NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Návštěva KRISTALL SAUNA–THERME, LUDWIGSFELDE, Německo.

Vložil Roland Jitka, 15. Leden 2013 - 9:48

Již se zde několikrát objevila zmínka i reportáž o aquaparku a saunovém světě v Ludwigsfelde v Německu, který je součástí sítě kvalitních německých vodních parků Kristall Bad. Z předešlých článků již víte, že zde funguje vše obráceně, než jsme zvyklí z našich českých končin. Zde jsou určeny jen určité hodiny a nebo dny pro „nenaturisty“ a po většinu týdne je zde zcela naturisticko. Kéž by se tímto inspirovali i naše české aquaparky a zaváděly alespoň smíšené dny, minimálně jednou za týden. Pojďme se tedy podívat jak to opravdu v Sauna Therme vypadá a co vše je ohledně naturimu v Německu jiné, oproti České republice.


Vítejte v krásném saunovém světě Sauna Therme Kristall bad Ludwigsfelde nedaleko Berlína

Jedna věc jsou reportáže případně i návštěva stránek FKK SaunaTherme Ludwigsfelde a druhá diametrálně jiná záležitost je vše zažít a vidět na vlastní oči. Tak jsme to prostě jeli vyzkoušet. Zde bych si trochu postěžoval na fakt, že naše naturistická výprava nebyla z nejpočetnějších, ač je na Naturista.cz pozvánka na uvedenou jedinečnou akci již několik dní. Co naplat, v mé reportáži se dozvíte jen o co jste přišli a jaké to v SAUNA – THERME v Německu opravdu je podle mých vlastních zážitků a pocitů. Pokud se někdo přidá komentáři, budu jen rád a mé informace případně i rozšíří o něco, co jsem nenavštívil, nebo si toho prostě v záplavě jiné relaxační zábavy nevšiml.

Nejprve tedy něco k cestě do Ludwigsfelde. GPS + mapa: 52.305792, 13.261576. Větší skupinka vyrazila z Prahy a my jsme vyjížděli z Litvínova. Vzdálenost cca 300–400Km po perfektních německých dálnicích směr Dráždany (Dresden) a dále po ukazatelích Cotbus, Berlín (zde potkáte i ukazatele doprava 800m na Island Tropical) až na okruh Berlína a zde směr Postupim (Postdam) a Ludwigsfelde.


Malé město leží přímo na dálničním tahu Frankfurt nad Odrou – Magdeburg. Nečeká vás tedy žádné bloudění po okresních silnicích. Po sjezdu z dálnice okamžité následují ukazatele na Sauna –Therme. Nedá se prostě zabloudit. To je asi první rozdíl mezi ČR a Německem, kdy jsme zcela nedávno hledali při cestě na naturistický večer Městské lázně Hradec Králové a nebýt mlhy, tak bychom ho celou dobu viděli, ale ukazatel jsme nepotkali žádný.
Již dopoledne v 11 hodin přeplněné parkovitě jako u velkého supermarketu, kde skoro nebylo kde zaparkovat napovídalo o velmi důstojné obsazenosti aquaparku. O velké návštěvnosti a oblíbenosti nás přesvědčila i fronta u pokladny. Využili jsme přeci jen nakonec množstevní slevy pro naší malou českou naturistickou skupinku, kdy se k nám přidal velmi sympatický Andreas Fischer se svou partou. Uvedený sympatický mladík je vedoucím naturistů v Německu společně s jeho otcem. Cena za jednotlivce na pět hodin pobytu v celém vodním parku je 21,50 euro a jako skupina jsme měli cenu 20euro (500Kč), což je při pětihodinovém pobytu taxa velmi ucházející a odpovídající kvalitě nabízených služeb. Ceník SaunaTherme Ludwigsfelde. Pokud sem ještě někdy zavítáme, tak si koupíme určitě vstupenku celodenní, protože zde relaxační čas utíká proklatě rychle.Po projití turniketem vás čeká společná šatna, jak je již kdekoliv v Německu zvykem s několika boxy na převlíkání, které jsou ale všude považovány za zbytečnost a domnívám se, že jsou v celém Německu jen kvůli splnění nějaké zbytečné zákonné normy. Ještě jsem nikdy neviděl, že by je někdy někdo použil ani v textilněji založených aqua v Německu. Rozdělené podle pohlaví jsou pouze sprchy, které jsou sice opatřeny dveřmi, ale zase nikdy nebyly zavřené. Po nezbytném osprchování v přeplněných sprchách jsme zamířili do hlavní místnosti aqua nazvaném jako welness.Zde bych chtěl podotknout, že byla neděle a bohužel tedy den, kdy je provoz veden jako smíšený a textiláci mají do vodního parku přístup. Naturisté ve více jak tisícihlavém osazenstvu(můj odhad, číselník návštěvnosti jsem nikde neviděl) stále převládali a těch třicet procent textiláků bylo po celých pěti hodinách stále ve výrazné a zmenšující se menšině. (Během odpoledne se zúžil tak na 15 procent) Myslím si dokonce, že ryzí plavkáči tam nebyli vlastně žádní, protože i textiláci navštěvovali sauny bez plavek. Ze zdravotního hlediska si lidé mokré plavky z devadesáti procent sundají při odpočinku na plážových lehátkách, kterých je v celém aquaparku velké množství. Osušky a župany jsou povoleny, jako je to běžné také na našich akcích.

