NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Lázeňské město POMORIE – Bulharsko

Vložil Roland Jitka, 12. Leden 2013 - 11:02

Sem tam občas se zde objeví název bulharského města Pomorie, ale nějakou ucelenou informaci nebo cestopis bychom na Naturista.cz hledali marně.
Možná jste o něm někdy slyšeli, ale spíše z generace našich rodičů, kdy ještě bývalo oblíbeným cílem československých dovolenkářů.
Rozhodl jsem se to tedy změnit a seznámit vás, pro Čechy v dnešní době s méně známým místem trávení dovolené burgasské oblasti s názvem Pomorie. Myslím si, že má co nabídnout a stranou našeho zájmu zůstává spíše jen z jeho neznalosti.


Vítejte v kraji vinic a konkrétně v krásném bulharském letovisku lázně Pomorie


Kde tedy Pomorie hledat?
GPS 42.575838,27.607841. Z Burgasu vyrazíte autem severním směrem k letišti Sarafovo a podle letiště pokračujete stále po hlavní silnici a po necelých dvaceti kilometrech potkáte uvedené město. Pro cestující letadlem je Pomorie výborná volba, protože se nachází cca 10kilometrů od letiště Burgas. Autobusy z letiště jezdí každou chvíli ve dne i v noci a ani využití taxislužby z letištního parkoviště není nikterak drahou záležitostí.

Jako noc a den je rozdíl mezi pobřežím od Burgasu dolů (jih) a od Burgasu nahoru (sever). Na jihu jdete k plážím (někde i hodně) více, jindy méně s kopce, tak v Pomorie tento problém nerovnosti cest odpadá. Přistup na pláže je prakticky bezbarierový. Na jihu cítíte spalující horko a nehne se ani lístek, naopak v Pomorie nejspíše nezažijete nikdy bezvětří. Na jihu najdete skály a kopce v Pomorie naopak krásně upravené vinice a skoro věčnou rovinu.

Cestopisy Naturista.cz se hlavně věnují naturistickým místům, ale tato reportáž bude asi trochu výjimkou. Asi se ptáte proč? Pomorie svou rovinatou polohou prakticky neumožňuje soukromější místa skryta zraku ostatních a proto se zde naturisté nescházejí, protože uvedená skrytější místa prostě nenacházejí. Ale nezoufejte, to by zase nebylo Bulharsko, aby se nějaký plácek nenašel. V severní části Pomorie až na konci města, směrem na městečko Acheloy, je slané jezero a na přilehlé pískové volné pláži u moře nějaké naturisty přeci jen potkáte.Zobrazit místo Pomorie na větší mapě


Naturismus není ale hlavním důvodem, proč lidé Pomorie navštěvují. Důvodem návštěvy jsou hlavně lázeňské procedury, nadýchání se jiného vzduchu, léčivý písek a bahno. Jak jsem již napsal město je hlavně lázeňské. Postupně vás seznámím od jakých neduhů vám může Pomorie pomoci a proč své kroky na příští dovolenou nasměrovat právě sem do léčivé oblasti.

Find more about Weather in Pomorie, BU

Vzduch a poloha: Lidé s dýchacími problémy si zde mohou skvěle odpočinout minimálně ze dvou důvodů. Nemusí se trmácet z pláže po mnohdy krkolomných cestičkách a nebo po silnicích kde cítí mimo jiné také výfuky vozidel. V Pomorie stále fouká, takže vzduch je stále příjemně svěží. Přítomnost jedné z hlavních pracovních příležitostí pomorijských Bulharů, těžba soli (a velká přítomnost slaných louží), dává ovzduší jiný ráz, než je tomu jinde v Bulharsku. Dýchaný vzduch je jakoby slanější, což velmi pozitivně působí na dýchací cesty.
(Chápu ale, že vnímání vzduchu a jeho vůně může být absolutně individuální záležitostí.)


Voda a pláže: Jak jsem již řekl, tak na pláže se dostanete jednodušeji bez zdolávání terénních nerovností, takže jsou velmi vhodné pro lidi s pohybovými problémy. Pláže jsou dvě, beru je tedy zeměpisně, protože turistické rozdělení pláží je v Pomorie úplně jiné. Já bych se omezil pro účely této reportáže jen na označení jižní a severní. Proč jsem si je tak rozdělil jen na jih a sever pochopíte z titulu zeměpisu ihned a proč je vůbec dělit je z důvodu, že je každá jiná. Jižní pláž je klasická jak ji znáte klasický písek, slunečníky, plážový bar atd. Slouží hlavně ke koupání, skotačení ve vlnách a opalování. Je také o mnoho menší než severní, ale také míň čistá.

