NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Naturista finišuje ke svým 10. narozeninám

Vložil Anonymní, 23. Prosinec 2012 - 11:59

9. 2. 2013 bude Naturistovi 10 let. K těmto kulatinám nefinišujeme ani v BMW ale ani v Trabantu, ale prostě s mladistvým elánem na kole. To není ani stará rozvrzaná „ukrajina“, ale do svižně vytrénovaného cyklopelotonu má taky hodně daleko. Jsme prostě takové vysmáté trochu švejkovsky, trochu čecháčkovsky koumácké trojkolo, které se zubí na svět. Občas k nám přisedne nějaký lenoch-pupkáč, tak chvíli přišlápneme, po chvíli začneme lapat po dechu, ale za horizontem to už fičí zase samo z kopečka a my jsme zase mistři. Tak si to šlapeme v potu tváře do kopečka a s úsměvem na té samé tváři z kopečka už 10 let.Po očku pokukujeme, jestli se k nám někdo nepřidá, občas zapřemýšlíme, jak bychom z trojkola udělali pětikolo, nebo jestli by se nějaké pětikolo nepřidalo k nám. Kolik máme za těch 10 let natrénováno a na jak strmé kopce si v dalších 10 letech troufneme, si povíme během dnešní etapy.

Dřevní doby n-internetu
Kolem roku 2000 byl naturistický internet v jakési absurdní odluce od reality. Všude samé vysmáté osmnáctileté naturistky, tu pinkající tam zase jinak skotačící, nuda běhů by jeden ani nespočítal, kolik se jich dalo jen vygooglovat… Přechod z i-reality do střízlivé skutečnosti byl popravdě řečeno až tvrdě realistický. Na první akci – letní sraz na Oplatilu se na internetu přihlásilo asi 1000 „naturistů“, na místo nepřišel ani jeden. Od tohoto okamžiku (více méně až do teď) se dívám na internet jako na cosi umělohmotného.
Po čase se ale přece jen dala dohromady parta, která zafungovala, postavila se 3 hřiště, dokonce i z internetu se nezjevovaly jen smyšlené výkřiky, ale přidali se i noví kamarádi. Jedním z nich byl i Borek Tichý, tvůrce prvních stránek n-lokalit u nás. První sraz se konal v sauně Olšanka na Praze 3, kam přišli skuteční živí naturisti, perfektně si popovídali a domluvili něco jako výlet na společném trojkole.

Proč Naturista a ne Naturismus
K našemu dnes už dávno neexistujícímu Qklubu Natura se přidaly stránky n-lokalit, nově vzniklé forum a byl tu 9. únor 2003 a na pořadu bylo vytvoření nějaké zaštiťující domény, která by navenek jednoznačně ukázala, na jaké adrese se toho v českém naturismu nejvíce děje. Popravdě jsem napřed chtěl doménu www.naturismus.cz . Ta byla ale spolu s dalšími atraktivními doménami toho druhu obsazena a na výběr nakonec „zbyl pouze“ Naturista.cz. Rok 2003 byl tedy pomyslnou startovní čárou několika n-projektů, jejichž osudy se po deset let ubíraly různými cestami a dnes můžeme hodnotit, jestli všechny byly správné.

Nodropedi a podobné přírodní radosti
Z našich prvních n-akcí se dnes už s úsměvem díváme na srazy Nodropedů v Lubenci, letní tábory Nodropedů na Broumovsku nebo Vysočině.

Po docela příjemném komorním období na venkovském bazénu ve Všestarech došlo po vzájemné dohodě s majitelem libereckého aquaparku Babylon k první Naturistické party v opravdu velkém areálu. Tímto skončilo období rodinně-zábavné a začal čas velkých akcí, kdy nešlo o to dát dohromady 30 lidí, ale pro naplnění Babylonu bylo třeba naháčů 10× tolik. Vedle radostí přišly i povinnosti a práce navíc. Psal se rok 2004.

