NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Cesta autem Česká Republika - Bulharsko Burgas, Achtopol, Sinemorec + mapy FKK jednotlivých zemí.

Vložil Roland Jitka, 11. Duben 2013 - 21:47

Pro motoristy se pokusím o podrobnější popis cesty Praha – Bulharsko, Burgas a jižněji. Přidávám i naturistické mapy jednotlivých zemí, které máme zmapovány na Naturista.cz. Cesta do Bulharska autem je bezproblémová, naše česká D1 je nejproblematičtější část cesty. (D1 není třeba popisovat, stačí si pustit kdykoliv zprávy.) Běžně cesta trvá asi 23 – 27 hodin, klidné a pohodové jízdy po dálnicích. Vzdálenost z Prahy je zhruba 1750Km.


Všechny informace k cestě do Bulharska lze najít kdekoliv na internetu, jen čas na odpočinek musíte důkladně a zodpovědně plánovat sami!!Zvětšit mapu cesty autem Praha – Bulharsko.


Kurz měny Euro, Slovensko.
Kurz měny Maďarsko.
Kurz měny Srbsko.
Kurz měny Bulharsko.


Všude bez problémů zaplatíte eurem a nikde nevyžadují místní měnu. V neunijních státech, Srbsko není tolik bankomatů, jak jsme zvyklí od nás. Na každé čerpací stanici zaplatíte kartou.

Ceny pohonných hmot v korunách. Ceny pohonných hmot v místní měně.

Několik praktických rad pro cestu autem. Nespoléhejte příliš na navigaci, mnohé „chytré krabičky“ si myslí, že Evropa končí v Maďarsku a začíná zase až v Bulharsku.

Jízdy ve více autech plánujte pouze pokud jste zhruba stejní řidiči, věkem, zkušenostmi a jízdním naturelem. Raději na poprvé jeďtě sami a nepřizpůsobujte se ostatním. Nemyslete si, že když jste zvládli 900Km Chorvatsko, tak že zvládnete levou zadní i více jak dvakrát větší vzdálenost.

Plánujte hlavně kvalitní odpočinek!! Nejezděte na doraz, co se týče vlastní únavy, ani s pohonnými hmotami v nádrži. Nebojte se cestu rozdělit klidně napůl. Ideální naturistická možnost je FKK kemp Sziksósfűrdő nedaleko Szegedu. Nepokoušejte se přizpůsobovat rychlosti místních (neznáte dokonale cestu a jste již na trase možná více než dvacetkrát déle než oni). Nesnažte se únavu přebít adrenalinem předjíždění, ani podpůrnými prostředky.

Dálniční poplatky, mýta a známky při cestě Evropou.

Neriskujte ani za volantem a také nedoporučuji riskovat zdraví osob. Doma se připravte na možné problémy. (Nouzová telefonní čísla, pojištění, dokumenty, léky, finanční prostředky a připrava vozidla.) Je dobré v plánování automaticky počítat se zdržením, protože skoro vždy přijde. Nedávejte si nesmyslné cíle a časy i třeba během cesty myšlenkami, já to stihnu za…, dojedu tam v tolik …, teď hodně šlápnu na plyn a ztrátu snadno dohoním. Jeďte jen tak, aby jste co nejvíce šetřili auto a sebe. když máte chuť nejvíce pospíchat, zastavte na pumpě a dejte si kafe.

Náročnost cesty, ztráta koncentrace v kombinaci s únavou, Vám nejspíše ukáže, že nejste takový skvělý řidič, jak jste do té chvíle mysleli.
[Šipka] SLOVENSKO: Nezapoměnte na starém hraničním přechodu zakoupit dálniční známku, obvykle hned při výjezdu z hraničního přechodu následuje policejní kontrola. Slovenská dálnice je o poznání civilizovanější rovnější a příjemnější, navíc třeba noční Bratislava je pohled, který nevidíte každý den. Jedete přes velký most na řece Dunaj a určitou část Bratislavy projíždíte moderním tunelem. Průjezd Bratislavou, ač dálnicí není zpoplatněn. Za Bratislavou je již označen placený úsek.


