NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

ACHTOPOL kemp Delfín, BULHARSKO

Vložil Roland Jitka, 1. Prosinec 2012 - 14:02

V dnešní reportáži se vás pokusím seznámit s jihem Bulharska i když se jedná vlastně o doplnění informací článku, které jsem z Achtopolu psal již dříve.
Reportáž z Achtopolu najdete ZDE. Tentokrát jsme ho nejezdili navštěvovat, ale v uvedeném hezkém městečku jsme i bydleli po delší dobu, takže bylo i více času na prozkoumávání nejen naturistického okolí. Měli jsme opravdu štěstí a našli krásnou nudistickou pláž v místě, kde bychom ji opravdu nečekali a nejspíše ani vy by jste ji na místě nehledali. Místo je snadné minout, protože není nijak viditelné ze silnice.


Find more about Weather in Achtopol, BU
Za vše může stále se měnící trend bulharského pobřeží a snaha přilákat do Bulharska více a více turistů z jiných zemí a tím posílit chřadnoucí bulharskou ekonomiku. Bulhaři pochopili, že naturisté jsou také významnou skupinou turistů a velmi se snaží aby naturismus nebyl záležitostí odlehlých a zapomenutých plážiček ve skalách bez služeb, kde naturisté neutratí během dne ani korunu (leva). Proto se snaží s většími či menšími úspěchy tvořit pláže i pro naturisty co nejblíže jejich ubytovaní a alespoň s minimálními službami.


Pojďme se společně toulat krásným BulharskemPříkladem je městská pláž Achtopolu, kde dříve nahoře bez bylo cedulí změněno na FKK pláž, bohužel je vyznačena v místě, kde je díky kamenům trochu horší vlez do vody. Pláž je čištěna a upravována a působí líbivým dojmem, ale vlez do vody je opravdu krkolomný. Zde doporučuji boty do vody. Spousta naturistů vlez do vody řeší plavkovým způsobem kdy si obléknou zbytečný textil a jdou asi třicet metrů do textilního, kde je vstup do vody velmi příznivý. Pak se zase vrátí a vystavují své tělo slunečním paprskům po našem. Jen na textilním place jsou k dispozici sprchy, občerstvení a pod. Do města je to ale kousek, takže máte vše v dosahu i kdyby na pláži nic nebylo.Po zkušenosti s tragickým vlezem do vody jsme se rozhodli najít přeci jen něco vhodnějšího pro trávení naturistických dnů. Zde zapracovala paní náhoda, kdy jsme se vraceli z naší oblíbené pláže ve Varvaře a těsně před Achtopolem odbočovalo české auto k závoře kempu Delfín. Protože v této oblasti jsou češi spíše raritou, odbočili jsme také pokusem o seznámení s krajany. Takto jsme vlastně kemp Delfín objevili, i když jsme kolem něj jezdili do té doby bez povšimnutí. Naší radost umocnila i přítomnost krásné a kempem upravované nudistické pláže. Zde bych doporučil Ivošovi uvedenou pláž zaznamenat, protože se nejedná o žádný zapomenutý pískový plácek mezi skalami, ale o velkou oblíbenou a hojně navštěvovanou nudistickou pláž. GPS 42.106437,27.92017.

Popis pláže si zaslouží minimálně samostatný odstavec. V kempu od závory uhnete do leva a na kopečku vidíte nějakou dřevěnou budovu. U budovy necháte auto, je tam velké parkoviště na louce. Přítomnost mnoha aut, vám napoví obsazenost pláže. Za vjezd do kempu se platí jednorázový poplatek 2Leva (asi 25Kč). Jak zaparkujete, tak pod sebou vidíte krásnou pláž, ke které dojdete lesíkem. Je to opravdu hodně z kopce, takže nedoporučuji cestu lidem s pohybovými problémy. Bohužel jinak než takto se k pláži dojít nedá, pokud nepočítám cestu mezi plážemi textil, FKK která je skalami a je přístupně ještě horší.

