NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Bulharsko od Burgasu dolů. FKK pláže *

Vložil Roland Jitka, 11. Červen 2013 - 9:13

Bulharsko. Jelikož jsme nudisté, hledali jsme informace o naturismu v téhle zemi, ale celkem jsme jich našli na internetu minimum. Při našem cestování od Burgasu na jih, jsme našli nejkrásnější místa u Varvary (jižně od Careva). Tradiční FKK jsou na severní jižní pláži u Primorska, v Černomorci, na jih od Sozopolu, v Achtopolu a Sinemorci atd. Na jiných místech jsme pozorovali pouze toleranci „nahoře bez“. Během několika let, jsme zmapovali v této oblasti všechny nudistické pláže, až na turecké hranice.


[Šipka] Celá cesta autem včetně map a poplatků na cestě, je uvedena ZDE.


Nudistických pláží je v této skoro 120kilometrové oblasti hodně, stačí si jen vybrat destinaci. Jsou možnosti liduprázdna prakticky bez služeb, ale také velký výběr lidnatých oblastí, se vším co turista potřebuje. Myslím si, že se vám bude líbit všude, protože touto oblastí asi nikde nesáhnete vedle. Jen občas najdete další místa, kde se vám bude líbit ještě více. Stačí si jen vybrat. [Spiklenec]


[Šipka] Na žádost našich naturistických přátel (Lachim) doplním také možnost cyklistiky.

Ohledně cest od Burgasu dolů (včetně přeplněného Burgasu) jediná absolutně nevhodná silnice pro kola, z celé trasy je skoro dálniční úsek Burgas – Černomorec – Sozopol. Zde jsou prudčí převýšení a hlavně obrovský dálniční provoz. V tomto úseku je třeba velké opatrnosti a nebo si nechat kola převézt z Burgasu na konec dálnice autobusem. Staví hned u dálnice nedaleko sozopolské čerpací stanice u odbočky na Kavatsi. Autobusy jezdí přímo z burgasského letiště Sarafovo. (Sarafovo je asi 10km od Burgasu, severním směrem na Pomorie.) Na letišti stojí mimo běžných osobních taxi i malé osobní dodávky Bulharů (černé taxi) s SPZ začínající A, což je region od Burgasu dolů. Zahrnuje obštiny (okresy) Burgas, Sozopol, Primorsko, Tsarevo. Také autobusy poznáte snadno, bílé s obrovským nápisem SOZOPOL BUS.


Zvětšit mapu trasy Letiště Sarafovo – odbočka Sozopol.


Od Sozopolu na turecké hranice do obce Rezovo je již klidněji a také přibývají cyklisté. Provoz od konce dálnice v Sozopolu až po Tsarevo je hustější, ale pro kola bezpečný. Od Tsareva do Rezova je už víceméně území nikoho a častěji zde spíše potkáte koně a krávy, než nějaký velký dopravní provoz.

Trasa je rovná, bez terenních převýšení, kromě zmíněného úseku Burgas- Černomorec. Do Sozopolu je to již z Černomorce z kopce. Jeden větší kopeček je jen z rezervace Ropotámo od řeky směrem na Primorsko, ale není dlouhý. Malý kopeček vás ještě čeká z Primorska do Kitenu, pokud jedete po hlavní silnici. Jestli ale jedete z primorské jižní pláže, je tam kopec do Kitenu o dost větší.

Find more about Weather in Burgas, BU
BURGAS: Celý cestopis.

Pláž v Burgasu je celá písková prostorná a naplněností připomíná severní pláž Primorska, která má také svůj naturistický díl. Písek je viditelně tmavší, než je běžné na jižním pobřeží Bulharska. Na pláži se nacházejí chaluhy, které jsou uklízeny plážovým personálem ale ne všude. Vstup do vody je velmi pozvolný, tudíž vhodný pro malé děti. Nikde nejsou velké kameny. Jedná se o dražší a lidnatou destinaci.

ČERNOMOREC: Celý cestopis.

