NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

KMENY - pokračování druhé nejkrásnější knihy 2011

Vložil Anonymní, 25. Září 2013 - 18:13

AKTUÁLNĚ 3. 12. 2013: KNIHA VYDÁNA – 12. 12. Křest této knihy
Kniha KMENY vydavatelství Bigg Boss byla vyhlášena Památníkem národního písemnictví jako druhá nejkrásnější kniha roku 2011 (Výtvarné umění, obrazové a fotografické publikace). Po tomto úspěchu se vydavatel rozhodl pro druhý díl, který se bude opět zabývat menšinami – subkulturami.

Tentokrát půjde více do historie a bude mapovat alternativní životní styly let 1969 – 1989. Spolu s několika naturisty jsme přispěli k vytvoření samostatné 12tistránkové kapitoly o naturistech.
Jejím autorem je antropolog Mgr. Michal Josephy, Ph.D.Kniha je již vytištěná, čítá 744 stran, 25 kapitol (mezi nimi i 12tistránková o nudistech), předmluvu napsal filosof prof. Miroslav Petříček. Křest se bude konat 12.12. 2013 v 18 hod. v MEET FACTORY, Ke SKlárně 15, Praha 5 Smíchov MAPA, kde bude tato kniha také poprvé ke koupi. FACEBOOK této události, informace od vydavatele knihy BIGGBOSSe.

Kniha KMENYKniha KMENY Kromě naturistů bude kniha popisovat předlistopadové aktivity podobných menšin jako třeba trampů, nezávislého divadla, chalupářů, disentu apod. Bude obsahovat množství dobových textů i fotografií z popisovaného období.

Nudisté byli kmenem, jehož příslušníci se snažili dobu normalizace přežít nazí a v souladu s přírodou, a to i přes to, že jejich životní styl byl oficiálně zakázán.

O tom, jak Ute s Oliverem stejně jako před více než 100 lety první FKK pionýři utíkali před bující „civilizací“ i dnes nacházejí útočiště před IT světem a mořském pobřeží Rujány.
Něco málo o hippie komunitě na řeckém Gavdosu i praprahipíkovi Karlu Wilhelmu Diefenbachovi.

První nudistická pláž na německém ostrově Sylt i Goethova „Naturfilozofie“. Nacistické okleštění včetně FKK a opětný návrat po 2. světové válce nejen v Německu ale i v USA se „zlatými“ léty východoněmeckého nudismu, který zhusta pronikal i do ČSSR. A už jsme doma.

Milosrdné rákosí, které skrývalo zárodky CS nudismu a samotné naháče před Veřejnou bezpečností. Několikastránkové rozhovory s Janem Böhmem a Ivo Žurkem o jejich prvních n-poznatcích a krůčcích světem naturismu.

Tolik velmi stručně z celkem 12tistránkové kapitoly o naturismu. Většina fotografií je od známého naturistického fotografa Karla Nováka.

Kniha vyjde ještě do konce roku 2013.

DÍKY! všem, kteří poskytli vzácné dobové fotografie, které dokonale dokreslují kapitolu o naturismu před r. 1989.
5
 
-

Nudismus oficiálně zakázán?

Vložil M.Dr., 26. Září 2013 - 18:00

Nevím o tom, že by byl nudismus v předlistopadovém Československu oficiálně, tedy zákonem zakázán. Začátkem osmdesátých let jsem běžně chodil na nudapláž Rusovce u Bratislavy, bývalo tam plno a kromě občasných návštěv hlídek VB, ale bez toho, že by někoho popotahovali (kdyby podle zákona mohli, jistě by to délali), tam byl klid. Slyšel jsem, že někdy kontrolovali občanské průkazy, ale nevím o tom, že by někdo byl trestán za nahotu.

Možná má někdo jiné zkušenosti.

 
-

Oficiálně povolen tedy

Vložil Mládek_Lubomír (bez ověření), 26. Září 2013 - 19:05

Oficiálně povolen tedy rozhodně nebyl. Osobně jsem byl popotahován kvůli přestupku „proti dobrým mravům“, pohoršování. Záleželo asi na přístupu VB, ale zásahy a popotahování ze strany vládnoucího establishmentu a její Veřejné bezpečnosti rozhodně bylo. Takže to není žádný overstatement.

 
-

Nebyl povolen,

Vložil M.Dr., 26. Září 2013 - 20:09

nebyl oficiálně ani zakázán, stejně jako dnes. I dnes jsou lidé popotahováni kvůli tomu, že jsou někde nazí – viz nedávný případ tuším na Branické louce v Praze, kde městští strážníci přikázali dvojici nudistů, aby se oblékli. Možná je dnes těch případů méně. Ale stejně jako v minulosti, tak i dnes to oficiálně není kvůli nahotě, protože paragraf upravující konkrétně nahotu nebyl a není, jsou jen obecné paragrafy o veřejném pohoršení nebo výtržnictví, které se k popotahování nudistů zneužívaly a zneužívají i dnes.