První Babylon s textilní převahou
První N-Babylon se konal 17. 4. 2004. Když jsme se na něj s dalšími Pardubáky dostavili, tak jsme nevěřili svám očím – celý aquapark byl plný textiláků! Tehdy jsme spíše hartusili na vedení Babylonu, později nám došlo, že pokud se nezasadíme o změnu, tak budou textiláci na n-akcích jednou pro vždy. Začalo dohadování o tom, že na n-akci by měli být opravdu jen naháči. K tomu nakonec opravdu došlo, ale ještě na 4. N-Babylonu jsme řešili převahu textiláků. A řešili bychom ji dodnes, kdybysme vždy na začátku n-party nevystartovali a textiláky do jednoho neupozornili na to, že začíná n-večer.

Pohodový Hradec Králové
Babylon je přece jen bludiště nejrůznějších lidí, n-party byly více méně neřízené akce, které nebyly úplně všem po chuti. Upřímně řečeno ani nám… Rozhodl jsem se proto zorganizovat n-akce, které by byly více přívětivější naturistickým rodinám. To se dokonale podařilo v oblíbeném aquaparku Městských lázní v Hradci Králové. Dnes už opravdu jen zíráme, jak dokonalé akce jsme tenkrát dělali…

Olomouc, Olešná, ValMez, Brno… – více muziky, více aquaparků, více práce…
Do zatím dvou „n-aquaparků“ se sjížděli naháči z celé republiky a dožadovali se n-akcí i u nich. Jak postupně vznikaly aquaparky v různých městech, tak se postupným úsilím podařilo v řadě z nich zorganizovat naturistické večery, které se více méně daří uskutečňovat dodnes. Zdaleka na nás ale nečekaly jen úspěchy. Po značném úsilí se nepodařilo uskutečnit n-provoz v aquaparku Jindřichův Hradec, n-plavání krachlo na zamítnutí městskou radou v aquaparku Delfín v Uherském Brodě. Také dříve konané n-plavání v mosteckém Aquadromu je zřejmě nenávratně minulostí.

Nejen zařídit, ale hlavně udržet
Dnes je už velmi citelně znát, že v současném našem naturistickém obsazení je „přeaquaparkováno“. Naturisté, kteří donedávna tvořili skalní jádro našich návštěvníků, svoji frekvenci návštěv výrazně snížili a nové návštěvníky je v současnosti čím dál náročnější získat.
V čem spočívá organizace jedné naturistické akce (v případě, že se nám podařilo získat areál a máme termín, který není časově blízko některému nedalekému areálu s podobnou n-akcí):

1. Propagace akce: aktualizace stránky akce např. Kohoutovice a záznamu v kalendáři je samozřejmostí. Na začátku týdne kdy se akce koná pak následuje obeslání stávajících návštěvníků, zadání akce do KUDY Z NUDY, KDYKDE, AKCE.CZ, na náš FACEBOOK média – noviny, rádia, radniční periodika apod. zčásti emaily, zčásti jednotlivé formuláře. S novináři vytvořit pozvánky do jejich novin, rádií – cíleně pro konkrétní médium.
Dopředu mít vytištěné letáky, např. Kohoutovice a rozeslané dobrovolníkům, kteří je rozdávají ve městě konání n-akce.
S vedením areálu dohodnout propagaci v areálu samotném – aktuální plakát, Naturistův občasník a podobné tiskoviny.

2. Konání akce samotné: Podle potřeby konkrétního areálu zafoliovat prosklení do veřejných prostor. Být k dispozici pro dotazy naturistů, informace členů Klubu, součinnost s vedením areálu pro bezproblémový chod akce. Organizace atrakcí (aquazorbing, aquaroller, aquatrampolina), soutěží, malování na tělo, saunové ceremoniály. Pokud možno do konce akce všechno uklidit (zatím se nikdy nestihlo).
3. Po skončení akce – napsat hodnotný článek, který bude zároveň lákavou pozvánkou na příště, vybrat reprezentativní fotografie, upravit je a vložit do článku. Rozeslat fotografie účastníkům malování na tělo.
A už tu máme opět pondělí a jedeme znovu od bodu 1. Ročně celkem 36×, najeto kolem 18 000 km, odpracováno 840 hodin.

