NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Sikia, SITHONIA – ŘECKO

Vložil Roland Jitka, 2. Květen 2013 - 9:50

V mé reportáži se opět vrátíme na „prostřední prst,“ poloostrov Sithonia, do řeckého regionu Macedonia Trada, oblast Chalkidiki. Tentokrát na jeho jihovýchodní část, s výhledem na mnišskou republiku (nepodléhající řeckým zákonům) a kláštery, sousedního „třetího prstu,“ poloostrova Athos.
Popisovaným místem bude trochu zapomenuté městečko Sikia, ležící zcela mimo turistických přímořských destinací uvedeného poloostrova Sithonia.[Hvězda] Vítejte v Řecku na hornatém poloostrově Sithonia. [Hvězda]


Find more about Weather in Chalkida, GR

Sikia tím, že leží stranou hlavní (jediné) silnice nebývá tak navštěvovaná, jako ostatní přímořská letoviska v této oblasti. Jediná silnice vedoucí celým poloostrovem nějak vesničku Sikia minula a proto si zachovala svůj klid a pohodu pro spíše náhodně zabloudivší turisty.

Neznamená to ale absenci perfektních služeb, kvalitních restaurací a relativně dostatečné množství obchůdků. Historicky si Sikia ale zachovává svůj kulturní ráz a ani zvyky místních lidí se příliš nemění s nástupem turismu. Jak já říkám, na některá místa Evropská Unie prostě zapomněla a je dobré, že to nemíní měnit.Nechte na sebe dýchnout klid. Na rozdíl od jiných destinací v Sikia na vás všude dýchá klid a pohoda. Spěchat se nikam nevyplácí a taky to nikdo nedělá. Projít si celé městečko a prohlídnou si různá jeho zákoutí, je hezký zážitek. V obci je stálé bezvětří a nedoporučuji chodit na procházky v poledním slunci. Pokud se vám nechce k moři, je lepší strávit rozpálený den ve stínu nějaké taverny. V některých restauracích je dokonce přístupná WIFI, což je v těchto končinách docela překvapením. Při hledání názvu městečka ve vyhledávačích na internetu, se občas používají také tvrdé y, jak první tak druhé, nebo kombinaci měkké tvrdé. S uvedenou zvláštností se setkáte u řeckých názvů lokalit vícekrát.

V Řecku se platí eurem, zde najdete aktuální kurz.

V obci se hodně jezdí na koních, navštěvuje se pravidelně kostel a lidé jsou velmi přátelští. Ceny jsou na Řecko velmi příznivé a pokud najdete s domorodci společný jazyk, lze domluvit cokoliv. Společným jazykem myslím jen angličtinu a nebo světový jazyk ruce, nohy a papír s kresbou. Sikia vám svým klidem v obci ukáže trochu jiné Řecko a na dovolené zde neutratíte majlant. (Ono taky není za co.) Na dovolené zde je potřeba mít k dispozici auto a pokud nejste mobilní je všude relativně daleko. Hodně jsou zde využívány na rozdíl od jiných destinací jízdní kola a malé skútry.Zde bych se přeci jen nad rozdílem mentality Řeků poněkud pozastavil. Respektováním uvedené informace si ušetříte spoustu stresu a problémů. Řekové prostě přes poledne nepracují, ani kdyby jste jim nabízeli bůhví co. Poledne u nich trvá zhruba od deseti doledne do čtyřech odpoledne. Od sezení ve stínu a popíjení je nedokáže vytrhnout vůbec nic. Spolehlivost v závislosti na čase také není typickou vlastností Řeků. Pokud se domluvíte na nějakou hodinu, nespěchejte a přijďte klidně o půl hodiny později, protože tam pravděpodobně stejně ještě budete čekat.

Na bankomaty a platby kartou v Sikia zapomeňte. V obci nejsou žádné noční diskotéky, karaoke a podobně. Pokud chcete zažít něco z víru nočního života, musíte zajet do 10km vzdáleného letoviska Sarti. Celá Sithonia není tak houfně přelidněná jako ostatní regiony Řecka a pokud je někdy někde turisticky živo, tak to bývá o víkendech a ve větších destinacích u moře. Oblast slouží pro víkendy hlavně z Thessaloniki a ostatních turistů z jiných zemí je zde jako šafránu. Nejbližší supermaket Lidl je v Nikiti, asi 50Km a čerpací stanice cca 10km v Sarti.

Do Řecka se jezdí kvůli moři a plážím. Na pláže ze Sikia je to asi dva až tři km. Moře se zde zařízlo hluboko do poloostrova v oblasti zvané Paralia Sikias. Díky hluboké zátoce zde najdete pět krásných pláží a z toho dvě bych nazval smíšeně naturistické. GPS (40.034844,23.99703) a také GPS (40.050482,23.99085). Všechny pláže jsou pískové a smíšené pláže bývají prázdnější. Čistota Egejského moře je zde absolutní a vidět je opravdu do velké hloubky. Vstup do moře je trochu příkřejší než je běžné jinde a trochu mate tím pádem pohled do vody, kdy si myslíte, když čistou vodou vidíte na dno, že by mohlo být mělko. Toto je třeba mít na paměti hlavně při pobytu s malými dětmi, které po pár krocích ve vodě nestačí.Malé upozornění: V oblasti Sithonie doporučuji vybrané místo na koupání (pokud nejste na hlavních plážích) trochu prozkoumat potápěčskými brýlemi hned ze dvou důvodů!

