NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Černomorec - Bulharsko

Vložil Roland Jitka, 9. Říjen 2013 - 9:21

Chtěl bych vás seznámit s městečkem Černomorec (Chernomorets), které nebývá až tak častým cílem turistů směřujících na bulharské jižní pobřeží. Češi zde dovolené prakticky netráví, ale to je způsobeno hlavně tím, že o jeho existenci nemají ani tušení. Přítomnost Černomorce označuje jen jediná nenápadná odbočka do prava na čtyřproudovce Burgas- Sozopol. Protože je to ještě trochu za zatáčkou, snadno se dá přehlédnout. Je to ale škoda nevědět o jeho existenci, protože toho nabízí opravdu hodně.


Černomorec zmiňuji již okrajově v cestopisu FKK od Burgasu dolů.Černomorec – městečko:
[Hvězda] [Hvězda] [Hvězda]  

Find more about Weather in Primorsko, BU
Obecně k Bulharsku toho již bylo napsáno hodně, tak jen základní věci. Bulharsko je vzdáleno zhruba den cesty autem z České republiky a všem turistickým destinacím v Evropě konkuruje cenou a voda není tak slaná jako v jiných mořích. Jih Bulharska se vyznačuje stálým počasím a pro mnohé lidičky se stává prudce návykovým. My jsme jeli do Bulharska jednou na zkoušku a od té doby každý rok zde alespoň jednu dovolenou strávíme.[Šipka] Jak se do Bulharska dostanete autem přes Srby najdete podrobně zde

Cestu bych shrnul jen na větší města Litvínov, Praha, Brno, Bratislava, Budapešt, Mohács, Sombor, Vrbas, Novi Sad, Bělehrad, Niš, Sofia, Plovdiv, Stará Zagora, Karnobat, Burgas, Černomorec. Cesta (prakticky celá po dálnici) skoro 1900km, pohonné hmoty (nafta) a poplatky za dálnice tam i zpět cca 8500 Kč. Benzínové auto zhruba o tisíc korun více.

[Šipka] Jak se do Bulharska dostanete autem přes Rumuny najdete podrobně zde

GPS 42.442715,27.633247. Černomorec je malé městečko stojící trochu neprávem stranou turistického zájmu. Pro nudisty velmi dobrou zprávou je, že přímo na městské pláži je asi 150 metrů vyhrazeno nudistům, po levé straně pláže stranou od ruchu města, plážových barů a restaurací. Nad pláží na kopci je vojenský prostor s lokátorem. Pláž zde končí a tak je dobré, že nesloží jako průchozí. Scházelo se nás tu opravdu hodně. Kdo tam naopak nebyl, to jsou čumilové. Pláž je dobře udržována městským personálem a každý den se na ní pracuje.
 VromosVromos V Černomorci je pláží více: Prakticky nepoužívaná pláž Vromos její nevýhoda je jen v tom, že se u ní špatně parkuje a cestou pěšky je špatně dostupná, potkáte tam ale minimum lidí. Největším problémem je cestu k pláži vůbec najít. Jednou jsme při nápadu zajít na pláž Vromos omylem vstoupili do vojenského prostoru, který je vedle ní. Dobrá rada a orientační bod je vojenský lokátor, který musíte mít stále po pravé straně. Před vámi je několik rozestavěných penzionů a hotýlků a po pravé straně dětský letní tábor. Na pláži nejsou žádné služby.
 


MěstskáMěstská Městská pláž s nudistickým kouskem na levo z pohledu na moře. (Nevýhodou byly občas chaluhy, když se moře zavlnilo). Pláž se táhne od malého přístavu na pravé straně až na začátek vojenského prostoru na straně levé. (Asi kilometr.) Na pláži jsou veškeré služby. Najdete zde placená lehátka, stánky s občerstvením plážové restaurace. Z atrakcí je zde možná jízda na banánu, vodní branky, jízda motorovým člunem a pujčovna všech vodních potřeb. Větší část pláže je textilní a kousek pláže je vyhrazen pro děti z nedalekého dětského tábora. 


Černomorec – kameny:
Oblíbeným místem na opalování hlavně bez plavek je pravá strana za přístavem. Černomorci říkají na kamenech. Orientačním bodem je pomník padlých vojáků na pravé straně městské pláže. Od pomníku už potkáte jen sporadicky nějakého člověka a pokud ano, bude to naturista na procházce, nebo ležícící na kamenech, případně zamilované páry hledajícící soukromí. V této oblasti si lze udělat na kamenech skvělé fotky. Zde je třeba trochu opatrnosti při velkých vlnách nebo při vstupu do moře.Pláž bývalého kempu s diskotékou se nachází nahoře v Černomorci. (Není na FKK moc vhodná pokud člověk nechce být exhibicionistou mezi textiláky, jelikož je pláž velmi úzká.) Na večerní koupání byla skvělá. Přes den se pár nudistických nadšenců nacházelo na protilehlé skalce směrem k Sozopolu. Místo vhodné spíše pro zamilované páry, než pro nudistické aktivity. Také příchod na skalku vyžaduje trochu opatrnosti a fyzické zdatnosti. V době, kdy jsme tam byli zde několik mladých lidí stanovalo a s oblekáním si vůbec hlavu nelámali. Pláž má veškeré služby.
 


