NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Hostivařská přehrada na prahu změn

Vložil admin, 25. Únor 2020 - 12:58

24.2.2020 se uskutečnilo (zřejmě historicky první) setkání vedení rekreačního areálu Hostivařská přehrada s NATURISTA.CZ a vedením Českomoravské Federace Naturistů. Téma bylo velmi aktuální a dalo by se bez nadsázky pojmout jako výzva provozovatele naturistické pláže naturistům.

Vývoj tohoto rekreačního areálu dospěl do stavu, že textilní část se postupně přeměnila v zábavní centrum a nudistická část populačně zestárla a zamířila do vod značně stojatých. A stojaté vody ztrácejí schopnost sebeobnovy, nepřijímají energii přitékajících pramenů a odtok škodlivin nemá kdo prošťouchnout. Nebo že by ano?

Barunko, HOSTI jdou, VAŘ!Barunko, HOSTI jdou, VAŘ!

Nudistická pláž na Hostivařské přehradě je se svojí délkou obvodu přes 580 metrů jednou z největších lokalit tohoto druhu u nás. Už od svého založení si i po dnes drží pověst velmi klidné části nejen Hostivaře, ale vůbec celé Prahy. Tuto značnou výhodu by si chtěl udržet i do budoucna.

Na druhou stranu místní naturistické osazenstvo stárne a příliv mladších generací se moc nekoná. Dobrou zprávou by mohla být určitá nespokojenost části textilních návštěvníků z (bujného) rozvoje (hlučné) zábavy v textilní části. Zde se nabízí (ba přímo myšlenka ředitele Tomáše Bergmanna) vytvoření určitého smíšeného pásma, které by dávalo šanci smíšeným rodinám, ale i textilní veřejnosti, která by v této části n-pláže našla klid od zábavy textilní pláže a přitom by se postupně mohla přirozěně včlenit do naturistické lokality.
Takových podobných příkladů najdeme po vlastech českých celou řadu. 

NATURISTOVA STRANA HOSTIVAŘSKÉ PŘEHRADY

Část plážeČást pláže Další skupinou populace jsou mladé rodiny s malými dětmi. Na tyto se očividně zaměřují prograsivní FKK centra po celém světě. Podchycování nejmladší generace můžeme ostatně pozorovat úplně ve všech oblastech lidských aktivit. Děti které projdou dospíváním, najednou zavzpomínají na krásná dětská léta s rodiči u vody a rádi se na tato místa vracejí.
Toto na naší schůzce znělo velmi zřetelně, zároveň s konstatováním, že současná situace na této n-pláži rodinám s dětmi nepřeje. Ať je to z důvodu absence dětských atrakcí, či „boj“ starousedlíků proti všemu, co se hýbe rychleji než šnek a je hlučnější než vážka nad vodou.
Nicméně i tato věc by se dala vyřešit umístěním pískoviště a dalších atrakcí do jedné, oddělené části. Důkazem zájmu mladých naturistických rodin je jejich očividná přítomnost v přímořských letoviscích.

Z protějšího břehuZ protějšího břehu NA TEXTILU DISKOTÉKA, na NUDĚ MEDITAČNÍ JÓGA?
I takovýto kontrast by mohl n-lokalitu zatraktivnit a přilákat nové tváře. Klidových aktivit je celá řada a právě hostivařská n-loaklita k nim vybízí.

SAUNA NA BŘEHU?
I toto je leckde současným trendem a vedení „Hostíku“ se jím aktuálně intenzivně zabývá.

SUMA SUMARUM se naším (doufám, že ne posledním) setkáním linula červená nit zájmu prošťouchnout stojaté vody a zvednout stavidlo čistým pramenitým přítokům, které by usazeniny řádně provětraly.

Hostivařská přehrada tedy aktuálně dospěla do situace, kdy může nastartovat patřičně oživující trend n-lokality a dát jí perspektivní budoucnost.
To je výzva pro VŠECHNY, kteří by chtěli svým nápadem, ideou přispět k tomuto rozvoji. Hozená rukavice, kterou bude velmi zajímavé zvednout a podílet se na obnově tohoto krásného koutu Prahy.

