NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

OPLATIL - HRÁDEK, Pardubice.

Vložil admin, 12. Červenec 2010 - 6:36
Aktualita: 
VÍTEJTE na OPLATILU.

Zřejmě nejdelší naturistická lokalita ČR – začíná u silnice 333 u občerstvení U Žabáka a táhne se po hrázi mezi písníky Oplatil a Hrádek směrem k lesu.

Mapa, plánek, souřadnice: 

Souřadnice (GPS: 50.105219, 15.717539). FKK na MAPY.CZ
Skeň a jeď přímo na Oplatil-Hrádek! :-)Skeň a jeď přímo na Oplatil-Hrádek! :-)

Předpověď počasí
Počasí Stéblová - Slunečno.cz

Přístupnost pláže: 
Volně přístupná.
Přístup omezen zákazy.

Fotografie: 

Hrádek-OplatilHrádek-Oplatil Fotogalerie


Doprava: 
Autem
Vlakem
Autobusem
Na kole
Pěšky

Naturismus: 
Tradiční neoficiální n-pláž - s převahou naháčů.

Zázemí na pláži: 
Naturistické občerstvení.
WC není.
Sprchy nejsou.
Kemp není.
Parkoviště placené.

Vhodnost: 
Pro plavce.
Na opalování.
Vhodné pro děti.

Parkoviště: 


Parkoviště hned u silnice St. Ždánice-Láz. Bohdaneč, cca. 50m od pláže.


Sport - zábava: 


Plavání, opalování, rybaření, procházky a cyklovýlety.

Ubytování: 

kemp východní Čechy – u Hradce Králové, chatičky i místo pro stany, adrenalin park i vlastní naturistická pláž.

Ubytování Lázně Bohdaneč Ubytování Pardubice


Velikost pláže: 
1300 m, stovky lidí.

Komplikace: 
Rybáři.

Terén pláže: 
Písek.
Tráva.
Štěrk.
Kamení.
Středně stromů - stín na výběr.
Okolní břeh pohodlně schůdný.

Okolí: 
Les, lesík.
Pole, louka.
Osídlení v doslechu.
Doprava v doslechu.
Rušno.
Rovina, nížina.

Vodstvo - údaje: 


Spousta písáků kolem – Franťák, Gigant, Vodárna, Čeperka, nově Dolany (oploceno), Opatovický kanál, historicky velmi známá rybníkářská oblast budovaná už Vilémem z Pernštejna.
Kvalita vody 10. 6. 2011 Průhlednost vody 5,50 metru


Vodní plocha: 
Písák.
Dno písčité.
Žádný proud.
Vstup do vody prudký - hloubka.
Voda obvykle čistá.

Po svých / s jízdenkou: 


Železniční stanice „Stéblová“ na trati HK-PU. Jízdní řády.
Pokud půjdete pěšky, od nádraží směrem do lesa, pak jsou na stromech červené kulaté značky, které Vás bezpečně navedou do cíle.

Autem: 

Interaktivní mapa na Atlasu

Mezi Starými Ždánicemi a Lázněmi Bohdaneč („Stará“ silnice z HK do PU)

Z Pardubic autem.
Z Hradce Králové autem.


Další info: Občerstvení Na NUDI pláži
(vchod od parkoviště Lázně Bohdaneč – Staré Ždánice). NUDA běh 5. roč. Zahájení letní nuda sezony na Pardubicku. ČLÁNEK.


Aktualizováno: 
12.2. 2020 IŽ

5
 
-

Pardubicko - kvalita vody

Vložil zurek (bez ověření), 13. Červen 2007 - 6:41

Dobrý den, pokračuji v pravidelně nepravidelné informaci o stavu koupacích vod v mém dosahu. Kvalita písníků v oblasti Stéblová – Hrádek je vynikající. Voda dosahuje neuvěřitelných (na tuto dobu) 26 stupňů, přitom ale má na Hrádku průhlednost 5 metrů a je oživena pouze 145 organismy v 1 ml. Index čistoty vody je 1,84 – kvalita vody je vynikající. Ve vodě nejsou žádné sinice, pouze menší množství obrněnek, které by po odumření mohy být cítit rybinou. O něco málo horší je situace na písníku Mělice. Voda tam má rovněž 26 neuvěřitelných stupňů a průhlednost jen kolem 3,5 m . Oživení je zde dosti vysoké a dosahuje celkem 3840 org/ml. Sinice, které tam strašily návštěvníky ještě před týdnem, prakticky zmizely. Buď je na již moc teplá voda, nebo se připravují na druhou vlnu rozvoje. Index čistoty vody je 2,0 a tak se ve vodě bez větších obav mohou všichni koupat. V současnosti je stav oživení v nádržích na běžné úrovni poloviny července, máme tedy měsíc předstih. Letošní vývoj počasí velmi připomíná rok 2003 a také roky 1983–84. V roce 2003 byla v písnících naměřena nejvyšší teplota vody 27°C. Při snaze navzorkovat také koupaliště v Lanškrouně jsem narazil – koupaliště je vypuštěno a čistí se sedimenty. Takže to vypadá na koupání o Vánocích, nebo až dostaví sousední Rudoltice své aqacentrum. … Zprávy o kvalitě vod ke koupání pro Vás zdarma připravuje nezávislý ekolog Jiří Klicpera Ing.CSc. Za Školkou 647, Lázně Bohdaneč 533 41 fix a fax line +420 466 921 106 mobil +420 602 649 164 Jiří Klicpera – Inženýrská ekologie

 
-

Oplatil - Hrádek - Klíšťata

Vložil zurek (bez ověření), 18. Červen 2007 - 9:54

Napsal Vašek: Chtěl bych upozornit na výskyt velkého množství klíšťat v přilehlém lesíku a na loukách v této lokalitě. Nenechte si zkazit pobyt a při procházkách používejte kvalitní repelent.


Žurek: Můžu potvrdit, naše známá už má boreliozu a je na antibiotikách, stálá návštěvnice Hrádku.

 
-

Životu nebezpečno!

Vložil nahatej, 18. Červen 2007 - 18:21

Že by rafinovaná snaha štamgastů udržet návštěvnost ve snesitelných mezích? Kromě toho si myslím, že tam budou i hadi (zmije písečná) a kdoví, jestli se tam letos zase neobjeví hejkal… Moc se v těch zdejších smajlících neorientuju, a tak neriskuju, že (pro ty případně méně chápavé) netrefím ten ironickej. Ale nic ve zlém. I já mám „svoje“ místo na horách, které pomlouvám, kudy chodím – ze stejného důvodu.

 
-

Životu nebezpečno

Vložil Vašek (bez ověření), 21. Červen 2007 - 12:59

Ta rafinovaná snaha obnášela asi 20 klíšťat pro mě a asi 40 pro ženu. Nevím jaká je inkubační doba, takže jestli byla infikovaná, se teprve dovíme.

