NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Turecko od severu k jihu.

Vložil Roland Jitka, 21. Leden 2012 - 18:40

Chtěl bych seznámit s republikou která má pro některé nádech exotiky a tajemna. Bohužel, ale při plánování dovolené se na ni zapomíná a naturisticky patří ze zemí, které jsou v Evropě, k úplně opomíjené. Myslím, že neprávem. Opět se pokusím o složeninu návštěv několika let, pochopitelně pomoci internetu a přesto se mi nepovede zmapovat ani desetinu země. (Radostí bylo, že nám foťák spadl do vody) Je to podmíněno hlavně tím, že Turecko je prostě neskutečně veliké a turistům se nemůže podařit vidět Turecko celé. Ač jsme cestovali autem, autobusem i letadlem, ani tak nelze navštívit vše. Proto se omezím jen na naturismus, pláže a informace, které potřebuje běžný turista, který se rozhodne Turecko navštívit. Rozhodně si myslím, že vás v mnohém mile překvapí.

Hlavní město je Ankara a největší město Istanbul a počet obyvatel Istanbulu je větší než počet obyvatel Česka a Slovenska. Tím chci naznačit jak je Turecko veliké. Do Istanbulu nedoporučuji jezdit autem. My jsme využili autobusové možnosti z Bulharska. Projít celý Istanbul je nemožné ani za čtrnáct dní dovolené, je to jako by jste obešli dvacetkrát Prahu. Trávit zde dovolenou bych doporučoval spíš jen lidem, kteří rádi nakupují a obdivují obrovská města. Jako výlet je to vynikající nápad, spojený s nákupem na tržištích, bazarech a krámečkách. Celý Istanbul je vlastně jedna velká památka. (musíte prostě vidět) Za zmínku stojí i most přes Bosporský průliv a průliv samotný. Je to vlastně i hranice mezi Evropou a Asií.
Co se vyplatí kupovat je, vše kožené, to má opravdu kvalitu, koberečky a přehozy, keramiku a různé turecké suvenýry. Co nedoporučuji je nákup zlata. Šperky jsou krásné, levné a líbivé, ale nejdou v Evropě opravovat, jelikož se jedná o zlato s jinou strukturou, než najdete v našich zlatnictvích. Úplně běžné je usmlouvat cokoliv na desetinu původní ceny. Mnohé kvalitní věci koupíte za desetinu ceny, jak v Evropě. Kupovali jsme kvalitní kravaty s asijskými motivy v sadě po deseti, za cenu jedné kvalitní u nás. Ve městě je spoustu památek, takže máte celé dny co obdivovat. Někde jsem četl že památky v Řecku množstvím, dosahují jen desetinu počtu památek v Turecku.





Turecko bych rozdělil na takové tři části. Evropská část, Asijská část civilizovaná a Kurdistán.
Kurdistán tvoří velkou část Turecka, ale jedná se o zaostalou část s nízkou životní úrovní obyvatelstva. Turisticky a lidmi chudá a nezajímavá. (nenavštívili jsme, takže jen z doslechu)
Evropská část, zde si připadáte jako doma, jelikož se domluvíte běžně německy a anglicky. Z jedné strany končí Evropa v městě Istanbul (jeho větší část je ale v Asii). Z druhé strany končí přístavem Eceabat – Canakkale, kde opět po cca třiceti minutách plavby trajektem doplujete do asijské části Turecka. Jako výlet jsme zvolili město Kirklareli, které se nachází asi 50km od bulharských hranic. Město je jako každé jiné v Evropě, turisticky ne moc zajímavé. Jedná o střediskové město zemědělské oblasti. Památky ve městě žádné nejsou. Dalším městem na cestě byl turecký Kesan. Trochu chaotické město v blízkosti řeckých hranic. Připadáte si spíše jako v Řecku než v Turecku. Jednalo se vždy spíše o odpočinkové zastávky, než poznávaní měst jako takových. Na městě mne zaujala zmrzlina, která byla nejlepší, kterou jsem kdy měl. Ve městě je nějaká mešita, nebo kostel. Obdivoval jsem výrobu mramorových pomníků a sádrových soch. Vše mělo jen náboženský základ. Třicet km pod Kesanem již začínají rozlehlé turecké pískové pláže egejského moře. Nejsou příliš zaplněny, takže místečka pro naturismus najdete snadno. Z druhé strany je také moře, považoval jsem je za egejské, ale až mapy jsem zjistil, že se jmenuje marmarské. Není tak svažité a prudké jako egejské a voda je citelně teplejší. Jelikož se jedná vlastně o vnitrozemské moře nejsou tam prakticky vlny, přesto ale velmi čisté. Nevýhodu je, že tam není moc pláží a dost míst je špatně přístupných a o cestě autem ani nemluvím. Kolem moře je několik stanových kempů. (kempy jsou velmi levné).