Find more about Weather in Bratislava, S1


Dálnice vede Bratislavou (omezena rychlost na 90km/h a v tunelu na 70km/h), až na hraniční přechod Rajka. Patnáct km od Bratislavy vjedete do Maďarska. (Zde nejvíce slovenští policisté měří rychlost a kontrolují dálniční známky, ve dne v noci.) Slovenskem projedete asi za hodinu půl. Bezpečnost je na všech odpočívadlech velmi dobrá. Na čerpacích stanicích v Bratislavě funguje WIFI internet.


Zobrazit místo FKK Slovensko na větší mapě

[Šipka] MAĎARSKO: Čeká Vás přihlášení do dálničního systému, hned po přejezdu hranic (matrica). Kdyby jste náhodou projeli hranicí a zapomněli zakoupit přihlášku na dalnici, nevadí. M15 je ještě bez poplatku pro osobní automobily až k čerpací stanici v Mossonu. Nejhezčí dálnice v Evropě, rovná a upravená. V klidu dojedete do Budapešti, staví se okruhy Budapešti značené jako M0, ale stavba nemá žádný vliv na plynulost dopravy (omezení rychlosti na 90–100km/h). Zde jsem nikdy neviděl policejní kontrolu. (Budapešť je moc krásná v noci.) Pokračujete směrem na Szeged, dálnice M5. Dálnice je rovná, hrozí mikrospánek, stopadesát km v autě a neděláte nic. Odpočívadla v Maďarsku jsou vždy čistá, bezpečná a upravená. (Domluvíte se jen německy a anglicky. Maďarům mluvícím jejich jazykem bohužel nerozumíte ani slovo.)


Find more about Weather in Budapešť, HU


Asi deset km za Szegedem je hranice EU Roszke – Horgoš. (HU-SRB) (Čtyřhodinnové fronty o víkendech). Pokud jedete o víkendu, raději odbočte na Tompa – Subotica (Najedete si asi hodinu a čekání tak půl hodiny.) Pokud směrem do Budapešti budete potkávat více tureckých aut (německé a rakouské RZ), tak osvědčená nejlepší trasa je odbočit v Budapešti směrem Bája – Mohács po krásné nové dálnici M6 směřující na Chorvatsko a do Srbska vjet přes hraniční přechod Bački Breg – Sombor. (Průjezd obou hraničních přechodů asi dvě minuty.) 


Pokud pojedete přes Mohács je třeba se podívat na hodinky. V každou celou hodinu jede převoz přes řeku směrem k Srbsku, a každou celou půl hodinu zpět. Poslední pluje v sedm hodin večer a pokud ho nestihnete pluje až v sedm hodin ráno. Při volbě této trasy je potřeba s výše uvedeným počítat. Pokud jedete v době kdy převoz nejede odbočte z dálnice na město Bája asi 30km před Mohács.


Na dálnicích v Maďarsku netankujte pokud možno vůbec, pohonné hmoty jsou zde velmi drahé i když platíte kartou. Pokud hradíte u čerpací stanice eury, obsluhy mají hodně nevýhodný kurz Euro – Forint.
Při cestě zpět domů se připravte na dost důkladné celní prohlídky aut a jistou aroganci maďarských celníků hlavně na přechodu Horgoš – Roszke.

Maďarskem projedete za necelé čtyři hodiny. Bezpečnost je absolutní, na všech čerpacích stanicích při dálnici funguje WIFI internet. Policie (Rendoszek) se věnuje spíše nákladním automobilům.Zobrazit místo FKK Hungary na větší mapě

