NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Víkendový žurek po antošovicku a pohoda nevídaná v Kozlovicích

Vložil Anonymní, 9. Srpen 2012 - 15:50

První srpnový víkend 2012 byl ve znamení krásného počasí a hlavně 3 zajímavých akcí, které se všechny ani nedaly stihnout. Přes všechny předchozí dohody a úmluvy se Antošováci a Křetíňáci „shodli“ na stejném termínu svých prázdninových akcí a oba naše největší kluby uskutečnily svoje akce v jeden den… K tomu přibyly už tradiční Kozlovice u Přerova, kde proti všem předpovědím a rannímu mračení zavládla opravdu neskutečně pohodová atmosféra.
Dnes se tedy podíváme na velkou víkendovou akci do Antošovic, na nedělní prosluněné Kozlovice a Křetínku ve stejném termínu necháme na příště.Antošovické naturistické akce jsou už tradičně ty z nejlepších u nás a nikdy se nestane, že by něco zaskřípalo. Velmi přátelská a v ČR ojedinělá česko-polská atmosféra dává tomuto místu skutečně ojedinělost. Stabilní zázemí lokality a přičinlivost místních naturistů daly vzniknout zajímavému místu uprostřed přírody, kde i bez pitné vody a elektřiny najdete veškeré zázemí pro opravdu naturistickou dovolenou. Na „Antoškách“ jsem nebyl poprvé, možná jste už četli zážitky z loňska, nebo letošního Naturistického dne dětí. Možná právě proto se sem vracím skoro jako domů, k čemuž velmi přispívá nefalšovaná pohostinnost všech naturistů ze Sdružení naturistů Ostrava.

Na co jsme se tedy mohli těšit tentokrát. Ve vidině samoobětování a udělat něco na Antoškách nového a tím i podpořit česko-polskou pospolitost, jsem navrhl uspořádat soutěž ve vaření polské národní polévky – žurku. Jedná se o jakousi obdobu krkonošského kysela nebo ruského boršče, ovšem v daleko rozmanitějším provedení (spousty receptů).
V soutěži se nakonec sešlo 8 žurků a opravdu jeden byl lepší než druhý. Jeho chuť závisí na správném načasování vhodného stádia zákvasu (žur) a samozřejmě na vhodné kombinaci koření a dalších přísad. Žurek by měl být tak akorát nakyslý, nepřekyselený ani mdlý, směs koření by měla být do soutěže co nejoriginálnější. Toto všechno beze zbytku splnila polská n-kuchařka s příznačným jménem Eva, jejíž žurek byl opravdu známkou její velké zkušenosti s vařením a jak chutí, konzistencí i domácími klobáskami v polévce samotné si opravdu zasloužila prvenství.
V této soutěži si určitě přišli na své úplně všichni, protože ochutnat mohl přijít úplně každý, což se nakonec i stalo a hlavní antošovický stan se na brzké sobotní odpoledne stal pro spousty naháčů středobodem povídání nejen o polské národní polévce.


Přes den se konaly i další aktivity, které přilákaly množství naháčů. Už z minulých akcí oblíbený aquazorbing byl opět v provozu plných 5 hodin, na volejbalovém hřišti se prakticky pořád hrálo a když přestal volejbal, tak nastoupili hned badmintoňáci. Po nedávné instalaci terčů na házení seker a nožů je i tahle atrakce často využívána místními „indiány“ :-). Jediné co se nesetkalo se zájmem, byla jakási hra se vzájemným předáváním toaletního papíru pomocí záchodové štětky…
Po 18. hodině začala hrát v největším antošovickém stanu „Mashi“ kapela, která k poslechu i tanci hrála až do půlnoci. Taneční „parket“ na přilehlém trávníku byl taky pořád plný a česko-polská zábava plynula až dlouho za půlnoc.
A ráno? To už po 6. hodině zase nastoupila směna dobrovolníků a do snídaně bylo všude uklizeno jako v klícce. To jsme ale my už měli cestovní horečku a viděli se na cestě do Kozlovic.


Naturistický den v Kozlovicích u Přerova
Šedá mračna ale nevěstila hned po ránu nic pěkného :-(. Vyložený pesimismus nás vyprovázel z Antošovic a déšť, kterým jsme projížděli po dálnici na Olomouc nám smýval ty poslední naděje, že do Kozlovic vůbec někdo přijde. Naděje svitla telefonátem kamaráda, který se ozval už z Kozlovic a že kde jsme a sluníčko svítí a ať pohneme. Od této chvíle se všechno obrátilo a my jsme zažili Kozlovice do třetice toho nejlepšího.

Kozlovický sportovní areál nás zlákal už před 3 lety, kdy jsme se tady poprvé sešli a hned rok nato si tuto premiéru zopakovali. Letos jsme se tady sešli tedy do třetice všeho nejlepšího. Počasí se nakonec ukázalo v tom nejsvětlejším světle, takže prakticky celý den jsme si užívali sluníčka a aktivní byly spíš jen děti a zvědavci, kteří si chtěli vyzkoušet aquazorby. Zato v místním občerstvení bylo pořád živo :-).
Tentokrát se tu sešla opět stabilní středomoravská sestava, která se utěšeně rozrůstá – jak je vidět na kojících maminkách. Ty nelenily a dojely i se svými jen málo měsíců starými dětmi a letošních Kozlovic si užily i s jejich tatínky dosytosti.
Všichni jsme s povděkem přivítali novinky na tomto koupališti. Ať už to byl nový pink-pongový stůl nebo nejrůznější dětské atrakce na trávníku. Vůbec celý Sportovní areál Kozlovice je v dobrých rukách Jiřího Fialy, který ho neustále vylepšuje a prakticky neustále tady člověk najde něco nového.
Doufám, že naše letošní „do třetice“ nebude naposledy a do roka a do dne se tady opět sejdeme v plném a ještě větším počtu naháčů z blízka i daleka. Děkujeme panu Fialovi za vstřícnost naháčům a budeme se těšit opět nashledanou.


