[ikona]

Dovolená v Bulharsku

   1. Leden 2009 - 13:15
Anonymní

Dobrý den, chtěl bych vás poprosit , zda má někdo z vás zkušenosti s nudismem v Bulharsku, a může nám poradit , lokalitu na nuda dovolenou v Bulharsku. Nikdy jsme tam nebyli . Zatím máme vyzkoušené Chorvatsko a Francii. V roce 2009 bychom to chtěli zkusit v Bulharsku. Pokud o této lokalitě někdo něco ví , nebo má vlastní zkušenost budu rád, když se o ní s námi rozdělí. Děkuji Martin. medved4@seznam.cz


Žurek: S FKK nebyl v Bulharsku nikdy problém. Velmi rozlehlá FKK je na severní pláži v Primorsku, pod Sozopolem, (FKK) kemp Veselie, … čím jižněji, tím více volných pláží. Cestopisy o Bulharsku: Primorsko od Ivo Žurka, Lozenec od Pjota, Bulharsko od Bulhara Radka Niševa + mnoho praktických odkazů.
(…že bysme i tyto cestopisy někdy hodili do nového Naturisty?)

Zmínka o dovolené v Sinemorci.

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Kamchia

   5. Leden 2009 - 11:39
novotnym

Loni jsme byli v Bulharsku v Kamchii. Naturismus bez problémů, stačilo přebrodit na pláži říčku (voda do půl stehen) a pak už byla jen minimálně 5km dlouhá pláž a na ní cca 20–30 lidí. Z 90% bez plavek.

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

kamchia - viac info

   5. Leden 2009 - 12:28
vlado

Ahoj, privítali by sme viac informácii o Kamchii. Je fajn, že stačí prebrodiť riečku, ale čo takto ďalšie informácie? Ako to na pláži vyzerá so službami? Sú tam nejaké bufety s občerstvením, nápojmi, jedlom? Alebo sú prístupné nablízku? Ako ďaleko, v akej kvalite? Aká je kvalita vody, pláže? Ako je to s ubytovaním? Ceny, vzdialenosť od pláže? Ľudia, nebuďte skúpi na informácie, podeľte sa! Aby ste mi neoponovali, že tiež neprispievam takýmito informáciami, tak sľubujem, že pripravím aj ja svoje fkk zážitky a skúsenosti z BG (Albena, Slnečné pobrežie, Pomorie, Primorsko), už v blízkej dobe. Ale Kamchiu nepoznám, takže by som zasa ja rád dostal nejaké podrobnejšie informácie, popisy… Vopred díky!

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Kamchia - rozšířené informace, Bulharsko

   13. Leden 2009 - 0:51
novotnym

Dobrý, když je zájem o další informace, rád je poskytnu.

Takže, na pláži za říčkou nejsou žádné služby. Žádné stánky, toalety atd. Toalety jsou na hlavní pláži, občerstvení je v restauracích, které jsou za silničkou která vede okolo pláže. Voda v moři je čistá, nepočítejte ale s průhlednou vodou jako na Jadranu. Dno je z jemného písku, tudíž každá větší vlna písek poněkud zvíří. Pláž je přírodní, tj neudržovaná, což v balkánském stylu znamená, že naplaveniny (chaluhy) ale také PET lahve a pod. nikdo neodklízí.

V době rozbouřeného moře vlny evidentně přináší i pořádné kmeny. Pokud přijedete s dětmi, budou z nich mít zábavu, prolézačky… Někteří návštěvníci pláže si nenosí slunečník, ale z naplaneného dřeva si staví přístřešky. Na pláži jsou kvanta škebliček a mušliček, nikdo je nesbírá, takže při odletu můžete mít problém se zavazadly vašich ratolestí, neboť snadno můžou přesáhnout hmotnostní limit dopravce.
PlážPlážPlážPláž 

Na pláži si můžete dovolit i to, co by vás jinde stálo mastnou pokutu. Kupte si ryby a večer si udělejte na pláži oheň a ryby si tam upečte.

Ubytování: Byli jsme ubytováni v hotelu Kamchia www.kamchia.net. V plné sezóně byla cena 12 EUR/osoba/noc. Děti do 12 let mají slevu 50%. Ubytování je čisté (na bulharské podmínky), personál je vstřícný (pokojské ochotně poskytly pálenku na ošetření spálených zad). U hotelu je i bazén, ten jsme ale nevyužívali. Jsou zde další možnosti ubytování v chatkách v kempu Longoz a několika dalších. 

