NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Svatý Štefan, Montenegro (Černá hora)*

Vložil Roland Jitka, 4. Duben 2013 - 9:53

Při našem cestování se občas najde kousek země, který zůstane v paměti hodně dlouho a chtěl bych se o ně podělit s ostatními hlavně proto, že je to klidné místo, jako stvořené pro naturistickou dovolenou, odpočinek a další naturistické aktivity. Nejprve k Černé hoře (Montenegro) obecně: Je to republika bývalé Jugoslávie, před několika lety ještě byla součástí Srbska. (Dnes již samostatný stát.)
V Černé hoře se platí eurem a země je přírodně velice podobná Chorvatsku, jen ceny jsou o poznání menší a příjemnější.




Buďte vítáni v krásné Černé Hoře (Montenegro).



Reportáž je z roku 2009 a byla doplněna informacemi, videi, mapami atd., v roce 2013.



Find more about Weather in Podgorica, M4
Město o kterém budu mluvit se jmenuje Svatý Štefan (souřadnice 42.255586,18.895705).

V lokalitě se nachází několik stanových kempů. (Průměrná cena za rodinu s dětmi je do 20 euro.)
Ve městě je dostatek možností ubytování. Luxusně i levně. Volné pokoje najdete podle nápisu SOBE ROME. Mnohdy to na vás i místní lidé pokřikují, když jedete jen kolem nich autem. Jsou ale civilizovaní a mnohdy vám jen dají vizitku, nebo ukáží, kde se ubytování nachází, když nejevíte o jejich služby zájem.

Často místní lidé také roznášejí letáky na diskotéky, restaurace a kulturní akce. Když někde necháte vozidlo, skoro vždy najdete nějakou nabídku za stěračem.

přijezd do  městapřijezd do městapřijezd do  městapřijezd do města

Jak se tam dostanete? [Úsměv]
Máte na výběr, krásná krajina, malebné vesničky, hezké hory, nebo dálnice a hlavní silnice.




Jedna cesta: Praha, Brno, Bratislava, Budapešt, Szeged (jedete kolem nudistického kempu Sziksósfürdö), Novi Sad, Užice, Podgorica, Petrovac, Svatý Štefan. Cesta je hezká, vede krásnou přírodou, nevýhodou je přes 600 km bez dálnice, mezi skalami a v jednom místě jedete 50 km serpentinami hodně do kopce a dalších 60 km nebezpečnými serpentinami prudce dolů do kaňonu u Podgorice. Pak směr Petrovac a Svatý Štefan. 1350 km asi 18 hodin jízdy autem.


trajekt  Kotortrajekt Kotor 

Druhá cesta: Známější (ale i dost dražší) cesta, celou dálniční magistrálou z Maďarska nebo Slovinska, přes celé Chorvatsko do Šestanovac (možná už je dnes dálnice zase kousek dál), Dubrovník, Boka Kotorská, Budva, Svatý Štefan. V Boka Kotorská jedete kousek převozem přes moře. Cesta je velmi rychlá, většina cesty vede dálnicemi, širokými silnicemi a mimo města. Největší zdržení bude asi na horních hranicích s Chorvatskem. 1400 km, asi patnáct hodin pohodové jízdy.



Třetí cesta: Praha, Brno, Bratislava nebo Vídeň, Balaton (jedete kolem Balatonbereny nudistický kemp) hraniční přechod (tady jste asi jen 50 km od lázní Harkany) Barcs – Terezino pole (Chorvatsko), hraniční přechod Gradiška (Bosna a Hercegovina), Banja Luka, (pak přejíždíte krásnou krajinou bosenských hor), Mostar, hraniční přechod Metkovič (Chorvatsko) a už stejně Dubrovník, Budva, Svatý Štefan. (17 hodin cesty cca 1250km). (V Bosně a Hercegovině nefunguje všude navigace.) Tahle cesta je takový mix hlavních tahů a krásné bosenské přírody.

Městečko Svatý Štefan se vyznačuje krásnou přírodou, čistým mořem a nádhernými plážemi, z nichž jedna je nudistická.






V městečku najdete vše co turista na dovolené potřebuje. Výborné restaurace, velké množství krámků a stánků úplně se vším. Nejedná se ale o úplně levnou destinaci v Černé Hoře, protože spousta turistů jsou Rusové z nedaleké Budvy, která je opravdu výsostně skoro ruská. S cenami zde počítejte asi jako v Jižní Dalmácii v Chorvatsku, plus mínus nějaké to procento. Přesto dovolená zde není žádným velkým útokem na peněženku českého turisty. Všude se platí eurem, je to národní měna Černé Hory. Bezproblémů zde zaplatíte kartou. Bezpečnost je zde absolutní, díky časté přítomnosti policie.



Jídlo je zde velmi kvalitní a stejně jako jinde platí, choďte tam, kde uvidíte jíst a nakupovat místní lidi. Znají dobře kvalitu krámků a restaurací. Doporučuji ryby a mořské potvory, místní kuchaři jsou vyborní na rybí speciality. [Pivo] Pivaři si jistě oblíbí místní pivo Nikšičko. Na stáncích je možno nějakou slevu usmlouvat. V obchodech bych uvedené nezkoušel. Nákupy zeleniny a ovoce jsou velmi levnou záležitostí. Jídlo v restauraci samotné pro jednoho je asi osm euro. V Černé Hoře jsou opravdu výborné melouny a nelze je srovnávat s těmi, co koupíme u nás. Ke každému jídlu v restauraci dostanete zdarma výborné fíky, zde nazývané smokve.