Stravování a pitný režim zajišťuje dostatečně bazénový bar a velká restaurace v hlavní místnosti, kde lze i obědvat nebo večeřet. Ještě jedna menší restaurace je u vchodu do aquaparku vedle pokladen. Ta slouží ideálně pro rodinu, kdy jeden čeká ve frontě na pokladnu a zbytek rodiny si vychutnává zmrzlinu, nebo jiné drobné pochutiny. Vyzkoušeli jsme restaurační služby a musíme říci, že vaří velmi chutně. K plážovému baru jsme pro velký počet lidí vůbec nedostali. Kdo by také odmítl možnost posezení v bazénu u baru a vychutnání si dobrého nápoje v rouše naturistově, ve společnosti stejně naladěných lidí.

Find more about Weather in Berlín, DL
Sauny jsou po celém obvodu hlavní místnosti rozděleny podle teplot od 44 stupňů a do 90. V některých probíhají saunové ceremoniály v určitých hodinách. Do saun je okny skleněnými dveřmi vidět, takže máte vždy jasno jak jsou sauny obsazeny. Sauny jsou i venku ve srubech a hlavně venkovní sauny jsou velmi navštěvované. Proudy lidí vracejících se z venkovních saun připomínali východ z vlakového nádraží regionálního města po příjezdu rychlíku. (Kolik stupňů je ve venkovní srubové sauně opravdu nevím a neznám ani její kapacitu.) V celém areálu je dostatek míst k sezení, ležení a odpočinku.

Bazény: Stále mluvím o hlavní místnosti vodního parku, která má několik malých bazénků s různou teplotou vody. Dá se vyplavat i do venkovních prostor, kde je také bublací lázeň, masážní trysky a vodní chrliče. I když bylo asi mínus dva stupně pod nulou, tak pobyt ve venkovním bazénku byl velmi příjemný. Z venkovního bazénu vedou chodníčky k venkovním srubovým saunám. Docela dobrým nápadem, aby se lidé vystřídali v bublačkách, je jejich chvilkové vypínání. Asi hodinu nám trvalo z neznalosti aqua, než jsme zjistili, kde si vlastně zaplavat více než jen pár temp v malých bazéncích.

Zde se dostáváme k jedinému, ale také velkému mínusu celého jinak pěkného areálu. Vedle restaurace, kde by jste vchod do hlavního bazénu vůbec nečekali a taky nehledali, jsou nenápadné dveře s malým nápisem, které k plaveckému bazénu vedou. Ten bohužel jako by nepatřil ani k aquaparku a možná má také jiného majitele a zde je povinností mít plavky, což hlídá velmi přísně u bazénu stojící plavčík. Na mou otázku jestli musí mít i žena oba díly plavek mi bylo odpovězeno, že musí. Tak jsme tedy vyrazili zpět do šaten obléknout to nenáviděné, proti čemu stále bojujeme. Vidět lidi PetrK a nebo Roland a Jitka v plavkách je opravdu adrenalinový zážitek pro lidi, co nás znají. Nejinak tomu bylo i pro nás. Absurdnost v aquaparku ohledně zaplavání si ve velkém bazénu je dotažena do maxima, protože dokonce ani v naturistických dnech není možné být v tomto bazénu za jakýkoliv okolností bez plavek. Možná ještě malou skvrnkou na kráse je hlavně pro děti absence tobogánu nebo skluzavky.