 
-

Životu nebezpečno!

Vložil nahatej, 21. Červen 2007 - 13:37

Jestli je to tak, máte mou účast a samozřejmě přání, aby nebyla. Co jste dělali – váleli jste se jim přímo v doupěti? Btw, další pohroma v nedalekém okolí: „na Pardubicku zabíjel nebezpečný virus H5N1“… Fuj, mě jste se tedy jako vetřelce (no, taky kvůli vzdálenosti) zbavili :-)

 
-

gay n-pláž Oplatil

Vložil klk (bez ověření), 9. Prosinec 2008 - 18:47

Chybí tu informace pro „čtyřprocentní“, je tady neoficiální, ale již tradiční, gay n-pláž, najde se snadno, je v ústraní mezi písaky, tam kde vedou dráty vysokého napětí. Takže kdyby tam někdo omylem zabloudil ať se neleká a radši bere nohy na ramena (ne to je jen legrace, není se skoro čeho bát) :-))

 
-

Kvalita vody na Pardubicku

Vložil Jiří Klicpera (bez ověření), 8. Srpen 2009 - 16:21

Oplatil-Hrádek, Mělice

V Mělicích má voda teplotu 24°C a průhlednost na poměry lokality neskutečných 5 metrů. Přešla nám nepozorovaně první sinicová vlna – bylo nekoupací počasí – a tak nyní při počasí na koupání můžeme podat vynikající reference: Podle stavu ve čtvrtek 6.srpna je index čistoty 1,74 a ve vodě je jen 205 organismů v 1 ml. Z toho je asi 80 sinic, což není nijak vážný problém, v tom zbytku převažují zlaté a zelené řasy. Vodu můžeme podle sledovaných indikátorů označit za zcela bezproblémově vhodnou ke koupání a můžeme se těšit z toho, že se vykoupeme ve zlatě… Podobně jsme na tom na Hrádku na naturistických plážích. Voda má také 24°C, průhlednost dosahuje více než 5,5 m a ve vodě je jen 105 org/ml. Index čistoty zde dosahuje 1,99 – takže je nepatrně horší než v Mělicích. Ve vodě převažují pro Hrádek typičtí zelení bičíkovci a sinice jsou tam jsou jen 4 na mililitr. Ve zlatě se tu tedy koupat nebudeme, jen trochu v zeleni. I zde jsou maximálně vhodné podmínky pro koupání, horší je to ale na obou lokalitách s parkováním a také s péčí o odpadky… Teplota vody v tuto dobu kulminuje, kvalita je příznivá a tak lze očekávat po úplňku nápor všech, co baží po slunci a vodě. Dobrý odpočinek u vody přeje nezávislý ekolog 

Jiří Klicpera Ing.CSc. je spolupracovníkem NATURISTA.CZ
Za Školkou 647, Lázně Bohdaneč 533 41
fix a fax line +420 466 921 106 mobil +420 602 649 164
Jiří Klicpera – Inženýrská ekologie

 
-

Gay oblast versus realita a nazor

Vložil vodapohoda (bez ověření), 10. Srpen 2009 - 7:17

Je tomu uz nekolik dnu z minuleho tydne. . . co jsme navstivili nasi nejoblibenejsi nudaplaz resp nuda oblast..OPLATIL – HRÁDEK, Pardubice. Tentokrat ale celkem neocekavane jsme narazili na to ze byli vsechny mista uplne uplne plna ras obsazena lidma kteri jak jsme pak videli opousteli jedno misto a obsazovali dalsi hned vedle :-)) tohle bych ale nechtela rozvadet a proto chci pouze zduraznit to ze jsme pri hledani krasneho a pro nas dulezite i intimniho mmistecka k sluneni zamirili resp jsem to spachala ja a navedla jsem sebe a mou polovicku k mistu kteremu jsme se v minulosti jaksi vyhybali…tentokrat ale touha po oddechu relaxu a predevsim uvolneni nase kroky zavedli prave tam… kousek opodal na tzv gay nudaplaz…rekla jsem pritelovi prece je nenormalni aby jsme se jako nudiste delili na gay smiraky a co ja vim co jeste a vydala jsem se smerem k…muj obdiv sklizel jednu satisfakci za druhou..nepopstelne krasne mista krasna trava a zakouti pro nasi intimitu jeeeeeee proste vse supr supr supr..trochu jsem se obavala zacatku kdyz k nam prisli „par“ on a on a nezne mi rekli zlaticko ty nevis ze tady je gay nudaplaz?? :-) na coz jsem agresivne a snad i s predsudkem zareagovala „no a co“ snad to cele uzemi neni jen Vase !!!..na coz se oba usmali a odpovedli ne kde pak jenom nektere veci ktere tady muzete kontaktovat Vam mozna budou proti srsti..konec koncu :-) vse bylo paradni prostredi zabava kluci byli fajn starali se o nas :-) takze v kostce gay nudaplaz je pro vsechny!! je krasna utulna inimni obrovska kazdopadne plna slunicka.Prozatim bych nedoporucovala krome okraju teto oblasti navstevu rodinam s detma ale pro mlade pary si myslim ze toto misto oceni. pa Adriana

 
-

trochu soudnosti by neuskodilo

Vložil sj (bez ověření), 16. Srpen 2009 - 22:15

Pozn. JirkaRybka: Tento příspěvek byl i s reakcemi přesunut do diskusního fóra, kam spíše patří. Děkuji za pochopení.

 
-

Oplatil

Vložil anajpo (bez ověření), 24. Srpen 2009 - 10:51

Včera zas po nějakém čase jsme zamířili na písečák Oplatil. Nádherné-velmi čistá a teplá voda, přeplavala jsem si na dýlku u hrázky. Asi jedno z nejhezčích koupání v České republice. A to že jsme mohli se koupat bez plavek ješte lepší. Snad jen někteří pejskaři by mohli být ohleduplnější a pochopit, že ne každý má chuť se koupat v bezprostřední blízkosti s jejich čtyřnohým miláčkem. Zvlášť když na tak obrovské vodní ploše se najde místečko pro všechny!