Asijská část Turecka. Turisticky zajímavá a hojně navštěvovaná turisty z celé Evropy.
Mluvím pochopitelně o destinacích, které se nachází poblíž pobřeží. Pobřeží vám hodně bude připomínat Řecko. Poblíž jsou také řecké ostrovy. Zde už nebude tak jednoduché se domluvit. V destinacích ano, ale kousek od pobřeží už budete potřebovat Turečtinu nebo slovník.
Celkově Turečtina je problematická, jelikož se plno písmenek čte jinak než se evropsky píšou. Měnou je turecká lira, ale eury všude zaplatíte bez problémů. Přepočty jednotlivých obchodníků tureckých lir na eura jsou prazvláštní, ale tím, že je vše dost levné tento nešvar prakticky ignorujete. Jedna turecká lira je asi deset nebo jedenáct našich korun, ale v přepočtu na eura tento poměr pokulhává. Drobné se jmenují koruše, jejich hodnota je opravdu zanedbatelná. Bankomaty fungovaly všude, platba kartou nikde.

Nyní tedy k dovoleným a turistice.
Evropská část: Volně pokračují pláže z Bulharska do Turecka. Pobřeží Černého moře vede směrem na Istanbul. Zde najdete několik stanových kempů a ani s ubytováním není žádný problém. Ceny ubytovaní a vůbec všeho jsou na relativně nízké úrovni, jednak proto ,že jste blízko levného Bulharska a také proto, že turisté spíše navštěvují druhou stranu směrem k Řecku. Na Řecké straně Turecka jsou ceny všeho vyšší, ale přesto patří k jedněm z nejnižších ohledně evropských destinací.
V evropské části není vyloženě destinace, která by se dala považovat za vyloženě drahou. Při pobřeží Černého moře, ale nečekejte žádný komfort služeb jako třeba v Chorvatsku. (na běžnou dovolenou to ale stačí). U Černého moře je trochu větší výskyt zmijí, ale při bězné opatrnosti tento problém eliminujete. V moři jsou chaluhy. Druhá strana směrem na Řecko je na tom trochu lépe, ale i tak pořád chorvatské služby nečekejte. Nudistické pláže jako oficiální v evropské části nenajdete (nahoře bez běžné, naturismus jen jakoby v soukromí) Moře je absolutně čisté a bez chaluh.

Asijská část: Po přejezdu trajektem na asijskou část do Canakkale se změní turistický ráz. Turistů přibude a tím přibývá i služeb a zvyšují se ceny.
[Šipka] Za naši zmínku stojí oblast a město Ayvalik, kde pod městem asi tři km po pláži je normální nudistická pláž. Dokonce jsme objevili dvě pláže věnované nudistům. Jedna nad městem na jakémsi poloostrůvku, cesta je lesíkem a druhá už zmíněná pod městem, trochu v oblasti nikoho. Příroda kolem je velmi krásná. V okolí se hojně pěstují melouny. Ve městě je hodně obchůdků s vínem a větší tržnice. Pochopitelně nejčastější jazykem na pláži je němčina a angličtina. Jedná se o levnější destinaci a relativní blízkost letiště v Izmiru (dvě hodiny cesty) dělá z destinace skvělou volbu na dovolenou pro klidné rodiny. Na dohled je řecký ostrov Lesbos.