Severní pláž: Ve městě je severní pláž rozdělena moly, které působí zároveň jako vlnolamy, takže si zde žádné skákání do vln neužijete. Pláž je rozdělena na malé plácky vždy ukončeny molem. Některé plácky nejspíše patří k přilehlým hotelům, ale vstup je povolen vždy všem turistům. Plavčíci a personál každého plácku svou plážičku vždy vzorně udržují v čistotě. Na těchto pláccích jako opalování potkáte sem tam nahoře bez, ale možnost naturistického opalování zde nehledejte. Zde totiž funguje něco úplně jiného a i opalování a koupání se je zde jen okrajovou záležitostí. Je zde písek nebo spíše bych to nazval bahno kombinované s pískem, které působí velice léčebně na svaly, lupénku a klouby. Bulhaři v některých popisech Pomorie uvádějí i příznivý dopad při gynekologických problémech.Do Bulharska můžete přijet nejen na dovolenou, ale i do lázeňského letoviska
Pokud půjdete na procházku pláží, tak na každém plácku najdete lidi od hlavy až k patě úplně černé, protože si na sebe písek (bahno) nabalují a nechají uschnout. Mnozí to dělají zcela normálně naturisticky a ti stydlivější si nechají plavky. Písek je tak černý, (Bulhaři uvádějí hnědý), že stejně na první pohled nepoznáte, jestli někdo plavky má nebo ne. Takto sedí na molech, nebo leží jen tak v písku a užívají si relaxu v rámci písko-bahenní léčebné procedury na pláži. Možná, že to je důvodem, že se zde naturisté nepotřebují scházet na nějakém odlehlém místě, protože se na pláž lidé prostě chodí spíše léčit. Plážové bary a restaurace zde nehledejte, protože je několik kroků do města.

Pokud se budete severní pláží procházet dál ven z města na sever, potkáte po vaší levé ruce slané jezero. Zde se těží léčebné slané bahno do různých balneologických procedur, kterých je ve městě dostatek. Domnívám se, že v rámci atraktivity severní pláže je bahno dováženo právě na ty plácky k hotelům, které jsme předtím popisoval, protože v severní části pláže už tento tmavý písek není. Kousek od jezera jsme objevili nějaké naturisty, ale myslím si, že je to jen tak na divoko a nejedná se o nějaký živelný jev. Protože je pláž velice dlouhá, můžete je v malých skupinkách potkat prakticky na celé pláži venku z města. Stejně to funguje třeba na Djuni.

Pro koho je tedy Pomorie vhodné. Město je velmi lidnaté, není to nějaká zapomenutá víska jako třeba Rezovo ale není zde přelidněno jako třeba v Primorsku nebo Sozopolu.. Město je absolutně rovné a ne třeba jako kopcovatý Kiten a proto je vhodné pro lidi usedlejší, kteří nechtějí nebo i nemohou překonávat terénní nerovnosti. Přístup k plážím je perfektní a vstup do vody úplně pozvolný. Vhodné tedy pro rodiny s malými dětmi. Ve městě na severní pláži díky absenci vln nelze očekávat ani zpětný tah vlny, takže je zde pro děti velmi bezpečno. Výhodou může být i to, že jste vlastně ve městě, takže můžete být hned na pláži a hned zase ve městě, nebo ve svém penzionu, hotelu. Toto využívají převážně lidé středního věku, kdy je jim přes poledne na pláži větší horko. Stálá přítomnost větrna nahrává sportovcům v oblasti windsurfingu a podobných adrenalinových záležitostí jejich odborné názvy neznám.

Bulharsko se těší na vaši návštěvu, přijeďte je okusit již letos


Město mi připomíná Tsarevo, počtem turistů, vybaveností a strukturou. Všude je dostatek krámků , restaurací, služeb a stánků úplně se vším. Ubytování je trošku dražší než třeba v Lozenci nebo v Achtopolu, počítejte zhruba s cenou kolem 7 až 9 euro za osobu. Trochu vyšší cena se projeví i restauracích a není to jako v Sinemorci, ale nikterak závratně. Parkování vozidel je tak na hranici únosnosti placů a parkovacích míst ve městě. Policie přestupky s parkováním neřeší, nejsem si ani jistý, že bych nějakého policistu ve městě vůbec viděl. Milovníci vína si zde přijdou na své, Pomorie je totiž vyhlášená vinařská oblast. Pokud nepijete jen víno, tak každý Bulhar vám řekne, že rakije z Pomorie je ta nejlepší.