 
-

Oplatil-Hradek

Vložil naturista jirka (bez ověření), 5. Červenec 2010 - 19:33

Byl bych velice rad kdyby se zdejši plaž označila cedulemi plaž Fkk.Opět tento vikend velké množství textilaku a vuči nam naturistum ignorace.Jirka

 
-

Kdo si chcete užít klidu a

Vložil Pavlík II (bez ověření), 15. Červenec 2010 - 20:32

Kdo si chcete užít klidu a pohody, nejezděte tento víkend na Oplatil u Pardubic, neboť na louce za silnicí 333 (normálně tam bývá placené parkoviště) se koná nějaká „kulturní“ akce na způsob techno, rock, punk (nejsem si úplně jist zaměřením) a již dnes tradiční nudapláž u hlavní silnice byla okupována omladinou v dlouhých bermudách. Nudistů pomálu a to ještě nebyl oficiální začátek. Snad jedině na druhé straně písníku bude větší klid, ovšem hlasitá hudba se přes vodu šíří pěkně daleko…

Žurek: HIP HOP JAM

 
-

Oplatil - příští vikend je tam opět fest

Vložil naturista jirka (bez ověření), 16. Červenec 2010 - 7:48

příští vikend je tam opět fest


Žurek: Já bych to spíš než fest nazval Návrat lidoopů na stromy.

 
-

Pohoda na Oplatilu

Vložil ivojan, 12. Srpen 2010 - 12:09

Včera byla na Oplatilu pohoda. Byly jsme na místě SK Oplatil u hřiště. Voda perfektní, lidí dost, ale klid. Překvapilo mně množství karavanů a stanů.

 
-

Lidoopi

Vložil Pepper, 12. Srpen 2010 - 16:06

Ja fandim naturismu i drum & bass, jsem proto polovicni lidoop? :-D

 
-

Hrádek - Oplatil bohužel jde do........ kytek

Vložil Jarda 1 (bez ověření), 24. Srpen 2010 - 1:21

Nedá mi to, abych také nezareagoval na články a příspěvky k písáku a koupání na Hrádku. Už sem jezdím asi 15 let (i s manželkou) a nemohli jsme si to tady vynachválit. Super čistá voda, koupání bez plavek, poměrně klid (zejména u lesa a bývalé prostřední části mezi rybníky) a pořádek. Nyní už asi 7 let ležíme a koupeme se u silnice a bylo to tam taky super (i když se tam textiláci cpou, přesto že mají u Komára a dále spoustu místa). Ovšem v posledních třech letech to zde jde s koupáním a pohodou z kopce. Poté co se zde začaly dělat v létě ty super mega koncerty a obsadí to dokola celého Hrádku tisíce napůl ožralých a napůl zfetovaných individuí (viz poslední akce utopený ožralý člověk), se normální člověk musí na ty víkendy vzdát pobytu zde a hledat jiné místo. A ten neskutečný bordel po nich!!! Sice to uklízí ale jak? Týden jim trvá první úklid aspoň kolem vody, pak je tady další akce a dalších 14 dní to uklízejí, než je všechno pryč. Co se potom vynořilo vos na ty odpadky a zůstaly tam už (ty vosy), to je taky síla. Ovšem to vše by se dalo vydržet. Co mě nejvíce štve, je to, že v okolí břehů vyrůstají z vody nějaké s prominutím zasrané kytky, které jsou tak agresivní při tom růstu, že do tří let (odhaduji) bude celá nuda pláž u silnice až tak 300 m směrem k lesu úplně zarostlá a nebude se tam moc vůbec plavat. Běžte se podívat jak to vypadá teď! Co s tím, netuším. V minulých letech jsem to dokázal vytrhat jen rukama a nohama, ovšem loni a letos, to už fakt nešlo. Nevíte někdo co s tím? Chodil bych i k lesu, tam se ty kytky asi přece jen zatím nedostanou, ale najít tam volné místo, to bych tam musel být každý den tak nejdéle v devět ráno. Takže jsme začali s manželkou jezdit na nudu na Opaťák (z Pardubic jen o 5 km delší trasa) a musím konstatovat, že to je zde už lepší. Taky čistá voda (pravda jako na Hrádku ne), bez kytek, uklizeno, pořádek, klid, pohoda,občerstvení, pytle na odpadky, místo tam vždy najdete, prostě bez chyby a taky žádné koncerty. Takže se obávám, že Hrádek píše pomalu svůj nekrolog, což mě bude dost mrzet, strávil jsem zde úžasné roky, ale přebytečné desetitisíce na nějaké vybagrování těch rostlin a statisíce na vykoupení pozemků a vybudování pěkné nuda pláže bohužel nemám. Mějte se. Jarda

 
-

Lidoopi na Oplatilu

Vložil Pepper, 24. Srpen 2010 - 22:32

Aha, tak už to chápu. Nejde o zášť ke konkrétnímu žánru, případně festivalu samotnému, jak to mohlo na první pohled vypadat, nýbrž o návštěvníky, kteří se chovají jako dobytek a pořadatelé si s tím hlavu nelámou. Možná by pomohlo začít si stěžovat na příslušných místech.

Smutné.

 
-

Tak nám začala nová sezóna

Vložil Jarda 1 (bez ověření), 24. Duben 2011 - 19:09

Tak je to konečně tady! Moc pěkný konec března (byli jsme 3× na Hrádku) a nyní úžasný týden od 17.4.-24.4.2011. Minulou neděli jsme tady byli asi jen 4, ale každý den nás přibývá a včera už cca 30–40 lidí. Ten klid tady, pohoda, slunce, co víc si přát. Oproti loňskému dubnu je ten letošní paráda. Tak ať to vydrží.Ahoj

 
-

Lidi prosím neblbněte ! :-)

Vložil Jirka L. (bez ověření), 23. Květen 2011 - 15:04

Bývá pravidlem, že pokud něco funguje a je to v pohodě, vždy se najde debil (debilka) :-)) , který(-á) to začne řešit a změní to. A to vždy k horšímu.

Poslední dobou si často někdo, asi bývalý PS-VB plní svoji občanskou povinnost a volá policii ČR na parkující auta. Faktem je, že zejména rybáři by nejraději prováděli rybolov přímo ze staženého okénka z auta. Dříve jsem si myslel, že mají kladný vztah k přírodě. Soudě, dle bordelu co po nich zůstává, jsem se asi mýlil. Bohužel však mají k užívání této lokality také právo.

Ale vrátím se k tématu. Policie přijede a protože je někdo zavolal, tak musí konat. Nadšeni z toho nejsou. Protože pokud vyženou parkující auta, tak ta auta budou jinde. Jinde je na silnici. Na silnici bude ve slunečných dnech dopravní zácpa. Což je pro ně větší problém. A dalším je, že každý takový den bude muset policista sepisovat dva až tři protokoly o vykradení motorového vozidla tyto evidovat a o tři měsíce později psát, že se případ odkládá, neboť se nepodařilo prokázat konkrétní osobě, že čin spáchala :-) Pokud policie vyžene nedej bože rybáře, ten vyhrožuje trestním oznámením pro veřejné pohoršení na nás naturisty. Že prý tam není oficiální FKK. To že tu je už asi 30 let mu asi nic neříká. Logikou, když mám já problém, tak ať mají oni taky!!