Kromě těchto každotýdenních propagací se řeší možnosti nových areálů a míst pro konání n-akcí. Ne vždy se daří i přes zdlouhavá jednání areály domluvit. Mnoho energie jsem vynaložil pro uskutečnění n-provozu v aquaparku Jindřichův Hradec, kde jsme nakonec byli odmítnuti. Další nezdar byl v aquaparku Delfín v Uherském Brodě, kde vedoucí i starosta města byli pro, ale návrh nakonec zamítla rada města. V současnosti jednám s novým ředitelem aquaparku Uherské Hradiště, Pardubice a pražským Aquacentrem Šutka o možnostech n-akcí.
Kapitolou samou pro sebe je komunikace s provozovateli wellnessů a saun o slevách pro členy našeho Klubu. Cílem je, aby všech 1000 saun, jejichž prezentace máme v mapě na SAUŇÁCI.CZ, poskytovaly výhodnější vstupné pro naše členy. Protislužbou nabízíme prezentaci na těchto stránkách a v našich aktivitách.

Velké rezervy v propagaci
Snižující se návštěvnost na jednotlivých akcích a potřeba dát dohromady n-akce v dalších areálech si vyžadují stále profesionálnější propagaci, ale i podporu samotných našich příznivců. Namátkou jen na FACEBOOKU naše prezentace vyloženě živoří. Naši největší podzimní akci MISS NATURA 2012 na Facebookou NESDÍLEL VŮBEC NIKDO!!! V mnoha diskuzích se tady probírá, jak je důležité, aby na našich n-akcích byla co možná nejvyšší účast. Pro většinu našich „příznivců“ je ale zatěžko na Facebooku jednou kliknout a pozvánku poslat do okruhu svých přátel… Vidíte, že Naturista se opravdu snaží naše aktivity propagovat co možná nejvíce a nejefektivněji, ale bez přispění ostatních je to na jedné straně vysilující výkon několika málo jedinců a absolutní ignorance většiny.
Abych jen nepropadal depresi, tak musím vyzdvihnout všech 28 dobrovolníků, kteří velmi ochotně ve svém okolí rozdávají náš Naturistův občasník. Všem těmto patří velký dík! Pokud byste chtěli pomoci s N-Občasníkem i vy, tak se prosím ozvěte na naturista@naturista.cz . NO obsahuje informaci o sezónních naturistických akcích a na druhé straně text o obsahu Naturista.cz. 


Vybavení, atrakce, sportovní potřeby
V rámci větší atraktivnosti našich akcí Naturista poskytuje aquazorby, aquaroller a aquatrampolinu zdarma. V letošním roce definitivně dokonal starší roller za 26 000 Kč, pořídili jsme novější za cenu 16 000 Kč. Stejně tak oba aquazorby v hodnotě 8 000 Kč 1 ks dosloužily a pořídili jsme 2 nové. Aquatrampolina je v hodnotě 3000 Kč. Trvanlivost aquazorbů je podle zkušeností asi 1 rok, takže počítáme na podzim 2013 obnovit náš aquazorbový park.
Na Naturistických Kohoutovicích jsme měli na vyzkoušení novou houpačku-kolíbku (viz fotka), která byla pořád obsazena a byla velmi oblíbená. Rádi bychom tuto houpačku pro naše naturisty pořídili na trvalo.

Naturistův rok 2013
V nastávajícím roce bychom chtěli podstatným způsobem dát více najevo, že tady je subjekt, který stabilně už 10 let shromažďuje informace pro naturisty, napomáhá jejich vzájemnému sblížení, organizuje celoročně oblíbené akce a usiluje o vytvoření nových míst pro naturistické vyžití. Z aquaparků to budou pražské Aquacentrum Šutka, Uherské Hradiště a Pardubice, z letních pláží jednám s provozovateli 4 rekreačních center o vyhrazení míst pro naturisty.
Podstatným způsobem chci zvýšit počet wellnessů, které vám – členům našeho Klubu budou poskytovat výhodné vstupné.
Budeme pokračovat v letos nastoupené cestě větších nákladů tiskovin, které propagují naturismus s informacemi pro všechny naturisty bez rozdílu – kompletní aktualizovaná mapa n-pláží, Seznamka, tipy na dovolené, cestopisy. Hlavní tiskovinou bude opět 4× ročně vycházející Naturistův občasník, dále pak každá n-akce bude mít svoji samostatnou tiskovou kampaň v podobě letáků, které budou rozdávat dobrovolníci v místě konání akce. Příklad letáku.
Návštěvnost bychm chtěli vrátit na úroveň 3000 návštěvníků denně, na které jsme byli před asi 2 roky. Toho se dá dosáhnout jedině zvýšenou propagací Naturisty na veřejnosti.
Stejně jako v minulých letech uspořádáme 36 naturistických akcí v aquaparcích v čele s oblíbenou soutěží MISS NATURA 2013. Z letních akcí to bude oblíbená Naturistická Lipnice, naturistická cyklovýprava n-plážemi Salcburska a Dovolená s MISS NATURA 2012 v černohorské Ada Bojaně.