Pokud máte svoje představy na toto téma, tak je prosím sdělte do komentářů, našeho Facebooku, nebo přímo vedení rekreačního areálu Hostivařská přehrada.


Stručná aktuální informace z n-pláže HOSTIVAŘSKÁ PŘEHRADA:
Vstupné, provozní doba, kontakt: Otevřeno květen-září za dobrého počasí, 9:00–20:00, aktuální ceny vstupného na webu areálu

Sport- zábava: V textilní části areálu mnoho sportovního vyžití, různorodé gastrostánky, večerní pravidelné akce (viz web)
 

Vodní plocha: Aktuální info o stavu vody bude aktualizováno se začátkem letní sezony na webu. Snažíme se ve spolupráci se správcem povodí vodu čistit různými způsoby.

Další info: Jednu z nejstarších a nejkrásnějších nudistických pláží v České republice objevíte na konci Hostivařské přehrady, v nejklidnější části celého areálu.

Pláž pro milovníky opalování bez plavek je zcela separovaná od hlavní pláže přilehlým lesem a zároveň je spojená s hlavní bránou silnicí. Vzdálenost obou pláží je cca 800 m, a tudíž je celý areál přístupný jak vchodem z Petrovic, tak hlavním vchodem z Hostivaře.

Skeň a jeď přímo na Hostivař! :-)Skeň a jeď přímo na Hostivař! :-) Součástí nudistické pláže jsou i dvě občerstvení, kde na Vás čeká domácí kuchyně, hotová jídla, domácí langoše, masové klobásy, steaky, smažený sýr, domácí limonády a mnoho dalších pochutin. V prostorách restaurace není nutné být oblečen.

Na Nudapláži se konají letní parkety s DJs nebo s kapelou a to pravidelně každou sobotu a příležitostně i v pátek.

Na nudistické pláži je k dispozici rekonstruovaná restaurace, rekonstruované pisoáry a umývárny, udržované travnaté plochy pro odpočinek, sprchy s pitnou vodou, kurt na volejbal a badminton, ping-pongový stůl, půjčovna lehátek, půjčovna vybavení, možnost zapůjčení karet a stolních her.
5
 

Naturista World Member

 
-

Hostivař - sauna

Vložil PetrS, 28. Únor 2020 - 19:29

Těžko tento areál může přilákat mladé lidi, když zamrzl někde v 80. letech minulého tisíciletí a přímořským letoviskům konkuruje leda množstvím sinic.

Smíšená pláž = +/- textilní pláž Z evolučního hlediska: nudapláž → smíšená pláž → textilní pláž

Když jsem kdysi četl článek o otevření Infinitu Maximus u Prýglu, tak mě okamžitě napadlo, že tohle je přesně ta věc, která v Praze zatím stále chybí. Je tu sice Saunia, která je velice snadno dostupná, ale jsou to pouze a jen vnitřní sauny. Potom Aquapalace, ovšem s relativně mrňavým venkovním prostorem vmáčklým mezi aquapark a přilehlý hotel bez možnosti dalšího rozšíření. Navíc jejich saunový svět se rozprostírá na vícero patrech, mezi kterými musíte přecházet po schodech, což je dosti nepříjemné. Ale jaksi zde chybí kombinace obojího – rozlehlejší venkovní saunový areál, který by dokázal těžit z krásného přírodního prostředí, nabídl návštěvníkům možnost se zchladit nebo si zaplavat v přehradě, slunit se na louce nebo využít již existujícího sportovního zázemí. Nápad sauny se mi tedy osobně zdá přímo skvělý, ovšem jedna finská to podle mě nezachrání. Muselo by se jednat alespoň o základní set srubových saun + vnitřní vyhřívanou odpočívárnu, ochlazovnu, bar, sprchy, šatny, parkovou úpravu okolí, atd… aby návštěvníkům stálo za to tam vážit cestu a strávit tam relaxací dejme tomu půl dne. Návaznost na sousední nudapláž by byla naprosto unikátní a každého by jistě lákala představa odhodit prostěradlo a zkusit si jít udělat pár temp nahý do přehrady či se opalovat jen tak na Adama/Evu. Navíc by to i prodloužilo sezónu celého areálu. Vždyť co na tom, že zrovna trochu mrholí nebo teploty jsou již jen kolem 15oC… když mi bude zima, skočím se prostě zahřát do sauny. A potom zažili jste někdy saunu, po které jste se mohli jít vyválet do sněhu, prokopávat led na zamrzajícím ochlazovacím bazénku, skočit nazí do potoka nebo se nechat jen tak chladit vánkem…?! [Spiklenec]

