NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

BURGAS, BULHARSKO

Vložil Roland Jitka, 26. Únor 2013 - 16:19

Ve snaze postupně zmapovat Bulharsko na Naturista.cz
a seznámit vás formou cestopisů s touto hezkou zemí, nemohu zapomenout na největší město jižního pobřeží s názvem Burgas. Zapomenout na toto letovisko by bylo stejné, jako při turistickém popisu České republiky vynechat Hradec Králové, Karlovy Vary nebo Český Krumlov. Proto se to tedy snažím napravit nyní a seznámit vás se čtvrtým největším městem Bulharska.


Vítejte v Bulharsku v destinaci Burgas


Find more about Weather in Burgas, BU
Město Burgas po němž je pojmenována celá oblast (region) leží na rozhraní druhé a třetí třetiny pobřeží ve směru sever jih asi 120 km od tureckých hranic. Město má skoro čtvrt milionu obyvatel a najdete zde vše, co náročný turista k trávení dovolené může potřebovat. Garantuji spíše to že vám nikdy nic nebude chybět. Burgas je významnou turistickou křižovatkou díky letišti, přístavu, nádraží vlaků i autobusů. GPS 42.506528,27.463017.


Město Burgas popisuji hlavně pro aktivní turisty, kteří nemusí příliš klidné lokality, které uvádím častěji ve svých cestopisech. Město disponuje veškerým nočním životem, restaurací které nikdy nezavírají, diskoték do rána, karaoke do pozdních nočních hodin, taneční zábavy pro střední generaci, divadla, kina a spousta jiné turistické zábavy zpříjemňující trávení dovolené.
 

Burgas jako jediný z této jižní oblasti má nějaké historické památky za kterými se vyplatí cestovat. Město slouží i jako centrum nákupů a jenom zde se nachází supermarkety a speciální prodejny všeho druhu. Určitou daní za rozvinutý turistický ruch je trochu neurovnaná architektura města z důvodu starých historických budov v kombinaci s novou výstavbou, která se prostě k rázu města moc nehodí. Jak by řekl PetrK, architekt by někdy zaplakal.
 Nicméně vraťme se k trávení dovolené a pro koho z turistů je Burgas určen a kdo nejspíše bude v Burgasu spokojený. Burgas je spíše pro mladé aktivní lidi preferující noční život, větší množství lidí, dopravní infrastrukturu a služby všeho druhu na jednom místě. V Burgasu opravdu na rozdíl jiných bulharských destinací nepotřebujete své auto. Autobusy jezdí každou chvíli všemi směry a taxi najdete v každé ulici. Všude taky můžete dojít pěšky, protože vše co potřebujete máte relativně na dosah. Spoustu prostor také tvoří hotelové komplexy s veškerým vybavením, kdy není potřeba pro cokoliv opustil hotelový areál.Do Bulharska se jezdí hlavně k moři. Burgas leží na výběžku do moře takže je odevšad k moři kousek. Jižní oblast Burgasu při moři ale slouží jako veliký přístav, takže na koupání a vodní aktivity je nevhodný, hlavně z důvodu ne úplné čistoty vody, což způsobuje z největší části lodní doprava. Severní část Burgasu je něco jiného. Zde se nachází skoro nekonečná široká písková pláž, na jejím konci u jezera se scházejí naturisté. Jelikož jsme v Bulharsku opět připomínám tzv. Balkánský naturismus při němž se příliš nerozlišuje jak kdo kdy je oblečen či nikoliv. Pravdou je, že pláže jsou dost plné, tak hlavně blíže k centru Burgasu směrem po pláži bych Balkánský naturismus příliš nevyužíval. Je to i tím že některé pláže jsou přímo hotelové a mohl by někdo nepříznivě reagovat. Moře je v této oblasti severně od Burgasu čisté na rozdíl jeho jižní přístavní části.
 

