NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

VOURVOUROU Řecko Chalkidiki

Vložil Roland Jitka, 18. Duben 2013 - 15:40

Dalším městečkem východní Sithonie je VOURVOUROU. (GPS:40.189365,23.77224) Trochu levnější, méně lidnaté, všude zeleno, květiny a klid. Městečko není tolik navštěvované a zasloužilo by si více pozornosti hlavně naturistů. Má jednu hlavní pláž nesoucí jméno Karidi a spoustu bočních plážiček, které jsou velmi malebné, zvláště kvůli neobvyklým kamenům tvořící překrásné skalky. Zde lze bez problémů být v rouše naturistově, po celé dovolenkové dny.
Řecko je prostě jedním slovem krásné!Kolem města jsme registrovali dva velmi dobře vybavené kempy a v městečku větší množství penzionů. Cena ubytování je cca 40 euro na rodinu. Penziony jsou výborně vybaveny, klimatizace, mikrovlná trouba, mrazák, vestavěný sporák, terasa a koupelna s WC jsou samozřejmostí. V lokalitě nejsou žádné luxusní hotely. V městečku není běžnou záležitostí WIFI ani v penzionech, jako je běžné v jiných turistických destinacích.


Vourvourou má krásné zahrádky plné pro nás exotických stromů, křovin a květin, kde si užijete stín a klid. (Ocení hlavně ženy.) Klid je ale relativní kvůli přítomnosti cikád, na jejichž zvuk si v Řecku prostě musíte zvyknout. (Jen přes den, v noci je od cikád absolutní klid.) Majitelé penzionů jsou velmi vstřícní ke každému požadavku turistů a na čemkoliv se lze domluvit.

Nad městem je zalesněný kopec. Stromy oceníte hlavně kvůli podstatně vyšším teplotám, než jaké jsou u nás. Příroda v okolí je překrásná. Trochu problém je ve Vourvourou s komunikací, pokud neumíte řecky. (Jen málo Řeků zde ovládá základy angličtiny a obvykle Vám na telefon dají někoho, kdo anglicky umí, němčina je zbytečná.) Jídelní lístky jsou jen v řečtině a angličtině.

Naturistické aktivity poskytují pláže s kameny. (Podobné jsem nikde na Sithonii neviděl.) Jsou vlastně volnými plážemi, kde je jedno, co máte na sobě. Plážičky nejsou příliš zaplněné. Písek je trochu hrubší, ale nelepí se na nohy. Není zde žádná tráva ve vodě, ani chaluhy. Velmi krásná místa na potápění. V okolí možnost naturistických procházek. (Platí pro celou liduprázdnou Sithonii.) Město je v jakémsi půlkruhu mezi kopci, kde ve středu je hlavní pláž. Pobřeží je členitější a každý si najde ten svůj kousek. V městečku je půjčovna motorových člunů a lodiček.

Výletní loď pravidelně jezdí kolem Athosu. Jsou zde k dispozici dva krámky tzv. minimarkety. (Nákupy v turistických destinacích nejsou z nejlevnějších.) Výhodou Vourvourou je relativní blízkost supermarketu Lidl v NIKITI, kde jsou ceny o poznání levnější. (Jediný supermarket na Sithonii a ceny jako u nás.)Ještě bych chtěl upozornit na jednu řeckou zvláštnost. Slovo, které nám zní jako ne, znamená v jejich řeči ano. Dovedete si představit co uvedená odlišnost může způsobit za komické situace pro české turisty. Městečko Vourvourou můžu k trávení dovolené jen doporučit. Garantuji maximální, nejen naturistickou spokojenost.

Chtěl bych Vám na fotkách ukázat zvláštní kaskády kamenů, jako jedinečný přírodní úkaz, který není jinde k vidění.
Cestování po Sithonii nás bavilo. Celým poloostrovem vede jediná silnice podle pobřeží. (50km dolů, 50km nahoru) Je třeba si zvyknout na absenci dopravních značek. Těch málo značek co potkáte, jsou zastříkané sprejem. Stejně nic nezakazují, jelikož nevíte co pod nástřikem znamenají.

(Tohle je asi národní sport Řeků, zneviditelnit značky, které něco zakazují nebo přikazují.)

Tankování na Sithonii nepotěší Vaše peněženky. Dobrá zpráva je, nikde nejsou policejní hlídky ani stacionární radary. Provoz na poloostrově není velký a jízda je plynulá a bezproblémová. Silnice jsou dobré i když hodně členité a kopcovaté. Příroda je velmi krásná, voda absolutně čistá. Na Sithonii prakticky nenajdete žádné památky. Všude naopak najdete krásné, prázdné pláže a plážičky. Některé jsou opravdu skvosty. Celý poloostrov je zalesněn.

Ubytování v penzionech je na špičkové úrovni. Kempy jsou velmi slušně vybavené a čisté. (standart je restaurace, minimarket, sprchy s celodenní teplou vodou, čisté WC, přípojky na elektřinu, parkování, zastínění stromy a čisté pláže. V nejjižnější části Sithonie funguje stanovaní na divoko skoro na všech odlehlejších plážích (i dlouhodobé robinzonády).

Click for Chalkida, Řecko Forecast
Stravování bude trochu oříšek, protože skoro všechna jídla (kromě ryb) mají gyrosový základ. Ryby jsou výborné, dle názoru mé manželky. (Já jsem sice rybář, ale ryby nejím.) V Řecku jsem nenašli žádné typicky řecké jídlo v restauraci, co by nám opravdu chutnalo. (Možná jsme jen neměli štěstí při výběru jídla.) Dortů, sladkého pečiva a sladkostí byl velký výběr a chutnaly výborně. Zmrzlina je opravdu luxusní. Doporučuji také výborný řecký med. Kvalitní zelenina a ovoce je za pakatel.


Řecko je dobrá volba na dovolenou i přes výše uvedená negativa. Proti Bulharsku jsou ceny dvojnásobné, proti Chorvatsku asi o desetinu levnější. [Úsměv]
Pro lepší orientaci na poloostrovech přidávám i několik podrobnějších map, aby se Vám snadněji cestovalo, pokud se rozhodnete Chalkidiki a Sithonii navštívit. Jsem si jistý, že nebudete zklamáni a rádi se sem budete vracet.
Interaktivní mapa prostředního „prstu“ Chalkidiki – poloostrov Sithonia:


Zobrazit místo Greece – Chalkidikion larger mapLíbil se Vám článek? Máte zážitky z Vaší dovolené, návštěvy aquaparku, wellnessu?


Podělte se s ostatními čtenáři. Za Vaše zážitky nabízíme volnou vstupenku na akci Naturista.cz.

Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naháče.

[Hvězda] VYUŽÍVEJTE VÝHODY, které jsme pro Vás všechny připravili a vyjednali
[Klobouk] Podpořte Naturista cz. jakoukoliv částkou, bez poplatku systémem
PAY SEC na naše jméno: naturista, číslo: 3891789. Předem děkujeme.

Své příspěvky můžete vkládat i do kasiček, na každé akci Naturista.cz.


Zájemci o spolupráci: Chcete zde seznámit ostatní s Vaši činností? EMAIL [Pošta]

Využijte nabídku Vaší prezentace na stránkách a oblíbených akcích NATURISTA.CZ.


5