[Šipka] Dalším městem a oblastí, které jsme navštívili je Kusadasi. Jedná se o hodně živou (já bych nazval divokou) oblast plnou turistů. Co chcete máte po ruce. Nudistickou pláž nemusíte hledat, jsou tam cedule, které vás navedou. Nahoře bez je běžnou záležitostí. Destinace je to pro bohaté, tak jsem si ji nazval na vyražení z kopýtka perfektní, ale na delší dovolenou ne. Oblíbené letovisko bohatých Rusů a Bulharů. Letovisko snese srovnání třeba s Istrií v Chorvatsku. (pro přibližnou představivost) Kdo má rád noční život diskotéky, hotely, dražší, ale kvalitní restaurace a podobný komfort, je pro něj Kusadasi výbornou volbou. Blízkost letiště v Izmiru (1 hodina) dovádí do destinace mnoho turistů. Do Kusadasi vede dálnice, takže i cesta do letoviska je rychlá a příjemná. Domluvíte se bez problémů německy, rusky a anglicky. Čechy jsme v letovisku nepotkali ani jedny. V okolí jsme neviděli kempy, jen penziony a hotely na vysoké úrovni. Jedná se asi o nejdražší destinaci Turecka. V dohledu je řecký ostrov Sámos.






Třetím městem, kde jsme trávili delší čas je turecké město Marmaris nedaleko řeckého ostrova Rhodos. Město celé je vlastně veliký přístav osobních lodí. Turistů je také dostatek, ale díky členitému okolí najdete soukromá místa. Údajně jsou v okolí dvě nudistické pláže, ale vzhledem ke komunikačním problémům, jsme nenašli ani jednu. Okolí skýtá skvělá místa plážiček na divoko, kde je naturismus možný. [Šipka] Marmaris disponuje hlavní pláží kde, ale není běžně k vidění ani nahoře bez. Je to takové letovisko Turků jejichž národnost v letovisku převažuje. Němčina je v oblasti skoro nevyužitelným jazykem. Marmaris je příjemné letovisko, které nepatří k nejdražším. Je to takový mix velmi drahých hotelů v okolí se všemi službami a pak levnější ubytovaní pro běžné turisty. .(přirovnal bych asi k chorvatskému Dubrovníku a jeho okolí)
Okolí letoviska je trochu kopcovatá divočina a registrovali jsme i divoké kempování. Nejčastěji zde na silnici předjíždíte kozí stáda. Ve vzdálenějším okolí je problém s vodou, jelikož tam nejsou žádné potoky, takže je příroda velmi vyprahlá a skoro všude je absence stínu. Silnice jsou vlastně jen navezený makadam. Služby v Marmaris jsou perfektní, ale už blízkém okolí jsou nulové. Dovolená zde ale není špatnou volbou. Pokud se rozhodněte navštívit lokalitu letadlem, využijte letiště Dalaman (asi 1,5 hodiny jízdy). Kempy jsme neviděli, ale vzhledem k cenám normálního ubytování, jsou asi zbytečné.


Povedlo se mi najít video stejné trasy lodí jako jsem absolvovali my. Všimněte si cesty mořem, kterou si lidé zkracují cestu. Je to asi dva km. Když by šli pobřehu tak je to asi deset km. Cesta mořem je velmi frekventovaná. Při naší cestě jel Turek přes moře i na motocyklu. Pak ho musel víc jak km tlačit. Pěšky je to přeci jen jistější. [Úsměv]




Na videu je vidět tržnice, jedná o obrovský komplex kde, aby jste se neztratili musíte hlídat barvy stropu. Bez této orientace zabloudíte jako nic, ve spleti pravoúhlých uliček tržnice. Na projití tržnice potřebujete celý den.
Marmaris je údajně jeden z největších osobních přístavů Středozemního moře.

Silnice v Turecku jsou podobné našim lepším dálnicím, kombinující se silnicemi třetí a čtvrté třídy. Tam kde jsme jeli jsme nepotřebovali žádnou dálniční známku a jestli jsou silnice nějak placené tak jsme to neregistrovali. Nevím jak vypadá policejní auto turecké, jelikož jsme nepotkali žádnou silniční hlídku. (asi) Celníci jsou hrozní a jejich systém trojné kontroly nesmírně zdržuje. (běháte chaoticky po celnici a sháníte potřebná razítka) Turkům nerozumíte a oni vám, tak jsem se řídil jen podle front u různých okýnek, jejichž smysl mi unikal. Ač jsme byli na celnici skoro sami, po hodině a půl jsme celnici konečně opustili.
Jídla všude opravdu kvalitní a jedlá (ne drahá) vždy s nějakou výraznou chutí něčeho co vůbec neznám. Kombinace jídel je pestrá, mnohdy by vás nenapadlo uvedené věci zkombinovat. (ke každému jídlu byla v karafě omáčka, která ač pokaždé jiná, byla výborná) Pečivo je vynikající. Jazyková bariera způsobuje, že vám mnohdy přinesou něco úplně jiného, než jste původně chtěli. Naše překládací elektronická databanka nějak nechtěla turecky rozumět i když turečtinu měla v nabídce. (nebo ještě lépe, Turci nerozuměli jí) Starala se nám o zábavu a překvapení mírou vrchovatou. Tam kde jsme byli, byly i normální WC. Moře mělo všude čistotu absolutní. Pláže jsou v převážné většině pískové. Výhodou Turecka je letní stálost počasí. (v létě tam prakticky neprší)