Pláž Gradina (carská), která se táhne od benzínové pumpy až k Sozopolu. (Zde vládnou plavčíci, takže nudismus zcela nemožný.) Pláž je dlouhá asi šest kilometrů a uprostřed se nachází známý kemp Gradina. Z Černomorce k ní jezdí autobus třikrát za den. Ženy zde využívají opalování nahoře bez. Pláž je v sezoně velmi přeplněna. Jedná se o nejoblíbenější pláž v této oblasti a také nejznámější.

Černomorec, původně rybářská vesnička se rozrostl do velmi pěkného letoviska se všemi službami pro turisty. Velké množství restaurací, krámečků s potravinami, zeleninou, spotřebním a plážovým zbožím. Co mohu doporučit jsou stánky se zmrzlinou a cukrárny. Celé městečko je vybaveno dětskými atrakcemi všeho druhu, proto také nejčastějšími návštěvníky jsou mladé rodiny s dětmi. Černomorec a Achtopol jsou prostě hlavně pro děti.

[Šipka] Kurz měny Bulharska, bulharský Lev, (cca půl eura).

Na jižním pobřeží Bulharska není problém se domluvit česky, prohlédnout si jídelní lístek v češtině a přečíst si jakýkoliv nápis. Tohle pravidlo v Černomorci neplatí, protože skoro všichni turisté jsou Bulhaři. Tento „český nedostatek“ vyrovnává Černomorec cenou všeho zboží a služeb, jedná se o jednu z nejlevnějších destinací celého Bulharska.

V Černomorci najdete jen dva bankomaty a pokud si chcete vyměnit peníze, ptejte se na magazín „na edro“, kde vám vymění částku jakou chcete (pochopitelně eura na leva). Je to takový větší krámek s domácími potřebami hned při vjezdu do Černomorce naproti kinu. Od moře jdete stále do kopce, po jediné široké ulici, kde jsou nějaké stánky. Banky a případnou lékařskou pomoc najdete severním směrem v nedalekém Burgasu (asi 15km) a nebo jižním směrem asi šest km vzdáleném Sozopolu.
 

Nechte se okouzlit lokalitou Černomorec na jižním pobřeží Bulharska.


Jinak Černomorec je spíše bludiště zapadlých uliček a mnohdy i autobusáci nenajdou správný penzion a jsou nuceni uličky procouvat. Ani s osobním automobilem to není úplně jednoduché, protože uličky Černomorce nepočítají s větším turistickým ruchem. Parkovat se dá dobře jen na „náměstíčku“ dole těsně před schody na městskou pláž. Ubytování je třeba si raději domluvit i s parkováním.

Find more about Weather in Primorsko, BU


Zahraničních turistů si majitelé penzionů a restaurací velmi váží. Jsou si vědomi krize a malé návštěvnosti Černomorce. Ubytovat se dá prakticky za jakoukoliv cenu, hlavně dlouhodobější pobyty. Zdálo se mi, že Černomorec je spíše na víkendové párty Bulharů a městečko je plnější jen o víkendech. My sami jsme byli dva týdny v penzionu skoro u moře sami a pouze na pátek a sobotu byli nějací další hosté. Velkou část Černomorce skoupili Rusové a mnoho budov slouží k rekreačnímu účelu jejich rodin. Za Černomorcem směrem na Sozopol vyrostly veliké hotelové komplexy, kde si lze jednotlivé apartmány zakoupit do osobního vlastnictví.

Černomorec na nás působil velmi klidně až ospale, ale užili jsme si tady velmi krásnou a klidnou dovolenou. Pobyt zde bych doporučil klidným naturistům a rodinám s dětmi. Vaše peněženky budou velmi potěšeny i při delším pobytu.


Černomorec a jeho nudistické pláže:

Zobrazit místo FKK Bulgaria na větší mapěLíbil se Vám článek? Máte zážitky z Vaší dovolené, návštěvy aquaparku, wellnessu?


Podělte se s ostatními čtenáři. Za Vaše zážitky nabízíme volnou vstupenku na akci Naturista.cz.

Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naháče.

[Klobouk] Podpořte Naturista cz. a jeho činnost jakoukoliv částkou. Předem děkujeme.

Své příspěvky můžete vkládat do kasiček, na každé akci Naturista.cz.


Zájemci o spolupráci: Chcete zde seznámit ostatní s Vaši činností? EMAIL [Pošta]

5