Městečko je velmi čisté a upravené. Kamkoliv jdete, tak jdete z kopce nebo do kopce. Není tedy moc vhodné pro lidi s pohybovým problémem, nebo rodiny s malými dětmi, co se jim nechce moc chodit. Lidé jsou zde milí a nedělají rozdíly mezi turisty. Pláže a historická architektura jsou moc hezké na pohled. Myslím, že mám docela dobrý orientační smysl, ale Svatý Štefan bylo městečko, kde jsem několikrát zabloudil. Toto ale může být velmi individuální. Hlavní pláž ve městě je jemného zrna a připomíná hrubší tmavý písek, což v této oblasti není zas tak obvyklé. Pláž je velmi dobře udržována. Moře je zde velice čisté, ale to se o Jadranu dá říci prakticky na kterémkoliv místě. Ostatní mnou popisované pláže jsou kamenité a je lépe používat boty do vody.



Nudistická pláž se nachází po průjezdu nebo průchodu kempem Crvena Glavica, (velmi hezký a oblíbený kemp) a směřujete stále dolů po silničce, která se spíše hodí na chůzi pěšky, na kole nebo čtyřkolkou. (Pokud nejste ubytovani v kempu, majitel Vás na průjezd nebo průchod pustí bez problémů a poplatků.) Asi po km a půl dojedete k moři, kde se nachází po pravé straně kamínková textilní pláž (mimochodem velmi hezká a čistá) nebo zahnete doleva a uvidíte kopec dolů (nevhodné pro lidi s pohybovými problémy, i zdraví lidé zde po kamenech skáčou jak kamzíci) a nudistickou pláž vsazenou mezi dvě skalky (vidíte na přiložených fotkách). Na dohled je kostelík na ostrůvku stejného jména. Při cestě dolů u kempu dávete pozor na želvy na cestách. Raději zastavte a přeneste želvu přes silnici. (Dlouho jí to trvá samotné.)

rudé kamenyrudé kameny Pláž je zvláštní tím, kameny jsou krvavě červené. Místo je oázou klidu, pohody, krásné přírody a velmi čistého moře. Zaplněnost také není veliká, nás tam dohromady chodilo asi tak patnáct až dvacet. Na pláží ani v okolí nejsou žádné služby a vše si musíte přinést sebou. Když uvidíte kopec nahoru po skalách ani se vám nebude chtít absolvovat cestu dvakrát denně pro něco. [Spiklenec] Pláž je vhodná i pro děti, jelikož tam nejsou žádné záludnosti v podobě prudkých hloubek nebo skalisek pod vodou. Nejsou tam velké vlny. Příjemnou zvláštností bylo i to, že nebyli ve vodě na kamenech žádní ježci, ani při pohledu potápěčskými brýlemi.



Krásné bylo i potápění (šnorchlování). Odlehlost místa a okolní příroda přímo vybízí k naturistickým procházkám (i do vzdálenějšího okolí), opalování, místo by bylo vhodné na „naturistické robinzonády“ nebo oázy pro zamilované páry. Cyklistické (i naturistické) projíždky jsou také příjemným zpestřením krásnou krajinou nikoho.



V blízkosti FKK pláže neparkují žádné lodě ani čluny, nejsou k dispozici žádné služby, ani tam nejezdí žádná doprava. (Bohem zapomenutý kus země.) Při cestě autem jsou jen vyjetá místa (parkování) na úzkých silničkách do trávy pro umožnění průjezdu jiných aut. Občas si na silničkách k FKK pláži nechtěně škrtnete spodkem auta, takže radím před překážkou, nebo terénní nerovností ostatní pasažéry nechat vystoupit. Bezpečnost je zde absolutní, není žádný problém nechávat věci v autech nebo na pláži.
 



Samotné město Svatý Štefan je obyčejné, hezké, čisté, přímořské městečko se všemi službami a ruchem perfektního turistického letoviska. Je obklopeno nádhernou přírodou a nad městem je pohoří zvané Durmitor. Mnohé pěší nebo cyklistické výlety turistů směřují právě sem. (Pohoří vlastně prochází celou Černou horou.)



Domluvíte se německy a anglicky, protože jezdí do města i turisté z Čech, uvidíte někde i češtinu a slovenštinu. (Při pomalé řeči a krátkých větách porozumíte i černohorštině a oni zase Vám v češtině.) Personál restaurací se chová velmi přívětivě ke každému hostu, bez ohledu na to, jakou řečí mluvíte. Snad jediné co bych městu vytknul je absence obchvatu města, protože veškerá enormní doprava Černé hory sever jih a obráceně jde městem a černohorští řidiči nejsou zrovna vzorem silniční a dopravní disciplíny. Totéž ale platí i pro chodce a motorkáře.
 



Černá hora bude asi lokalitou budoucnosti pro Čechy, jelikož celosvětová krize se jistě podepíše i na turismu, lidé budou hledat krásné, ale mnohem levnější destinace než jsou tradiční Chorvatsko, Řecko, Itálie, Francie a pod. Navíc to není daleko od ČR. [Spiklenec]

Find more about Weather in Podgorica, M4


Tohle vše je i v Černé Hoře (Montenegro). Najdete zde překrásná pohoří, krásné kaňony, malebné říčky, čisté a krásné pláže, velké množství památek, kvalitní ubytování, levné kempy, naturistické lokality a levnější služby.
 



Přesto, že je v zemi vcelku stálejší počasí (jen kdyby Vás přestalo bavit ležet na pláži), si dovolím doporučit návštěvu Skadarského jezera a Albánie (konkrétně města Shkoder souřadnice 42.060509,19.501019) s nádhernou hradní památkou, kde je krásné muzeum a výborná restaurace s krásným výhledem na město.
 