Zde bývá často rozhodování řidičů, kudy lépe do Bulharska, přes Rumunsko (to popisuji zde), nebo přes Srbsko, což popisuji níže. Rumunská cesta je přírodně zajimavější a krásnější a srbská trasa je zase skoro celá dálniční a rychlejší. Také záleží kam v Bulharsku jedete? Co je nad Varnou, je lepší rumunská cesta, co je pod Varnou je optimálnější trasa přes Srbsko. Volba je vždy na vás. Pokud jedete jen na občanský průkaz musíte jen přes Rumunsko, protože cestou do Srbska vyjedete z EU. (Dle informací naší ambasády lze cestovat i na občanský průkaz, ale při vyzkoušení na hranicích se Srbskem celník požadoval jen platný cestovní pas.) V Srbsku jsou na hranicích kontrolovány důkladně zelené karty pojištění vozidla. [Vykřičník]
[Šipka] SRBSKO: Ať vjedete do Srbska jakkoliv, vždy směřujete na Novi Sad [Vykřičník](mýto). Srbům jazykově porozumíte. Pozor na dva druhy nafty, tankujte tu dražší. (Evrodizel). v Srbsku bych chtěl upozornit na dopravní značky omezující rychlost. Chaotičnost značení omezení rychlosti je zde dotažena k dokonalosti a po dlouhé úseky nebudete vědět kolik vlastně jet smíte. (Není vyjímkou značka omezující na 100 a dvacet metrů za ní omezení na 20 a hned vedle ní někdy i na tom samém sloupku 60 a vedle ní leží na silnici značka omezení na 40). Policie má vcelku snadnou práci vybrat pokutu vlastně za jakoukoliv rychlost. Řesím to obvykle jízdou v koloně a udržuji její rychlost, ať je jakákoliv a nebo v noci se zavěsím za velmi rychle jezdící srbské nákladní automobily.

Dálnice až do Bělehradu. (Mýto.) Jeďte raději městem. (Druhá odbočka na Niš, jsou od sebe jen asi 100metrů, poznáte ji snadno, protože na první odbočce budou sjíždět nákladní automobily.) Potkáte asi šest semaforů, jinak jedete po čtyřproudové silnici. (Hlídejte si rychlost.) Co se týče světelného značení v Srbsku je třeba trochu více pozornosti, protože jeho svítivost ve dne, je o mnoho menší, než jste zvyklí od nás. (K semaforům radím dojíždět na zelenou a nestát na nich, protože jinak se stanete obětí otravných čístičů skel.) (Tento problém je hlavně na prvních třech světlech při vjezdu do Bělehradu a čističi požadují docela velké částky!!!)

Lze použít i nehotový okruh Bělehradem, na který vás dálnice přímo přivádí. Na okruhu se hodně staví, tak je jeho použití zatím trochu sázkou do loterie. V noci je to ale bez problémů. Nehotové úseky okruhu nejsou vůbec značeny směrovými tabulemi.

Video pro vaši představu, jak dobře vypadá velká většina srbských dálnic.

Pokud použijete ještě nedostavěný okruh Bělehradu počítejte trochu se zdržením a mnoha kilometry navíc. (Jedná se údajně o největší dopravní stavbu v Evropě.) Protože se okruh stále staví a ukazatele před Bělehradem z dálnice už ukazují jen na okruh, může se vám stát že na něj najedete úplně automaticky hlavně když jedete poprvé. Rozestavěný okruh obsahuje krásné silnice, rozestavěné tunely, omezení rychlosti a někde hodně úzké silnice procházející městem. „Okruh“ není ani moc dobře značen, tak jediná rada je, držet se směru, kam jede nejvíce vozidel. Pokud zabloudíte vzhledem k chaotickému značení, máte docela problém a asi jediné řešení je požádat a zaplatit taxikáři, aby vás z města na dálnici vyvedl.


Z Bělehradu pokračujete po dobré dálnici do Niš. (Je zde hodně odpočívadel a čerpacích stanic, ale v sezóně jsou ve dne v noci narvány Turky a kamiony.) (Mýto zde neplatíte okamžitě, berete si na mýtnici jen lístek a platíte až v Niši.) Za mýtnicí u města Niš pokračujete doprava směr Sofia (dobře označeno), (rovně je to do Makedonie a Řecka).

Find more about Weather in Beograd, RB


Ještě asi deset km pokračujete po dálnici (bez mýta), cesta se zvedá a během sto km překonáte značné převýšení velmi krásných hor, horských tunelů a krásné řeky. Sledujte stále ukazatele Pirot, Kalotina, Sofia. Nejde zde moc zabloudit, protože jedete stále po hlavní silnici. Cesta je velmi plynulá a příjemná. V některých úsecích hlavně v tunelech je silnice trochu užší. Když se cesta trochu srovná, dojedete do vesničky Kalotina a to jsou hranice Srbsko – Bulharsko. Mýta za celé Srbsko stojí 13,5eura. Srbskem jedete asi sedm hodin.
[Hvězda] BULHARSKO: (Celníci když vidí auta EU, mávají na Vás, předjížděli jsme kolony neunijních vozidel.) Na hranicích koupíte silniční známku (vignetka), která platí na všechny silnice i dálnice. Zapomeňte na naši vyhlášku a vše co jste doposud na silnici dodržovali. (Doporučuji jet podle Bulharů. Pokud je někde policie zjistíte snadno, protijedoucí auta solidárně nablikávají.)

