NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

VARVARA , vesnička květin - BULHARSKO *

Vložil Roland Jitka, 3. Duben 2013 - 13:07

Je jen málo dovolenkových lokalit, které si opravdu zaslouží přívlastek velmi klidné. Najít uvedená místa dá trochu práci, ale pokud se najdou, odmění se Vám mírou vrchovatou, co se týče klidu a pohody. Každý zná bulharská lokality Zlaté písky, Sluneční pobřeží, Primorsko, Varna, Tsarevo atd. FKK od Burgasu dolů. Seznámím Vás s lokalitou, která je trochu stranou zájmu turistů. Neprávem, a je to spíše dáno tím, že o ni Češi vůbec nevědí.


[Šipka] Varvara: Bulhaři jí říkají květinová vesnice, která se nachází šest km za Tsarevem jižně, nedaleko tureckých hranic. Ve Varvaře není prakticky nic, kromě jednoho krámku s potravinami a několik málo restaurací. Nečekejte žádný noční život a davy lidí. Provoz ve vsi je také malý. Klidné a bohem zapomenuté místo. Na hlavní (jediné) silnici si udělali hnízdo čápi. Vesnička kromě krásných květinových zahrad a všudypřítomné zeleně disponuje malebnými zátokami ve skalách u moře, kde oči naturistů jásají. (GPS: 42.120668,27.900288)Pláže jsou kamínkové, pískové a plné mušliček. Skalky jsou porostlé nízkou vegetací, přítomnost lidí je pramalá, většinou jsme byli sami a maximální návštěvnost na pláži byla patnáct lidí.. Pláže jsou vhodné i pro velmi malé děti, jelikož se svažují velmi pomalu, jsou vhodné na skákání, protože ve vodě jsou velké vykukující kameny. Výborné na šnorchlování. Mořské dno je opravdu krásné, vodní živočichové se lidí nebojí, protože se s lidmi často nesetkávají.

Dno je místy porostlé nějakým příjemným mechem, místy holé a jinde mušličkové. Veliké skalky ve vodě vystupující sem tam z vody a brání výletním lodičkám s turisty zakotvit, takže je tam opravdu velmi čisto. Velmi krásné místo je ještě umocněno klidem a krásným výhledem na horizont. V naší galerii fotek z Bulharska jsme je nazvali „Nejhezčí pláže“. (Plným právem, protože hezčí pláže už asi v Bulharsku nenajdete.) Žádné služby ale na nich nečekejte!Okolí Varvary: [Otazník]
Okolo Varvary můžete brouzdat loukami a skalisky u vody, aniž potkáte člověka. Pokud procházky pojmete „po našem“ a vůbec někoho potkáte, nejspíše mu to nebude vůbec vadit a nebo činí totéž co vy. Oázu vašeho klidu může narušit jen stádo koní, nebo pasoucích se kraviček. Osamnělých plážiček pro dva, nebo skupinku najdete všude v této oblasti dostatek. Je to takový krásný pobřežní azyl pro milence a osamnělé rodinky. Je třeba trochu hledat a najít si místo přesně podle vašeho gusta. Dávejte si jen pozor, aby jste ve spleti cestiček vůbec našli cestu zpět do civilizace. Pokud zde chtete divoce stanovat, celá oblast je vám naprosto k dispozici.Jedna naše velmi oblíbená pláž. [Úsměv]


Snad „nejlidnatější pláž“ v této oblasti a při plné návštěvnosti napočítáte cca třicet lidí, možná ani ne. Nad pláží je plácek, kde jsou vyjeté cesty a parkovací místa v trávě. Občas zde lidé bydlí v karavenech nebo obytných automobilech v řádu třeba dvou rodin. Za několik let, co uvedenou pláž navštěvujeme, tak jsme potkali již několikrát potápěčský kurs, který zde provádí své lekce. Můžete se za nějaký nevelký poplatek zúčastnit. Potřebné vybavení Vám bude zapůjčeno. Pláž je prostě všestraně skvělá a na místní poměry relativně rozlehlá. Kdo ji jednou viděl, tak se sem moc rád vrací.Naše nejhezčí pláž kterou jsme našli, ziskává pět [Hvězda], [Hvězda], [Hvězda], [Hvězda], [Hvězda].Robinzonáda: Těch pár dní po vzoru robinzonů dokáže dát tolik energie, jako14.denní dovolená. Pochopitelně celá robinzonáda se nesla v naturistickém duchu. Probudit se šploucháním moře a večer zase při něm usínat. Přemýšlet jen nad tím, jestli se jít potápět, rybařit, opalovat, plavat, nebo jen tak lenošit pod slunečníkem a číst si knížku. Liduprázdné okolí Varvary, jsme využívali k dlouhým naturistickým procházkám. Mohu všem doporučit. [Pivo]

Vzhledem k cenám ubytování v hotelech a penzionech není předpoklad, že by robinzonády byly živelné a využívalo je v dané lokalitě mraky lidí.