Městečko Kamchia těsně sousedí s národním parkem Kamchia, což je prales (téměř ve stylu Jurský park).PralesPrales S tím souvisí nepříjemnost výskytu komárů. Objeví se však až večer a pouze ve stinných částech, potkávali jsme se s nimi při cestě z taverny na hotel. V každém případě doporučuji vzít z ČR moskytiéru a tu napnout do dveří na balkon. Po zkušenostech z Řecka jsem si moskytiéru vzal a nainstaloval, tudíž nemohu poskytnout informaci, zda je nutná.


Strava je možná buď ve venkovní restauraci u hotelu (ideální na snídani), nebo v několika malých tavernách v okolí. To nám přistálo na pokojiTo nám přistálo na pokojiCesta na pláž a tavernaCesta na pláž a taverna


U hotelu je i hřiště na basket, nebo volejbal, ale je v jistém stupni rozkladu.

V Kamchii není oficiální směnárna, doporučuji tudíž vybrat Leva už na letišti ve Varně. Další směnu valut je možno provést ve stánku s občerstvením u tržiště v blízkosti kempu PAY (Ráj).

Kamchia je malé letovisko, které již asi zažilo lepší doby. Jsou zde některá rekreační zařízení, která se již bez údržby rozpadají. Hosty jsou zde povětšinou Bulhaři. Potkali jsme jednu českou a jednu slovenskou rodinu. Asi dvě nebo tři rodiny holandské.

Kamchia rozhodně není vhodná pro milovníky bohatého kulturního života, perfektně upravených pláží a pro ty, kteří se bez pláže alespoň z poloviny naplněné Čechy neobejdou.

Pro ty, kteří upřednostní klid a pohodu jen upozornění. Raději dlouho nečekejte. Jde o jedno z mála klidných míst v Bulharsku. A asi tady nebude dlouho. Pan Jurij Lužkov, starosta Moskvy, z peněz ukradených Moskvanům skoupil pozemky v rezervaci, uplatil státní úředníky a chystá se tady vystavět hotelový komplex pro cca. 30000 hostů.
Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Ten brouček

   14. Leden 2009 - 14:15
abel (bez ověření)

vypadá jako vzrostlý exemplář samečka roháče (Lucanus cervus), který se v dubových lesích vyskytuje celkem běžně i u nás, akorát u nás nejsou u podobných lesů zřejmě hotely s naturisty. Samozřejmě je naprosto neškodný, ty „rohy“ jsou pouhým sekundárním pohl. znakem. Střídavě baví a štvou mě podobné fotografie různých zcela neškodných tvorů, kteří si nacházejí tu a tam cestu do hotelových pokojů s českými, přírodě již zřejmě zcela odvyklými (na)turisty. Zejména jsou tím proslulá letoviska v exotických zemích (Egypt, Thajsko). Zvířátka všeho druhu mám jako koníček, nemyslím, že bych byl bůhvíjaký expert, ale ujišťuju každého, že nejnebezpečnějším tvorem, kterého lze v těchto i jiných destinacích zpravidla potkat, bývá člověk [Smutný] Mimochodem, nebylo by správnější psát Kamčija místo anglického Kamchiya? Vždyť je to v Bulharsku, a jazyk je to slovanský?

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Toho broučka

   14. Leden 2009 - 21:26
novotnym

samozřejmě znám. U nás se také vyskytuje, ale je zařazen mezi ohrožené druhy. V Bulharsku by se melouni (členové strany zelených) asi pos.ali. Těhle broučků byly na silnici rozježděné desítky. V takovém množství jsem je tedy neviděl.

Jinak nevím, proč Vás tak iritují takovéto fotky tvorů. Proč se z autorů snažíte dělat idioty, kteří neví o co jde? Já přece netvrdím, že jde o nebezpečného tvora.

To, že mi na pokoji přistane roháč, nosorožík, nebo 15 cm tesařík je pro mne signálem, že s přírodou v tom místě to nevypadá zase tak špatně.

Kamchiya je naprostý nesmysl. Kamčija je taky pouze přepis bulharského Kaмчия. Bulhaři sami to přepisují do latinky jako Kamchia. Netuším, proč být bulharštější než Bulhaři.

A hlavně, pokud bude čtenář chtít hledat další informace na internetu, bude mu pofiderní český přepis názvu víte k čemu!

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

nudisté a Bulharsko.

   23. Listopad 2011 - 13:02
Roland Jitka

Bráno směr od Burgasu na Turecké hranice do vesničky Rezovo.