Co se týče piva, tak české jsme viděli jen Staropramen ale pokud jste v Bulharsku vyplatí se ochutnat piva jejich. Kamenitza, Zagorka, Ariano budou chutnat i zhýčkaným Čechům, zvyklým na kvalitní pivo české. Čeština není v restauracích běžným jevem a sice jsme nehledali, ale neviděli jsme jediný jídelní lístek v češtině. Jídla jsou zde velice kvalitní a na všem si opravdu pochutnáte. Doporučuji využít pekárny, které jsou v Pomorie perfektně zásobeny po celý den a nikoliv jako v Černomorci, kdy jste si museli na některé druhy pečiva přivstat, protože již dopoledne byly vyprodány.

Ve městě je nepřeberné množství všech druhů ubytovaní. Luxusní hotely s bazény, větší i menší hotely s přijatelným komfortem, penziony malé i velké a v neposlední řadě kvalitní ubytovaní v rodinných domcích. Na ubytovaní se můžete doptat kdekoliv ve městě na „Kvartirno Bjuro“ (kancelář pro turisty, zde se domluvíte i česky), taxikářů řidičů autobusů. Možno využít i babiček sedících při silnicích s cedulkami „Svobodna Kvartira“ nebo „Svobodna Komnata“ psáno ovšem obvykle azbukou. Pokud přijedete třeba později večer a nic z výše uvedeného neuvidíte nebo nenajdete, stačí zaklepat na kterékoliv dveře, nebo se zeptat v restauraci. Kempy v okolí města nejsou, alespoň já jsem žádné neviděl.

Bulharské pobřeží je krásné, levné a nemělo by uniknout vašim plánům perfektní dovolene

V hotelech se domluvíte anglicky, německy, rusky se staršími obyvateli v rodinných penzionech i česky a rusky. Pokud narazíte na někoho kdo neumí žádnou z uvedených řečí vždy se domluvíte ruce nohy a prsty. Bulhaři jsou ohledně ubytování velmi vstřícní i na smlouvání a obvykle usmlouváte jakoukoliv rozumnou cenu. Na co je teba si dát pozor i ve chvíli kdy mluvíte jiným jazykem než bulharština na společné kývání hlavou jako projev souhlasu a nesouhlasu. (Bulhaři prostě kývají přesně obráceně než my.) Jistě by se to možná dalo pochopit při mluvě bulharsky, ale nikoliv v mluvě německy nebo rusky. Ještě horší stav nastává, kdy se vám Bulhaři snaží poevropsky přizpůsobit, pak už vůbec nevíte jestli kývá na souhlas nebo nesouhlas. Dobrá pomůcka při tomto druhu komunikace, kterou si Bulhaři již také osvojili díky své odlišnosti je na znak nesouhlasu pohybovat prstem zprava doleva. Jinak totiž z delší komunikace asi obě strany zblbnete. Protože vy se začnete způsobem kývání hlavou přizpůsobovat Bulharům a oni vám.
Find more about Weather in Pomorie, BU

Pro koho Pomorie spíše ne: Pro zamilované dvojice, hledající soukromí, odlehlé, liduprázdné a zapomenuté pláže a nebo osoby, kteří jsou raději z nějakého důvodu samy. Pro lidi, kteří žijí hlavně nočním diskotékovým životem, protože město se vyznačuje spíše nočním klidem. Pro sportovní aktivity, turistika objevování skal, plážiček, potápění a klidný rybolov ze břehu asi taky nebude Pomorie to pravé ořechové.


[Hvězda] Na brzkou shledanou v lázeňském Pomorie, přeji všem přijemný pobyt [Hvězda]


Co říci závěrem. Pomorie není pro každého, ale nelze říci, že by zde dovolená byla nějakou špatnou volbou. Blízkost Burgasu a tudíž veškerých i komfortních služeb dělá z letoviska dobrou destinaci na budoucí trávení volného času. Pokud je Vaše motivace hlavně finanční a nebo jste přesyceni Chorvatskem a přesto se nechcete vzdát určitého komfortu, myslím že je Pomorie pro Vás jako stvořené vy zde budete nadmíru spokojeni. Pokud si vyberete Pomorie jako lázně na ozdravení těla, splní Vám opravdu vše mírou vrchovatou, za polovinu finančních prostředků, jaké utratíte v jiných lázeňský městech kdekoliv v Evropě.Zobrazit místo FKK Bulgaria + Romania na větší mapě
Naturista KlubNaturista Klub
Přispěvatelé: Líbil se Vám tento článek? Máte pěkné naturistické zážitky z Vaší dovolené, cestování, návštěvy bazénu, aquaparku, wellnessu? Podělte se o zážitky s ostatními čtenáři. Za článek většího informačního rozsahu Vám nabízíme volnou vstupenku na libovolnou akci Naturisty cz.
Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL. [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naturisty.