5
 
-

Žurek?

Vložil Roland Jitka, 14. Srpen 2012 - 10:06

Jelikož se tu několkrát objevila polévka jménem žurek, tak jsme byli zvědaví. Byli jsme v Bulharsku s několika polskými rodinami a jen jedna paní žurek znala. Je to vyloženě asi regionální jídlo a nikoliv celopolské. Možná ale jen je to známé pod jiným názvem, který já zase neznám.

Pobyt s Poláky mi vyvrátil jeden mýtus, který jsem si myslel. Silně věřící lidé, což Poláci jsou z 90 procent, jsou zároveň i naturisté. Původně jsem si myslel, že jedno a druhé se vylučuje, dvě paní mně přesvědčili o opaku. Pomodlit se a pak rychlle na nudistickou pláž. Byli jsme i na smíšené pláži a reakce stejná, dokonce i na divoké pláži, kde jsme byli nazí jen my, ostatní v plavkách mělo u Poláků stejnou FKK reakci.

Člověk se stále dovídá něco nového.

 
-

Źur

Vložil PeterG (bez ověření), 14. Srpen 2012 - 11:10

Keďže, sa trochu zaujímam o tradičné jedlá národov, dovolím si pridať komentár. Źurek alebo Źur je polievka síce regionálna, ale v ponímaní regiónu slovanského. Je to polievka z kvásku, mnohým to už asi niečo hovorí. Názov źur pochádza z pôvodného nemeckého slova sūr, sauer = kyslý. Táto polievka je napríklad v čechách známa ako kyselo a v rôznych iných krajoch pod rôznymi názvami. Napríklad na východnom slovensku – ciberej. A na záver poľské príslovie „Ze żuru, chłop jak z muru“. [Spiklenec]

 
-

Zbožní Poláci naturisti

Vložil pat66 (bez ověření), 14. Srpen 2012 - 19:16

Sám taky nechápu, proč by naturismus měl Bohu vadit? [Úsměv] Vždyť první naturisti byli Adam a Eva v ráji [Spiklenec]

 
-

Bible.

Vložil Jirka L. (bez ověření), 15. Srpen 2012 - 18:24

Naturismus nemůže být v rozporu s náboženstvím. Tedy pokud pominu muslimy, to je úplně o něčem jiném [Zmatený]

Jak je psáno v Bibli:

„Bůh stvořil člověka ku obrazu svému nahého“

 
-

Bible a nahota

Vložil Gery, 16. Srpen 2012 - 8:53
Obrázek uživatele Gery

No, úplně takhle se to tam neříká… je třeba nevytrhovat slova ze souvislostí a chápat to v nich, tak jak je to myšleno.

 
-

Je nebo není, je to jedno.

Vložil Roland Jitka, 16. Srpen 2012 - 12:33

Jako ateista nevím jestli nějaký ten nahoře existuje nebo ne. Domnívám se ale, že pokud někdo takový existuje, je mu srdečně jedno jestli jeho ovečky chodí jak je pán bůh stvořil či nikoliv. Pokud vůbec nikdo nahoře není, je také jedno co kdo má nebo nemá na sobě.

Asi mně trochu zarazilo, že mnohdy argumentem proti FKK pláži je jenom to, že na místo jezdí na dovolenou rodinky věřících lidí. Dnes vím, že je to spíše výmluva.

 
-

Je, či není to jedno?

Vložil Gery, 16. Srpen 2012 - 14:31
Obrázek uživatele Gery

Ano, tak toto je typický ateistický, dnes se (moderně) říká i „JÁjistický“ názor. V dnešní (asi budete souhlasit) morálně zvrácené době, kdy lidé to své (ubohé) „JÁ“ staví nad „úroveň Všehomíra“, jsme obklopeni a vystavováni naprosté absenci (tak šlechetné lidské vlastnosti) pokory a s tím je spojeno, mimo jiné, i „domnívání se“ za druhé, co si mají myslet a jak se mají chovat. Bylo by, pro nás, vhodnější, býti, v těchto věcech, poněkud opatrnější… Co se týče „věřících lidí a FKK“, nijak se to, pravda, nevylučuje, ale jest to na poněkud „obšírnější povídání“.

 
-

U Miličína...

Vložil Gery, 19. Srpen 2012 - 19:55
Obrázek uživatele Gery

No, tak díky, Abeli (co dělá Kain, asi už rezignoval, ne?!) za ten, níže uvedený „názor“. Ty, jak se, vždycky, odněkud, „vyloupneš“, tak našince napadá jen: „Vanitas vanitatum et omnia vanitas“.

 
-

Asi to nebude stačit u táboráku

Vložil abel (bez ověření), 18. Srpen 2012 - 15:16

Debaty u táboráku jsou příjemné a leckdy užitečné, a rád se jich účastním, i když téhle asi ne, jsa ve špitále. Nicméně ale asi ke kýženému cíli nepovedou, a já bych si to ani nepřál. Jak říkával předseda Mao, nechť kvete tisíce květů, ať se názory dále různí. Diskuse (byť příjemné) k jejich tříbení příliš nepomohou, spíš každodenní naturistická praxe. Takže Ivoš Vám ten táborák možná zapálí, ale asi si bude myslet své [Úsměv]