Přijeďte znovu objevit novou tvář Bulharska, nebudete litovatVlastní pláž je písková kombinace světlého a tmavého (až černého písku). Pokud to z titulu obsazenosti pláže půjde zůstaňte na světlé části pláže, protože ten černý pěkně pálí do chodidel, pokud máte deku trochu dál od vody. Pláž je vhodná i pro rodiny s dětmi, protože vstup do vody je pískový a pozvolný. Tím, že je pláž přístupná jen z kempu, nenachází se zde žádní procházející textiláci a osazenstvo celé pláže je nudistické. Jedná se o velmi hezkou lokalitu uzavřenou mezi skalami. Pokud máte hlad nebo žízeň není nic jednoduššího než dojít asi 100metrů (sice do kopce) do kempu na něco dobrého a studeného.


Kemp Delfín, krásná oáza klidu, relaxu a pohodyKemp je normálně vybaven (nečekejte pochopitelně chorvatský komfort), ale na trávení dovolené plně postačuje. Disponuje malými chatičkami, dostatkem prostoru pro stany a karavany, restaurací, parkovištěm, několika stánky, recepcí a dvěma plážemi jedna textil a druhá FKK. Textilní pláž disponuje i stínem blízkého lesa, na FKK pláži je absence stínu. V kempu se dá stanovat nebo karavanovat velmi levně obvykle tak kolem 300Kč na naše peníze pro celou tří nebo čtyřčlennou rodinu. Chatky jsou taky za pakatel, jen je třeba je v sezoně objednávat dopředu. Pokud jedete bez objednání zajeďte raději do blízkého Achtopolu, kde se ubytujete bez problémů skoro kdekoliv kolem 400–500Kč za celou rodinu.
GPS 42.099719,27.94359. Achtopol je městečko, které vám nabídne vše co k dovolené potřebujete a je mým typem na krásnou dovolenou a hlavně levnou dovolenou. Bulhaři si turistů a hlavně Čechů velmi váží. Achtopol je obsazen spíše ale Bulhary Poláky a Slováky. Od minulé návštěvy Achtopolu přibylo hodně restaurací a služeb ve městě. Zpřístupněna byla i cesta k majáku po skaliskách. Velmi levné je také stravování, kde večeře pro tři lidi včetně všeho příslušenství vyjde na necelou pětistovku našich peněz, v množství, které máte problém vůbec sníst, v kvalitě jedničky s hvězdičkou. Díky koření jménem čubrica má vše co známe, úplně jinou chuť než bychom čekali.

Velmi levné jsou i pochutiny, zmrzlina, pečivo, cukrová vata, langoše, palačinky, gofrety (vafle), gyros, kebabčata (karbanátky) a spousty jiného. Potěšíte své děti, které ochutnají vše a vaše peněženka nebude krvácet jako je tomu jinde v dovolenkových zemích. K dispozici je i spousta levné zeleniny a ovoce. Mnohdy domácí ubytovatelé vám ji nosí zdarma, přímo na pokoje jako poděkování za to, že jste ubytovali právě u nich. My jsme takto měli každý den čerstvá rajčata, které náš domácí pěstoval přímo pod naším balkonem.

Jih Bulharska vás zve na krásnou a levnou dovolenou

Find more about Weather in Achtopol, BU
V Bulharsku obecně platí, že se domluvíte Česky, ale je to jen půl pravdy. V Burgasu, Primorsku, Kitenu, Lozenci, Tsarevu tohle obecně platí, ale v Achtopolu nikoliv. Rozšířená je polština a angličtina. Doporučuji naučit se pár bulharských slovíček a hlavně si zvyknout na obrácené kývaní hlavy na souhlas a nesouhlas. Dokonce je třeba se ujistit jestli Bulhar kýve po evropsku, nebo po bulharsku. Toto bývá opravdu zdrojem velmi komických situací, kdy vám bulhar na ano kývá hlavou na ne a stejně totéž čeká u vás. Bulhaři se již naučili ke kývání hlavou dodávat i prstem jako zdůraznění ne (kýváním zprava doleva).