Pokud byste chtěli podpořit Naturistu cz. jakoukoli částkou, tak můžete bez poplatku systémem PAY SEC na naše jméno: naturista, číslo: 3891789. 
Předem Vám děkujeme.

Inzerenti a zájemci: Chtěli byste zde prezentovat svůj obchod, nabídku, služby nebo Vaše činnosti? EMAIL. [Pošta]
Využijte prosím naši širokou nabídku Vaší prezentace na internetu i na reálných a oblíbených akcích NATURISTA.CZ.

5
 
-

Pomorie 2006

Vložil vlado, 15. Leden 2013 - 14:45

Môj komentár asi moc našich prívržencov nepoteší, ale z mojich osobných skúseností, ktoré sú z rokov 2004 a 2006,, môžem povedať (napísať), že tu si človek relaxu bez plaviek naozaj neužije. Pláže sú malé, rozdelené na drobné úseky mólami, kto nepríde ráno včas, tak si nemá kam zložiť svoju telesnú schránku, a ak sa mu to aj podarí, tak neskoršie príduvší návštevníci ho keď nie pošlapú, tak aspoň slušne zahádžu pieskom… Topless síce nie je výnimkou, ale skôr iba pri vode, pohyb po pláži a nebodaj návštevy v plážovej reštaurácii sú veľkou výnimkou. A to je v našom prípade fakt rarita, lebo toto bola asi jedna z mála dovoleniek za posledných viac ako dvadsať rokov, kedy bol v dennodennej permanencii horný diel plaviek. A tak moja nálada a chuť vrátiť sa sem každým dňom šli ku dnu…

Kvalita vody v mori – taký štandard, nič moc, ale zasa oproti talianskym plážam v Bibione, Lignano či Rimini veľmi slušná. Stravovanie: ešte som nepozeral spätne fotky, ale mám pocit, že tam bolo veľa reštaurácií, ktoré mali jedálníček v češtine alebo v slovenčine. V každom prípade vo väčšine prípadov boli jedálne lístky s farebnými obrázkami jednotlivých jedál, takže akýkoľvek predklad do akéhokoľvek jazyka by bol absolútne zbytočný.

Ceny? Polovičné v porovnaní so Slnečným pobrežím a snáď až tretinové s Albenou, kde sme boli tesne predtým.

Mesto? Rovina, ako spomínal Roland. Má to svoje výhody, ale! Pozor na nevýhody v kanalizácii, napr. kamarát s rodinou spal v súkromí, kde nesmel na wc používať toaletný papier, resp. smel, len nie ho vhadzovať do toalety, ale do vedra… Fuj.

Každý podvečer tam ožíva nejaké to malé mestské centrum, stovky stánkov s čímkoľvek, čo turista očakáva práve od takéhoto prímorského mestského centra…

Ubytovanie? My sme tam boli dvakrát v súkromí, raz s celou rodinou vo veľkom byte s obývacou izbou, kuchyňou, klimatizáciou, super, ak je celá rodina prívržencom fkk (čo už nebol nanešťastie náš prípad), druhýkrát sme využili šancu na super cenu cez last minute, čo som potom dlho a predlho oplakával. Strašná cesta autobusom s pokazenou prevodovkou a neustále blúdiacimi šoférmi, počasie, neplánované a n očakávané skrátenie už tak krátkej dovolenky o 1, prakticky 2 dni, cesta späť absolútne plným obyčajným autobusom, opäť s pokazenou prevodovkou a tentoraz až tromi šoférmi, ktorí nemali šajnu o trase domov…

Jediným svetlým momentom tohto zájazdu bol balkón našej izby, kde síce za búrky natieklo asi 10 cm vody (bez legrace), ale rozmery a situovanie balkónu nám dovolili aspoň relaxovať bez plaviek, piesku a chladu zo studeného vetra…

Takže túto reportáž by som bral ako memento, áno, existuje aj Pomorie, ale ak nechcete stráviť celý pobyt s plavkami plnými piesku, tak si urobte jednodenný výlet do tohto mestečka ale určite vyhľadajte inú destináciu, priateľskejšiu k naturistom.

 
-

Balkonové opalování

Vložil Roland Jitka, 15. Leden 2013 - 15:39

Mluvíš mi z duše není nad sprchu po příchodu z pláže a po dobrém jídle se plácnout na balkon a chytat odpolední slunícko. Toto je v Bulharsku opravdu velmi oblíbené a dělají to i lidé, kteří jinak nejsou vůbec naturisté.

Ve Vama Veche v Rumunsku jsme neměli žádný bálkon a už vím co mi k suprové dovolené chybělo. [Spiklenec]