Find more about Weather in Tirana, AB


Jak se tam dostanete? Pojedete podle pobřeží dolů na Petrovac, Bar, do kopců na Vladimír (zde si dejte pozor na velká stáda domácího zvířectva pohybující se po silnicích bez jakéhokoliv lidského dozoru), hraniční přechod (MNE) Sukobin – Murigan (AL), Shkoder. Vše je relativně dobře značeno cedulemi. V Albánii si dejte trochu pozor na vše co na silnici potkáte, protože vesnicemi jezdí i malé děti na motorových vozítkách různého stupně domácí výroby, bez jakýchkoliv prvků bezpečnosti a znalosti dopravních předpisů. (Splašené trubky pro to mám pracovní název.) Policie je zde pojem scifi.
 

albaniaalbania ShkoderShkoderShkoderShkoderShkoderShkoderShkoderShkoderShkoderShkoderShkoderShkoderShkoderShkoderShkoderShkoderShkoderShkoderShkoderShkoderShkoderShkoder
ShkoderShkoderShkoderShkoder

V Albánii je snad největším problémem, který budete řešit, jak se vlastně domluvit. (Angličtina, ruština a němčina nám nebyla nic platná nikde.) Bohužel naturistické aktivity jsou zde z náboženských důvodů zcela nemožné, alespoň v místech která jsme mohli navštívit. Údajně čím blíže k Řecku a ostrovu Korfu v turistických destinacích se situace s opalováním poněkud rychle poevropštuje. Kdo již jiné kouty Albánie navštívil, ať uvede nedostatečné informace na pravou míru. Předem děkuji za ochotu.
 




Obě země, Černá Hora (Montenegro) i Albánie (Shgiperia). To jsou mezinárodní názvy uvedených zemí a mají u neznalých turistů nádech tajemna, nebezpečnosti, kriminality a různých jiných záporů (pochopitelně absolutně zbytečně). Doporučuji návštěvu těchto zemí celkem v poklidu a bez zbytečných obav. Prožijete zde krásné chvíle, nádhernou levnou dovolenou a příjemné výlety do okolí, na které budete možná ještě dlouho vzpomínat. [Úsměv]



Tento článek z roku 2009 byl kompletně přepracován doplněn informacemi z lokality, videi, mapou a pod.


Zobrazit místo Montenegro na větší mapě



Líbil se Vám článek? Máte zážitky z Vaší dovolené, návštěvy aquaparku, wellnessu?


Podělte se s ostatními čtenáři. Za Vaše zážitky nabízíme volnou vstupenku na akci Naturista.cz.

Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naháče.

[Hvězda] VYUŽÍVEJTE VÝHODY, které jsme pro Vás všechny připravili a vyjednali
[Klobouk] Podpořte Naturista cz. jakoukoliv částkou, bez poplatku systémem
PAY SEC na naše jméno: naturista, číslo: 3891789. Předem děkujeme.

Své příspěvky můžete vkládat i do kasiček, na každé akci Naturista.cz.


Zájemci o spolupráci: Chcete zde seznámit ostatní s Vaši činností? EMAIL [Pošta]

Využijte nabídku Vaší prezentace na stránkách a oblíbených akcích NATURISTA.CZ.

5
 
-

Černá Hora

Vložil PavelT, 23. Září 2011 - 23:05

Jsem velmi rád za tento příspěvek o Černé Hoře. Já osobně jsem letěl v roce 2009 do Dubrovníku v Chorvatsku, odkud mě převezla cestovka z ČERNÉ HORY autem asi za 30 Euro do nejbližšího většího města Herceg Novi, odkud jsem potom jel linkovým autobusem dál kolem celé Boky Kotorské. Černou Horu vřele doporučuji. Navštívil jsem města Budva, Kotor, Podgorica, Nikšič, národní park Durmitor, Žabljak, Pivsko jezero a nejznámější skalní klášter Ostrog. V Durmitoru jsem několikrát narazil na turisty z Čech. Je to krásná země a v zimě jsou tam dokonce lyžařské rezorty v severní části. [Úsměv]

 
-

Černá hora ...

Vložil Roland Jitka, 24. Září 2011 - 10:25

To co jsi popsal, je nejčastější seznámení s Černou horou českých turistů ze směru Chorvatsko. Mohu ale doporučit i druhou stranu. Procestovat Černou Horu směrem ze Srbska. Zde se nachází hluboký kaňon, několik jezer a stokilometrová cesta krásnými skalami a horami. Vlastně přejedeš pohoří Durmitor příčně. Čechů jsme potkali docela dosti až mi to na neznámost Černé Hory překvapilo. Je jen škoda, že mi ve foťáku došly baterky a že jsem nemohl kaňon vyfotit. Podle místních je kaňon vlastně hřibitovem, kdy nějaký voják za války v Jugoslávii odstřelil vlakovou trať, (která vede přišroubována na skalách dodnes a je viditelná ze silnice) a vlak se i s lidmi zřítil do dvoukilometrového kaňonu a není síla ani mechanizace, která by vlak dostala z kaňonu. Velmi krásné místo, s tragickou historií. Prosil bych někoho kdo má fotky z uvedeného místa o připadné zaslání. Trasa Bielovo Pole – Kolašín – Podgorica. Předem děkuji. [Úsměv]