Až nebudete vědět v létě co s volným časem, sedněte do auta nebo do letadla a vyražte do Bulharska. Nebude se vám chtít zpátky domů. [Spiklenec]

Co říci závěrem: Bulharsko se mění a snaží se dohánět dvacetiletý skluz na Chorvatsko nebo Řecko. Lidé jsou zde vstřícní a pro rozvoj turisticky jsou schopni udělat opravdu cokoliv. Vytvářejí prostory pro nudistické pláže a další příjemnosti pro spokojenost turistů. Ceny jsou stále o mnoho levnější než u nás, takže pro Čechy vychází jednoduchá rovnice. Být v Bulharsku vyjde o dost levněji, než sedět bez dovolené doma. Cesta autem je také stále příjemnější, protože dnes na 1800km (z Prahy) jedete už jen necelých 300km mimo dálnice.
Stačí jen vyrazit a Bulharsko si rychle zamilujete.Zobrazit místo FKK Bulgaria na větší mapěNaturista KlubNaturista Klub
Přispěvatelé: Líbil se Vám tento článek? Máte pěkné naturistické zážitky z Vaší dovolené, cestování, návštěvy bazénu, aquaparku, wellnessu? Podělte se o zážitky s ostatními čtenáři. Za článek většího informačního rozsahu Vám nabízíme volnou vstupenku na libovolnou akci Naturisty cz.
Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL. [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naturisty.

Pokud byste chtěli podpořit Naturistu cz. jakoukoli částkou, tak můžete bez poplatku systémem PAY SEC na naše jméno: naturista, číslo: 3891789. 
Předem Vám děkujeme.

Inzerenti a zájemci: Chtěli byste zde prezentovat svůj obchod, nabídku, služby nebo Vaše činnosti? EMAIL. [Pošta]
Využijte prosím naši širokou nabídku Vaší prezentace na internetu i na reálných a oblíbených akcích NATURISTA.CZ.

5
 
-

Děkujeme za užitečné informace

Vložil Vasek Petra, 1. Prosinec 2012 - 21:07
Obrázek uživatele Vasek Petra

Děkujeme za užitečné informace.

Narazili jste také na nějaké FKK komplexy?
My například máme nejraději FKK kempy, kde je možný pohyb všude bez plavek. Pokud nejedeme někam na výlet nepotřebujeme prakticky celou dovolenou žádné oblečení. Po cestě domů se pak všichni kroutíme a nejraději bychom se vrátili nazpět a shodili ze sebe ty přilepené hadry.

Bulharsko je opravdu zajímavé a cenově přijatelné hlavně pro rodiny s dětmi, pro které se rozpočet dovolené navyšuje neuvěřitelným způsobem. Vše se platí několikrát, co je pro jednotlivce relativně levné pro rodinu už je drahé.

Sice to sem nepatří (Roland promine) ,ale např. Miličín pro jednotlivce pěkná cenově přijatelná dovolená, ale pro rodinu nic levného. Naše sestava 12 tis. za týden pobytu + 2tis. benzín a nějaká malá útrata.
Dle našeho názoru mnoho rodin radši přidá pár tisíc a pojede autem třeba jen na blind či dle cestopisů tady z NATURISTY někam k moři.

Aby se zůčastňovalo našich krásných akcí více rodin s dětmi je dle našeho názoru potřeba Akce NATURISTY nějakým způsobem pro rodiny zvýhodnit.

Bulharsko určitě v budoucnu návštívíme.

[Spiklenec] Všechny Zdraví Vašek a Petra [Spiklenec]

 
-

Odpovědi na otázky.

Vložil Roland Jitka, 2. Prosinec 2012 - 0:28

Ahoj Vašku a Petro, Máte více otázek, tak zkusím odpovědět jednu po druhé.