Přes drobné skvrnky na kráse hodnotím pobyt v Ludwigsfelde jako velmi dobrý relax


Co si zase zaslouží jedničky s hvězdičkou je absolutní čistota a teplota vody v bazénech a vůbec celková čistota v celém aqua, množství lehátek k odpočinku, výborná restaurace a větší množství teplotně rozdělených saun. Asi každé dvě hodiny nastává aquaerobik v bazénu s takovými malými činkami za doprovodu hudby a předcvičovatelky. Pochvalu si zaslouží i akustika, při tak velkém množství lidí jsme neprocitovali žádný velký hluk. I venkovní prostředí za teplejšího počasí bude mít své kouzlo, protože venku je vše krásně s německou precizností upraveno. Myslím, že až na to mínus s plaveckým bazénem si vlastně není na co stěžovat a vše by se dalo nazvat minimálně velmi dobrým.
V celém centru vodního života je spousta doplňkových relaxačních činností jako masáže všeho druhu, solária několika druhů, infra kabinky, relaxační Hammam, využívání Balneo za použití lesklého bahna zároveň se saunováním a pod. Pro mnohé neznámé německé názvy (prostě tolik německy neumím) jsme ani spoustu věcí nenavštívili, ani nevíme to, jestli jsou procedury a jaké, za nějaký příplatek. Aby člověk ochutnal a poznal vše co vodní park nabízí, na to prostě pět hodin pobytu nestačí a jak jsem uváděl již výše, je lepší si zakoupit celodenní vstupenku na opravdový odpočinek a relax.Návšteva thermálních lázní v Ludwigsfelde je vhodným dárkem k narozeninám pro celou rodinu a je jedno, jestli se všichni cítí jako naturisté či nikoliv. Přesto si můžete užívat společně jako rodina.
Není mnoho míst, kde se Vám toto může podařit a realizovat bez problémů. Saunové ceremoniály nedokážeme posoudit, protože jsme s Jitkou podle Ivoše chodili jen do saun „studených“ 44, 48 a 70stupňů. Předpokládám, že někdo doplní informace v komentáři pod článkem. Sauny nebyly nikdy přeplněné a na všechny saunující se dostalo místo v kterékoliv sauně, během celého našeho pobytu. V sauně je normálně denní světlo. U každé sauny je sprcha a u studenějších saun je studený bazének a zavěšená nádoba se studenou vodou. Všude je dostatek věšáků na pověšení županů nebo osušek.

Celý velmi útulný areál je vyzdoben krásnými sochami a vstupní místnosti s restaurací u pokladen také vodotrysky. Jedna socha byla dokonce tak věrná (žena ležící na lehátku), že jsem ji omylem poprosil o možnost projití mezi lehátky. V areálu jsou krásné palmy, což ocení hlavně ženy a příjemně dokreslují hezkou atmosféru německého aquaparku. Děti jsou velmi spokojenými návštěvníky a protože jich je v aqua dostatek, snadno si najdou kamarády a rodiče si odpočinou, nebo se mohou věnovat jiné činnosti.

Naše návštěva byla vlastně dvojitým dárkem k životnímu jubileu. Můj syn slaví osmnáctiny a má maličkost došla ke stáří kulatin 45let. Myslím si. že dárek potěšil jak mně, tak hlavně mého syna a to je také váš možný způsob, jak narozeniny někoho Vám blízkého oslavit. Neděle je i dobrá volba pro návštěvu Sauna – Therme Ludwigsfelde z důvodu smíšenosti, kdy jeden nebo dva lidé z rodiny jsou naturisté, ale dospívajících dcera nebo syn zatím nemají jasno jestli v plavkách nebo bez.

Německo má k naturismu nesporně blíže než my a máme se prostě co učit. Nejen naturisté, ale hlavně lidé, co žijí „textilně“. Během smíšeného cyklu v Sauna -.Therme Ludwigsfelde se nikdo nepohoršoval, netvořily se zírající hloučky a ani jiná, s naturismem neslučitelná činnost. Vedle sebe sedí textilák i naturistka a spokojeně debatují a relaxují. Vedle si hrají děti holčička v plavkách a klučina bez plavek. Rodin ve smíšené kombinaci je také dost. U naturismu nerozhoduje postava ani věk. Je možno vidět obě pohlaví a všechny váhové a věkové kategorie v plavkách i bez.