 
-

Tak jako v Saturninovi je

Vložil natur, 4. Duben 2013 - 16:44
Obrázek uživatele natur

Tak jako v Saturninovi je nutné uvést některé informace na pravou míru. Sveti Stefan je především malý ostrůvek, dříve rybářská vesnička, v posledních dekádách minulého století přebudovaná na luxusní appartementové 5* městečko (byt zde měla např. i Sofia Lorenová). Během války na Balkáně věhlas místa trochu upadl, nyní se vše vrací do původního stavu. Ostrůvek je umělou šíjí propojen s pevninou, na které je okolo přilehlých písečných a oblázkových pláží řada luxusních hotelů a uvedený kemp. Veškerá tranzitní doprava je vedena po silnici nazvané Jadranski put, rozhodně nevede přes onu rekreační oblast. Naopak, na příjezdových komunikacích z této magistrály k hotelovým kapacitám jsou nainstalovány elektronické závory. Pro zvídavé fotografy je na Jadranskem putu několik odpočívadel s krásným výhledem na „ostrůvek“ Sveti Stefan. Nad touto lokalitou rozhodně není pohoří Durmitor – tento vysokohorský národní park je vzdálen vzdušnou čarou cca 80–100 km. Nad sousedící Budvou/Bečiči v podstatě končí pobřežní pohoří Lovčen, které je nejmohutnější nad Bokou Kotorskou s vrcholem Jezerski vrh, na kterém je vybudováno mauzoleum národního hrdiny knížete Njegušiho. Uváděný krásný kaňon u Podgorice tedy samozřejmě rovněž nespadá do NP Durmitor a jedná se o kaňon řeky Morači. V NP Durmitor ovšem naleznete ještě větší kaňon řeky Tary. A Durmitor se „netáhne“ celou Černou Horou, je to pouze jedno z mnoha krásných pohoří Černé Hory, jeho centrem je Žabljak. Toto středisko je nově propojené s Nikšičem širokou rychlostní komunikací. Další pěkný NP Biogradska gora naleznete v pohoří Beljašica u Mojkovace. Ale těch možností výletů do vnitrozemí Montenegra je mnohem více. ing.Hájek, Natur Travel

 
-

Děkuji za doplnění Ing. Hájkovi

Vložil Roland Jitka, 4. Duben 2013 - 17:08

Děkuji Ing. Hájkovi za doplnění, názvy hor asi zaměňuji, měl jsem zafixováno jméno pohoří Durmitor, podle kterého se jede už z Albánie prakticky celou Černou horou až do Chorvatska, a že se již jmenuje někde jinak, to jsem již dál nezkoumal. Jste přeci jen častěji v této oblasti než já a znáte ji o mnoho lépe. Kdykoliv uvidíte v téhle oblasti Jadranu nějakou mou názvovou nebo jinou botu, uveďte to na pravou míru. [Spiklenec] Ještě jednou díky. Roland.

 
-

Zlatna Obala

Vložil Horác, 4. Duben 2013 - 23:18

A jak to vypadá s nudi pláží ve Zlatne Obale? Funguje ještě?

 
-

Na některých webových

Vložil natur, 5. Duben 2013 - 9:54
Obrázek uživatele natur

Na některých webových stránkách se o naturistické minipláži pod skalami, poblíž komplexu Zlatna obala v Sutomore sice píše, ale … Problém je v tom, že tyto „vyležené“ neoficiální n-pláže, ať již v Černé Hoře, Chorvatsku, …, mohou jeden rok fungovat a další rok je situace již zcela opačná. Zvláště v zemích, kde je v turistickém odvětví značně „bouřlivý“ vývoj, což se týká i Montenegra. Značnou část majetků zde zkoupili Rusové, v mnoha případech se poté dostali do finančních problémů (nebo jen „prali“ peníze) a opět je prodali dále, většinou Arabům. Dostavby a rekonstrukce směřují do kategorie 5* hotelů a resortů, naturisté asi nebudou tou oblíbenou cílovou skupinou. Naši černohorští průvodci žijí právě v Sutomore a při setkání s nimi na Holiday World ´13 jsme se o n-plážích samozřejmě bavili. Zmiňovali pláž v Ada Bojaně, plážičku v Ulcinji, o Sutomore se nezmiňovali. A v hlavní sezóně jsou černohorské pláže (kromě Ady Bojany) tak přelidněné, že se tam pro naturistu těžko najde místečko. ing.Hájek, Natur Travel

 
-

Trošku zeměpisu

Vložil novotnym, 5. Duben 2013 - 22:34

Aha, kolem Durmitoru se jede už z Albánie. Praha leží v podhůří Šumavy, v její blízkosti jsou ropná pole. Karlovy Vary leží v Podunajské nížině a Sněžka je propast v Krušných horách.

Už dlouho jsem se tak nenasmál. Ješte bych doporučil naturistickou dovolenou v Balučistánu.

 
-

Mýlit se v zeměpisných údajích je lidské

Vložil natur, 6. Duben 2013 - 10:23
Obrázek uživatele natur

Mýlit se v zeměpisných údajích je lidské, stačí však při psaní článku otevřít mapu, bedekr či příslušné internetové stánky, paměť si trochu osvěžit a mít údaje i po této stránce zcela přesné. Je škoda jinak pěkně zpracovaný článek „degradovat“ nesmysly typu „Durmitor“. Jinak – stručný popis našeho cestování po Montenegru a Albánii, resp. pobytu v Ada Bojaně naleznete na http://www.naturtravel.cz/…m-zari-2012/. ing.Hájek, Natur Travel

 
-

Reportáže jsou psány hlavně s ohledem na FKK.

Vložil Roland Jitka, 6. Duben 2013 - 11:12

Reportáže jsou psány s ohledem na FKK a to je hlavním cílem informací směrem ke čtenářům. V tomto směru se snažím získat během pobytu na konkrétním místě maximum informací, které si i podle mapy ověřím. Souřadnice, příjezdové cesty, dostupnost atd. Snažím se zjistit ceny a pamatovat si je, návštěvnost pláže, místní podmínky. Protože navštívíme během jedné delší dovolené spoustu míst a další se snažíme cíleně vyhledávat ohledně naturistického vyžití, procestujeme dost velké vzdálenosti. Že tedy jedno dlouhé pohoří, podle kterého jedete v řádech sta km, se již v určitém úseku jmenuje jinak, bych pro konkrétní naturistický obsah informací nepovažoval až zase za takový prohřešek. Pochopitelně zeměpisně máte asi pravdu a není problém právě nějakou nepřesnost, další informace a vaše zkušenosti přidat jako doplnění formou komentáře. Tím dostane čtenář informaci kompletní. [Úsměv]
 

Za doplnění informací pochopitelně děkuji.