 
-

Ad: Hostivař

Vložil volynak, 29. Únor 2020 - 19:00

Stárnutí osazenstva není problém jen Hostivaře, ale asi všech n-pláží.

Nápad na omlazení návštěvníků je dobrý, ale nevěřím, že se podaří. Ze zamýšleného spojení smíšené či dokonce textilní pláže mám obavy, postupně by se zde textiláci rozmohli natolik, že by nás nudisty převálcovali.

Je známo kdy by k plánovaným změnám mělo dojít? Letos už se to asi nestihne, tak bude snad dostatek času pro diskusi.

 
-

Hostivar

Vložil VeronikaS, 1. Březen 2020 - 1:36

Do Hostivare jsme prestali chodit z nekolika duvodu. Hlavne proto, ze se tam rekrutovalo dosti nevhodne osazenstvo, hlavne v teplych letnich dnech se tam stahovalo hodne cumilu a skupinek hlavne Ukrajinci z prilehleho Jizniho mesta, povetsinou i v plavkach, pozorujice kazdou nahou zenskou. To na rodinne pohode moc neprida. A dale otresne zazemi v retro stylu 80.let. Kvalita vody je taky vetsinou spatna. Pro deti tam nebylo nic, stacilo by aspon navest kus plaze jemnym piskem a nejake hriste a vodni atrakce. Napad smisene plaze, to je totalni blbost, to nikde nefunguje. Naopak, pokud neni nudi plaz striktne oddelena, tak to postupne degraduje,hlavne ty pekne lokality. Naopak, Hostivarska nudi plaz na tu vyhodu, ze je uplne oddelena od hlavni plaze a z toho by mela tezit. Saunovy areal je pekny napad, ale vyzadoval by masivni investici a je tam problem s pristupovou komunikaci, ktera by k nemu vedla.

 
-

Ad: Hostivař - sauna

Vložil PetrS, 1. Březen 2020 - 11:54

Ano, ta investice by musela být poněkud rozsáhlejší. Něco mi říká, že majitel se spíše ptal stylem: „Když vám tam nechám navézt tatrovku písku pro děti a stluču nějakou další kůlnu s kamnama, začnete mi tam chodit?“ V tom případě odpověď zní: „Ne!“ Areál půjde i nadále do kytek, jen o něco pomaleji…

V sousedním Aquapalace je krásná stylová venkovní odpočívárna s celou prosklenou stěnou. A kam z ním koukáte? Na prťavý trávníček asi 4×5m s ohništěm uprostřed ohraničený bílými stěnami okolních budov. Vypadá to téměř jak nějaký světlík. To je úplně komicky absurdní! A teď si představte, že byste měli výhled na vodu, les, příp. zadku naturistů, které by vás (i jako textiláky) určitě nijak nepohoršovaly, když byste sami na sobě měli pouze prostěradlo.

 
-

Hostivař - problémový přístup

Vložil Jarda2, 2. Březen 2020 - 16:22

Přesně jak už tady v diskusi někdo napsal – na tu FKK část je strašně komplikovaný přístup. Jde o jakousi vyšlapanou stezku po poli a dost těžko si dovedu představit, že by se tam někdo dopravoval pravidelně vícekrát týdně, jak se u saun doporučuje. A saunový byznys dělají pravidelní návštěvníci – vidím to třeba v Saunovém světě Aquapalace, kde se schází prakticky stále stejná sestava lidí, doplněná vždy o pár náhodných návštěvníků a návštěvnic.