Popis cesty omezím na mapku a jen průjezdná města. Praha, Brno, Bratislava, Budapešť, Szeged, Bělehrad, Niš, Sofia, Plovdiv, Svilengrad (zde najděte správnou celnici ne do Řecka, ale do Turecka) Edirne, Kesan, Canakkale, Ayvalik, Izmir, Kusadasi, Aydin, Mugla, Marmaris. Jelikož se jedná o 2900 km, doporučuji udělat zastávku v Bulharsku u pobřeží a jet alternativně s odpočinkem kolem Burgasu a pokračovat do Turecka směr Kirklareli , Istanbul, Bursa, Canakkale a dále stejně, nebo Burgas Kirklareli, Kesan, Canakkale. Cesty se vám sice prodlouží cca o dvěstě, třista km, ale budete pokračovat odpočinutí. Záleží také na tom, která města chcete navštívit, nebo kam chcete dojet.
Chápu, že článek je vůči velikosti Turecka příliš obecný a budu rád, když někdo doplní další destinace v Turecku.
 
Seznam nudistických pláží v Turecku


Turecka se není třeba bát a věřím, že si Turecko zamilujete i vzhledem k dnešní ekonomické době, která žene ceny kvalitních dovolených do astronomických výšek.



Zvětšit mapu


Přispěvatelé: Líbil se vám tento článek? Máte pěkné naturistické zážitky z vaší dovolené, cestování, návštěvy bazénu, aquaparku, wellnessu? Za článek tohoto rozsahu vám nabídneme volnou vstupenku na kteroukoli naši akci [Smích]
Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL. Nejoblíbenější článek roku bude odměněn pobytem v hotelu pro 2 osoby.
Podporovatelé: Pokud byste chtěli podpořit autora tohoto článku jakoukoli částkou, tak můžete bez jakéhokoli poplatku systémem PAY SEC na naše jméno: naturista, číslo: 3891789. Předem vám děkujeme.
Inzerenti: Chtěli byste zde prezentovat svůj obchod, služby? Využijte prosím naši širokou nabídku vaší prezentace na internetu i na reálných akcích NATURISTA.CZ.
5
 
-

Lidstvo se zbláznilo

Vložil M.Dr., 22. Leden 2012 - 11:18

Když kliknu na odkaz „Seznam nudistických pláží v Turecku“, tak se objeví varování „Niektorí čitatelia tohto blogu kontaktovali spoločnosť Google, pretože sa domnievajú, že obsah tohto blogu je nevhodný.“ a jestli opravdu chci pokračovat [Rozzlobený]

 
-

Nepovedlo se mi hlášku vyndat..

Vložil Roland Jitka, 22. Leden 2012 - 11:31

Bez ní zase odkaz nefunguje. Je to asi spíše tím, že ve větší části Turecka je ještě naturismus tabu, (ne v turistických destinacích) proto asi turecké reakce na nudismus jsou označeny jako na hraně, nebo jako přímo závadný obsah.

 
-

Tak nějak to bude

Vložil M.Dr., 22. Leden 2012 - 12:09

ale jinak velmi fajn článek, normálně dostávám chuť se tam vydat.

 
-

Jsem rád, že článek někoho potěšil.