 
-

Jasně, chyba se udělá snadno

Vložil novotnym, 6. Duben 2013 - 14:14

Ale netvrďte pořád dokola něco o dlouhém pohoří, kolem kterého jedete a ono mění jména. Durmitor leží v hlubokém vnitrozemí na severu země. Podél pobřeží, u hranic s Albánií se táhne pohoří Rumija, dále navazuje Lovčen. U hranice s Chorvatskem Orjen a Bijela gora.

Nesprávné informace mohou být pro čtenáře dost nepříjemné. Pokud se vypraví na pobřeží MN a na základě cestopisu si naplánují půldenní výlet na Durmitor a do kaňonu Tary, tak se asi nebudou stačit divit.

Dále, železniční trať v kaňonu Morača neodstřelil žádný voják v době války. Zřejmě máte na mysli železniční neštěstí u Bioče. Zřícení vlaku do kaňonu oficielně způsobilo selhání brzd. viz: http://www.absoluteastronomy.com/…ain_disaster http://en.wikipedia.org/…e_derailment

Zřejmě jste smotal tuto událost z destrukcí mostu přes Taru ( Most Đurđevića Tara) v roce 1942.

Letos se tam chystáme, takže už mám něco předstudováno.

Zeptal bych se: Kterou příjezdovou trasu jste využili vy?

 
-

Možné cesty do Montenegra.

Vložil Roland Jitka, 6. Duben 2013 - 14:51

Takto jsme leli tam.


Zvětšit mapu



Takto jsme jeli zpět.


Zvětšit mapu

 
-

Ohledně FKK možností,

Vložil novotnym, 6. Duben 2013 - 15:02

Máte nějakou zkušenost s moností FKK koupání v rámci výletů ve vnitrozemí? Tara, Morača, Cijevna, jezera?

 
-

Zlatarsko jezero

Vložil Roland Jitka, 6. Duben 2013 - 15:21

Jediné koupání v této oblasti vnitrozemí jsme využili na Zlatarskom jezeře. Moc hezké koupání, liduprázdno, čistá voda, hezké prostředí a příroda. Bylo to ale v rámci cesty a půldenního odpočinku, nikoliv jako výlet.

 
-

Ovšem Zlatarsko jezero je

Vložil M.Dr., 6. Duben 2013 - 16:35

Ovšem Zlatarsko jezero je v Srbsku, skoro 300 km od pobřeží:

https://maps.google.com/maps?…

Ale je to zajímavý tip, zřejmě tudy pojedeme 18. září od moře [Spiklenec] nocovat bychom pak chtěli někde v národním parku Tara v Srbsku http://www.nptara.rs/en (neplést s řekou Tara v Černé Hoře!) a pak pokračovat kaňonem Driny po hranici BiH / SRB do Loznice, dále na Novi Sad a Szeged, jeden nebo dva noclehy v FKK kempu Sziki a pak už tradá po dálnici domů. [Úsměv]

 
-

pro kolegu novotnym – je

Vložil natur, 6. Duben 2013 - 16:56
Obrázek uživatele natur

pro kolegu novotnym – je vidět, že jste připraven na cestu zcela vzorně. Řeka Tara je skutečně hodně daleko od pobřeží, destrukce mostu přes řeku Taru skutečně proběhla za II.světové války a onen hrdinný bojovník má na jižní straně mostu sochu a pamětní desku. O vlaku v kaňonu řeky Morači zde již polemika jednou proběhla v diskuzi o „zlých Chorvatech a těch ostatních“. Pokud jde o koupání v řekách Morača, Tara a jezerech ve vnitrozemí – záleží na vás, jací jste otužulci Teplota vody je skutečně dost nízká – to poznáte nakonec možná i v Ada Bojana. Za našeho pobytu v září minulého roku tam v době okolo 9:30 hod. „tekl“ ve vzdálenosti cca 30 metrů od břehu velice silný proud ledové vody, zřejmě jakýsi přírodní úkaz, při kterém levé rameno řeky Bojany na krátkou dobu „zahnulo“ podél pobřeží směrem k Ulcinji. Navíc v okolí obou řek je problém i zaparkovat na focení a silnice většinou vedou i dost vysoko nad nimi.

Pokud jde o příjezdové trasy. Když jsem jel do Ada Bojany autem, tak jsme jeli klasicky po dálnici přes Chorvatsko (měli jsme cestou ještě malé jednání v Omiši) a přespali v penzionu v městečku Slano před Dubrovníkem. Další den jsme projeli Dubrovníkem, Herceg Novi a jeli jsme okolo Boky kotorské do Kotoru (prohlídka). Vyjeli jsme Lovčenskými serpentinami do Cetinje, zajeli si na Jezerski vrh k mauzoleu Něgušiho, projeli Cetinjí, zastavili se na krátkou prohlídku Budvy a navečer dojeli do Aday Bojany. Když jsme jeli autobusem, pak jsme jeli přes Maďarsko, Chorvatsko směr Jajce (prohlídka městečka a vodopádů) a po obědě dojeli do Mostaru, kde jsme přespali (stojí to za to). Odtud není problém dojet další den, i s nějakou zastávkou, do Ady Bojany. Při cestě domů bych možná volil cestu přes Podgorici, Nikšič do NP Durmitor, tam se porozhlédl a po horské silnici po jižní straně NP dojel do Plužine a dále pak přes Sarajevo domů. Ta horská silnice je sjízdná, jezdí po ní i malé autobusy, kolega tam chystá kombinovaný zájezd moře-hory. Samozřejmě, záleží i na počasí, v horách je vždy nejisté. ing.Hájek, Natur Travel

 
-

pane Hájku, díky za info.