 
-

Nudismus dříve i nyní v Čechách a na Moravě

Vložil favorit10 (bez ověření), 26. Září 2013 - 21:20

Nudismu se věnuji od dětství a nejde říci, že za totality to bylo horší. zažil jsem na lomu Amerika několik kontrol VB. Několikrát jsem platil pokutu, asi 20–50Kč, esembáci kontrolovali občanky,ale nebuzerovali. Též se to řešilo tak, že věci znalý naturista obešel s kloboukem přítomné naturisty, vybral peníze do klobouku předal je esembákum, ti sebrali prachy a vypadli. Tehdy musel člověk ,,filmovat ,, práci, protože se nudismu, vzhledem k pracovní povinosti, věnoval v pracovní době. Dnes v Praze práce není a tento problém odpadl a bez problémů lze se věnovat nudismu každoročně od května do září, aniž by člověk musel vedoucímu lhát třeba musím na podnik a proto již dnes na pracoviště nepříjdu. Dá se říci, že dnešní doba je pro nudisty nejlepší v celé historii, neboť lze se s minimální námahou věnovat každoročně od května do září nonstop. Neviděláte sice na nového mercedesa či vilu s bazénem, ale máte barvu kůže skoro jako Barack Obama nebo já.Live is live [Úsměv]

 
-

FKK a rozum v čase

Vložil Roland Jitka, 26. Září 2013 - 22:09

Pokusím se hodně zjednodušit obě popisované doby. Za komunistů a po nich.

Za Komunistů byla jistá totalita a co nedělala většina (masa), tak bylo divné, západní a proto vlastně nevhodné a netolerované (tudíž prakticky zakázané). Jinými slovy v totalitě platí co není povoleno je zakázáno. V té chvili bylo na naturistovi, aby hájil své počínaní před zákonnými složkami.

Po Komunistech v demokracii (tedy v tom, kdy si na ni hrajeme) platí: Co není zakázané je povolené a tudíž tolerované. V této chvíli platí, že zákonná a výkonná složka musí dokazovat naturistovi, že činí něco, co je na rámec zákona, platných vyhlášek atd. Protože je to obtížnější dokazovat tak hony na naturisty již prakticky nejsou. Jako byly v totalitě. [Smutný]

Zákony a vyhlášky se v tomto prakticky nezměnily, jen posun dorazil i do těch rovin složek, které mají pomáhat a chránit. Docházejí také rozumově k tomu, že jejich činnost je mnohem důležitější a přínosnější jinde.

Zvláštní hybrid demokracie je ale městská policie, která po vzoru totalitních režimů odpapouškuje nějaké nařízení, bůhví kým voleného zastupitele, politika či jiného městského parazita.

Jak se dá prezentovat vyhláška bez špetky vlastního rozumu mohu demonstrovat i na jiném přikladu, než je nucení naturistů se obléknout na pláži.

Mé dřívější povolání bylo, řidič zájezdového autobusu a já jsem se zájezdovým autobusem dolů zastavil na zastávce městské hromadné dopravy z důvodu vystoupení osob a vyložení jejich zavadel (návrat z lyžařského výcviku). Pochopitelně vystoupení osob a vyložení zavazadel trvalo trochu déle, než je běžné zastavení autobusu MHD. Dva iniciativní strážníci městské policie se jali konat a vyhnat mně ze zastávky MHD s takovou iniciativou, že během mého vykládání lyží a tašek nechali přivézt botičku na autobus a tu na zastávce nasadili. Takže jsem měl půl autobusu lidí pokračujích jinam a nehybný autobus na zastávce. Protože se ozývali rodiče dětí a s nelibostí komentovali počínání strážníků byla botička zase sundána ale s oznámením, že se musím dostavit k projednání přestupku na Městskou policii.

Po vyložení všech lidí jsem na MP dostavil a očekával někoho rozumnějšího, než byli uvedení strážci zákona. Že ryba smrdí od hlavy jsem zjistil záhy, kdy mi bylo vysvětleno, že je to zastávka městské hromadné dopravy a botička mi byla nasazena ze třech důvodů. Nejsem městská hromadná doprava, ale doprava šachet, neuposlechl jsem okamžitou výzvu k opuštění zastávky a v době nasazování botičky nikdo neseděl za volantem autobusu, takže se vlastně strážníci zachovali správně.

To co jsem popsal je sice zážitek před drahně dlouhou dobou, ale je vidět, že přinucení se obléknout na pláži a botička na autobusu v zastávce má jednoho společného jmenovatele a to je nepoužívání rozumu při výkonu povolání, ovšem zaštitujíce se nějakou mnohdy nesmyslnou vyhláškou nebo nařízením.

Na hloupost je totiž i demokracie krátká. [Smutný]

 
-

Ano,

Vložil Mládek_Lubomír (bez ověření), 27. Září 2013 - 8:26

děkuji. Tak nějak jsem myslel, hezky napsáno. Dnes je svoboda, nikdo za toho nikdo nevyhodí z práce. Dříve to bylo Vnitrem brané jako zakázané a nějaké oficiální naturistické organizace by rovněž nepochodily, to až po revoluci. Z tohoto pohledu i souhlas s „favoritem“.

 
-

Shodou okolností

Vložil janykula, 28. Září 2013 - 10:56
Obrázek uživatele janykula

se řidič autobusu versus textilní strážci pořádku vyskytují i v komiksu Dračica [Úsměv]

stránka z N komiksustránka z N komiksu