Vložil Roland Jitka, 22. Leden 2012 - 12:20

[Pláč] Díky utopenému fotáku, mám ze dvou míst míň informací, jelikož vždy jedu článek hlavně podle fotek, to dost připomene. Asi už stárnu a paměť mi začíná vynechávat. Některé věci jsem si vybavil až z videí a spousta míst se mi začíná slívat do sebe. [Zmatený] [Pláč] Tak když jsem si nebyl stopro jist, tak jsem to raději nepsal. U chorvatska mi také Natur upozornil na chybu v komentáři, kdy jsem zaměnil dva národní parky. [Pláč]

 
-

"Nevhodnost" na některých serverech

Vložil JirkaRybka, 22. Leden 2012 - 12:21
Obrázek uživatele JirkaRybka

Jestli jde o Google, není se čemu divit. Ostatně spřízněná YouTube taky svého času zablokovala celý profil Naturisty, a o problémech na Facebooku jsem taky slyšel svoje. To je prostě prudérní Amerika, kde se sice leccos v tom množství obsahu dočasně skryje, ale jinak jakmile zahlédnou někde holý zadek, okamžitě mažou a blokují a tak dále. I proto je důležité mít vlastní nezávislý web (jako je Naturista) jehož obsah žádný „amík“ nelustruje, a ovšem náš obsah nebudovat primárně na službách cizích serverů (i když to některé stále svádí a je to asi trend doby, může se to zrovna v naší sféře dost vymstít).

To je ode mne jen taková připomínka, co se obecně kolem naturistického obsahu na internetu děje. Jinak si nenechte kazit dojem z krásného článku nabitého informacemi [Promovaný]

 
-

Fotka z nudapláže

Vložil Jarda2, 22. Leden 2012 - 12:53

Asi by bylo vhodné upozornit, že jediná fotka u článku která vypadá opravdu jako z nudapláže je focená na Korsice a už před delší dobou ji a několik fotek se stejnými modelkami použil pan Hájek v katalogu jeho cestovky Naturtravel.

 
-

díky za upozornění.

Vložil Roland Jitka, 22. Leden 2012 - 13:18

Fotka byla stažena, ale byla použita jako demonstrativní, jelikož vždy dodržuji nefotit naturisty, nebo spíše kde jsou nudisté vůbec foták nevytahovat. Za upozornění děkuji.

 
-

Turecko je krásné.

Vložil Linka, 22. Leden 2012 - 17:56
Obrázek uživatele Linka

Nikdy mně nenapadlo že budu přemýšlet o Turecku, ale Turecko mně velmi překvapilo. Brala jsem to jako chudou zemi, ale hodně jsem se mýlila. [Zmatený]