V Bulharsku žádné FKK komplexy jako v Chorvatsku nejsou. Kempů taky přiliš není, protože lidí s Vaším druhem karavanu vlastně žijí na divoko třeba Na Djuni, v lesích kolem Silistaru (Sinemorec) nebo kolem rezervace Ropotamo. Divoce kempovat se dá i jinde, ale zase se tam nedostanete bezpečně s Vaším karavanem. ceny kempivání jsou prakticky stejné jako ubytovaní v běžných destinacích snad jen s Vyjímkou Sozopolu, Primorska a Tsareva.

FKK je možné prakticky všude kam dorazíte Tzv Balkánský naturismus. Pochopitelně jsou i více či méně oficiální nudistické pláže v každem městě. Opalovat bez se můžete i na balkonech pokojů a některé penziony mají k tomu upravení terasy nebo střechy.

Nyní k cestě, máme dvoulitra diesel, takže spotřeba je cca 5,5litru nafty auto, totéž s karavenem (menším než máte vy), vyzkoušeno se stejným autem, je spotřeba cca 10litrů nafty. Normálně je cena celé cesty tam i zpět 8,5 tisíce Kč, s karavanem zhruba 15 tisíc. Je třeba započítat i dražší mýto v Srbsku pokud jedete karavanem.

Cesta je vcelku dálniční a jakžtaž rovina od nás až do Niše, z Niše 1250km je ještě 12km dálnice ale pak nastane cesta jako bys jel Krušnými horami více jak 100km stále do kopce. Cesta je úzká a neskutečně klikatá až do Kalotiny, což jsou srbsko – bulharské hranice dále ještě kopce pokračují asi třicet km, než začneš skoro po rovině klesat k Sofii. Pak už je zase cesta v pohodě. Úsek Niš Kalotina má ještě jedno úskalí a to, že je to hodně frekventovaný úsek díky migrujícím turkům, kteří večně pospíchají a i osobní auta dokáží rozhodit ze směru svým divokým předjížděním absolutně všude. Tahle cesta, pokud se nedokážeš přizpůsobit jejich divoké jízdě a jedeš s nimi v koloně, připomíná jízdu brzda plyn. Přiznám se, že jsem tady snad nikoho s karavanem ani neviděl.

Nabízí se jako řešení cesta přes Rumunsko, ale v centru Rumunska jso u také kopce a není tam tolik dálnic. Neplatí se ale zase mýto za karavany, cesta je o trochu kratší kilometrově a vynechají se problematické hranice EU Horgoš – Roszke. HU- SRB u Szegedu. Nevýhoda tehle cesty je absolutní divokost rumunských řidičů, kteří jakékoliv omezení rychlosti ignorují a vlastně neustále troubí a předjíždí a provoz v celém Rumunsku je zde vždy jak v dopravní špičce v Praze.

My jezdíme cca 26 hodin (1900km) bez spaní, s karavanem to bude kolem čtyřiceti hodin včetně spaní.

Takže z toho mi vychází. Buď jet karavanem, ale na divoko (když budeš potřebovat poradím kde), bez kempu. Nebo se nechat někde v Bulharsku ubytovat a karavan nechat doma.

Cena třítýdenní (21 pobytových dní plus zhruba čtyři dny na cesty, je v tom i den nebo noc v kempu u Szegedu) dovolené v Bulharsku vyjde se vším všudy i s cestou tak kolem 26 – 32 tisíc pro nás jako tříčlenou rodinu ve dvou samostatných pokojích. (Nás dospělý syn bude mítasi tak stejnou spotřebu jako Vaši tři špunti). Pokud nebudete chodit každý den na jídlo do restaurace tak to se dají tak tři, čtyři tisíce ušetřit.