Tyto velké plány nadcházejícího naturistova jubilejního 10. roku existence se neobejdou bez přispění vás – členů Klubu Naturista.cz. Pokud se ztotožňujete s cíli našeho snažení, tak nás prosím podpořte členstvím v tomto klubu. Rádi společně s vámi svlékneme celý národ, ale všechny aktivity mají svá omezení. Zatím se nám podařilo oslovit jen populaci v řádu jednotek procent. S vaší pomocí budeme moci uspořádat více oblíbených akcí, napomoci vytvoření nových n-pláží a tím opravdu rozšiřovat naturismus mezi další lidi.
Na pořadu budou i změny ve struktuře Klubu, které bychom s vámi chtěli probrat na našem klubovém srazu před Jarní Nocí Naturistů v Aquapalace Praha-Čestlice dne 16. 3. 2013 v 16 hodin.


Co čeká na Naturistovi v roce 2013 pro vás?
Dosud jste se neodvážili opustit plavky a pořád ještě váháte? Na TOMTO MÍSTĚ najdete výchozí místo pro nepřeberné informace o naturistických začátcích mnoha našich přátel i ostatních naturistů u nás.
Jste naturisty a rádi vyhledáváte nová naturistická místa? Pro vás je ZDE AKTUALIZOVANÁ MAPA nudi pláží v ČR, ale i v nejhojněji navštěvovaných přímořských střediscích. Nechybí zde varianta Maps.Google, možná málokdo ví, že na MAPY.CZ je přímo umístěno téměř všech 100 n-pláží v ČR, což je také projekt Naturista.cz. Příklad Máchovo jezero. Dále zde kromě starších n-cestopisů najdete skoro 160 nových cestopisů – zážitků našich přátel z jejich naturistických cest. Nespočet informací najdete také v DISKUZÍCH.
Jste milovníky saunování a wellnessů? Pak vám přijde vhod naše nejobsáhlejší mapa saun v ČR na SAUŇÁCI.CZ. Najdete zde jak popisy jednotlivých saun, tak i komentáře k nim a zážitky ostatních sauňáků.
Chcete ušetřit? pak na vás čeká celá řada rozrůstajících se členských výhod – od členských slev do partnerských areálů až po známku 2013 Mezinárodní naturistické federace INF-FNI.
Rádi navštěvujete naturistické akce? Pro vás v roce 2013 čeká opět 36 oblíbených n-večerů pro celou n-rodinu v Aquapalace Praha, Babylonu Liberec, AP Hradec Králové, AP Brno Kohoutovice, Aqua Olomouc, AP Valašské Meziříčí. Na dobré cestě jsou jednání s aquaparky Aquacentrum Šutka, Uherské Hradiště a Pardubice. S aktivními naturisty vyrazíme letos na poprvé na DOVOLENOU S MISS NATURA 2012 do černohorského FKK cetra Ada Bojana. Pro opravdové cestovatelské nadšence připravujeme červencovou cyklovýpravu po nejkrásnějších FKK místech Salcburska s cílem ve spřáteleném naturistickém klubu SONNENSPORT SALZBURG. MAPA NAVŠTÍVENÝCH MÍST. Pro ty z vás, kteří nezvládáte navštívit všechny naše n-večery, čekají po každé akci členské fotogalerie, které vám ukáží, co se na té které akci dělo. Jedná se VYSLOVENĚ NATURISTICKÉ SNÍMKY, ke kterým se vyjadřují naši přední sexuologové Mudr. Jaroslav Zvěřina nebo Prof. Peter Weiss.