No a takto se to bude stupňovat a hrotit, a policie ač nerada bude konat a navzájem si to posereme všichni. A bude to „krásné“ . A pak si možná vzpomeneme, že na začátku byl jeden debil :-)

Omlouvám se za jadrnější slovník. Ale je to tak výstižnější.

Závěrem bych zopakoval slova nejmenovaného policisty. „…lidi proboha vyřešte si to tu mezi sebou“ A v tom je celá pointa. Svoboda každého končí tam, kde začíná svoboda někoho jiného. Na Oplatil jezdí bohužel čím dál tím více lidí. S tím se nic dělat nedá. Přijedou autem a to auto se někam musí zaparkovat. Což není žádný problém, pokud se budou dodržovat nepsaná pravidla o tom, kde lze zaparkovat a kde je pláž.

Na závěr přeji všem krásné léto na Hrádku ať už s autem či bez. Jirka

 
-

Akce léto 2011 na Oplatilu

Vložil nahatej, 17. Červen 2011 - 11:10

Dostal jsem se k (neověřené) informaci o hudebních akcích tohoto léta. 1/7

14–16/7

22–23/7

14/8

Uvedená data většinou neobsahují neděle, ale ze zkušenosti lze počítat s omezeními i o nich. A podobně minimálně dva dny před větší akcí, přinejmenším na druhé straně silnice, kde se normálně parkuje a kde se to vlastní hudební dění odehrává.

Jakžtakž kladnou stránkou je skutečnost, že majiteli/ům příslušných pozemků zjevně vydělají tolik, že již nemá potřebu nechat si ve „zbývajících“ dnech platit za parkování na zmíněném místě.

Pokud jde o stále bujnější podvodní vegetaci, je to bohužel tak. Asi nejenom mně se zdá, že rostliny dorostou až k hladině každý rok o něco dříve. Zatím se naštěstí drží v úzkém pruhu u břehu, takže po pár metrech už je (zatím) volná voda. Pokud ale proces bude pokračovat (a bez zásahu nesporně bude, viz před lety Lhota), může časem opravdu dojít ke značnému znehodnocení lokality.

 
-

Oplatil - soukrome pozemky?

Vložil JB (bez ověření), 18. Červen 2011 - 21:22

V tydnu jsme se byli koupat na Oplatilu a u nekolika obsazenych placku u vlezu do vody jsme si vsimli cedulek ‚soukromy pozemek‘. Nevite nekdo, jestli to je jen proto, aby jim tam nikdo cizi nechodil, nebo jestli to maji opravdu pronajate?


Žurek: Zeptejte se přímo těch lidí. Všechno ostatní jsou jen dohady přihlížejících ve stylu: „Povídej, přeháněj“.

 
-

Krásné 3 měsíce, nyní už to bude na houby

Vložil Jarda 1 (bez ověření), 1. Červenec 2011 - 0:24

Takže musím konstatovat, letos super březen, duben , květen i červen. Relativně dost málo lidí a oproti loňsku 100 x lepší počasí. Ovšem nyní je s pohodovým opalováním a koupáním konec. Opět ty otravné mega open air party, každý týden či 14 dní, už tam bude jen bordel, vyrojí se tisíce vos a už nezmizí a ty kytky půjdou na hladinu. Takže se začneme přesouvat pomalu na Opaťák (ještě že je tak blízko). Docela bych rád sehnal pár nadšenců, se kterými bych koupil ten pozemek na hrádku u silnice, oplotil ho, navozil tam pát Tater pěkného písku a udělal tam pěknou skromnou nuda pláž, bez trapnejch textiláků, kteří se tam cpou, přesto že mají další cca 2 km pláže jen pro sebe. Jarda

 
-

Koupě alespoň části toho

Vložil Eiffel (bez ověření), 1. Červenec 2011 - 9:51

Koupě alespoň části toho břehu bude asi problematická. Vlastníkem je EVANSVILLE s.r.o., Akademika Heyrovského 1178/6, Hradec Králové, 500 03, kterou vlastní Merit Invest CZ a.s., Praha 9, Poděbradská 538/46, PSČ 190 00. A čím se zabývají a co mají v úmyslu s těmi pozemkyy dělat je ve hvězdách. Internet je v tomto směru na informace skoupý.

 
-

Pesimismus

Vložil nahatej, 1. Červenec 2011 - 11:06

Třeba nebude tak zle. Máš sice pravdu, doteď to bylo báječný, ale těch akcí není zase na ty zbývající cca 3 měsíce tolik a jestli tam jezdíš zblízka na kole, nemusí ti vadit zábor místa na parkování auta. Pořadatelé se celkem snažili uklízet. Vosy byly loni maximálně otravné (nedalo se skoro kousnout do jídla, a to i zcela nesladkého), ale třeba jich letos tolik nebude? Rostlinstvo je (zatím) jen v úzkém pásu a vítr třeba stávající žabinec odfouká jinam…

Jak vidíš, snažím se to vidět pozitivně a zbytečně si druhou část sezony nezošklivovat předem. Ale taky vím, že ta příjemnější právě skončila.

S tím prodejem to nevidím, proč by měl vlastník prodávat kousek velkého pozemku? Reálnější by mohl být pronájem (ale zase: má vlastník na něčem takovém zájem?), ovšem s problémy, že si nějakým tkalounem vymezený pozemek s hezkým pískem v nepřítomnosti stejně neuhájíš a budeš tam mít vajgly jako všude.

 
-

Pesimismus ne, jen realismus

Vložil Jarda 1 (bez ověření), 1. Červenec 2011 - 18:48

Díky za informace ohledně vlastníka pozemku, to bude asi opravdu problém, ale pokusím se majitele kontaktovat a zjistit co a jak. Jinak máte trochu pravdu, opravdu to vyznělo trochu pesimisticky, a člověk by měl být optimista. A pokud to na tom hrádku nepůjde, tak ten Opaťák to jistí. Tam je taky nádherně. Tak uvidíme, hlavně ať je hezky (což teď týden bohužel nebude). Ahoj

 
-

tráva

Vložil U Žabáka (bez ověření), 13. Červenec 2013 - 14:01

Reaguji na „trávu“ Pláž, aniž by to byla moje povinnost je v rámci možností udržovaná. Můžete dorazit na brigádu. Nářadí a techniku zajistím :-) Louku nechávám pravidelně sekat. Co setýče ostatních úprav – na pláži je rozmístěno několik sudů na odpadky. Ovšem najdou se i tací, co odpadky raději ponechají na zemi a druhý den si lehnou o 2 metry vedle. Je to normální?? Bylo zde instalováno WC TOI, které mohou používat návštěvníci občerstvení zdarma. Stačí jen udržovat v čistotě.