Po padesáti km dojedete po čtyřproudové silnici do města Sofia. (Zde máte tři možnosti jak ji projet.)[Šipka] První: Severní okruh, dlouhý (asi 50km) všude policie a hrozné díry. Nelze zde prakticky zabloudit, protože jedete stále za kolonou vozidel směřujících ven z města. Cesta se vám zhruba o hodinu prodlouží a je plná kamionů. Provoz je zde plynulý. Dobré značení směru a několik semaforů.

[Šipka] Druhá: Jižní okruh, který prakticky neexistuje, není nijak značen a jedete podle rozumu, ale mnohdy nevíte kam jet. Zde není policie vidět. Je to taková kombinace krásných silnic, staveniště a vesnických silniček. Pětipruhová komunikace se sjede v jeden. Tvoří se zde zácpy. Značení žádné, přehršel semaforů. Zkuste jet prostě tak, kam jede nejvíce aut.

[Šipka] Třetí: Centrem, silnice dobrá, žádný policista, ale přes den mraky aut (Praha je vesnickým provozem proti Sofii přes den). zde ucíte i temperament bulharských řidičů. Dobrým orientačním bodem je kanál řeky, podle kterého jedete hodně dlouho a když skončí a není vidět na kruháku doprava. Pak jedete rovně do kopce podle tramvajových kolejí až podjedete dálnici. Na konci Sofie uvidíte první ceduli Plovdiv, v té chvíli víte, že jedete opravdu správně. [Úsměv]Pokud náhodou kdekoliv zabloudíte je lepší si zastavit taxi a ten vás za pár euro ze Sofie vyvede. Jedná se přeci jen o město několikrát větší než Praha a díky stavbě metra prostě některé silnice nikam nevedou.

350 Km dálnice směr Plovdiv – Stará Zagora – Yambol. Dálnice jsou střídavě staré a nové, ale bezpečné. Těsně za Yambolem končíla dálnice (rok 2013), sjedete z dálnice a zase radím zapomenout na naše předpisy a hlídat jen nablikávání protijedoucích aut.

Cesta 30 Km vede po velmi pěkné krajině se spoustou tržišt (s ovocem a zeleninou) u silnic. (Dalnice byla již v roce 2013 celá hotová, ale nebyla otevřena.) Komunikace končí v Karnobatu, kde najedete znovu na dálnici směr Burgas (úplně nová dálnice), po padesáti km dojedete do Burgasu (město je v sezóně opravdu mumraj).

Na první kruhovém objezdu v Burgasu, pokud chcete na sever, Sarafovo, Pomorie, Svatý Vlas, Nesebar, Sluneční pobřeží, musíte odbočit vlevo a pak jedete stále po hlavní až ven z města (držte se cedulí letiště). Pak už vedle sebe po levé straně uvidíte solné jezírka a dojedete do Pomorie.

Jestli jedete na kruháku doprava (na jih), jedete pak stále rovně (dobře značeno). Jen jednou budete mírně odbočovat vpravo a projedete dva semarory. Najíždíte na most, pak obrovský kruhák a čtyřproudovka stále směr Sozopol, Primorsko, Tsarevo, Varvara, Sinemorec).

Do Černomorce a Sozopolu vede čtyřproudová silnice, ze Sozopolu už jen normální silnice. Po asi dvaceti km rezervací Ropotámo, dojedete do Primorska a do dalších destinací. Směr Kiten, Lozenec, Tsarevo, Achtopol, Sinemorec, Rezovo.