Jsou vám sympatické a přínosné naše aktivity? Jestli budou upadat, stagnovat nebo se dále rozvíjet záleží v současnosti i budoucnosti na vás – našich příznivcích.
Uplynulých 10 let ukázalo, že Naturista.cz i Sauňáci.cz přinesli pro osvětu naturismu obrovský kus práce.
Pokud chcete využívat stále se rozšiřujících výhod i přispět k nastoupenému rozvoji našich aktivit, tak prosím vstupte do našeho Klubu Naturista.cz. Pokud má vaše podnikání blízko k našim aktivitám, tak využijte prosím možností spolupráce.
Ještě nejste našimi členy a chtěli byste být? Vytvořte si bezplatnou registraci ZDE a ve vytvořeném profilu vyberte (Členství) „Chci být členem klubu naturistů“ – ANO.
Dále postupujte podle instrukcí, které dostanete emailem. Popř. je uvidíte ve vašem profilu – „Členství“ – „Podrobnosti“.


Předem vám děkujeme a těšíme se s vámi v roce 2013 opět na plážích, v aquaparcích, saunách i bazénech!
Příspěvky prosím NEPLAŤTE DO 31.12.2012 – tyto platby samozřejmě podléhají dani z příjmu a během těchto pár dnů bychom už nebyli schopni vaše příspěvky účelně využít ve váš prospěch.
Veškeré dotazy směřujte prosím na tento email: naturista@naturista.cz


Do roku 2013 nevjíždíme ani v BMW, ale ani v Trabantu. Po 10 letech se stále vyžíváme ve vysmáté cyklojízdě, která nás určitě neopustí ani v následujících 10 letech. Pojeďte s námi a pomozte nám náš společný nudi peloton rozšířit o další tisíce naháčů [Smích]
VELKÝ DÍK VŠEM POMOCNÍKŮM, DOBROVOLNÍKŮM, FOLIOVNÍKŮM, UKLÍZEČŮM ZA VAŠI POMOC V ROCE 2012!!!
Naturistická cyklojízda do roku 2013 :-)Naturistická cyklojízda do roku 2013 :-)

Autor obrázku, naturistických komiksů a ilustrací na Naturista.cz: ROMAN BUREŠ
5
 
-

Je to obrovský kus práce

Vložil PavelT, 23. Prosinec 2012 - 15:27

Je to obrovský kus práce. Myslím, že v málokteré zemi Střední a Východní Evropy se podařilo něco takového vytvořit. Z praxe vím, že něco takového velkého závisí často na jediném člověku nebo pár jednotlivcích, na kterých vše stojí a bez kterých vše padá. Takže díky. Doufám, že se na jaře dostanu na akce v ČR tak jako loni. [Úsměv]

 
-

Ivošovo práce je příkladná, jen jeho příkladu nikdo nenásleduje.

Vložil Roland Jitka, 23. Prosinec 2012 - 17:39

V komentáři kolegy nade mnou zazněla krutá pravda, že vše stojí a padá s jedním člověkem. Aktivita Ivoše je příkladná, ale ostatní se bohužel nepřidávají. Takže pravda zůstává i nadale taková, že s případnou i třeba chvilkovou absencí Ivoše celý projekt naturismu v ČR padá a to jsou bohužel velmi vratké základy.
Nechci kazit Vánoční svátky tezemi o neaktivitě ostatních. Již jsem to zde psal dříve a upozorňoval na problém, který zákonitě přijít dříve nebo později musí, ale nastal jen nesouhlas s případným naznakem výčítek o nevhodných informacích. Sice jsem toho zanechal, ale problém zůstavá dál pořád stejný a jinými slovy napsal Ivoš v článku úplně totéž. [Smutný]

 
-

Rolande jásej :-D

Vložil zurek (bez ověření), 26. Prosinec 2012 - 14:23

Rolande! Zanech chmury a jásej! Nahý Ježíš se narodil! [Smích] A bude nahý dokud ho lidi neukřižují…

Všechno je v lidech
Es ist nichts auf der Welt, nur Menschen
There is nothing but people in the world

 
-

Gratulace ke kulatinám.

Vložil mikina (bez ověření), 27. Prosinec 2012 - 10:35

Posílám gratulaci k desátým narozeninám Naturista.cz a přeji mu hodně úspěchů v další práci pro nás pro všechny.