 
-

Hrádek – konec legendy?

Vložil nahatej, 20. Červenec 2013 - 15:54

Posledních pár sezon se na zdejší pláži nesou hovory místních štamgastů, jak dlouho ještě tam vydrží kvalitní voda. Agresivní podvodní vegetace, koncem každé sezony atakující hladinu poblíž západní (u silnice a kiosku) pláže, stejně jako „mazlavé“ dno u břehu, nevěstily nic dobrého.

Zdá se, že k obávanému zlomu došlo tuto sezonu. Voda zjevně „rozkvetla“ a už není tím, čím býval Hrádek pověstný. Například voda na Sadské je až dosud nesrovnatelně kvalitnější.

Tomu, kdo se povaluje na břehu a do vody se jde jen zchladit a případně udělat pár temp stylem paní radové, to může být jedno, ale pokud hodinu kraulujete, kvalita vody, v níž máte většinu toho času ponořený čumák, hraje sakra roli. Podobně jako pro rodiče vodomilných dětí nebo alergiky.

Smutné, ale bohužel, jak se zatím zdá, pravdivé. (Ne že by se na světě neděly horší věci..)

 
-

Hrádek, Zatím zřejmě ne konec legendy

Vložil nahatej, 7. Srpen 2013 - 16:29

S maximálním potěšením můžu konstatovat, že stav vylíčený v mém předchozím příspěvku se ukázal jako přechodný. Nebudu jako vodohospodářský laik spekulovat, zda to bylo fází sezony, povodněmi, či jinými vlivy, ale jako nadprůměrně náročný plavecký uživatel (cca 1,5 až 3 km kraulování) konstatuju, že aktuální stav (na základě vylíčeného užívání 5. a 6. srpna) je gottseidank výborný.

Zdá se, že svět může být i L.P. 2013 relativně stabilní a některé z dobrých jistot v podobě kvalitní vody na Hrádku stále platí.

Co myslíte: jaký by byl svět, kdyby byly ženy stále tak ctnostné, jako je – snad a doufejme – setrvale dobrá voda na zmíněné lokalitě?

Akorát, pls, nezačněte sem jezdit. My zdejší „sobci“ si vystačíme sami.

 
-

Konec sezony

Vložil nahatej, 29. Říjen 2013 - 14:03

Oficiálně sice konec sezony proběhl 28/9 „Pyžamovou party“, ale letošní podzim si jako obvykle rozhodl po svém.

Na podzim 2013 nebudou milovníci posezonní vody vzpomínat dobře, ale teplo, které se koncem října udělalo, umožnilo nečekané zamykání sezony o prodlouženém volebním víkendu. A ejhle, šok se dostavil. Teploměr blízko břehu, tedy nikoliv v předpisové hloubce dálkového plavání, avšak v této době slušně objektivní, ukázal neuvěřitelných 14 stupňů Celsiových. Plavci v neoprenech museli vřískat radostí, nahatí nadšenci si mohli užít ryze podzimní tempa. Pláže liduprázdné a voda čistá. Žádná Žurekgate na pláži a ve vodě, just water, beach and sun.

Svátek 28/10 na pláži jsem naposledy užil začátkem 90. let. Na Lhotě tehdy bylo docela dost lidí, voda měla 10 stupňů a jako začínající otužilec jsem ji dal na šířku (250 m) v pohodě.

Tentokrát jsem netrénovaný srab, chvíli jsem poplaval, ale i tak si nadával, že plavecké brýle už jsou uložené. Říkalo si to o víc.

V kamenném baráku chodím už od půlky září v teplém oblečení, ale zde a tentokrát jsem si připomínku léta opravdu užil s vědomím, že je to na minimálně půl roku naposledy.

Čistá voda v milých lokalitách buď pochválena!

 
-

Marína na Hrádku-Oplatilu?

Vložil joseph, 7. Květen 2014 - 11:36

Něco k tomu, kam se asi bude „Hrádek“ ubírat… http://www.rozhlas.cz/…nik--1347596

 
-

Nudi občerstvení?

Vložil joseph, 12. Červen 2014 - 4:57

Vcera kolem poledne jsem byl na skok na hradku, prekvapilo me, ze u stanku s obcerstvenim byli vsichni obleceni… Na „vedlejsim“ opataku se stoji i nahata fronta bez jedinyho problemu, tady jsem na sebe teda natah aspon kratasy, abych netrhal partu (nebo spis nepohorsoval)… Jak to tedy je? :) Ale jinak mista dost, voda super, nikde zadnej neporadek…

 
-

Hrádek u silnice nejde srovnávat s Opaťákem

Vložil zurek (bez ověření), 12. Červen 2014 - 9:37

Na Hrádku u silnice je vůbec div, že se tam naháči vyskytují. Je to tradice ze dřívějška, když byla tahle strana nezbagrovana a zalesněna. N-zvyk zůstal i po zplanyrovani i za občerstvení pana Duška. Za současné superinvaze textiláků ze všech stran Hrádku máme šanci u lesa pod vysokým napětím, kde je majitelem alespoň části pozemků rozumný člověk. Jinak to plánované rozbagrovani hráze, Marina atd. Zničí jeden z posledních rájů v ČR. Opaťák není žádný ráj, ale pozemek vlastní naturisti, kterými si nemůže dovolit cloumat žádný textilák, jako tomu je jinde.

 
-

Ad občerstvení a Marina

Vložil nahatej, 23. Červen 2014 - 15:40

Pozorný pohled prozradí, že na transparentu Občerstvení U žabáka je bývalé „na nudi“ začerněné.

V situaci, kdy se naháči svými zadky a genitáliemi střídají na židlích a lavičkách u občerstvení, aniž by si po saunovém vzoru přinesli vlastní ručník, nepostrádá takové opatření logiku. „A je to dobře,“ řekla mi na to dneska jedna ze štamgastek, když jsem se jí na to ptal.

Pokud mi jde o to, že VE VODĚ a PŘÍMO U VODY je mi bez plavek příjemně, nutnost vzít si kousek minimálního oděvu ke konzumaci u kiosku asi nepůsobí nijak úkorně. Zejména když jde o lokalitu zvyklostní, „divokou“.

Btw, až překvapivý příklad tolerance proběhl při M ČR v půltriatlonu. Jen kousek od místa, kudy do cíle dobíhalo přes 700 startujících, leželi na pláži naháči a žádná dramata tím nevznikla. Neoplavkovaní byli natolik soudní, že se nevyvalovali na části pláže přímo pod cílem (kvůli komentátorově kraválu to ale bylo o uši, možná hlavně proto). Hezký příklad toho, že s rozumem a bez excesdů lze skloubit mnohé.

K tomu, co způsobí Marina: uvidí se. Velké oči a plány tu byly a jsou, realita je mnohdy pořádně očeše.