Find more about Weather in Berlín, DL

Takhle textilně naturistická demokracie pomáhá také naplněnosti aquaparku a může být inspirací do budoucna českým parkům nabízející vodní zábavu. V neděli jsme byli v Ludwigsfelde, kde bylo kolem oběda přes tisíc lidí a já se v sobotu díval na stránky Mosteckého aqua, kde bylo podle internetových stránek celých 22 návštěvníků zhruba v podobné době. Ke správnému vnímání naturismu pomáhají i společné šatny, sauny a pobyt dětí ve smíšené formě. O dospělých v této kombinaci ani nemluvím, protože každý, kdo se setkal někdy opravdu s naturisty, touží podvědomě naturismus vyzkoušet. Je to jen otázka času a správně nastavené atmosféry. Jednou z nich může být právě pobyt v Kristall Bad, Sauna – Therme Ludwigsfelde.Zobrazit místo a vice naturistických možností v Německu na větší mapě
Naturista KlubNaturista Klub
Přispěvatelé: Líbil se Vám tento článek? Máte pěkné naturistické zážitky z Vaší dovolené, cestování, návštěvy bazénu, aquaparku, wellnessu? Podělte se o zážitky s ostatními čtenáři. Za článek většího informačního rozsahu Vám nabízíme volnou vstupenku na libovolnou akci Naturisty cz.
Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL. [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naturisty.

Pokud byste chtěli podpořit Naturistu cz. jakoukoli částkou, tak můžete bez poplatku systémem PAY SEC na naše jméno: naturista, číslo: 3891789. 
Předem Vám děkujeme.

Inzerenti a zájemci: Chtěli byste zde prezentovat svůj obchod, nabídku, služby nebo Vaše činnosti? EMAIL. [Pošta]
Využijte prosím naši širokou nabídku Vaší prezentace na internetu i na reálných a oblíbených akcích NATURISTA.CZ.

5
 
-

Věčné převlíkaní do plavek.

Vložil Linka, 15. Leden 2013 - 16:48
Obrázek uživatele Linka

Již jsem na sobě dlouho plavky neměla, ale to věčné svlíkání oblíkání do plavečáku mi opravdu vadilo, navíc nikdy plavky ve vlhku neuschly. Toto je zde opravdu snad zdravotně nedomyšlené, nad jinak do detailu propracovanou organizaci všech německých aquaparků, které jsem mohla navštívit. Jediné co to zdravotně eliminovalo bylo, že všude byla příjemná teplota, takže nastydnutí z mokrých plavek nehrozilo. Jsem na tohle bohužel velmi citlivá. [Pláč]

 
-

Kristall SaunaTherme Ludwigsfelde očima sauňáka - srdcaře

Vložil zurek (bez ověření), 15. Leden 2013 - 17:11

Tedy srdcaře… nemyslím srdcaře, kterému při vyjítí 3 schodů hercna rumpluje až v krku (nezaměňovat s brněnským zvoláním „Zoncna rumpluje, valíme na prigl“), ale srdcaře, jehož hercna zaplesá. Pokud jste sauňáci tohoto slova smyslu, tak vám zaplesá vždycky, když v Německu vidíte nápis Kristall. To je totiž rodina 13ti termálů-aquaparků, kde ve všech najdete špičkové areály pro sauňácko-vodní vyžití.

Já jsem zatím navštívil Kristall Palm Beach u Norimberka a Kristall SaunaTherem Ludwigsfelde byl tedy můj druhý „Kristall“. Ten je pro naháče lákavý tím, že veškerý provoz je bez plavek (kontrolováno) a pouze středy a neděle jsou možné s i bez plavek. Ty jsou pak prubířským kamenem, kolik že naháčů se mezi textiláky vyskytne. Od nás víme, že (bývalé) „nudi“ pondělky v libereckém Babylonu byly z 95% textilní, smíšené dvouhodinovky na N-party byly také v režii textiláků – až na pár jednotlivých n-mužů.

Smíšený Ludwigsfelde má podstatně jiný ráz a ta smíšenost je tady daleko přirozenější, než ve zmíněných našich Babylonech. Roland to s tou převahou naháčů trochu přikrášlil – většina tam byla určitě textiláků, ale po celých 5 hodin jsme nezaznamenali jediný případ sebemenší kolize mezi těmito 2 skupinami. Zažitost FKK v této oblasti Německa je evidentní.

Proč k tomuto našemu n-výletu vůbec došlo?
Při saunových ceremoniálech přijde na přetřes ledasco a přišel i nápad vyrazit do Ludwigsfelde. Termín po Čestlicích byl pro nás česko-Moraváky praktický, protože jsme ušetřili přesných 400km (Brno-Praha). Z Prahy je to do Ludwigsfelde 350km a my jsme je zvládli za 3 hodiny a nějaké drobné. Pohodová jízda po německých dálnicích je nesrovnatelná s drkotáním po D1…
Tímto „podnikem“ jsem si chtěl také vyzkoušet, kolik lidí je schopno se dát dohromady k jedné odpolední návštěvě vzdáleného saunového světa. Kromě Naturisty jsem akci uvedl na spřáteleném fóru FKK-Freun.de.