Vložil novotnym, 6. Duben 2013 - 23:51
Do Bojany se chystáme začátkem srpna, takže by mělo být teplo. A třeba Cijevnu používají na koupání i domorodci (třeba vodopády nad Podgoricí)textiláci na Cijevnětextiláci na Cijevně Nijagara nad PodgoricíNijagara nad Podgoricí Niagara IINiagara IIPlánujeme trasu SRN-Rakousko-Chorvatsko… A dvě přespání (Plitvičky a Dubrovník). Bereme sebou dva pejsky, tak aby po cestě moc netrpěli. Chtěl bych se vás zeptat, u Ada Bojany se uvádí že tam psi mohou bez poplatku, je to tak? A nemáte zkušenost, nebo aspoň nějaké informace k veterinárním požadavkům pro cestu do MN se psy?
 
-

Cijevna

Vložil M.Dr., 7. Duben 2013 - 6:51

Kde přesně to je, pane novotnym? Můžete udat souřadnice? To by taky mohl být zajímavý tip na výlet.

A ty veterinární požadavky nás taky zajímají, jestli nejsou pro MNE nějaké speciální. Jinak na cestu do HR jsme si vždy nechali od veterináře potvrdit den před odjezdem do mezinárodního pet pasu, že pes je zdráv a na okresní veterinární správě, že u nás není nákazová situace, i když tvrdili, že to Chorvaté nevyžadují. Ale zatím nám nikdo psí doklady na hranicích nekontroloval.


Niagaru jsem našel: https://maps.google.com/maps?…

Velmi hezké místo [Šokovaný]

 
-

Niagara na řece Cijevně je

Vložil natur, 7. Duben 2013 - 7:28
Obrázek uživatele natur

Niagara na řece Cijevně je pro mne příjemnou novinkou, rozhodně bych něco tak zajímavého v oblasti mezi Podgoricí a mezinárodním letištěm u tohoto města nečekal, ze silnice to není zrovna moc hezká část Montenegra. Ta dvě přespání po cestě jsou velice rozumné řešení, jsem stoupencem teorie „mám dovolenou – nejsem štvanec“. Pokud jde o cestu s pejsky – v Ada Bojaně je letos opět povolen vstup psům bez omezení a zdarma. Ale pozor – nesmí na oficiální pláž. Nevím, jak tam budete ubytováni, zda v kempu či v některém bungalovu. Z mého hlediska není pro ubytování s pejsky zcela vhodný Typ A – jedná se o řadový patrový dům s desítkou pokojů, asi nejvhodnější v tomto případě by bylo se pokusit o ubytování v krajním rohovém pokoji v přízemí. Mnohem lépe se v tomto případě hodí Typ L nebo Typ B, které mají „přímý kontakt“ s okolím a jsou blíže k pláži, nejdále od moře je zdejší kemp. Pokud jde o veterinární požadavky – určitě budou obdobné s požadavky v Rakousku, Slovinsku a Chorvatsku, úplné informace by měly být k nalezení na www.svscr.cz. A ještě jedna konkrétní informace pro ty z vás, kteří do Ada Bojany nejedete s naší CK (a nemáte tudíž některé informace) – na oficiální FKK-pláži je zakázáno používat vlastní slunečníky. Je možno si u výběrčích/plavčíků zaplatit „plážový set“ = slunečník + 2 lehátka, loni byl poplatek 6 EUR/den. ing.Hájek, Natur Travel

 
-

I znalec se může poučit ;-)

Vložil M.Dr., 7. Duben 2013 - 11:40

Vidíte, pane Hájek, i znalec se může poučit a zjistit, že ještě všechno nezná [Spiklenec] ať nám všem naše plány na léto vyjdou minimálně na 110 % [Party]

 
-

Ubytování

Vložil novotnym, 7. Duben 2013 - 12:43

Ubytováni budeme v Typ L. S tím, že psi nebou moci být na ofiko pláž jsem více-méně počítal, tak budeme chodit na tu další, slunečníky si stejně budeme brát vlastní. Jedeme přímo od Oboeny, platby šly z DE banky, bylo to tak jednodušší a levnější. Oboena navíc nějakým podivným způsobem počítá slevy, takže je to o to výhodnější.

Další zajímavá soutěska asi bude Mrtvica. Byl tam někdo? Nemáte validní informace k riziku výskytu zmije růžkaté (Vipera ammodytes)?

MrtvicaMrtvicaMrtvicaMrtvica MrtvicaMrtvica MrtvicaMrtvicaMrtvicaMrtvica Obyvatelka MrtviceObyvatelka Mrtvice

Předpokládal jsem, že si přinejhorším koupíme sérum v ČR a vezmeme sebou, ale naše kouzelné zdravotnictví „funguje“ a v ČR není jediná dávka séra a ani se nedá sehnat a dovést.
 
-

Koupání na Cijevně

Vložil M.Dr., 7. Duben 2013 - 15:42

by podle fotografií v Google Maps mohlo být někde tady u železničního mostu:

https://maps.google.com/maps?…

Okolí tam opravdu není hezké, hned vedle je povrchový důl, že by těžba bauxitu pro místní hliníkárnu?

 
-

Nejdříve reakce a pak výlety

Vložil natur, 7. Duben 2013 - 17:56
Obrázek uživatele natur

Nejdříve reakce. 1) Zřejmě jste porovnával ceny Oböny a Kovotouru, naše CK jako generální zástupce Oböny pro ČR má samozřejmě všeobecně tytéž ceny a tytéž slevy (a že jich v Ada Bojaně je – za včasné knihování, typu 7=5, děti zdarma, atd. a vše lze vzájemně kombinovat) jako náš německý partner. A aby převody peněz byly pro naše klienty co nejsnazší, máme k dispozici v KB a Fio bance CZK- a EUR-účty jak v Česku, tak na Slovensku. A k tomu kompletní servis v češtině a dle českých zákonů. 2) A oblast okolo letiště Podgorica je vyloženě průmyslová, nikdo by tam nečekal nějaké zajímavé vodopády.