 1. V Burgasu: nudistická pláž není (jen textilní, navíc díky velkému přístavu, tam není nejčistější voda)
 2. V Černomorci: Hlavní městská pláž. (po levé straně asi sto metrů směrem k vojenskému lokátoru je nudistická pláž) Horní plážička u kempu je textilní a pár nudistů se vyskytuje přes vodu na kamenech, asi 50 metrů od pláže. (jsou vidět, ale jen malý plácek) Společná pláž Sozopolu a Černomorce-Gradina je textilní.
 1. Sozopol-Kavatsi: V Sozopolu není nudistická pláž.(jen textilní) V Kavatsi pláž Gren life (striktně textilní) na postraní pláži (u hotelu na konci) je sice cedule možno bez plavek, ale nikdo ji bez plavek nevyužívá. Za Kavatsi asi tři km do kopce, je pláž Djuni. (to je free pláž a nudisté a textiláci asi 1 k 1)
 2. Primorsko: čtyři pláže, Perla-textilní. Freepláž-jak chcete. Severní Primorská-část textil, část nudy. Jižní Primorská-část textil, část nudy.
 3. Kiten: dvě pláže ani jedna není nudy.
 4. Lozenec: hlavní městská textil, postraní (po pravé straně) oficialně nudy. Společná pro Lozenec a Tsarevo (pláž Arapia) textil.
 5. Tsarevo: městká pláž i nestinarka obě textilní.
 6. Varvara: několik malých free pláží, takže jak chcete. textil a nudy 1 k 1.
 7. Achtopol: hlavní pláž textil, v kempu Delfín (kempová pláž) vyhrazeno asi 100metrů nudistům. (nemusíte být hostem kempu)
 8. Sinemorec: hlavní pláž (plná) textilní ,vedlejší také textilní, ještě jsou další dvě pláže také textil. Nad Sinemorcem je spousta skalek, kde se nacházejí sporadicky nudisté ve dvou. Kousek od Sinemorce pláž Veleka je jediná ze Sinemoreckých pláží kousek nudistická. (obvykle od řeky dolů) Jména pláží Silistar, Lipite a třetí si nemohu vzpomenout a navíc si ted si nevybavuji ihned, jak jdou za sebou. (hlava děravá)
 9. Rezovo: malá vesnička, (konec světa) pláže dvě jedna striktně textil, druhá jak chcete. Pak je řeka a jste v Turecku. Přes řeku nedoporučuji plavat, jednak překračujete kontrolovanou státní hranici a na druhé straně v Turecku jsou v turečtině nápisy upozorňující na velký počet jedovatých zmijí. (tuhle informaci mám od bulharského celníka)

Pokud jsem na nějakou pláž ZAPOMĚL dejte mi vědět, já ji doplním. Už mi paměť neslouží jako za mlada. [Úsměv]

 1. Více se dozvíte ZDE a ZDE a ZDE
Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Nuda plážička je i poblíž Careva, jen o ní ví málokdo :-)

   24. Listopad 2014 - 17:44
Sněžanka Guberská (bez ověření)

Dobrý den všem tady, zdravím z Bulharska, z městečka Carevo na jihu, provozuji rodinný penzion těsně u moře, pokud plánujete dovolenou na rok 2015, bude vás i víc a nebo jste 2 i 3 rodiny či parta přátel nebo kamarádů, ráda vás uvidím a ubytuji. Moře teplé, čisté a klidné, hlavně v průběhu června-července-srpna. Carevo má všechno, co je potřeba mít po ruce, spoustu obchodů, banka, pošta, bankomat i menší supermarket, kde je skutečně levně. Pokud budete mít chviličku, koukněte se i na můj web: http://snezanka.webnode.cz/. Přeji příjemný konec roku 2014 a krásnou sezónu 2015. Sněžanka. PS: Ona plážička je ve čtvrti Vasiliko, je velmi šikovně schována do útesu – takový maličký záliv, kam není vidět. Jinak všechny zvu :-)

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Na Carevo moc dobré ceny.

   25. Listopad 2014 - 19:39
Roland Jitka

Na Carevo moc dobré ceny ubytování, majitelku lze pochválit. Levněji se asi neubytujete ani v menších městečkách na jihu Bulharska jižního pobřeží. Carevo je trochu lidnatější, ale vše máte na dosah ruky. Není to špatná volba. Pojedem to v létě okouknout tento penzion. My tím, že nejsme nakloněni rezervacím dlouho dopředu si raději vybíráme v Bulharsku volný penzion, kdy přijedeme na nějaké místo a zůstaneme tam třeba celé dva měsíce. Někdy v červnu se tam zastavíme a třeba se s majitelkou domluvíme a poreferujeme. Na pláže delfín a nebo Varvara je to stejně daleko jako z našeho oblíbeného Achtopolu či Lozence.