Nakonec se tedy sešlo 11 Čechů a 5 Němců, kteří byli právě ze zmíněného FKK-fóra. Andreas Fischer není Rolande vedoucí německých naturistů, ale předsedou FKK-Jugend, tedy organizace pro naturisty do 26 let. Němci nepřišli kvůli dvoueurové slevě, ale prostě si popovídat s jinými naturisty.
Hned na začátku se nás velmi aktivně ujali a udělali nám průvodce dokonalou exkurzí celého areálu. Tak jsme se dozvěděli, že místní termální pramen má až 40°C, areál funguje 10 let a původně plně FKK provoz byl po 2 letech upraven na současný stav 5 dnů FKK a 2 dny textil. Voda v termálu je slaná a cedule dokonce hlásá, že se jedná o nejzdravější slanou vodu v Německu.
Pravda je, že si můžete dát pivo přímo ve vodě – u centrálního bufetu, který je umístěn přímo ve vodě. Vnitřní prostory Roland popsal celkem dobře, nejteplejší sauna má 100°C.

Venkovní prostory jsou „Krisstallově“ pohádkové a opravdu se vyplatí kvůli nim do jakéhokoli Kristallbadu vyrazit. Saunové sruby připomínají skanzen. V Ludwigsfelde jsoou to sruby se saunami: senová, kávová, eukalyptová, profi 100°C a největší Arena, kam se vejde 100 lidí a kde jsme se také účastnili saunových ceremoniálů.

Saunové ceremoniály se konají každou hodinu, někdy i půlhodinu, pokud si přejete se namatlat blátem a ještě za to vydáte 14 Eur. Pokud se už nejrůznější rozdíly mezi námi a Německem srovnávají, tak pořádek a kázeň je nám pořád ještě jaksi cizí… Ani při jednom ceremoniálu jsme v Ludwigsfelde nezaznamenali, že by se někdo coural sem tam, brebentil. Takové ticho v sauně se 100 lidmi jsem opravdu ještě nezažil.
Ceremoniály dělali 2 muži, kteří i když to pro ně je vlastně rutina, tak přece jen působili velmi osobně a vůči sauňákům empaticky.

Ve venkovním prostoru jsou ještě termální bazény, kde se dá po saunování celkem příjemně při Měsíčku vyčvachtat. Měsíček už ale opravdu svítí a před námi je bohužel 550 km domů :-(. Také náš 5tihodinový tarif se nebezpečně naplňuje a pokud ho překročíme byť jen o minutu, tak nás to bude stát 1,5 EUR navíc. A to by nás, kteří nikdy nechtějí slevu zadarmo, určitě mrzelo.

Takže pokud chcete zažít saunování na té nejvyšší evropské úrovni, zamiřte do kteréhokoli saunového světa rodiny Kristallbäder. Ve všech, které jsou blíž českým hranicím, vás čeká FKK provoz, nebo minimálně FKK hodiny.

Slyšíte, jak vám sauňácká hercna rumpulje? S tím by se mělo něco udělat [Spiklenec]

 
-

A jak vás napadlo

Vložil M.Dr., 15. Leden 2013 - 18:24

vzít si na naturistický výlet plavky? Mně by to nenapadlo [Šokovaný]

 
-

Proč jsme brali plavky sebou?

Vložil Roland Jitka, 15. Leden 2013 - 18:40

Pokud jedeš přes tři sta km daleko do něčeho úplně nového a ještě do jiného státu, tak se člověk raději připraví. K vzetí plavek sebou přispěla i informace, že neděle není zcela naturistická. [Zmatený]


Ivoš: Bez plavek je i plavecký bazén a to při každém Romantickém úplňkovém plavání, Kalendář úplňků 2013

 
-

Kristall-Therme Schwangau

Vložil vladimir33 (bez ověření), 19. Leden 2013 - 23:28

Asi pred 2 rokmi sme navštívili Kristall-Therme vo Schwangau. Podľa popisu je areál menší, ale myslím, že pre každého ponúka dostatok možností vrátane pravidelných saunových ceremoniálov. Neďaleko sa nachádzajú zámky Hohenschwangau a rozprávkový Neuschwanstein, ten je viditeľný priamo z areálu. FKK čtvrtek, pátek od 19 hod. (upravil a doplnil Ivoš)