Všude kromě Maďarska je levnější nafta a benzín než u nás. Vlastně i v Maďarsku, ale ne na dálnicích. [Spiklenec]

Vzhledem ke vzdálenosti je opravdu nesmysl jet do Bulharska na týden dovolené, jako to lidé třeba dělají ve směru Chorvatsko. 14 dni pobytu plus čas na cestu, je tak minimální doba, kterou si na Bulharsko rezervujte. BG nelze jezdit nadoraz, jako třeba do Chorvatska, to prostě nejde vydržet uřídit, vzhledem k temperamentu bulharských řidičů, hlavně varuji před cestou poprvé. [Vykřičník]

 
-

Rolandovy cestopisy a ty dřívější

Vložil zurek (bez ověření), 4. Prosinec 2012 - 8:06

Trochu jsem se pohrabal ve starých cestopisech, kde jsem našel jeden svůj článek z r. 2000. Jak vidíte, tak ten rozdíl je absolutně nesrovnatelný. Rolandovi patří můj velký dík, jak dovede poskládat dostupné informace, za léta na Naturistovi posbírané mapy a vytvoří z toho opravdu informačně velmi hodnotný článek. Ještě zlákat ke spolupráci schopného programátora na maps.google a půjdeme s dobou.
Díky a jen tak dál!

 
-

Pomoc reportérů z bulharské oblasti

Vložil Roland Jitka, 4. Prosinec 2012 - 16:21

Ještě zbývá jedno město (Sinemorec) z celého bulharského pobřeží od Burgasu na turecké hranice cca 120Km pobřeží. S pobřežím od Burgasu nahoru budu mít trochu problém Sarafovo a Pomorie je ještě v pohodě, ale dál Svatý vlas, Nesebar Slunečné pobřeží, Varna, Zlaté písky na to nemám fotky, protože jsem tenkrát nepočítal s reportážemi. (Navíc jsem si ani nedělal poznámky.)

Pak zase oblast Balčik, až Durankulak směr hranice s Rumunskem je to v pohodě na to mám hodně fotek.

Dokumentačně mi chybí cca sto km pobřeží v uvedené oblasti. Pomůžete mi někdo. Podle fotek ty místa nejspíše budu znát, ale teď si nejsem schopen dávat bez fotek informace dohromady tak, aby to vyšlo na nějakou smysluplnou reportáž z této hluché oblasti. Paměť mi už tak neslouží, navíc jsme toho zcestovali docela hodně a místa skoro bez fotek se prostě slévají v jedno.

Od Svatého Vlasu po Albenu. Předem díky.


Jinak Ivoši moc díky za uznání a pochvalu. Roland. [Spiklenec]
 
-

Aktualizace pláže Delfín Achtopol BG

Vložil ivojan, 29. Srpen 2018 - 15:24
Mám dvě zprávy. Ta dobrá je, že přístup z parkoviště je podstatně vylepšený, vedou na ni široké dřevěné schody. Ta špatná je, že pláž je z 90 % textilní a obsazená placenými lehátky, bary a slunečníky. Nudisté jsou tolerováni na vzdálenějším konci pláže. je to podobné jako v Lozenci. Pláž Delfín, pohled z nuda části.Pláž Delfín, pohled z nuda části.
 
-

Aktualizace pláže Delfín Achtopol BG

Vložil Borek, 13. Leden 2019 - 12:10
Obrázek uživatele Borek
Bohužel musím potvrdit, že v září 2018 byla tato pláž privátní, byť bez vstupného. Provozovatel zbudoval pohodlné dřevěné schodiště, pronajímá přístřešky a provozuje bufet. Pro nudisty toleruje jen oba skalnaté konce pláže, kde se děti těžko dostávají do vody. na okraji pláže u kempu Delfínna okraji pláže u kempu Delfín Při pokusu s dětmi využít aspoň okraj privátního písčitého úseku (odděleno bójkami) vystartovali plavčíci a hnali nás zpět do skal. Následně nás pokárali i místní Bulhaři, kteří nechtějí majitele dráždit, aby neskončila tolerance nudistů aspoň ve skalách.
 
-

Kemp Delfín Achtopol Bulharsko?

Vložil Binatur, 2. Červen 2020 - 10:14
Obrázek uživatele Binatur

Dobrý den, chci se zeptat jestli máte nějaké nové informace. Já tam byl v roce 2017 a pláž byla nudistická jen málo textiláků. Dokonce v kempu u stanu jsme byli nahatý a nikdo nic neřekl.