Pláž v Burgasu je celá písková prostorná a naplněností připomíná severní pláž Primorska, která má také svůj naturistický díl. Písek je viditelně tmavší, než je běžné na jižním pobřeží Bulharska. Na pláži se nacházejí chaluhy, které jsou uklízeny plážovým personálem ale ne všude. Vstup do vody je velmi pozvolný, tudíž vhodný pro malé děti. Nikde nejsou velké kameny. Necítil jsem nikde zpětný tah vlny a celkově velké vlnobití jsme tam nezažili. Ve vodě jsou občas štípalky, ale v menším množství než jinde. Párkrát jsme viděli ty malé neškodné bílé medúzy. Potápění je zde zbytečné, protože je máloco vidět a všude je jen písek. Zarybněnost zde taky není valná a rybář je zde spíše ojedinělý úkaz. Delfíni se zde nevyskytují. V delší vzdálenosti od břehu panuje čilý lodní provoz. Na pláži najdete vše, co se týče vodní sportovní zábavy a dostatek stravovacích stánků restaurací a plážových barů.


.

V Burgasu na rozdíl od jiných destinací jihu Bulharska např. Lozenec nebo Kiten, nenajdete české nápisy nebo někoho, kdo by česky rozuměl. Pokud se zde chcete domluvit mimo ruce a nohy, potřebujete ruštinu nebo angličtinu. Nápisy jsou psány prakticky vždy azbukou a málokdy jako druhé latinkou, jako je to běžné jinde v Bulharsku. Němčina je v této oblasti úplně zbytečný jazyk. Bulharský jih je taky známý tím, že kdekoliv seženete ubytování pouhým dotazem v centru každého letoviska. V Burgasu na tuhle výhodu můžete zapomenout a doporučuji mít vyřízené ubytovaní dopředu z domova nebo využít na místě služeb ubytovacích kanceláří s názvem „Kvartirno Bjuro“, kterých je po Burgasu dostatek. Počítejte ale s tím, že za uvedenou službu zaplatíte ve formě provize z ceny ubytování, nebo jednorázovou platbou. Mnohdy i kombinací obojího.
 K ubytovaní slouží opravdu luxusní hotelové komplexy se vším příslušenstvím. Dále zde najdete běžné hotely, velké penziony, jednoduché ubytovny a ubytování v soukromí (svobodna komnata nebo svobodny staj ovšem psáno azbukou). V Burgasu nejsou žádné stanové kempy, ani jsme neviděli ubytovací komplexy typu chaty (bungalovy). Pokud jste v Burgasu autem doporučuji počítat při domlouvání ubytovaní s parkováním, protože jinak je zaparkování vcelku neřešitelná záležitost, nebo hrozně daleko od ubytka. Existují i centrální parkoviště, ale ty jsou vždy placené.
 

Jako dopravu po Burgasu doporučuji buď pěšky, nebo využívání městských autobusů. Při cestách na pláž, pokud bydlíte ve větší vzdálenosti, je dobrá volba taxi, kdy si domluvíte předem i cestu zpět v určitou hodinu nebo si vyměníte telefonní kontakt. Taxi v rámci města není tak drahé jako u nás a tímto způsobem neplatíte ani čekání. I místní Bulhaři využívají určitým způsobem absenci vozidel turistů a za mírný poplatek vás odvezou kamkoliv. Po městě nedoporučuji vzhledem k enormnímu provozu vozidel ani jezdit. Pokud už jezdit v Burgasu jezdit musíte tak zapomeňte na slušnost a připravte se raději na drzost. Bulhaři s ní podvědomě počítají také.Vzhledem k tomu, že se nacházíte ve čtvrtém největším městě Bulharska a ještě přímořské turistické destinaci je zde na místě zmínit se o cenách. Abych nemusel vypisovat každou položku turistických potřeb jednotlivě, tak se pro představu omezím na srovnání. Kdo byl v Chorvatsku nebo v Řecku, tak si vše vydělte dvěma a kdo zná ceny České republiky, tak si odečtěte asi patnáct až dvacet pět procent od našich cen v současné době. Pochopitelně trochu záleží na tom, jestli jste na místě na začátku prázdnin nebo ještě dříve, nebo jste tam koncem července a celý srpen, kdy jsou ceny trochu vyšší. Bulharská sezóna začíná od 15 července do konce srpna.
 V okolí Burgasu uvidíte tři jezera, ale jejich rekreační význam je pro běžné turisty nulový a slouží jen pro těžbu léčivého bahna pro balneologické účely, popřípadě také pro rybaření. Mnohdy přístup k vodě komplikuje i neprostupné rákosí a břehy příliš neoplývají čistotou. Jezera jsou i hnízdištěm ptáků, proto je přístup k nim také různým způsobem omezován. Pokud se přesto rozhodnete se k jezerům podívat, vezměte si raději dalekohled.
 