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Plážička u Careva

   26. Listopad 2014 - 16:48
M.Dr.

Jak daleko je ta plážička od Vašeho penzionu a jaký je tam přístup?

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

fkk plážička

   27. Listopad 2014 - 10:55
vlado

Ešte by bolo dobré vedieť veľkosť pláže a kvalitu mora, vstupu a obsadenosti fkk plážičky, služby (bar, nápoje, „minútky“), alebo ich dostupnosť v metroch, prístup… Inak to vyzerá veľmi dobre, však? Bol tam niekto, vie zodpovedať tieto otázky? Lebo majitelia majú zvyk odkývnúť všetko čo chce človek počuť.

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Bulharsko 2016

   14. Září 2016 - 23:12
Horác

Krátká zpráva z letošního Bulharska

Navštívili jsme následující lokality (z jihu na sever) a připojujeme krátké hodnoceni:

 1. Primorsko (severní pláž): bez podstatné změny proti předchozím popisům, dost plno, tedy téměř „hlava na hlavě“, plno Čechů, bar s ručníkem k dispozici, neustálá promenáda po břehu, za dunami několik pochybných osob, moře dost špinavé, místo nás nijak nenadchlo. (3*)
 2. Varna (sever, tj. na „konci města“, přístup z posledního kruhového objezdu doprava, směr „Aleja I“, dolů k moři, u něj doleva): cca 15 osob, převaha mužů, úzký pás podél moře, místa příliš mnoho není, část obývá čistotný bezdomovec, moře spíše špinavé, skutečně spíše nouzová lokalita. (1*)
 3. Zlaté Písky (na severním konci, možný příjezd busem 109 od nádraží Varna na konečnou „Panorama“, odtud kousek zpět a doleva dolů k moři, rovněž možný příjezd autem od Varny doprava, dá se dojet až na parkoviště u moře): Velké překvapení!

  Oficiální pláž bulharské naturistické federace, vstup volný, platí se pouze lehátko 6 BGN a slunečník 5 BGN, pokud si je tedy zaberete, což jsou ale ceny velmi přijatelné. Hned vedle restaurace s výběrem jídel i nápojů (textilní provoz, ale dá se v ručníku), sice dost plno, ale zároveň prostor, moře čisté, jasná jednička z navštívených míst, srovnatelné s Bunculukou. (5*)

 4. Albena (za hotelem Gergana, směrem ke Kraněvu): „Oficialita“ zmizela, cca 30 lidí, možnost zapůjčení lehátka a slunečníku (5+5), na občerstvení cca 150 m přes textil, dost promenáda, moře ucházející. (3*)

Tož si vyberte! Zdraví Horác a spol.

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Dotaz na Bulharsko

   15. Září 2016 - 13:49
Jarda2

Díky za pěkný příspěvek, mohl bych se ještě zeptat kolik zhruba celkem naturistů bylo na té pláži na Zlatých Pískách? A jaké složení? Bulhaři nebo spíš cizinci? Spíš starší osazenstvo nebo i mladší naturisté? A nemotali se tam plavkáči?

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Zlaté Písky

   15. Září 2016 - 22:01
Horác

Mluvím jen o naturistické pláži, která navazuje na předchozí textilní část a je oddělena rákosovým plotem s průchody. Na té „naší“ bylo celkem plno, tj. cca jen 3–4 neobsazené slunečníky (po dvou lehátkách) z celkového počtu 30 slunečníků (odhadem), minimálně dalších 10 vlastních slunečníků, kolem 30 lidí bez slunečníků. Složení vysloveně mezinárodní, samozřejmě dost Rusů, ale i Bulhaři, Němci, Slováci a Češi (nedělal jsem tam špicla ani průzkumy [Spiklenec] ). Věková struktura od 20 do 70. Plavkáči se nemotali vůbec, ti byli za plotem [Smích]

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Zlaté Písky - kde přesně

   21. Září 2016 - 11:53
JanL

Sice to bude aktuální až příští rok, ale zeptám se ještě, jestli jsem správně identifikoval místo, tedy je to zde: https://mapy.cz/turisticka?… a také zde: „https://www.google.cz/maps/@43.3036851,28.0521038,3a,75y,67.32h,90.79t/data=!3m6!1e1!3m4!1swXTolAfTz06FwEq1RC2z6w!2e0!7i13312!8i6656“ ??? Díky.

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Ano, naprosto přesně.

   24. Září 2016 - 23:48
Horác

Ano, naprosto přesně. Naturistická je samozřejmě ta menší část nahoře, tj. za stánkem a rákosovým plotem.

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.