No a ten návrh smíšené pláže – to už je opravdu Hurvínkovská představa o tom jak to na nudaplážích funguje. Pokud to zavedou tak tam bude pobíhat maximálně pár nahatých důchodců. To už tam přestanou chodit i ti ukrajinští čumilové protože nebudou mít na co čumět.

 
-

Hostivař NEBUDE SMÍŠENÁ

Vložil admin, 2. Březen 2020 - 16:34

Chtěl bych poukázat na text článku, kde jsem citoval ředitele Hostivaře, že o smíšeném provozu se zatím pouze uvažuje a pokud k němu dojde, tak jen na určitém malém území poloostrova. To by mělo být odděleno od většinové nuda části přirozeným předělem (živý plot) apod.

Jinak aktuálně je věc v diskuzním stavu, takže pokud máte svoje představy, jak nuda pláž na Hostivaři zatraktivnit pro mladé rodiny, tak teď je k tomu nejvhodnější doba.

 
-

Hostivař a mladé rodiny

Vložil Jarda2, 2. Březen 2020 - 17:42

To místo by bylo super pro rekreaci s dětmi – určitě by tam měl být nějaký dětský koutek, brouzdaliště, bazének atd – pro inspiraci se úplně stačí zajít podívat do Aqupalace a viz ta část za bazénem s vlnobitím. A pokud možno nějak řešit ty – vesměs ukrajinské – čumily co se tam procházejí v plavkách. Ideálně by tam měli mít mladého a fyzicky zdatného člena ochranky, který by na problémové návštěvníky trvale dohlížel.

 
-

Hostivař

Vložil volynak, 2. Březen 2020 - 18:52

Tvrzení, že Hostivař nebude smíšená mě trochu uklidnilo, tak přidám pár poznámek k příspěvkům výše:

Cesta – ta polní od zastávek je opravdu krkolomná, já chodím výhradně přes hlavní bránu, je tam parkoviště a o moc dál to není

Čumilové – já myslím, že plavčík to tam poslední dobou dost hlídá, jakmile uvidí někoho v plavkách hned je u něho, viděl jsem několikrát, že odehnal i lidi kteří tam připlavali z protějšího břehu

Co vylepšit – pískoviště, atrakce pro děti, molo jako mají naproti, zlepšit propagaci ve stylu přijďte mezi nás

Smíšená pláž – i kdyby byla oddělená, stánky a sociály vlastní mít těžko budou, chodili by mezi naháče, to už by nebylo to pravé, to nechceme.

 
-

Hostivař - skanzen

Vložil PetrS, 3. Březen 2020 - 18:33

A co rovnou přiznat barvu a udělat z toho skanzen?! Motto by klidně mohlo být: Líbil se vám TV seriál „Vyprávěj“? Chtěli byste zažít pravou a nefalšovanou atmosféru Husákovy éry, kouzlo rekreací za socialismu, kdy si drtivá většina z nás o čemkoli jiném než Černém moři, Baltu a Balatonu mohla nechat leda zdát? Pak určitě navštivte náš hostivařský nudistický skanzen! Prohlédnete si dobovou architekturu, prvky lidové tvořivosti, vynalézavosti, koumáctví a improvizace, v naší krčmě IV. cenové ochutnáte kuřecí plátek se sýrem a broskví, či tehdy tolik oblíbený smažák, budou na vás čekat četné besedy s pamětníky, kteří ještě pamatují dobu, kdy se neregulovaný Botič pravidelně vyléval z břehů, vše do puntíku přesně jak před 40 lety… jen se připravte, že došlo k mírné valorizaci cen!