[Hvězda] Vítejte na jihu Bulharska v turistické destinaci Burgas [Hvězda]

Co jistě nemůžete minout je „dvoj náměstí“ s názvem pro Čechy znějící jako Alexandrovo nebo Alexandrijsko, což je vlastně jen jedno veliké nákupní korzo. Za zmínku stojí i kaskádovitý park nad hlavní pláží s názvem Narodnij. Z památek doporučuji navštívit Katedrálu svatého Cyrila a Metoděje. Památek a kostelů je ve městě více, ale nepamatuji si jejich jména, ale pokud je budete hledat najdete je snadno. V restauracích si vždy pochutnáte, v zábavních centrech se dobře pobavíte a ani na pláži se aktivní lidé nudit nebudou. Návštěvu Burgasu mohu jen doporučit, pokud zrovna netoužíte na dovolené po absolutním klidu.
 

Find more about Weather in Burgas, BU


Musím říci, že jsme v Burgasu nikdy nebyli ubytováni a má reportáž vychází z mnoha návštěv a průjezdů uvedeného města při výletech Bulharskem sem tam. Do Burgasu jsme také z Černomorce a Pomorie jezdili nakupovat a vyzkoušet místní pláže kvůli jejich zmapování pro případné naturistické účely. Proto budu rád pokud někdo přispěje svými zážitky a informacemi k uvedené reportáži. Poskytnout stoprocentní informace o čtvrtmilionovém městě jen z několika výletů dost dobře nejde a je docela možné, že nějaká důležitá informace v reportáži vůbec nezazněla.
 [Šipka] Jak se do Burgasu dostanete? Možností je mnoho. Vlakem z hlavního města Bulharska Sofie, autobusem stejným směrem. Letadlem z Prahy, někdy s přestupem v Sofii nebo ve Varně. Zde bych se zastavil u letiště Burgas. V Burgasu vlastně letiště není a všechna letadla přistávají asi deset km od Burgasu ve vesničce Sarafovo a dopravu do Burgasu zajišťují v krátkých intervalech městské autobusy.

Letové řády Burgas a zpět. Cesta vlakem do Burgasu a zpět

[Vykřičník] Na letišti ve směnárnách nedoporučuji měnit peníze kvůli velmi nevýhodnému kursu poměru Leva – Euro nebo Leva – Kč a pokud už nějaké bulharské peníze potřebujete ihned, vyměňte si zde pouze pár Leva a zbytek kdekoliv mnohem výhodněji například v bance. Ještě bych chtěl upozornit na malé směnárny v uličkách. Zde měnit pěníze je opravdu velmi nebezpečné a vůbec nedoporučuji o nich přemýlet, i kdyby kurs byl sebevýhodnější. Bez problémů kdekoliv zaplatíte eurem, ale mít místní měnu Leva je vždy výhodnější ohledně plateb. Zde vidíte kurs Leva – Kč.

V Burgasu najdete spousty bankomatů a platba kartou ve větších obchodech funguje zcela běžně.