Pamatuju na velké oči Lhoty hned po Listopadu 1989 a restitucích. Sny o ziscích z ubytování v lokalitě pár kilometrů za Prahou byly nesmyslné, volné cestování do lepších míst usadilo „náhradní české moře“ do patřičné role odpoledního a víkendového vykoupání okolních a Pražáků.

Velká jezera s marinou měla být i v Radotíně – kde je těm plánům konec? Takže si na skutečný výsledek počkáme. Zatím je kromě dubnového popílení stromů na spojovací šíji pro sluniče a koupače vše při starém.

 
-

Písák Hrádek - Oplatil 6. až 7.července 2014

Vložil Julator (bez ověření), 10. Červenec 2014 - 9:34

Tak se nám po třech letech opět podařilo strávit dva volné dny na Oplatilu, který jsme až do teď považovali za malý ráj na zemi. Změnilo se to tam k nepoznání. Vykácená celá hráz do posledního stromu, nudi občerstvení už není nudi a přívaly textiláků začínají převažovat nad naháči. Brzy ráno,nás tu bylo tak 20 naháčů a snad 50 textiláků. Po obědě se poměr trochu zlepšil ve prospěch nudistů. Textiláci si v klidu plesknou svoji deku mezi nás, vypustí svého čokla, který obtěžuje úplně každého a majitele to vůbec nezajímá. Během krátké doby tam navolno pobíhali tři psi. Ačkoli jsme zde chtěli být až do večera,nedalo se. Sbalili jsme se a odjeli na Opaťák, kde to bylo mnohem lepší, klidnější, žádný textilák a žádný nevychovaný čokl patřící nevychovanému majiteli. Vždy se nám Oplatil líbil víc než Opaťak,ale lidé se mění a náš názor na Oplatil také. Tam nás hodně dlouho nikdo nedostane. Naštěstí máme poblíž našeho bydliště Vlkovské pískovny,kde zatím na našem nudiplácku nikdo textiláka nestrpí. Zatím… Budeme rádi číst Vaše příspěvky a pokud možno kladné. Mějte se hezky a užívejte léto.

OPAŤÁK - místo, kde jsou naturisté SKUTEČNĚ VÍTÁNIOPAŤÁK – místo, kde jsou naturisté SKUTEČNĚ VÍTÁNI
 
-

Ad Hrádek 6. a 7. července 2014 (Julator)

Vložil nahatej, 14. Červenec 2014 - 17:20

Sobecky bych měl být rád, že jste Hrádek víc zkritizovali než pochválili. Štamgasti o reklamu kvalitních míst a o sezonní nápor příležitostných návštěvníků nestojí.

Jenže ono je to vlastně letos už asi jedno. Dosavadní návštěvnost je dost slabá, teď v prázdninových měsících trochu stoupla, ale rozhodně po sobě nešlapeme.

Pravdou je, že prostředí pláže u silnice a bufetu nic moc extra není. Pravidelní návštěvníci z okolí to skousnou, bereme to prostě tak, jak to je, ale do bedekrů se s tím opravdu cpát nelze.

Jako všude u neregulované vody, důležitá je osobní míra tolerance. Hluk ze silnice, textiláci, děti, psi, hmyz  – ano, to všechno tam je. Snad s občasnou výjimkou vos ve snesitelné míře. Nepamatuju, že by mi cizí pes přeběhl deku, že by mi cizí dítě vysypalo kyblíček písku na knížku. Prostě podle mých měřítek přijatelná koexistence, odpovídající „divoké“ pláži. Psi nejsou sádroví, děti němé. C´est la vie.

„Brzy ráno,nás tu bylo tak 20 naháčů a snad 50 textiláků.“

Protože jsem tam v oba inkriminované dny byl, museli bychom si, Kefalín, definovat, čo je také „brzy ráno“. Pro mě tam v létě tak v 7 hodin, dejme tomu do osmi. V tu dobu tam zaručeně není ani 20 naháčů, natož 50 textiláků. Bylo tam pár lidí, vedle mě vyspávali po tahu tři poloblečení (2 kluci + holka), nedopitou flašku měli ještě vedle sebe, ale to byli na té krátké písečné minipláži jediní neoblečení (a když se probudili, šli do vody taky nahatí). Neboli „50 textiláků brzy ráno“ je (při mé definici „brzy ráno“) nesmysl, ověřeno opakovaně a dlouhodobě. Možná když by najela rota vojáků při výcviku…

Nemám ale žádný zájem Hrádek nějak hájit. Jak píšu výše, čím méně lidí, tím lépe.

Nad všemi minusy a nevýhodami totiž pro mně kraluje jedinečná voda. Chápu, že pro toho, kdo se tam jen „koupá“ a vykoná pár temp, je to celkem jedno, ale když třeba hodinu kraulově ryju čumákem vodu, to zatraceně jedno není.

Naopak třeba poměr nahatých a oblečených je mi úplně fuk. Nesleduju to a nemám ani ponětí, zda je či v okamžiku O byl stav 20 : 50.

Buďte šťastni, jestli je Vlkov pořád OK. Poprvé jsem tam byl na úžasných prázdninách jako kluk v první polovině 60. let a bylo to skvělé a jedinečné. Jako tehdy to už takřka určitě není, ale pokud jste tam pořád spokojení, užívejte si to.

 
-

Oplatil - Hrádek 21.7.2014

Vložil misak, 21. Červenec 2014 - 17:23

Pondělí kolem poledne, teplo, ale pod mrakem a v dálce se chystal déšť, všeho všudy snad 20 lidí, sem tam textilák, v občerstvení textiláci s hrajícími si dětmi na pískovišti.
Hráz zarostlá nízkým křovím, bez kouska stínu, škoda vykácených vzrostlých stromů, při bezoblačné obloze to musí být nemilosrdné. Kout na východním konci hráze zarostlý, pamatuji tam krásný palouček s pohodlným vstupem do vody. Dál jsem nebyl, našli jsme si plácek kousek zpátky na hrázi.
Voda teplá a čistá, i když deklarovaných 4,5 metru bych asi nenaměřil, ale na své nohy jsem viděl naprosto jasně. Rád bych jen věděl, jestli platí rozdíl v kvalitě vody na obou stranách hráze, protože voda v druhé části nám připadala ještě průzračnější.
Cestou domů jsme se stavili ještě na Sadské, taky hezké, ale nedá se to srovnat.