VromosVromos V Černomorci je pláží více: Prakticky nepoužívaná pláž Vromos. Její nevýhoda je jen v tom, že se u ní špatně parkuje a cestou pěšky je špatně dostupná. Výhodou je že zde potkáte jen minimum lidí. Pláž slouží na osvěžení se při procházce. Dobrá volba pro méně zdatné naturisty. pláž není příliš široká, tak nedoporučuji navštěvovat při velkých vlnách. Černomorec městskáČernomorec městská

Městská pláž s nudistickým kouskem na levé straně z pohledu na moře. Není nijak průchozí jelikož z pláže již nejde kam jít. Začíná zde skála a vojenský prostor. Nevýhodou byly občas chaluhy když se více zavlnilo moře. Pláž je udržovaná městskými dělníky a na konci FKK pláže je malý stánek s občerstvením. Naturistický kousek nebývá nikdy plný, takže místo na deku najdete vždy. Velmi příjemné místo. Blízko do města a zároveň soukromí prázdnější pláže. Jedná se o levnou a méně lidnatou destinaci.

SOZOPOL, KAVATSI: Sozopolu se částečně věnuje i tento cestopis.

KavatsiKavatsiByli jsme se podívat v Kavatsi, což je novější část Sozopolu. Také v kempu Kavatsi. Je tam krásná pláž dlouhá asi kilometr, s čistým pískem, ale tolerováno jen nahoře bez. Koupání bez plavek bylo možné jen k večeru když už byla kempová pláž prázdnější. Vode je zde velmi čistá a pláž udržovaná kempovým personálem.
Kavatsi, samotný konec pláže, než začne silnice stoupat do kopce. Vedle pláže Gren Life je malý plácek, kde je cedule FKK pláž. Nudistů je zde minimum a pláž textilně spíše využívají lidé ubytovaní naproti v hotelu. Takový běžný bulharský mix. Asi nejdražší destinace.

DJUNI: O Djuni píši okrajově zde.

K Sozopolské oblasti patří i pláž a oblast Djuni. Uvedená pláž bývá nazývána „Karibikem Bulharska“. Velmi krásná a dlouhá pláž, několik km. Ráj nudistů a moc málo textilně založených turistů. Silnice zde končí, tudíž zde není žádný provoz. Místo najdete vždycky a vzhledem k rozlehlosti pláže máte vždy dostatek soukromí. Jediné mínus pláže jsou velké kameny ve vodě. Pokud nejsou velké vlny snadno je vidíte pokud je voda zpěněná vlnami hrozí nebezpečí úrazu. Na pláži funguje divoké stanování a na slepé silnici karavanování. Policie je k tomuto druhu bydlení u pláže tolerantní. Pláž končí rezervací Ropotámo, kam je povolen vstup pouze po svých.

PRIMORSKO: Celý cestopis.

Primorsko Severní plážPrimorsko Severní pláž Primorsko Jižní plážPrimorsko Jižní pláž Primorsko má dvě veliké pláže, Severní a Jižní. Severní pláž od plážového baru Salza až k plotu prakticky zcela nudistická.
Dále pokračuje za plotem free pláž, kde je jedno, jak jste oblečeni nebo neoblečeni, a po skončení free pláže začíná Perla bývalého prezidenta (veliká pláž s postaveným vlnolamem). Zde je běžné být jen nahoře bez. 

Na severní pláži je spousta místa pro nudisty, je dlouhá několik km, čistota vody absolutní, krásné vlny, čistý písek, ale prakticky žádné soukromí.

Jižní pláž, to je několik kilometrů písku, spíše jen běžně nahoře bez, i když jsou tam zase soukromější místa. Řekl bych, že není tak plná jako severní pláž. Je také z města hůře dostupná
Pro nudisty je tolerován úplný konec pláže u kamenů směrem na Kiten (je to ale jen pás, cca čtyřicet metrů od plážoveho baru ke skalám). Jedná se o dražší a lidnatou destinaci.

KITEN: Celý cestopis.

KitenKiten KitenKiten KitenKiten

Kiten má jednu hlavní písečnou pláž se slunečníky a je tam hlava na hlavě, takže spíše jen částečně tolerované nahoře bez (konzerva na lidi, nic pro nudisty). Druhá pláž je u kempu tam se sem tam nudisté najdou v malém množství, ale také to není nic moc, mezi rybáři. Lidé ubytovaní v Kitenu využívají hlavně konec jižní pláže Primorska, kam je to z Kitenu procházkou lesem z kopce, zhruba deset minut. Autem dvě tři minuty. Jedná se o levnější, ale dost lidnatou destinaci.LOZENEC: Celý cestopis.