Zvětšit mapu cesty autem Praha-Burgas


Pokud vyrazíte autem, cesta je velmi jednoduchá vede skoro celá z České republiky po dálnicích. Vzdálenost je z Prahy asi 1680Km. Cesta vede městy Praha, Brno, Bratislava, Budapešť, Szeged, Novi Sad, Bělehrad, Niš, Kalotina, Sofia, Plovdiv, Stará Zagora, Karnobat, Burgas. Po cestě jedete na Slovensko, do Maďarska, Srbska a Bulharska. Místo Srbska můžete alternativně použít Rumunsko. Ušetříte čekání na hranicích jste stále v EU, ale máte minimální podíl dálnic a překonáváte značné převýšení centra Rumunska, Transylvánských Alp.
Burgas a dovolenou v této oblasti Češi příliš neznají, protože častěji používají Burgas jen jako průjezdné místo, nebo místo přistání jejich letadla, k další cestě někam jinam jižněji nebo severněji. Je to škoda, protože mít vše u ruky s veškerým komfortem velkého turistického letoviska, ale za velmi příznivou cenu, kterou si každý Čech může dovolit. Doporučuji Burgas vyzkoušet a možná změníte průjezdní destinaci na lokalitu dovolenkovou. Pokud by byl pro vás na dovolenou byl Burgas příliš lidnatý, tak za návštěvu a výlet určitě stojí.


[Hvězda] Čas v Bulharsku se posunuje o hodinu více vůči našemu letnímu času a romingové telefonní platby jsou velmi příznivé, nacházite se v prvním romingovém pásmu.
Zobrazit místo FKK Bulgaria + Romania na větší mapě
Naturista KlubNaturista Klub
Přispěvatelé: Líbil se Vám tento článek? Máte pěkné naturistické zážitky z Vaší dovolené, cestování, návštěvy bazénu, aquaparku, wellnessu? Podělte se o zážitky s ostatními čtenáři. Za článek většího informačního rozsahu Vám nabízíme volnou vstupenku na libovolnou akci Naturisty cz.
Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL. [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naturisty.

Pokud byste chtěli podpořit Naturistu cz. jakoukoli částkou, tak můžete bez poplatku systémem PAY SEC na naše jméno: naturista, číslo: 3891789. 
Předem Vám děkujeme.

Inzerenti a zájemci: Chtěli byste zde prezentovat svůj obchod, nabídku, služby nebo Vaše činnosti? EMAIL. [Pošta]
Využijte prosím naši širokou nabídku Vaší prezentace na internetu i na reálných a oblíbených akcích NATURISTA.CZ.

3.666665
 
-

Severní pláž Primorska v Burgasu :-D

Vložil zurek (bez ověření), 28. Únor 2013 - 8:07

Díky Rolande za precizní cestopis. Titulní fotka je ale severní pláž Primorska se supervilou Todora Živkova na pozadí. Asi příznačně jsi ji zvolil do titulní fotky, protože v Burgasu jako takovém zdaleka tak pěkné pláže nejsou.

 
-

Burgas - Titulní foto.

Vložil Roland Jitka, 28. Únor 2013 - 8:29

Já to vím, je to tvá fotka. Foceno z nudistické severní pláže Primorska směrem k pláži Perla. [Spiklenec] Neměl jsem z Burgasu zase tolik vhodných fotek (a přesto by byla škoda nenapsat cestopis) a na titulku se nehodila prakticky žádná. Snad mi tento malý „prohřešek“ lidé odpustí, když i tak je to z Burgasské oblasti (regionu). Pláže v Burgasu jsou taky hezké, jen je nikde nemám hezky vyfoceny. [Zmatený]

Titulní fota a vůbec fota do článků jsou problémem, na který narážím každou chvilku, napsal bych i cestopisy z jiných míst, ale prostě fota nemám vůbec (nevím kam se poděly) a nebo fota sice z uvedené oblasti jsou, ale do reportáží absolutně nepoužitelné. Focení na dovolené, je úplně jiné než reportážní, mnohdy jsou na fotkách lidé, co byli s námi, nebo jsme se seznámili až tam, ne každá fotka se digitálem povede a mnohdy až doma vidíte co jste vlastně vyfotili. Pokud tedy někdo máte k nějakému cestopisu včetně tohoto z Burgasu nějakou hezkou titulní fotku, dejte mi vědět a já ji klidně vyměním. Cestopisy bez fotek sice člověk napsat může, ale sami si dovedete představit, jak by asi cestopis bez dokumentačních fotografií vypadal. [Pláč]