NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Sinemorets - zapomenuté pláže, BULHARSKO

Vložil G-nude, 4. Duben 2013 - 17:21

Tato reportáž vznikla jako doplnění článku Rolanda a Jitky o bulharském městečku Sinemorets. Další jeho krásné pláže. Některé již byli zmíněny, jiné úplně chybí. Sinemorets disponuje největším počtem pláží z letovisek od Burgasu dolů a není snadné je všechny ihned najít a zmapovat. Pokusím se tedy o jejich kompletní souhrn, s jejich krátkou charakteristikou. GPS 42.061019,27.972507.


Pláž North beach (Veleka). GPS 42.068155,27.970991

Až se vydáte do Sinemorets („modré moře“), určitě navštívíte velkou severní pláž, kde do Černého moře ústí řeka Veleka. Je to opravdu zvláštní místo, kde na jedné straně máte vodu sladkou a na druhé slanou. Sinemorets navštěvují hlavně dovolenkující Bulhaři, sem tam uslyšíte němčinu, ruštinu i češtinu. Každým rokem na této pláži přibývá rekreantů a těch bez textilu je tu bohužel čím dál míň, ale máte štěstí, že se Sinemorets nachází v přírodní rezervaci Stranja, takže je šance vyrazit po turistických naučných stezkách nad pobřežím a objevit další zapomenuté pláže. Naučná stezka s tabulemi vede z Achtopolu, přes Sinemorets, až k nejjižnější vesnici Rezovo.

Pláž Butamiata. GPS 42.054901,27.986612

Další poměrně velká a navštěvovaná „textilní“ pláž se nachází na jižním okraji Sinemorets pod hotelem Bella Vista. Je to městská střežená pláž se slunečníky, bary, plážovým volejbalem, pizzérií, nabízející klasický relax. Tato pláž slouží většinou hotelovým hostům. Na jejím jižním konci se zvedá skalnatý útes, na jehož vrcholu jsou travnaté pláně obehnané listnatým lesem. Tuto pláž tedy přejdeme a vydáme se jižně k útesu, na který se dá bez větších potíží vylézt. Pevnější sandále Vám k jeho zdolání budou stačit.Cesta k Lipite.

Můžete s klidem důvěřovat vyšlapaným stezkám, které Vás po cca 10ti minutách chůze s výhledem na zálivy a mini pláže dovedou k další velké písečné pláži „Lipite“.

Pláž Lipite. GPS 42.047763,27.990904.

Pláž Lipite je ze západu ohraničena listnatým lesem, je cca 300m dlouhá a je zde světlý písek. Voda je zde čistá a vstup do moře pozvolný. Když jsou vlny, stojí to tu za to a určitě se vyřádíte. Na pláži Lipite je poměrně dost nudistů a to po celé pláži, hlavně v její jižní části vzadu u vysoké skály, takže Lipite je pro nudisty pláž číslo jedna. Zde je ještě jedna menší soukromá pláž oddělená vymletou skálou s pramínkem pitné vody prýštícím ze skály (osobně jsem vyzkoušel a v pohodě). Pokud zatoužíte po větším soukromí a chůze Vám ještě nestačí, pokračujte po stezce přes skálu dál směrem na jih. Otevře se před vámi velká a členitá travnatá pláň, po níž vede několik cest. Držte se spíš podél moře a čekají Vás úchvatné pohledy na skály vymleté od vln, obrovské valouny a opuštěné zálivy. Cestou můžete sledovat turistické tabule, kde se dočtete víc o původu zdejších skal, flóře atd.Cesta k Listi.

Za dalších cca 20 minut chůze (možná i déle podle toho, jak moc se budete kochat) se před Vámi objeví pohled na další velkou písečnou pláž Listi.

Pláž Listi. GPS 42.034154,28.00419.
 