LozenecLozenec LozenecLozenec V Lozenci je velká hlavní pláž osázená slunečníky. Je písečná a není tam tak narváno jako v Kitenu, ale je to tím, že Lozenec je vlastně vesnice. Vedle hlavní pláže napravo jsou kameny a za kameny je docela veliký plac, asi tak dvěstě metrů sloužící soukromí a nudistům. Zde je ideálně na šnorchlování. Pláž je sice písečná, ale ve vodě jsou sem tam kameny. Nebývá zde nikdy plno.
Starší FKK cestopis z r. 2004. Jedná se o levnější a méně lidnatou destinaci.

TSAREVO: (Carevo, Mičurin.) Celý cestopis.

Pláž Nestinarka v Tsarevu je krásná, písečná, asi kilometr dlouhá pláž, ale nic pro nudisty, jelikož je hned u hotelů a není tam tudíž žádné soukromí. Nahoře bez je ale úplně bez problémů. (Tsarevo si mnoho z nás starších pamatuje jako Mičurin, pozn. red.)Jedná se o dražší a lidnatou destinaci.

VARVARA: Celý cestopis.

Mezi Tsarevem a Achtopolem (u květinové vesničky Varvara), se nachází ráj nudistů, jelikož se změní ráz pobřeží z písečného na skalnaté a mezi skalami je mnoho plážiček od třicetimetrových až po stometrové, kde oko nudisty vyloženě zaplesá. Bulhaři zde hledají klid a sem tam i na divoko stanují. Perfektní plážičky s pískovo, kamínkovo, mušličkovými povrchy, absolutně čisté moře, občas zde kotví vyletní lodičky a Bulhaři se sem chodí potápět. Pokud hledáte, najdete si plážičku přesně podle vašich potřeb. Všude je absolutní čistota a vcelku liduprázdno. Velmi levná destinace i na bulharské poměry.KEMP Delfín u Achtopolu: Celý cestopis.

Nejhezčí pláž v blízkém okolí Achtopolu a ještě k tomu celá nudistická. Na pláž se dostanete jen kempem za poplatek parkování auta 2 Leva (25Kč). Na pláž se jde ze skály z kopce. Velký příkrý krpál, nelze doporučit lidem s pohybovými problémy. Problematické i pro zdravého člověka. Pláž má místy černý písek, který velmi pálí do nohou. Vyberte si místo kde je písek světlý, nebo si vezměte pantofle. Pláž není průchozí a voda je velmi čistá. Místo je udržováno obsluhou kempu.

ACHTOPOL: Celý cestopis.

AchtopolAchtopol AchtopolAchtopol Písečná pláž nahoře bez, nudistům není moc přáno. Snad jen, že je tam přistav motorových člunů, tak je možné vyrazit se člunem na vodu a být bez plavek. Hlavní pláž v Achtopolu na své mapě uvádí FKK díl pláže, jenže je tam špatný vstup do vody a ne úplně čisto. Je to spíše nouzové řešení pro ty, co nemají auto. Služby jsou blízko a nad pláží přímo se dá parkovat. Většina lidí využívá k FKK výše uvedenou pláž v kempu Delfín. Jedná se o levnou a méně lidnatou destinaci.

SINEMOREC: Celý cestopis.

SinemorecSinemorec Pokud hledáte nejvíce naturistických pláží na malém úseku, musíte do Sinemorce. K dispozici jsou vám hned čtyři, někde funguje mix, jinde zcela naturisticko. Pláže se službami i bez služeb. Moho lidí, nebo liduprázdno. Oblast Sinemorce je přírodním a naturistickým rájem. Spousta maličkých plážiček ve skalách je také v lese za Sinemorcem, směrem na turecké hranice. Je dobré v Sinemorci mít k dispozici auto. Hromadná doprava zde není na nejvyšší úrovni. Zde je článek o všech plážích kolem Sinemorce. Jedná se o levnější, ale lidnatější destinaci. Vzhledem k velkému množství pláží vám to asi nebude moc vadit.