 
-

turecko dříve a dnes

Vložil sailor, 22. Leden 2012 - 23:36
Obrázek uživatele sailor

Ahoj lidičky. V první řadě bych chtěl poděkovat za opětně skvěle zpracovaný a všeobecně mapující cestopis. Dát dohromady tolik ilustrativních videí, zapracovat to do přehledného a zajímavého obsahu navíc z vlastní zkušenosti, to musí být nejen radost při vzpomínce na to co popisuju, ale na druhé straně i práce, která určitě nezabere půlhodinku po večeři. Takže i za tu práci díík za všechny. Co se týče Turecka jako země, rád bych se tam podíval dnes a to hlavně z důvodu, že jsem měl možnost tam pobývat již před cca 20ti lety ve třech místech, dohromady měsíc v kuse a bylo by tedy zajímavé porovnat. Některé věci, se podle článku nezměnily. Už tehdy to byla smýšlením a relativní svobodou nejvyspělejší islámská země, kde se nemusela blondýna bát sama na bazzar, a kde, hlavně díky tomu, že mnoho Turků, stejně jako chvilku před tím, tehdy ještě Jugoslávců, pracoval pomalu každý pátý chlap v Německu, ponejvíc jako řidič a tak tam opravdu nebyl problém domluvit se německy. Co se týče Evropské části, zaujal mne hlavně Bospor jako místo, kterým člověk úmyslně prokopal kanál mezi dvěma kontinenty a pak ho opět spojil mostem, aby svůj zásah do přírody vyvážil. Průjezd lodí pod tímto mostem, který spojuje dva kontinenty je krásný i z pohledu přes palubu, když míjíte takzvaný zlatý roh a z Marmarského moře vjíždíte do kanálu. Po levém břehu máte jednu z nejznámějších evropských mešit v Istanbulu, takzvanou Sulejmanovu, http://cs.wikipedia.org/wiki/Istanbul , před sebou spojující Bosporský most a za ním pak chvilku jízdy již moře Černé s jeho písčitými plážemi na březích převážně Bulharských. (Tím myslím převážně co do návštěvnosti) . Istanbul jsem bohužel osobně nenavštívil, jelikož moje tehdejší cestování bylo rázu pracovního, Nicméně možná právě proto jsem měl možnost poznat většinu zemí z úplně jiného pohledu. Navštívil jsem a pobyl tam asi 10 dnů v jiném Evropském městě v Turecku a to v Tekirdagu, a z této skutečnosti mohu pouze potvrdit slova cordobky o vyjímečných nákupech. Co se kůže týkalo, byla prakticky za babku, ale na arabský svět, velmi kvalitně zpracovaná a ušitá. Pamatuju si, že kamarád si tam kupoval lovecký kabát s kožíškem, za který by se nemusel stydět, žádný americký lovec divé zvěře. Stejně tak zlato. Kdo se nechal oslnit masivností šperku, obvykle se napálil, jelikož se jednalo o zlato foukané, duté, tedy lehké, což odpovídalo jeho nízké ceně, ale také náchylné k prasknutí a pak již neopravitelné. Ale pokud si člověk koupil v turecku zlatý šperk obvyklého rázu, mohl se spolehnout na jeho pravost, kvalitu a co se zpracování týče, opět mnohem lépe esteticky zpracovaný, než v jiných zemích, kde jsou schopni vzít 100gr zlata a vytepat z něho přívěsek skoro bych řekl na kovadlině. Co se týče Asijské části, pobyl jsem cca 14 dní ve městě Mersin, které je sice přímořské, ale již zde byly znát národnostní třenice mezi Tureckou stranou a Kurdskou menšinou. Tehdy nebyl problém na procházce městem potkat nákladní vozy plné ozbrojených vojáků, jak si to frčí někam na východ za město. Město bylo, ale velice příjemné, na svou polohu, skoro až na východě Turecka, velmi civilizované a s přátelským přijetím prakticky stejným jako v evropské části. Lidé tam neřešili, kdo je muslim, křesťan, žid, či filipínec. Návštěvník byl host, kterému bylo potřeba vyhovět nejen kvůli tomu, že tam nechal nějakou liru, ale i z vrozené pohostinnosti. Pokud si zákazník nemůže vybrat, je mu nabídnut velmi silný šálek čaje, samozřejmě z důvodů zištných, ale myslím, že nejen z nich. Ani jedno z těchto měst, nebylo vyloženě turistickou destinací, kam zajíždí autobusy či letadla turistů a přeci tu byli lidé vlídní a příjemní. Jak říkám, nemohu bohužel osobně posoudit co všechno se změnilo za období mezi touto dobou, následně skoro státním bankrotem této jinak krásné země, a stavem dnes, kdy je Turecko jednou z nerychleji se rozvíjejících ekonomik, otevřené více než dříve a podle článku cordobky i v oblasti naturistického vyžití, což se v těchto zemích opravdu nevidí.

 
-

Kirklareli zajímavost.

Vložil Roland Jitka, 23. Leden 2012 - 0:10
Ještě fotečky, které jsem původně již považoval za utopené. Město Kirklareli je střediskovým městem zemědělců. Vím, že to s naturismem má máloco společného, ale pány jistě technika potěší. Jestli je někde v Evropě největší centralizace obchodů s traktory, tak je to Kirklareli. Napočítal jsem jich sedmnáct a pak jsem přestal počítat. Jak vypadá takový autosalon traktorů, mám pro vás na fotkách. Autosalon s automobily jsem nepotkal ani jeden ve městě. [Spiklenec] 

Jak se již zminil kolega tak pití čaje je opravdu záležitostí masovou a po chodníku chodí prodejci se šálky čaje, jako čísníci chodí v restauracích. Často potkáte i prodejce s mletým masem v zeleném listu, jakoby hlávkového salátu. Ochutnejte je to opravdu výborné.

Prosím přidávejte třeba i kusé informace o této krásné zemi, kterou zmapovat je i pro několik lidí nemožné. Jen mimochodem Turecko má čtyři moře. V Turecku je 67 letišť (z toho 40 civilních a 27 pro civilní a vojenské účely).
To není jako prozkoumat miniaturní Chorvatsko. [Spiklenec]
 
-

asi vím proč traktory

Vložil sailor, 23. Leden 2012 - 1:00
Obrázek uživatele sailor
políčka v Kirklarelipolíčka v KirklareliKdyž se podívám na město Kirklareli z google earthu, asi vidím proč mají více traktor salonů, než autosalonů, nebo půjčoven potápěčského vybavení :o)) .
 
