov. Vše je v Nikiti tak trochu daleko. Nikde není těsno a každý obyvatel má pro sebe dost prostoru. Bohužel uličky na ježdění autem, kromě státní silnice jsou úzké až běda. Nejlepším dopravním prostředkem a to neplatí jen v Nikiti ale v celém řeckém pobřeží je kolo nebo skútr. Na některých kopcovatých cestách v okolí Nikiti je lepším dopravním prostředkem než auto terénní čtyřkolka, nebo vlastní nohy.

V oblasti Nikiti máte jednu výhodu proti jiným destinacím a to jsou blízké zalesněné kopečky na procházky krásnou krajinou. Pokud tedy nemáte chuť zrovna ležet na pískové pláži. V kopcích už trochu fouká vánek, tak je to dobrý odpočinek na kůži od věčně pálícího sluníčka. V této oblasti Chalkidiki jsme již byli několikrát a nikdy zde nepršelo, tudíž vůbec nevím jak věčně zelené porosty Sithonie a okolí získávají vodu ke své existenci. Pochopitelně pro turisty platí a je to výhodou destinace, že zde je jistota hezkého počasí po celou dovolenou, což zdaleka nelze říci o ostatních oblastech v jiných zemích u moře. O deštivých dnech na Jadranu, nebo o studeném odchovu na Baltu, toho již na internetu bylo napsáno hodně.


[Hvězda] Přijeďte si prohlédnout nádherné Řecko na vlastní oči! [Hvězda]

Již jsem mluvil o rozdělení městečka na obytnou a turistickou část. Pokud jste akčnější turisté a vyhledáváte noční život hledejte ubytovaní při pobřeží. Žádná denní a noční zábava nebude daleko. Nákupy a veškeré služby budete mít u ruky. Zde jsou ubytováni lidé, co nemají (a nepotřebují) k dispozici dopravní prostředky. Pokud ale jste turisté jako my, hledajíce spíše pohodu a klid ubytujte se raději ve starší části městečka. Je to trochu dál od pláží a turistického ruchu, navíc do kopce, ale odměnou vám bude božský klid ve dne i v noci. Výhodou letoviska je právě tento výběr, který není zdaleka běžný tam kde se musíte rozhodovat pro jedno nebo druhé.
 

Strašení Řeckem. V našich končinách, kde máme již několikaletou permanentní volební kampaň slýcháme o Řecku hlavně to jak jsou v krizi, jak demonstrují a zapalují náměstí. Zdá se mi, že každá špatná informace o Řecku se hodí a lze na ni získat politické body. Díky tomu jsou lidé (rozuměj naši turisté), vůči Řecku trochu skeptičtí. Možná že se to někde děje, ale v letoviscích to opravdu není.


Vice obrázků z řeckého Nikiti a okolí najdete zde.


Rád bych tento zbytečně negativní pohled uvedl na pravou míru. Jen jednou se stalo, že nám dovolenou zkomplikovala stávka přístavních dělníků (konkrétně cesta na ostrov Thassos). Byla ale avizována v rozhlase a tak jsme prostě zůstali na pobřeží a užili si skvělou dovolenou tam., bez potřeby lodní přepravy na ostrov. Toto bylo jediné omezení, kdy jsme v Řecku zaregistrovali, že se vůbec něco děje. V Řecku a v letoviscích funguje vše úplně normálně. Zásobování, služby na pláži, ubytování, kempy, restaurace, půjčovny, záchranný systém, laskaví lidé a bůhví co ještě, funguje ve vysoké kvalitě a na skvělé úrovni. Jako turisté nepoznáte absolutně nic a ani vám nikdo nenaznačuje, že by jste byli v oblasti nevítanými turisty.Od obecně politické a hospodářské situace se raději vrátím zpět do Nikiti. Celou oblast živí turistický ruch v letních měsících a ve zbytku roku včelařství s výrobou vynikajícího poctivého medu. (Doporučuji ochutnat ať víte jak má med chutnat.) Kdo nevčelaří, pracuje na olivových plantážích, které jsou prakticky všude. Co doporučuji ochutnat jsou také rajská jablka, které všude rostou pomalu jako plevel. Hojně se používají hlavně na krmení včelstev, než že by byly primárně určeny k přímému prodeji. Také v obchodech nebo ve stáncích nestojí prakticky nic.