Je dobře, že okolí Varvary bude poskytovat klid a pohodu i v dalších letech. [Svatozář]
Popisů cest, jak se dostat na jih Bulharska na Naturista cz najdete hodně. Takže se omezím jen na cestu z Burgasu. Jedete po čtyřproudové silnici směrem na Černomorec, Sozopol (kde skoro dálnice končí), rezervaci Ropotámo, Primorsko, Kiten, Lozenec, Tsarevo. Zde končí dobrá silnice a nastane trochu sjízdnější tanková dráha. Zde je třeba při jízdě autem dbát trochu opatrnosti, jelikož jsou zde silnice velmi úzké. V kopci za Tsarevem jedete stále podle pobřeží Černého moře, projedete vesničkou Varvara a po ještě horší cestě se dostanete do Achtopolu. Horší cesta posledních asi dvacet km je možná důvodem, že pro Čechy není Varvara a Achtopol tak atraktivní. Domnívám se ale spíše, že o existenci letovisek pod Tsarevem nemají ani tušení. Třeba se to po této mé reportáži změní. Kdo ví? GPS 42.099719,27.94359.
Zábava našich dětíZábava našich dětíKamenů bylo dostKamenů bylo dost

Click for Burgas, Bulgaria. Vše je foceno v „plné sezóně“ čevenec-srpen a záběry z fotoaparátu jsou v rozmezí let 2010 – 2012. Z přiložených fotografií vidíte, „jaký je na plážích kolem Varvary běžně nával“. Přesto jste nedaleko hlavní silnice směru větších turistických destinací Tsarevo-Achtopol-Sinemorec. (Případně hranice s Tureckem.) Cestující a turisté jedoucí po hlavní silnici opravdu nemají ani tušení, jaké krásy z neznalosti míjejí bez povšimnutí. Pokud jste dočetli až sem, vy již budete vědět.

Varvara je hezkým kouskem přírody, malebnou vesničkou, kde lišky dávají dobrou noc a kde v okolí nepotkáte živáčka. Vesnička je ale dobře zásobováná a v těch několika málo restauracích si opravdu pochutnáte na mase, rybách a bulharských specialitách. Zde na dovolené je běžné chodit na obědy a na večeře do restaurace, aniž by vaše peněženka nějak krvácela. Ubytování je zde velmi levné a na dva pokojíčky vám bohatě stačí 15–18 euro, při počtu třech nebo čtyř ubytovaných lidí. Parkování je zde bezproblémové a bezpečné.

Co se týče služeb očekávejte jen to základní, prostě aby jste neměli hlad, žízeň a měli kde složit hlavu. Nějaké banky, bankomaty, poštu, autoservis, hlučné diskotéky, karaoke, plážový servis, čerpací stanice, zde opravdu nehledejte. Je jen moc málo míst, kde zde funguje internet WIFI. Lidé jsou zde k turistům milí a velmi si váží toho že jste zavítali právě sem mimo známější turistická místa. Pokud potřebujete služby nad rámec jídla a pití, doporučuji nejblíže Tsarevo nebo Achtopol. Jestli budete mít potřebu nějakých speciálních služeb, tak Primorsko nebo Burgas.
Varvaru najde jen ten, kdo hledá klid, odlehlá místa od hlavních turistických destinací Bulharska. Užití si klidu je zde opravdu návykové a všude jinde se vám bude zdát, že je lidí moc. Pokud tedy budete mít potřebu z Varvary někam vyrážet na výlety. Již jsme viděli hodně míst, ale Varvara je prostě jedno z nejmilejších. Liduprázdná, klidná, milá a skvělá. Protože o ní mnoho lidí vůbec neví, je předpoklad, že taková i do budoucna zůstane. Alespoń bychom si to tak přáli.


Orientační mapa. [Šipka], [Šipka] (GPS: 42.120668,27.900288)


Zobrazit místo FKK Bulgaria na větší mapě


PS: Spousta lidí si myslí, že jih a pobřeží Bulharska končí Tsarevem a pak již není zhola nic. Snažím se jen ukázat, jak hodně se mýlí.

Dalším velmi příjemným překvapením hlavně pro pivaře, bude velmi lahodná chuť místních značek kvalitního piva. [Pivo]
Ochutnejte Ariano (je vyráběno podle českého receptu na výrobu piva Krušovice). Velmi oblíbené další značky turistů pivařů jsou také Zagorka, Kamenitsa, Tuborg, Burgassko. Piva se prodávají ve dvoulitrových lahvích, za cenu jednohu půllitru u nás. Přeji přijemný pobyt a na zdraví. [Úsměv]
Líbil se Vám článek? Máte zážitky z Vaší dovolené, návštěvy aquaparku, wellnessu?


Podělte se s ostatními čtenáři. Za Vaše zážitky nabízíme volnou vstupenku na akci Naturista.cz.

Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naháče.

[Hvězda] VYUŽÍVEJTE VÝHODY, které jsme pro Vás všechny připravili a vyjednali
[Klobouk] Podpořte Naturista cz. jakoukoliv částkou, bez poplatku systémem
PAY SEC na naše jméno: naturista, číslo: 3891789. Předem děkujeme.

Své příspěvky můžete vkládat i do kasiček, na každé akci Naturista.cz.


Zájemci o spolupráci: Chcete zde seznámit ostatní s Vaši činností? EMAIL [Pošta]

Využijte nabídku Vaší prezentace na stránkách a oblíbených akcích NATURISTA.CZ.


5