A nyní k výletům. Velice pěkná je cesta autem okolo, spíše nad, Skadarským jezerem. Z Ada Bojany do Ulcinje, těsné před ní směr Vladimír, pak Brajše, Arbnež, Virpazar. Nejprve vyjedete na ostroh nad deltou řeky Bojany, vidíte odtud do Albánie i celé Skadarské jezero. Silnice se pak vine až do Virpazaru cca 200–300 metrů nad jezerem, s řadou krásných výhledů a mnoha zatáčkami. Ve Virpazaru si vyhledejte restauraci/hotel Pelikan, mají tam na jídelníčku vynikající úhoře , v horním patře etnologické muzeum a rovněž zajišťují plavby po Skadarském jeteru. A cestou do Ady se můžete zastavit ve Starem Baru. Další výlet autem bych volil do kaňonu řeky Morači, cestou ještě můžete odbočit do kaňonu řeky Mrtvica (osobně neznám). Pokud přežijete útoky zmijí, pak na konci kaňonu řeky Morača navštivte kláštěr Morača. Až dojedete do Kolašinu, odbočte směr Andrijevica, po pár kilometrech ve vesnici Mateševo odbočte doprava směr Uvač, Raškovo Guvno, Lijeva Rijeka, Bolesestra, Podgorica. Cesta nejprve vede opuštěnými údolími, pak ale vyšplhá na náhorní planinu s krásnými rozhledy po krajině, výhledy na zdejší „horskou“ železnici Beograd-Bar a pak prudce sjíždí k Podgorici. Silnice nic moc, ale sjízdné – jen si raději před cestou nechte zkontrolovat brzdy. ing.Hájek, Natur Travel

 
-

platba

Vložil novotnym, 7. Duben 2013 - 17:00

No právě, máte EUR účet v ČR a na Slovensku. My jsme potřebovali provést platbu z účtu v německé bance. Tj. při převodu do ČR tam budou poplatky za mezinárodní platbu. Předpokládám, že cenu počítáte následovně:

(počet_dnůcena_za_den_dospělýpočet_dospělých+počet_dnůcena_za_den_dítěpočet_dětí)*0,8

Toto by bylo při objednávce do 31.1.

Oboena tam provádí podivné matematické konstrukce s dětskými cenami. Prakticky to znamená, že poskytnou slevu z nezaplacených položek. Navíc měli slevu za internetovou objednávku.

Doufám, že to teď urychleně nenapráskáte Oboeně! Na to, že to počítají nějak divně, jsem je několikrát upozorňoval, ale nedali si říct.

A byl bych debil, kdybych se bránil nižší ceně.

 
-

Máte na mysli Niagaru?

Vložil novotnym, 7. Duben 2013 - 16:58

pokud ano, tak ta je o kus výš proti proudu. Tady: GPS: 42.383544,19.27947

 
-

Niagaru jsem našel tam kde Vy,

Vložil M.Dr., 7. Duben 2013 - 17:18

ale u toho železničního mostu jsou v Google Maps fotky s koupajícími se lidmi. Proto mě zajímá, odkud přesně je Vaše fotka „Textiláci na Cijevně“? Je to u Niagary, nebo u železničního mostu, nebo ještě jinde? Předpokládám, že pro nahaté koupání tam nikde podmínky nebudou [Rozzlobený]

 
-

Ceník Naturtravel vs. Oboena

Vložil M.Dr., 7. Duben 2013 - 17:23

Když jsem objednával pobyt v Ada Bojana v lednu na září pro dva lidi na dva týdny s polopenzí, porovnal jsem to s ceníkem CK Oboena a u nich mi to vyšlo asi o 2% méně, což není suma, kvůli které bych nějak špekuloval.

 
-

Pokud máte účet v Německu,

Vložil natur, 7. Duben 2013 - 18:09
Obrázek uživatele natur

Pokud máte účet v Německu, pak je samozřejmě snazší převod v rámci Německa a není o čem diskutovat. Máte pravdu, že naši kolegové mají někdy pozoruhodné konstrukce při výpočtu některých cen, i my je na to pravidelně upozorňujeme a zasíláme jim různé propočty. Mají to v počítači tak a tak a „šmytec“. My tomuto problému věnujeme značnou pozornost, každou spornou kalkulaci s nimi konzultujeme a hledáme pro klienta co nejvýhodnější variantu. ing.Hájek, Natur Travel

 
-

Německá matematika

Vložil novotnym, 8. Duben 2013 - 7:57

Teď jsem se díval na korespondenci s frau Stefanií Albus. Princip jejich výpočtu je:

2 dospělí + dítě

3×plná cena – 3×20%sleva z plné ceny – sleva na dítě.

No a protože sleva na dítě je 100%, tak je výsledná cena very nice. [Smích]

