NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Ohrid město a jezero - Perly Makedonie.

Vložil Roland Jitka, 14. Prosinec 2013 - 16:38

V předešlých cestopisech Struga, Radožda, byla Makedonie spíše popisována jako klidné místo, kde se toho moc neděje, turistů není příliš a země působí jakoby ospale. V aktivnějších lidech můžou mé dřívější cestopisy z Makedonie evokovat myšlenku, že to není nic pro ně, že si dovolenou patřičně neužijí a proto nemá cenu tuto část Balkánu vůbec navštěvovat. Nic ale není jen černobílé. První zdání může velmi klamat a neznalost situace a prostředí může člověka připravit o hezké zážitky.Vitejte v největší turistické destinaci

překrásné Makedonie.
Find more about Weather in Ohrid, MK
Pokud by se turista spoléhal jen na informace z doslechu Makedonii by nikdy nevštivil. My když jsme sdělili někomu, že pojedeme na dovolenou do Makedonie, tak si lidé klepali na čelo a cestu nám rozmlouvali takovými argumenty, až nad nimi zůstával rozum stát. Nedali jsme na škarohlídy (kteří ani v Makedonii nikdy nebyli) a prostě jsme vyrazili za novými zážitky a dobrodružstvím. Procestovali jsme jen v Makedonii a jejím okolí mnoho set km a vůbec cesty do této krásné země nelitujeme. Spíše naopak, již dnes víme, že jsme zde nebyli naposledy a že to byla jedna z nejlepších našich dovolených.Jen v krátkosti jak se do Makedonie dostanete. Z České republiky směrem na slovenskou Bratislavu, maďarský Gyor, Budapešť, Szeged, srbský Novi Sad, Bělehrad, Niš. Leskovac. Zde skončí dálnice a přes Vranje a Preševo dojedete lesy a staveništěm na makedonské hranice Tabanovce. Zde již začne zase dálníce směr Kumanovo, Skopje, Tetovo, Gostivar. Dálnice zde v horském terénu končí a běžnými horskými silnicemi dorazíte až k jezeru a do města Ohrid. Celá cesta je asi 1500Km.Zvětšit mapu


Perlou Makedonie je jezero Ohrid. Jezer je je v Makedonii více a všechna jsou moc krásná, ale Ohrid je prostě Ohrid. Jedná se o nejstarší jezero na světě a čistotou vody konkuruje velmi čistým mořím a mnohdy je i předčí.. Jen voda voda prostě není slaná. Nejbližší moře Jadran v Albánii je vzdáleno asi dvě hodiny cesty autem. Pokud ale budete prozkoumávat jezero Ohrid jako my, nad mořem asi jen mávnete rukou. Horské jezero Ohrid 700metrů nad mořem je obklopeno krásnou přírodou a dvoutisící – metrovými vrcholy nádherných hor.


Kurz měny Makedonie, Makedonský Denár, (šedesát denárů je jedno euro).


Nyní se podíváme do největší turistické destinace Makedonie. Znalejší ví, že je to město Ohrid. Město si s ničím nezadá s ostatními turistickými destinacemi kam běžně jezdíte. Nabízí překrásné pláže, rušný noční život, všechny služby po kterých turista touží, luxusní hotely, lodní výlety, plavání, opalování, vynikající restaurace, taneční zábavy, diskotéky, tržnice a velké množství obchodů.
Namítnete možná, že je tohle vše patří k dovolených a je to vlastně normální. Máte jistě pravdu, ale co dělá Ohrid jedinečným je veliké množství památek nacházejících se ve městě a jeho blízkém okolí. Milovníci historie si jistě přijdou na své a i kdyby jste chodili po památkách po celou dovolenou nestihnete vidět vše.Jediné co bych městu a jeho okolí vytkl je fakt, že do této oblasti příliš nepronikl naturismus. Malé možnosti jsou v kempu na konci města Ohrid (asi 500mestrů za označníkem města) směrem na městečko Struga. My sami jsme využívali kemp na koupání bez plavek jen večer a naturistické dny jsme trávili v naší oblíbené Radoždě na albánských hranicích. Předpokládám, jak se vytváří tlak na nové turisty z Evropy, tak i naturismus bude běžným jevem kolem Ohridského jezera. Zatím tomu ale tak není a přítomnost jiného turisty než makedonského je opravdu spíše výjimka.Českého turistu potěší hlavně ceny. Mysleli jsme si, že již nejde najít nic levnějšího než Bulharsko, ale Makedonie nám ukázala že tomu tak není. Lze zde strávit dovolenou s veškerým komfortem za méně než polovinu ceny Chorvatska, Řecka nebo Itálie. Průměrný Čech si v Makedonii připadá jako německý turista u nás v devadesátých letech. Je to logické, protože průměrný plat v Makedonii (a to je dost slušný plat) je 300euro (asi 7500Kč).