Find more about Weather in Sofie, BU


Do Tsareva (Carevo nebo Mičurin) vede normální silnice, ale pak začne tankodrom na Varvaru, Achtopol, Sinemorec, Rezovo. (Hranice s Tureckem.) (Spousta lidí si myslí, že Bulharsko končí pláží Nestiranka v Tsarevu, ale to je omyl.) [Vykřičník].
[Šipka] Od Tsareva se diametrálně změní pobřeží z dlouhých pískových pláží, na pláže mezi skalami a připadáte si spíše jako v Řecku nebo v Turecku, než Bulharsku.

Bulharskem jedete zhruba šest hodin a najedete asi 550Km.
Cesty do Bulharska se není třeba bát, (cca 1850 km, podle toho, kde bydlíte v ČR a kam jedete v Bulharsku), jedete jen asi 250 km mimo dálnice. (cesta trvá asi 24–28 hodin.) Cena celé cesty Litvínov – Bulharsko jižní pobřeží a zpět včetně poplatků a mýta, 8500Kč (diesel),
9300Kč (benzín). Cesta je bezpečná. Bulhaři sice nedodržují v dopravě nic, ale dohánějí to neskutečnou ohleduplností k chybám druhých.
[Svatozář]Zobrazit místo FKK Bulgaria + Romania na větší mapě

Přeji všem štastnou cestu a budu velmi rád, pokud vám nějaká informace z článku pomůže předejít problémům na cestách autem. Pokud se právě rozhodujete zda ano či ne, tak odpověď je jednoznačná! Nemáte se čeho bát, pokud vyrazíte s rozumem a jasnou hlavou. Přeji minimum problémů po cestě a příjemný pobyt v Bulharsku.
Klidně používejte do svých článků, komentářů, diskusí a odkazů moje popisy cest jednotlivých zemí, bez jakéhokoliv omezení. Texty kopírujete, doplňujte a lze používat i fragmenty textu, mapy, fota a pod. Článek je určen pro potřeby všech cestujících naturistů a bude doufám i vámi při změnách postupně informačně doplňován. 
Pokud je cíl Vaší cesty jiný, vyhledejte si zde cestu nebo také tady na jiném plánovači.Líbil se Vám článek? Máte zážitky z Vaší dovolené, návštěvy aquaparku, wellnessu?


Podělte se s ostatními čtenáři. Za Vaše zážitky nabízíme volnou vstupenku na akci Naturista.cz.

Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naháče.

[Hvězda] VYUŽÍVEJTE VÝHODY, které jsme pro Vás všechny připravili a vyjednali
[Klobouk] Podpořte Naturista cz. jakoukoliv částkou, bez poplatku systémem
PAY SEC na naše jméno: naturista, číslo: 3891789. Předem děkujeme.

Své příspěvky můžete vkládat i do kasiček, na každé akci Naturista.cz.


Zájemci o spolupráci: Chcete zde seznámit ostatní s Vaši činností? EMAIL [Pošta]

Využijte nabídku Vaší prezentace na stránkách a oblíbených akcích NATURISTA.CZ.

5
 
-

Trasa Montenegro Ada Bojana?

Vložil Roland Jitka, 11. Duben 2013 - 23:12

Abych to nedělal úplně zbytečně? Zeptám se raději. Chcete takovýto podrobný popis tras do Ady Bojany v Černé hoře? Cest je tam povícero a já na tom strávím dva dny. Tyhle popisy cest jsou opravdu nejnáročnější články, co jsem tady kdy dělal. [Smutný]

 
-

Trasy do MNE

Vložil M.Dr., 13. Duben 2013 - 12:36

My už sice máme trasu do Ada Bojana vybranou, ale určitě si rádi přečteme i o jiných trasách, zajímavostech a případně možnostech FKK na nich.

Pro zajímavost naše plánovaná letošní trasa je Žilina – Bratislava – Balatonakali (nocleh) – Sarajevo (nocleh) – Durmitor (Žabljak-nocleh) – kaňon řeky Tara a Morača – Podgorica – Ulcinj – Ada Bojana. Zpátky plánujeme nocleh někde v národním parku Tara v Srbsku, projet kaňonem Driny a přes Novi Sad do Szegedu, nocleh nebo spíš dva v Sziksósfürdő a pak už po dálnici domů. Samozřejmě ža to není dogma, všechno se může změnit, na pevno máme rezervován jen pobyt v Ada Bojana a nocleh v kempu Levendula.