To by v tom byl čert, aby tam ti mladí nezačli jezdit! [Spiklenec] (kdyžtak by se tam třeba nechaly nahnat aspoň nějaké školní exkurze)

Zhruba 15 let jezdím sporadicky na Lhotu. Za tu dobu se tam změnily tři věci: přibyl stánek se šašliky, zhoršila se kvalita vody, ale hlavně! Bába v kukani už neprodává lístky za pomoci strojku na kličku ze starých autobusů, ale byly tam nainstalovány zbrusu nové nablýskané nerezové turnikety na čárový kód s displejem, aby ani myš bez vstupenky neproklouzla (přitom ta bába je tam potřeba pořád). Vždy, když jimi procházím, tak si uvědomím, o co asi jde provozovateli především… a pak se diví, že mezi návštěvníky začínají převažovat důchodci, čumilové, příp. honiči! [Smutný]

P.S.: Ten přístup by možná šel zlepšit nějakou kyvadlovou dopravou – mikrobus apod.

 
-

Jak vidím Hostivař já

Vložil JirkaRybka, 9. Březen 2020 - 14:09
Obrázek uživatele JirkaRybka

Tak já bych tu situaci až tak černě neviděl, my tam s rodinou (i s dětmi) občas zajdeme (i když málo, pravda), snad nepamatuji že bychom tam byli někdy s dětmi jediní. Místo je pěkné, problém jsme tam nikdy neměli, nabídka občerstvení slušná (a retro nám opravdu nevadí, pokud je funkční). Je ovšem pravda že celkově osazenstvo stárne, a problémem je možná ten přístup – kdysi bývala FKK část součástí koupaliště spolu s textilem pod jedním vstupným, takže přístup byl po asfaltu (i když dost dlouhou procházkou) i od parkoviště u hlavní brány. Po rozdělení koupaliště na volnou textilní a placenou FKK část došlo k uzavření spojovací asfaltky a vstup na FKK zůstal jen zadní bránou, kam se dalo dojít buď širší pěšinou v džungli od konečné autobusů a sídliště, nebo užší pěšinou v džungli od konce textilní části. My chodíme od té konečné busů (parkujeme na ploše za benzínkou), ale myslím, že je ten přístup z obou směrů zvlášť s menšími dětmi natolik dlouhý a nekomfortní, že je to značně omezující faktor. Často i u nás z tohoto důvodu (zvlášť ve větším vedru) zvítězí jezero Lhota (byť leží o dost dál a je s parkovným o dost dražší). Také bych řekl, že tak krkolomné přístupy dělají pláž pro spoustu lidí poněkud neviditelnou, třeba u konečné busů neznalý vůbec nepozná, že ta pěšina vůbec vede k vodě. (Podotýkám, že popisuji zkušenost z loňska a minulých let, účastníci jednání zmíněného v článku mají možná aktuálnější informace!)

 
-

Přístup na Hostivař

Vložil volynak, 9. Březen 2020 - 18:54

Bohužel pan kolega se velmi mýlí. Ta situace, kterou popisuje (rozdělení na volnou a placenou část) trvala asi jen dva roky a možná už takových pět let tomu tak není. Platí se i u hlavní brány, od roku 2017 jsou tam turnikety (podobné jako na Lhotě), žádný uzavřený plot na asfaltové cestě není, resp. je, ale je otevřený. Výše vstupného je stejná jak na hlavní bráně tak na zadním vchodu na nuda. Já chodím odjakživa hlavní bránou, je to sice o kousek dál, ale je tam bezproblémové a bezplatné parkování a navíc se můžu cestou stavit u některého za stánků nebo obhlídnout osazenstvo textilní pláže.

 
-

Čas letí...

Vložil JirkaRybka, 10. Březen 2020 - 11:37
Obrázek uživatele JirkaRybka

Aha, tak to se omlouvám. Když tak o tom zpětně přemýšlím, možná jsme v posledních letech opravdu asi z té textilní strany nikdy už nešli (kdo by taky po zkušenosti s tou uzávěrou chodil), a ze zadní strany o nějaké změně nic nesvědčilo. Tak mi asi leccos uniklo, pardon.