V Ohridu můžete bydlet v absolutním luxusu hotelových komplexů, běžných hotelech a nebo rodinných penzionech. Nic není třeba objednávat dopředu. Nabídka vždy převyšuje poptávku turistů a ceny lze usmlouvat přesně na to, co vy požadujete. Majitelé personál budou k vám vždy vstřícní a budou si vás jako turistů velmi vážit. Vím že to bude znít trochu snobsky, ale dají vám vždy přednost před turisty makedonskými. Vychází to ale také z toho, že vy přijedete asi na delší dobu, než je víkend v podání Makedonců.

Find more about Weather in Ohrid, MK


Makedonci a v oblasti Ohrid to platí dvojnásob si velmi zakládají na kvalitě a čerstvosti připravovaného jídla a veškerých potravin. Jak říkal náš majitel penzionu „v Makedonci nádeš vše jen mnogo dobro a chutno“. Musíme říci, že měl pravdu a nejen v Ohridu nebo ve Struga, ale i v poslední zapadlé vesničce v horách platilo to stejné. Oblíbeným jídlem na plážích jsou obdoby našeho trdelníku, nebo celá skvěle ugrilovaná kuřata s bohatou oblohou. Ochutnejte určitě ohridského pstruha a skvělou drškovou polévku (Škembe). Ochutnávat ale toho můžete více a vždy si skvěle pochutnáte a jídlo pro dva včetně nápojů bude v hodnotě jako u nás pro jednoho. V Ohridu jsme vyzkoušeli mnoho pizzerii, pekáren a restaurací a všude absolutní spokojenost. Naprosto beze strachu můžete nakupovat cokoliv i na stáncích. 


Město Ohrid nabízí i krásnou přírodu, stačí vyjet nad město směrem na městečko Resen. Je to asi narodní park, ale jeho jméno jsem nějak nezaznamenal. Všude okolo jsou krásné lesy bez lidí a naturisté je jistě využijí k dlouhým procházkám s absencí zbytečného oblečení. Příroda kolem Ohridu je opravdu nedotčená a překrásná.

Město Ohrid si užijí příznivci tzv. dovolenkového shopování. Skvělá a rozlehlá tržnice otevřena prakticky ve dne v noci. Nabízí úplně vše za skvělé ceny. Všechno zboží je turecké a co se týče oblečení velmi kvalitní. (Neplést si to s našimi tržnicemi s vietnamskými obchodníky.) Nejsou zde žádné předražené napodobeniny světových značek. Ve městě jsme potkali jeden klasický supermaket, ale jelikož jsme chodili každý den na obědy i na večeře, nebylo proč jeho služby využívat.

Reportáž o léčebné proceduře na jezeru Ohrid.


Problematické je v Ohridu parkování, je to dopravně taková Praha ve čtyři hodiny odpoledne ve všední den. Policie se věnuje tomu čemu má, spíše plynulosti provozu a radám turistům než nesmyslnému pokutování řidičů za parkování nebo mírnému překračování rychlosti. (Jen tak mimochodem policie v celé Makedonii používá naše Škodovky Yeti.) Na to, že je to Balkán, tak v Ohridu je vcelku normální náš evropský provoz a podobné chování řidičů jako u nás.
Město Ohrid má dovolenkově od nás jedničku s hvězdičkou. Zaslouží si to historickými památkami, kde si připadáte jako v Řecku nebo Turecku. Dalším plusem dovolené tady je malá cena všeho, co si jako turista budete chtít dopřávat. Pocit bývalého devizového turisty na dovolené je také zajímavou zkušeností. Příroda kolem je úchvatná a lidé hodní a příjemní. Myslím, že asi ani vy nenajdete něco, na co by jste si mohli v Ohridu stěžovat. Přejeme všem krásný pobyt a nádhernou dovolenou na překrásném místě v horách.Líbil se Vám článek? Máte zážitky z Vaší dovolené, návštěvy aquaparku, wellnessu?


Podělte se s ostatními čtenáři. Za Vaše zážitky nabízíme volnou vstupenku na akci Naturista.cz.

Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naháče.

[Klobouk] Podpořte Naturista cz. a jeho činnost jakoukoliv částkou. Předem děkujeme.

Své příspěvky můžete vkládat do kasiček, na každé akci Naturista.cz.


Zájemci o spolupráci: Chcete zde seznámit ostatní s Vaši činností? EMAIL [Pošta]

3.5