-

a ještě dvě zajímavosti o turecku

Vložil sailor, 23. Leden 2012 - 1:11
Obrázek uživatele sailor
vánice v mersinuvánice v mersinubuftekbuftekTakhle to vypadá, když se příroda zblázní a v oblasti jihovýchodního turecka pošle na zem sníh. Pamětníci tvrdili, že sníh jako takový tam nebyl 20let a vánice snad nikdy. A kdo je zvyklý na turecký KEBAB a skopové maso, muže si tu dát i Biftek, ovšem s přehlasovaným ,,U". Přehlasované a nebo s háčkem dole u písmena, je tu prakticky každé druhé slovo. I když, možná to byla turecko česká restaurace, podle vozidla pod bilboardem.
 
-

Jídlo a sníh.

Vložil Roland Jitka, 24. Leden 2012 - 15:31

Na otázku jak poznáte zimu v Marmaris v Turecku byla odpověd jednoduchá, říčkami a potoky teče zase voda. V létě je vyschlo a v říčce jsou jen kameny, takže koryto řeky nebo potoka jen tušíte. Na sníh jsem se ptal, ale asi jsem nedokazal vysvětlit co by to mohlo být, ani rukama a nohama. Takže moje rada zní lyžovat tam nejezděte. V okolí je spousta želv, ale nedoporučuji na ně sahat mají na sobě hrozně moc klíštat.

Jídla najdete jak evropská, tak i turecká. Byla by škoda ale jíst něco, co si můžete dát i u nás. Každé jídlo tak trochu připomíná salát ze všeho možného včetně masa. Moc mi chutnali dorty prolité medem. V marmaris koupíte ryby přímo v přistavu mnohdy i z přijíždějící rybářské lodi , takže čerstvost je absolutní. Velmi levná je zelenina a ovoce. Lidé jsou přívětiví a jsou docela rozdávační ohledně potravin. Mám na mysli to že třeba ve vesničce ač jsme byli turisté nás pozvali ke stolu na čaj a nějaké moc chutné maso. Rodiny jsou jakoby vícečetné, několik žen a mnoho dětí. Host do domu – bůh do domu. Bulhaři směrem na hranice s Tureckem se chovají podobně vstřícně.

 
-

Tam se mi líbilo.

Vložil Linka, 24. Leden 2012 - 16:07
Obrázek uživatele Linka

Žít v zemi kde je teplo až horko v létě, a v zimě je tam tak, že si musím vzít alespoň pantofle a tričko . To by byl můj sen. V ČR je léto chladné na svetry a mikiny, zima zase proprší a když je sníh, tak dlouho nevydrží. O zimě v Zimě ani nemluvím. Videa v článku připomínají krásné léto a přímo lákají znovu k návštěvě uvedených měst, tedy hlavně těch pláží. [Spiklenec]

 
-

SNÍH A JÍDLO

Vložil sailor, 25. Leden 2012 - 0:19
Obrázek uživatele sailor

Co se sněhu týče, už jsem tu své řekl, ale s jídlem jsem si připoměl jednu důležitou věc. Teprve v tureckém Mersinu jsem zjistil, proč se Tureckému medu říká ,, Turecký". Skutečně med, je tu všudypřítomný. Tak sladké zákusky, které jsme dostali prakticky jen jako pozornost, když se nám nechtělo odejít z restaurace po večeři, jsem skutečně našel jen na jednom dalším místě na světě. V Turecku prostě sladí cukrem a medem, mastí sádlem a lojem, jedí maso bez zábran, solí a koření, čaj je silný, káva ještě silnější a mléko jsem tu pil i kobylí. Ani si nevzpomenu, jak se řekne Turecky cholesterol nebo infarkt myokardu. Možná mne to tehdy nezajímalo, možná to není tak důležité jak se zdá, když je člověk v pohodě :o)) .

 
-

Škoda, že se nepřidali další.

Vložil Roland Jitka, 5. Únor 2012 - 16:07

Škoda, že se nepřidali další v komentářích o této krásné zemi. Nevěřím, že bychom byli v této obrovské zemi jen dva lidé z celého Naturisty. I tak jsme přispěli dohromady alespoň k maličkému zmapování této neuvěřitelně veliké, krásné a trochu tajemné země. Myslím, že bylo pro nás potěšením se podělit o zážitky. Vrací se tím i krásné vzpomínky z dovolených a výletů. [Spiklenec]