Je trošku obtížné se k ní dostat, protože musíte nejprve přejít malý záliv s nánosem naplavenin a valounů a pak pokračovat lesem a křovím. Stezka vede přímo na hraně strmého srázu, takže tato lokalita není pro malé děti a musíte dávat pozor kam šlapete. Stezka pozvolna klesá až k velké cca 200m dlouhé písečné pláži. V její severní části je několik skal a balvanů, za nimiž lze najít soukromí na menších plážích. Ale pochybuji, že zde někoho najdete, protože pláž Listi je většinou opuštěná a pro koupání bez plavek ideální.Pláž Silistar. GPS 42.022136,28.009787

Stezka pokračuje dál jižním směrem po menších světlých skaliscích a útesech s krásným výhledem na moře. Pokud budete pokračovat dál po stezce „střídavě z kopečka do kopečka, lesem, nelesem“ cca 15 minut, uvidíte další velkou pláž, tentokráte hojně navštěvovanou. To je známá pláž Silistar. Ještě před ní je asi 40ti metrová opuštěná pláž se šedým pískem. Nad pláží ve svahu stojí malý srub. Musíte sejít po stezce až dolů k vodě, kde si můžete užívat nahotu. V roce 2011 zde byl ještě písek, avšak v roce 2012 už zde byl kupodivu obrovský nános kamenů a valounů, takže přejít je a dostat se zpět na stezk u na vrcholu kopce odkud jsme přišli bylo trochu náročné, ale zvládli jsme toJ. Na sousední velké pláži Silistar se pak můžete občerstvit. Je cca 200m dlouhá s pozvolným vstupem do moře. Jsou zde bary, občerstvení, sprcha a dobré pivko.Pokud zvládnete tenhle výlet za jeden den, možná se Vám už nebude chtít jít zpátky stejnou cestou po útesech. Zdolávání terénu nahoru a dolů je občas náročné a tak můžete vyrazit polní cestou vedoucí od pláže Silistar, která se na konci parkoviště napojí na asfaltovou silnici. Pokud půjdete až na rozcestí, zde klidně můžete stopovat. Zastaví Vám většinou místní a svezou vás zpět do Sinemorets.Find more about Weather in Primorsko, BU


Na závěr jedna příhoda. Když jsem vyšel z pláže Silistar směrem k lesu, vrhlo se na mě hejno komárů a ovádů. Byl jsem uřícený po celodenním putování a čím víc jsem přidával na rychlosti, přidávala na otravnosti i tahle havěť. Kolem mě projížděla auta, takže jsem musel zpomalit, auta vířila prach a já nestíhal odhánět létající havěť, nadávat a ještě si krýt pusu před prachem. Zážitek jak z hororuJ Naštěstí se brzo objevila asfalová silnice a za chvíli byl od havěti pokoj. Takže pokud půjdete do lesa, noste s sebou raději repelent. Ovádi a komáři jsou zde opravdu agresivní. Naštěstí na pláži na ně většinou nenarazíte, takže příhoda s komáry nezničila celodenní zážitek z naturistického koupání v krásných zákoutích podél Černého moře v okolí městečka Sinemorets.

Poznámka redaktora: Dříve bylo problematické se do Sinemorce vůbec autem dostat. Byl to tankodrom, který mnohého motoristu odradil od cesty. Dnes je již silnice z Achtopolu do Sinemorce nová a ježdění po ní perfektní. Cesta trvá jen pár minut. (V srpnu roku 2012 se komunikace kompletně dodělala.)

Reportáž ze Sinemorce mírně redakčně upravil Roland.
Zobrazit místo FKK Bulgaria na větší mapě
Líbil se Vám článek? Máte zážitky z Vaší dovolené, návštěvy aquaparku, wellnessu?


Podělte se s ostatními čtenáři. Za Vaše zážitky nabízíme volnou vstupenku na akci Naturista.cz.

Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naháče.

[Hvězda] VYUŽÍVEJTE VÝHODY, které jsme pro Vás všechny připravili a vyjednali
[Klobouk] Podpořte Naturista cz. jakoukoliv částkou, bez poplatku systémem
PAY SEC na naše jméno: naturista, číslo: 3891789. Předem děkujeme.

Své příspěvky můžete vkládat i do kasiček, na každé akci Naturista.cz.


Zájemci o spolupráci: Chcete zde seznámit ostatní s Vaši činností? EMAIL [Pošta]

Využijte nabídku Vaší prezentace na stránkách a oblíbených akcích NATURISTA.CZ.

5