 
-

Měření vody na Hrádku-Oplatilu 17. 7. a sousedních písníků

Vložil zurek (bez ověření), 21. Červenec 2014 - 18:27

Připomeňme si, že podle evropské směrnice a české vyhlášky by kvalita vody pro koupání měla vyhovovat některým kriteriím, zejména nesmí být biologicky a bakteriologicky závadná. Průhlednost vody by měla být alespoň 2 metry, výjimečně se povoluje alespoň metr.
Hodnota pH je doporučena v mezích 6 – 9. Index čistoty vody by měl být menší než 2,2 a nesmí být větší než 2,5. Ve vodě by nemělo být pokud možno více než 2000 organismů v 1 ml, rozhodně ne více než 10.000 org/ml. Za nežádoucí je považován výskyt většího množství kolonií pověstných sinic nebo jiných organismů, které tvoří vodní květ nebo mohou mít vliv na lidské zdraví.

Písník Mělice :
Sinice zatím ustoupily. V současné době je jich jen 26 kolonií 3 druhů na 1 ml, celkové oživení sice pokleslo na 124/ml (z toho sinice 21%) a index čistoty se zlepšil na 1,73 – ale průhlednost se přece jen snížila na 3,0 metru. Převažují zlaté řasy, ale je otázkou, na jak dlouho. Přes víkend to určitě ale vydrží. Voda má 26,5°C a pH 8, takže koupání v Mělicích nyní bez obav!

Písník Hrádek sever:
Voda standardně vynikající kvality. Oživení je celkem 169 org/ml, žádné sinice. Teplota vody je 24°C, hodnota pH 8,5 a průhlednost 4,5 metru. Index čistoty je 1,97 a tak je koupání bez obav a problémů.

Písník Gigant:
Oblíbená dětská pláž nemá vodu příliš dobrého vzezření. Na hladině jsou plovoucí ostrovy, tvořené především zelenými vláknitými řasami zvanými žabí vlas, ale také sinicemi. Tato nárostová společenstva se nacházejí i na pobřeží na rostlinách a kamenech. Jinak je zde oživení vody poměrně nízké, jen do 100 org/ml s obsahem sinic do 17% a index čistoty v planktonu je velice pěkný, 1,67. Průhlednost vody byla kolem 2 m, pH 7,5 a teplota 25°C. Krom estetické závadnosti je voda pro koupání na pláži ještě přijatelná.

Lahůdka na závěr: Fontána na náměstí v Lázních Bohdaneč: Voda ve vodotrysku má 20°C, pH je 7,5 a ve vodě bylo napočítáno zhruba 61000 (ano, 61 tisíc) kuliček rozvojových stadií neurčitelných zelených řas v 1 ml vody!!! Docela hustá zeleninová polévka…Kromě toho je ve vodě řada různých pylových zrn, nějací bezbarví bičíkovci a dost organické hmoty neurčitého složení, pochází zřejmě z vypraného ovzduší. Rozhodně nedoporučuji k osvěžení dětí formou koupání se, a stejné nedoporučení platí i pro jiné okrasné fontány kdekoli jinde, včetně pardubických.

Prognóza na víkend: Koupání v přírodě bez obav, t.č. sinice nehrozí. Přeji všem, aby si to užili!!!

Ing. Jiří Klicpera CSc.,
Gočárova 615, 533 41 Lázně Bohdaneč
tel., fax: +420 466 921 106 mobil +420 602 649 164

http://web.telecom.cz/…ska.ekologie www.ekoing.eu

 
-

Imprese a report začátkem září 2014

Vložil nahatej, 9. Září 2014 - 5:44

Pochválen, a to bez ironie a upřímně, buď pán Jiří Klicpera, ingenieur et candidatus scientiarum, za své pravidelné referování o kvalitě našich vod i za příležitostnou osvětu v médiích.

Závěr letošní sezony na Hrádku se nese v duchu zesílené nostalgie. Jednak té obvyklé zářijové, kdy každý hezký den už zavání tím „moc takových už nebude“, jednak té živené nejistotou, co tamější pardubický majitel spáchá. Jak známo, záměr je odstranit šíji mezi nádrží Hrádek s unikátně kvalitní vodou a větším Gigantem s vodou značně horší a sinicovou s cílem vytvořit velké jezero vhodné pro jachting mládeže.

Na rozdíl od loňska se tento dorost na lodičkách nějak neobjevuje. Důvodem může být jak nedostatek větru, tak to, že typický návštěvník pláží tam dorazí v pěkné dny, kdy naopak větruchtivý jachtař pláče a plavidlo ani nevytáhne. Nebo se – Panebože pomož! – něco někde zadrhává?

Voda se za předchozích pět slunečných dnů vrátila až ke 22 stupňům. Kvalita sice už není jako v červnu, ale co by za takovou většina tuzemských nádrží kdykoliv dala. Když po skoro hodině plavání nekejchám, mohli byste ji skoro pít. Podvodní rostlinstvo se drží v mezích, nadprůměrně se akorát namnožil rosolovitý porost dna u břehu poté, co po něm po 10. srpnu přes dva týdny skoro nikdo nešlapal.

Možná si zde vodu téhle kvality užíváme naposledy, o to víc je každý hezký den intenzivní. Pár dam štamgastek si včera nahřívalo prdelky až do konce a připustily, jak jsou z nejspíš posledního opravdu letního dne naměkko.

Aniž bych chtěl dělat reklamu, neboť jsem si tam coby skromný samozásobitel ještě nikdy nic nekoupil a koupit nehodlám, musím pochválit i provozovatele zdejšího „žabákového“ občerstvení. Snaží se a je radost pohledět na tu nápaditost. Dobře nakrmení a napojení zákazníci, vracející se na své deky, jsou nenaaranžovaným důkazem.

Je to všechno zkrátka tak, jak by to mělo být v relativně blahobytné společnosti, která si může dopřávat i tento způsob trávení volného času.

Do konce září ještě provedu průzkum použitelných nádrží v širším okolí severním a západním směrem coby alternativ. Před pár lety se žádná nevyrovnala, uvidíme letos. Jestli ale najdu – kéžby, ale nevěřím -, rozhodně se o tom nebudu vyřejně vykecávat. Sorry.

Užívejme si zbytek léta a začátek podzimu!

 
-

Oplatil - Hrádek

Vložil Matsuhito, 1. Srpen 2017 - 11:23

Tak jsem navštívil pláž Oplatil – Hrádek. Výhoda je velké množství stínu (odpoledne). Sem tam textilačka. Voda dobře průhledná, ale bylo tam docela dost zeleně. Moc příjemné to nebylo. Parkoviště se platilo. Bylo to myslím 30 Kč. Ale dá se stát zadarmo u cesty. Občerstvení blízko, ale lidi už byli oblečení. Sem tam někdo nahý. Připadal jsem si tam blbě bez plavek. Ten ruční si může každý dát pod zadek, jak to je na Opaťáku. Oblečení lidi u stolů mi připadali dost rušivě, když všude kolem jsou naháči.