[Vykřičník] První nebezpečí je velká přítomnost vodních ježků, hlavně tam, kde jsou místy ve vodě a u vody kameny a skalky. Do neznámých míst bych raději doporučoval boty do vody, protože bodlinka z ježury vám jistě pocitově zkazí dovolenou. Nemluvím vůbec o lekářském problému, kdy nevíte, kde lékaře na Sithoni hledat. (Nepotřebovali jsme uvedenou službu a proto nedokáži v této oblasti poradit.)

[Vykřičník] Druhý nepříznivý faktor jsou skalky ve vodě, které mnohdy dosahují až skoro k vodní hladině. Dovedete si asi představit co by znamenalo potkat se při plavání se skálou pod hladinou, o které nevíte. Podobný problém je také na okrajových plážičkách v Toroni.

Podrobný popis cesty na poloostrov Sithonia najdete tady.Výše uvedené se stane zajímavé a příjemné, pokud se rozhodnete využít možností potápění a šnorchlování. Tolik mořských živočichů a vodního rostlinstva hned tak někde neuvidíte. Čistota voda umožňuje vidět opravdu do velkých hloubek, kde žijí zajímaví živočichové. Vřele doporučuji přidat si tyhle nové zážitky do plánu svých budoucích dovolených. Zjistíte jak rychle a příjemně dokáže ubíhat čas při potápění a pozorování mořského života.

Záležitost naturismu: Pro naturisty je důležitou informací že Sithonia disponuje cca 100km překrásných pláží. Obvykle platí, že tam kde nejsou slunečníky a nebo lehátka (městské pláže) tak je naturismus možný. Nedá se specifikovat kde bude za dva roky nudistická pláž. Řekové se prostě jednou opalují tak jindy onak. Počty lidí FKK – Textil i během jedné dovolené se mění v různých procentních poměrech.

Co je potřeba říci, tak na Sithonii se nikdo nad naturismem nepohoršuje a ať bude oblečeni nebo svlečeni jakkoliv, nikdo si vás nebude všímat. Řekům je to prostě úplně jedno. Mnohdy najdete místa, kde budete úplně sami a pak to nemusíte řešit ani vy.Ubytování: V obci (malé městečko) Sikia nejsou žádné luxusní hotely. Ubytujete se v rodinných penzionech za cenu čtyřlůžkového pokoje cca od 40–60eur za noc. Karavanisti občas parkují v zahradách, ale i při silnicích a cestách vedoucích k moři. Zde najdete vždy také pár stanů. V Paralia Sikias je velký kemp Melissi přímo u moře. Další kemp najdete na pláži Valti se stejným jménem. Kvalita a vybavenost kempů je na vysoké úrovni za cenu celé rodiny 25 – 30euro dle domluvené délky pobytu.

Nikde není třeba se dopředu objednávat, jen přihlédněte na den v týdnu. Vždy je lepší přijet jindy než o víkendu. V penzionu i v kempech si domluvíte lepší cenu a hlavně bude všude prázdněji. Není zde problém ani nocovat na karimatce na některých plážích. Na delší divoké kempování byl ale doporučil spíše oblast blízkého Kriaritsi.

Find more about Weather in Chalkida, GR


Jak jsem již řekl, okolí Sikia není příliš turisticky navštěvované. Není problém si najít plážičku jen pro sebe. Nedaleko je také území nikoho Kriaritsi. Pro některé je rozhodující i cena dovolené a kratší vzdálenost dojezdu. Zde se vám splní oboje dobré ceny a relativně nedaleko od ČR (1600Km). Pobytem v Řecku budete nadšeni (hlavně pokud jste byli zatím jen u moře v Chorvatsku) a budete se sem rádi vracet. Jak jsem již dříve řekl Řecko je prostě silně návykové.Zobrazit místo Řecko, Chalkidiki+Lefkada+Thassos+Samothraki na větší mapěLíbil se Vám článek? Máte zážitky z Vaší dovolené, návštěvy aquaparku, wellnessu?


Podělte se s ostatními čtenáři. Za Vaše zážitky nabízíme volnou vstupenku na akci Naturista.cz.

Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naháče.

[Hvězda] VYUŽÍVEJTE VÝHODY, které jsme pro Vás všechny připravili a vyjednali
[Klobouk] Podpořte Naturista cz. jakoukoliv částkou, bez poplatku systémem
PAY SEC na naše jméno: naturista, číslo: 3891789. Předem děkujeme.

Své příspěvky můžete vkládat i do kasiček, na každé akci Naturista.cz.


Zájemci o spolupráci: Chcete zde seznámit ostatní s Vaši činností? EMAIL [Pošta]

Využijte nabídku Vaší prezentace na stránkách a oblíbených akcích NATURISTA.CZ.

5