 
-

Ludwigsfelde - NENÍ aquapark! A je horší než v ČR

Vložil PetrK, 22. Leden 2013 - 16:06

Velmi rád bych všechny návštěvníky upozornil že v Ludwigsfelde v žádném případě není aquapark a (dle mého názoru) je to tam horší než v ČR. Pokusím se vysvětlit proč:

1/ V Ludwigsfelde je standardní krytý plavecký bazén 25 metrů a k tomu trochu větší (tedy pořádně velký) saunový svět. Nenajdete zde ale žádnou aquaparkovou atrakci (tobogán apod.), jen venku je krátká divoká řeka. Proto bych tento areál nenazýval aquaparkem.

2/ Vnitřní bazén, je prostě standardní plavecký bazén 25m. Příjemně hluboký, s příjemně čistou vodou a s příjemně velkorysým prostorem kolem bazénu. Vzhledem k tomu že to je standardní bazén tak se nedá očekávat provoz bez plavek, ale standardní plavkový provoz. Návštěvníci bazénu mají saunový svět za příplatek. Návštěvníci sauny mají bazén v ceně.

3/ Přiléhající saunový svět je svým rozsahem a vybavením velmi podobný saunovému světu v Čestlicích. Ovšem v Čestlicích musíte být bez plavek VŽDY! Nechápu proč v Německu (FKK velmoc?) povolují návštěvu saunového světa v plavkách? Mimo jiné jsem viděl spoustu textiláků, kteří ve vnitřních saunách byli v plavkách a pak pěkně zapocení lezli do pobytových bazénků v hlavní hale…fůůj…hnůůj.

4/ Vybavení saunového světa se na první pohled jeví jako krásné (křišťálové lustry, sametové závěsy, antikizující sloupy, venku romantické roubené chaloupky…) ale po funkční stránce je zcela nevyhovující. Ve venkovních saunách není žádný ochlazovací bazének (místa je tam spousty…), ve venkovních saunách jsou sprchy podivně stranou, čili z většiny saun je to k nim proklatě/zbytečně daleko. Venku si není kde sednout… Ve vnitřních saunách je to o něco lepší, ale místo ochlazovacího bazénku je tam jakási studna v zemi (jediná pro všechny sauny) do které se vejde jediný člověk.

5/ Resume? Čestlice jsou lepší, jsou vždy bez plavek, je tam sprcha na každém rohu, je tam spousta ochlazovacích bazénků, je tam spousta lehátek/laviček i venku.

Díky všem za hezký výlet, ale příště pojedem někam do skutečného FKK areálu, ju? [Spiklenec]

Petr

 
-

Záleží co a s čím srovnáváš.

Vložil Roland Jitka, 22. Leden 2013 - 16:44

Ahoj Petře, pokud použiješ srovnání s Čestlicemi Praha, tudíž největším aqua v ČR máš naprostou pravdu. Pokud ale použiješ srovnání s jiným (třeba i krajským) městem v ČR a jeho vodními možnostmi vychází pomalu „vesnické“ Ludwigsfelde a jeho vodní možnosti velmi dobře v porovnání i s většími městy v ČR. Můj dojem z Ludwigsfelde je rozporuplný, ale převládá to dobré, navíc máme kousek podobný německý aqua Marienberg, tak jsme na tohle zvyklí a vyhovuje nám právě tohle. [Spiklenec] Sauny a jejich zázemí připadně příslušenství neumím okomentovat, protože nejsem přiliš jejich obdivovatem. Tobogán tam v Ludwigsfelde opravdu chybí, to je opravdu rarita dnes, jeho absence. [Pláč]

 
-

Ludwigsfelde ve srovnání

Vložil PetrK, 22. Leden 2013 - 20:08

Já se vždy snažím porovnávat porovnatelné. Ludwigsfelde je krytý plavecký bazén (pro plavkáče) s rozsáhlým saunovým světem (ala Čestlice) nebo lázněmi (ala Budapešť) nabo welnesem (ala Step v Praze). Bohužel se tam občas připouští plavky a bohužel saunové zázemí a provoz mi nepřipadalo dobře vyřešené.

Ludwigsfelde je spádově k Berlínu, podobně jako Čestlice (ty také nejsou oficiálně v Praze, ale v malé obci u Prahy). Čili se nedá porovnávat Ludwigsfelde s menšími městy v ČR, jedině s Prahou.

Petr