 
-

Klidnější a původní pláž

Vložil Horác, 5. Srpen 2017 - 23:02

Klidnější a původní pláž zcela bez textilu (i když i bez občerstvení) je na druhé straně. Od parkoviště cestičkou mezi rybníky a doprava.

 
-

Hrádek Oplatil

Vložil Noe Wosen, 11. Červen 2018 - 9:44
Hrádek OplatilHrádek OplatilHrádek Oplatil: HřištěHrádek Oplatil: HřištěHrádek OplatilHrádek OplatilPo delší době jsem navštívil tuto překrásnou lokalitu. Slyšel jsem, že Žabák má nového provozovatele, a že to není co to bývalo. Zakempil jsem na straně u volejbalového hřiště. Byla sobota 9.6. po bouřce, tak moc lidí nebylo. Od hřiště jsem prošel až k textilu směrem ke Komárovi a pak zpět ke hřišti a po hrázi až ke stánku s občerstvením. Kraťasi jsem si pro jistotu vzal do ruky, plavky s sebou nevozím. U Žabáka na lavicích byli všichni čtyři lidé oblečení, tak jsem si také oblékl kalhoty. Od nového pana vedoucího jsem se dozvěděl, že většina lidí se ke stánku oblékne nebo zahalí (ženy) do ručníku nebo parea a pak se zase svlékne. Během hovoru s panem vedoucím, kdy jsem čekal na pivo a oběd, přišly ke stánku dvě ženy bez plavek, ty se u stánku neposadily, pivo si odnesli na deku. V průběhu oběda jsem koukal, že všichni co od stánku přišli na deku, plavky okamžitě sundali nebo si je před cestou ke stánku oblékli. Bez plavek jsem došel až Triathlonu a zpět ke stánku. Na pláži u silnice byla naprostá většina lidí bez plavek, dovolím si odhadnout, že každý šestý měl plavky. Bylo po bouřce a přijížděli další lidé. Na spojovací hrázi mezi Oplatilem a Hrádkem měl plavky pouze jeden rybář a jeden výrostek, co šmíroval přes hráz dvě ženy. Jinak všichni bez plavek. Na straně hřiště bylo několik rybářských stanovišť s auty, kde byli většinou bez plavek. To bylo hned u zatáčky naproti ostrůvku. Dál už byli všichni bez plavek. Voda byla čistá a průhledná. U hřiště jsem mluvil s pánem, štamgastem a říkal, že většina lidí utekla před bouřkou. Byl jsem překvapený, že na straně hřiště bylo více žen než mužů. Na straně hřiště jsem byl vůbec poprvé a okouzlilo mě to. Ten les! Nádherná příroda. Hrádek Oplatil je podle mně nejlepší lokalita pro koupání bez plavek v ČR co znám. Nic proti Lhotě, Hostivaři atd ale kde si můžu udělat takovou pěknou procházku lesem nebo kolem vody a ještě k tomu bez plavek? Jinak je vše při starém, nůďo i Žabák fungují vesele dál. A je to moc dobře.Hrádek Oplatil: Cedulka na stroměHrádek Oplatil: Cedulka na stroměHrádek Oplatil: Cedulka na stroměHrádek Oplatil: Cedulka na stromě
 
-

Hrádek Oplatil

Vložil Matsuhito, 13. Červen 2018 - 10:31

9.6. jsem tam byl taky. Hledal jsem tu druhou pláž. Mezi rybníky a doprava, ale neměl jsem odvahu tam jít. Mezi stromy tam byla natažena žlutá páska se zákazem vstupu. Myslel jsem, že tam je nějaká soukromá lokalita, tak tam nebudu rušit. Do leva jsem to zkusil a byl to divný pocit. Samí chlapi a čuměli na mně. Tak jsem rychle padal pryč. Věděl jsem, že tam jen někde pláž pro gaye. To bylo ono. Jinak občerstvení Žabák ujde. Lidi obleční. Nevím proč to tam tak funguje. Sem tam někdo vyjímečně nahý. Taky jsem to jednou zkusil, pak se už ale oblékal. V tom je Opaťák lepší. Voda taky OK. Někde sem tam nějaké rostliny. Ty je třeba přeplavat, pak to už je OK. Mezi rybníky to je dobré na nahé procházky. Tam je nahota přirozená. I když jde někdo oblečený, tak to nevadí. Nikdo se nediví. Podobnou lokalitu neznám. Všude to je uzavřený prostor. Když jdete ven, tak se už třeba obléknout. Dá se i nechat věci v autě a jít hned nahý na pláž.

 
-

Hrádek.

Vložil Noe Wosen, 19. Srpen 2019 - 18:34

Koncem července v těch velkých vedrech jsem navštívil Hrádek. Byl jsem příjemně překvapený. Byla sice hlava na hlavě, ale lidí v plavkách naprosté minimum. U Žabáka se sedělo okolo oběda v plavkách, ve frontě jsem nikdo nahatého neviděl. Ale s odpolednem naháčů u stolů bylo čím dál tím vice. Později před zavíračkou už ve frontě a u stolů jsem viděl jenom samé naháče. Holky, kluky, mladé i starší, že by se blýskalo na lepší časy??

 
-

Mladí

Vložil NaháčStanda, 19. Září 2019 - 14:32

A jaký byl přibližně věk těch mladých? Já bych rád vyrazil s partou mladých kamkoliv kdyby se to týkalo naturismu jen nevím jak dát takovou partu dohromady, tady asi nefungují

 
-

"... Že by se blýskalo na lepší časy?"

Vložil nahatej, 20. Září 2019 - 19:57

Obávám se, že neblýská. Hrádek je typická lokálně-regionální lokalita s hodně stabilní klientelou z příslušné spádové oblasti. Pokud bychom si definovali „mladé“ 25 či snad 30 lety věku a současně vyloučili děti pod cca 8 let, až na ojedinělé výjimky nejsou. Přinejmenším podle mého pozorování z minulé (2018) sezony, kdy jsem tam byl 105krát, tedy snad dostatečně často na přiměřený přehled.

Je záhodno smířit se s tím, že nahota u vody a ve vodě, ať už ji nazveme FKK, nudismus či naturismus, je v současné době na ústupu. Asi před měsícem jsem trochu pohledal v německých zdrojích pod heslem FKK geht zurück a narazil na řadu článků toto potvrzujících i v Německu.

V případě zdejšího zájmu lze podiskutovat o příčinách a (potenciálních i reálných) důsledcích i o tom, zda/jak moc nad tím hořekovat.

Naštěstí, přinejmenším podle mých zkušeností, žijeme v zemi značné tolerance k nahotě, alespoň k té neagresivní u vody. Takže decentně se chovající naháč si může dopřát nahotu leckde. Což je ale jen náplast za to, že systémově je na ústupu.