Find more about Weather in Soluň, GR


Ovoce a zelenina je zde celkově levným zbožím a ani nákup většího množství nijak nezatíží vaše peněženky. Co je zde naopak dražší je jídlo v restauracích. Jedno jídlo začíná na cca 12eurech a pokračuje výše. V restauracích je skoro všude WIFI internet a heslo dostanete jen s objednávkou jídla či nějakého pokrmu a pití. Jídelní lístky jsou jen v řečtině a angličtině. Pobyt vaší omladiny na internetu se vám v restauraci tedy notně prodraží. Doporučoval bych raději ochutnávat kvalitní stánkové pochutiny, všeho druhu, než vysedávaní u internetu v restauraci.
 Co je v letovisku trochu překvapením, tak je absence normální kopečkové zmrzliny jako je to běžné všude jinde. Všude samozřejmě koupíte v mrazácích značky jako Algida a ostatní ani nevím jak se všechny jmenují. Dle mě to bylo asi jediné mínus letoviska za celou dobu pobytu. Je to ale způsobeno tím, že jsem na kopečkové zmrzliny na dovolené ujetý.


Pozitivní zprávou je na stáncích velké množství rybích produktů tzv. do ruky za relativně přijatelné ceny, což zrovna u ryb nebývá zdaleka obvyklé. Běžný český pivař si vybere v nabídce piv, i když naše značky se tam kupodivu nevyskytují. Dokonce ani v supermarketu Lidl, natož v běžných minimarketech. Jako nealko je k dispozici plno limonád ve velkých plastových lahvích. Kvalitní džusy jsou zde o dost dražší než u nás.


V Řecku se platí eurem, zde najdete aktuální kurz

Obrázky
V oblasti Macedonia je jen velmi málo čerpacích stanic, jak by se na turistická letoviska a služby slušelo. Není to ale tím, že by nechtěli Řekové nabídnout pohonné hmoty, ale je to dáno jejich vysokou cenou, kterou lidé nechtějí akceptovat. Relativní blízkostí zemí Bulharska, Makedonie a Albánie, které mají pohonné hmoty o dost levnější, mnohdy i více než půl eura na litru, funguje u Řeků takzvaná tankovací turistika. Turisté přijíždějící do této oblasti si také raději natankují v sousední nebo ve své zemi.


V Řecku je trochu vše jiné. Je to dáno mentalitou Řeků. Jeden den je rodina rodina celá naturistická, druhý den je vše jinak. Časová spolehlivost, pokud na ni nějak spoléháte například otevření obchodu, čekání na někoho atd. je jen informativní veličinou. Plus mínus hodina sem tam žádný problém. Řekové se nikdy nerozčilují, spíše vše přechází úsměvem. V tomto případě absolutně odpadá stres a pospíchání sem tam, jako je to běžně k vidění u nás. Snad jediný temperament Balkánce využívají Řekové při ježdění autem.
 


Další cestopisy z této oblasti: Sarti, Vourvourou, Sikia, Kalamitsi, Kriaritsi. Toroni, Porto Koufo.
 


Řecka se není třeba bát, je to místo na skvělé dovolené, na které budete vzpomínat mnoho let. Mnozí si na Řecko vypěstují návyk a i když cíl jejich dovolené je jiný, tak se zde alespoň zastavují na několik dní. Odměnou jsou nejkrásnější pláže v Evropě a překrásná barva moře, kterou asi neuvidíte už nikde jinde. Pro nás je Řecko to nej, nej a všechny ostatní dovolené jsou tak trochu jen příjemný cenový nebo vzdálenostní kompromis.Zobrazit místo Řecko, Chalkidiki, Thassos, Samothraki na větší mapěLíbil se Vám článek? Máte zážitky z Vaší dovolené, návštěvy aquaparku, wellnessu?


Podělte se s ostatními čtenáři. Za Vaše zážitky nabízíme volnou vstupenku na akci Naturista.cz.

Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naháče.

[Klobouk] Podpořte Naturista cz. a jeho činnost jakoukoliv částkou. Předem děkujeme.

Své příspěvky můžete vkládat do kasiček, na každé akci Naturista.cz.


Zájemci o spolupráci: Chcete zde seznámit ostatní s Vaši činností? EMAIL [Pošta]

5