Mimochodem, Srbsko je pro FKK Terra Incognita?

 
-

Aktualizace uvedené trasy ČR - BG.

Vložil Roland Jitka, 7. Červenec 2013 - 10:26

Zítra odjíždíme do Bulharska, tak nové informace do popisu cesty doplním. Podle kusých informací by již měla být hotová celá dálnice Sofia – Burgas, čímž odpadne cesta po okreskách ze Staré Zagory, Yambolu do Karnobatu, kde již dalnice na Burgas je déle. Prozkoumám i cestu Niš – Kalotina, co udělali Srbové za ten necelý rok.

Nejspíše budeme v Lozenci nebo v Achtopolu a každý naturista z Naturista.cz je vítán na příležitostné návštěvě, případně i na společném pobytu.

Mějte krásnou dovolenou ať pojedete kamkoliv a krásné nahaté léto přejeme z Litvínova. Roland a Jitka.

 
-

Dálnice A1 směr Burgas

Vložil wexlee (bez ověření), 1. Červenec 2014 - 14:12

Ahojky všem,chtěla jsem se zetat, letos se chystáme jet autem do Bulharska, Primorska, jestli je už hotová celá dálnice od Sofie až po Burgas, nebo se musí někde objíždět jinudy, popřípadě jestli je cesta ze Sofie směr na A1 dobře značená.Předem díky za reakce [Spiklenec]

 
-

A1 Sofia - Burgas otevřena 7/2013

Vložil zurek (bez ověření), 1. Červenec 2014 - 14:32

Tato dálnice „Trakija“ byla otevřena v létě 2013. INFO

 
-

děkuji moooc

Vložil wexlee (bez ověření), 1. Červenec 2014 - 14:43

děkuji moooc [Úsměv]

 
-

Dálnice Sofia - Burgas

Vložil Roland Jitka, 3. Červenec 2014 - 15:51

Dálnice Sofia – Burgas je kompletní už minulý rok v srpnu, ale že by byla nějak v Sofii značená to tedy ani náhodou. Při příjezdu do Sofie od Kalotiny jeď stále rovně a až už to rovně nepůjde, zaboč doprava do kopce. Až už to zase rovně nepůjde po dvěstě metrech, zatoč doleva a jsi na dálnici. Funguje je to stále stejně, jeli jsme tam předevčírem.

 
-

Díky za radu snad na ní

Vložil wexlee (bez ověření), 21. Červenec 2014 - 20:16

Díky za radu [Spiklenec] snad na ní najedem správně, jedeme začátek osmého. Jinak jestli se ještě můžu zeptat, byly někde po cestě nějaké uzavírky?

 
-

Trakia Bulharsko a trasa z ČR

Vložil Roland Jitka, 22. Červenec 2014 - 8:02

Uzavírky silnic nejsou žádné je to celé po dálnici až k moři. Okruh Budapešti je komplet hotový, okruh Bělehradu je ve výstavbě, takže chvílemi připomíná průjezd vesničkou Horní Dolní a na začátku Sofie staví obrovský kruhák ještě i s přemostěním. Ve vlastní Sofii opravují jednu stranu kanálu, takže je na jedné straně obousměrný provoz s přejížděním na můstcích na část už opravenou, je to tuším dvakrát nebo třikrát. Díky tomu ale přibyly dvě nové cedule směr dálnice na Plovdiv a Burgas. Cesta ČR – pobřeží Bulharska je ok a pohoda.

Uzavírky co byly na pobřeží kolem Primorska kvůli povodním byly jen asi tři dny než opadla voda. Trasa Sozopol – Tsarevo vypadá po povodni hrozně, ale je v pohodě průjezdná.

 
-

Týjo, díky moc za informace.

Vložil wexlee (bez ověření), 22. Červenec 2014 - 9:06

Týjo, díky moc za informace. Včera jsem koukala na ceny benzínu a docela mě zaskočila cena v Srbsku [Zmatený] Bulharsko vychází plus mínus stejně jako u nás, což je fajn, jen to Srbsko mě zklamalo [Tmavé brýle]