Na všech plážích v Bulharsku od Burgasu dolů, které se profilují jako textilní je skoro automatická záležitost nahoře bez. V rozumné formě lze praktikovat i bez plavek, ale do vody se oblékat. Nahotu na plážích opravdu v Bulharsku neřeší nikdo. Bulharské ženy mají automatický zvyk vylézt z vody, sundat si plavky, nechat je uschnout a zase se obléknout, nebo převlékat si suché. Je přitom úplně jedno, jestli se nacházejí na textilní nebo smíšené pláži. Děti mají plavky opravdu na plážích které popisuji jen malokde.

Bulharsko je krásné, levné a pro Čechy velmi dostupné a zároveň i Češi jsou vítáni. Pokud nevíte, kam na dovolenou, tak sedněte do auta a vyražte do Bulharska. Nemůžete nic zkazit. Bulhaři jsou přívětiví a pohostinní lidé, kuchyně je výborná, ceny nízké. Na spoustě míst se domluvíte česky. Nápisy a jídelní lístky najdete v azbuce a česky napsané. Jediné minus je dlouhá vzdálenost od nás z ČR (cca 1500 – 2000Km, podle toho kde kdo bydlí). Plusem je, že je to celé po dálnici.


FKK mapa NATURISTA.CZ – Bulharsko:

Zobrazit místo Bulgaria na větší mapěLíbil se Vám článek? Máte zážitky z Vaší dovolené, návštěvy aquaparku, wellnessu?


Podělte se s ostatními čtenáři. Za Vaše zážitky nabízíme volnou vstupenku na akci Naturista.cz.

Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naháče.

[Hvězda] VYUŽÍVEJTE VÝHODY, které jsme pro Vás všechny připravili a vyjednali
[Klobouk] Podpořte Naturista cz. jakoukoliv částkou, bez poplatku systémem
PAY SEC na naše jméno: naturista, číslo: 3891789. Předem děkujeme.

Své příspěvky můžete vkládat i do kasiček, na každé akci Naturista.cz.


Zájemci o spolupráci: Chcete zde seznámit ostatní s Vaši činností? EMAIL [Pošta]

Využijte nabídku Vaší prezentace na stránkách a oblíbených akcích NATURISTA.CZ.

4.666665
 
-

Cesta do Bulharska?

Vložil ivojan, 31. Srpen 2010 - 11:34

Díky za inspirativní cestopis. Mám jako dítě ze 70. let na Bulharsko nádherné naturistické vzpomínky. Bohužel pláž u ústí řeky Ropotamo je uzavřená. http://goo.gl/maps/rc0p

Jak probíhala cesta? Na co si dát pozor?

 
-

Nechci tady rozepisovat celý

Vložil Roland Jitka, 31. Srpen 2010 - 13:55

Ona asi ta pláž nebude zavřená U Ropotáma ale musíš tam dojít pěšky jelikož všechny cesty do rezervace Ropotámo jsou osazeny závorami aby tam nevjížděla auta ale pěšky se dostaneš kamkoliv

Nechci tady rozepisovat celý elaborát cesty takže kdo bude individualně potřebovat rád poradím jeli jsme to dohromady letos čtyřikrát tak myslím že dokáži podat relevantní informace . Na co si dát pozor hlavně na plánování odpočinku jelikož je to cesta opravdu nekřestansky dlouhá a náročná kdo to nejel nepochopí a jak tady na internetu jsou uváděny časy formulí jedna a jejich pilotů to jsou informace velice zavádějící a matoucí které právě při prvojízdě způsobují největší problémy a nervozitu [Úsměv]

 
-

My jsme tam chodili

Vložil ivojan, 31. Srpen 2010 - 15:44

z kempu Akrkutino (ten už je prý právě kvůli rezervaci uzavřený) písečnými dunami a potom cestičkou mezi keři po skalách. Byla to tehdy nádherná divočina.

 
-

Achtopol

Vložil kovacmj, 31. Srpen 2010 - 16:55

Neviem ako teraz ale v roku 1995 bola možnosť kúpania sa bez plaviek v Achtopole v severnej časti. Pláž sa tuším nazývala Delfín.

 
-

Bulharsko

Vložil jiří celtny (bez ověření), 5. Září 2010 - 18:33

Letos jsme prožily dovču v Siněmorci.Až na jednu a to hotelovou pláž,bez plavek žádný problém.Musíte si vytrpět několik čumilů ale dá se.Na jižní pláž(sice štreka asi 3 km)která je ůplně opuštěná a až na pár vyjímek vše bez.Příroda naprostá bomba.Doporučuji!