 
-

Těžko mohu posoudit zcela

Vložil natur, 8. Duben 2013 - 8:34
Obrázek uživatele natur

Těžko mohu posoudit zcela zodpovědně onen výpočet, neznám přesný datum, dobu pobytu, počet osob a jejich věk (u dítěte). Faktem je, že ona 100% sleva pro dítě do 13 let) dle katalogu v Typ L (jak jste uváděl) platí až od 7.8.2013, před tím od začátku srpna platí sleva 80%. Oněch 20% je jasných – sleva za brzké knihování do konce ledna, nyní platí do konce dubna 10% sleva. Takže výpočet zřejmě odpovídá německému i našemu katalogu a je pro vás nejvýhodnější. Faktem je, že naši němečtí partneři (nejen Oböna) a tudíž i naše CK, poskytujeme široký vějíř slev z pobytu v mnoha FKK-resortech – za brzké knihování, typu 7=5, pro děti, ubytování na cestě, jednolůžák za cenu postele ve dvoulůžáku, atd. A často, ne vždy, je možno je vzájemně kombinovat, což zejména v Ada Bojana představuje velmi výrazné koncové slevy a nepředstavitelně nízké ceny pobytu. A až budete chodit na oběd, tak doporučuji – rybářské restaurace na řece Bojaně hned u našeho resortu = projdete vlevo okolo jídelny v Ada Bojana, po silničce (vede okolo kempu) doleva k řece, před betonovým monstrem (restaurace, doskotéky) doprava a po cca 50 metrech jsou hned dvě vedle sebe. Je odzkoušeno, že je lépe v té levé (laciněji, lepší obsluha, když si dáte rybu, tak vám přinesou celé plato na výběr, ..). ing.Hájek

 
-

Nejsou to moje fotky,

Vložil novotnym, 8. Duben 2013 - 8:44

ale podle Google Earth by to opravdu mělo být u mostu u hliníkárny. Ale dál proti proudu jsou podle všeho podobná místa a podstatně vzdálenější od Podgorici.

U Rogame - nad PodgoricíU Rogame – nad Podgoricí

http://www.panoramio.com/photo_explorer#…

Tohle taky vypadá moc hezky GPS:42.401895,19.36438 http://static.panoramio.com/…78380279.jpg

GPS: 42.396214,19.380473 http://static.panoramio.com/…17958503.jpg

Tohle už je kousíček od Albánských hranic GPS:42.424945,19.457731 http://static.panoramio.com/…50537671.jpg

 
-

Ještě k výpočtu ceny

Vložil novotnym, 8. Duben 2013 - 14:16

Ano, ale němci mi dávali slevu 20% takto

15 Tage Ada Bojana-Lux, Bung. Typ L, HP 3× 600. 00 EUR Super-Frühbucher-Rabatt 3×  –120. 00 EUR

100 % Kinderermäßigung von EUR 600.00 1×  –600. 00 EUR

Gesamtsumme 1× 840. 00 EUR

Což je, dle mého názoru, špatně. Logicky správně by bylo 2×600–2×120=940

Ve skutečnosti tam jsou ještě dny v jiných cenových pásmech, ale ty jsem pro přehlednost vyeliminoval.

 
-

Máte pravdu, i já bych to

Vložil natur, 8. Duben 2013 - 16:22
Obrázek uživatele natur

Máte pravdu, i já bych to počítal 2×600×0,8 (20% sleva) = 960 EUR, ale pak bych si to nechal překontrolovat u kolegů v Německu. Buď měla Stefanie špatný den, nebo počítač špatný algoritmus. Hlavně aby bylo pěkné počasí, teplá voda, malé vlny a bohatý výběr ryb v hospůdce na kůlech nad řekou Bojanou. ing.Hájek, Natur Travel

 
-

Cijevna a poznatky z cest po Černé hoře

Vložil novotnym, 25. Srpen 2013 - 21:49

Tak jsme se vrátili z Černé hory. Zatím se dáváme po cestě dohromady, takže jen pár postřehů:

  1. pokud si plánujete výlety, doby jízdy z navigace berte jen orientačně a rovnou je násobte 2×.
  2. na jednodenní výlety je reálné přímoří + Skadarské jezero, případně ještě okolí Podgorice. Co je ve větší vzdálenosti, budete mít hoňky se včas vracet.
  3. nevěřte navigaci – aspoň Navigon má hodně optimistické mapové podklady. Jako silnice je vedená i popelářská cesta po smetišti viz. připojené obrázky.
  4. Cijevna – krásná příroda, na horním toku jsou místa, kde by se dalo koupat bez plavek. Vzhledem k mizernému připojení v Adě, jsem si nemohl stáhnout mapy do Oruxmaps, byl jsem nucen se držet Navigonu, takže jsem (i z časových důvodů) nenašel Niagaru.
  5. Bezpečnost především!!! V Černé hoře počítejte s obtěžováním ze strany žebráků. Zastavíte na křižovatce v Ulcinji a začnou se vám do auta dobývat malí parchanti. Jdete si vybrat peníze z bankomatu a zase vás začnou obtěžovat. Naší výhodou byl velký pes v autě, takže jsem neměl strach zaparkovat auto, nechat pootevřená okénka a zajít si do obchodu. Jeho zubatý úsměv je spolehlivě zahnal. Ale do slumu, který jsme viděli po cestě od Cijevny (Navigon nás suše vedl přímo do slumu), tam bych si netroufl ani se smečkou kavkazanů.
Dle Navigonu optimální cesta k CijevněDle Navigonu optimální cesta k Cijevně Smeťák smrtiSmeťák smrti Čistá voda v CijevněČistá voda v Cijevně
 
-

Pár připomínek ke kolegovi.

Vložil natur, 26. Srpen 2013 - 6:21
Obrázek uživatele natur

Pár připomínek ke kolegovi. Nejezdím podle navigace, stále spíš věřím pořádné mapě a důkladné přípravě cesty, včetně časového propočtu celé trasy. Je pravda, že v Černé Hoře se musí počítat s pomalejší jízdou – na pobřežní magistrále je silný provoz, v horách samá zákruta, stav některých silnic dost bídný (asi jako u nás, jen jsou trochu užší), ve městech je běžné, že auto před vámi zastaví, zablokuje ulici a řidič si jde koupit cigarety. Pokud jde o jednodenní výlety – dá se toho obsáhnout mnohem více. Když jsme to zvládli s autobusem, včetně prohlídek míst s místním průvodcem a řadou fotozastávek, mezi snídaní (8:00) a večeří (20:00), musí se to zvládnout i s autem. Uvedu příklady – Ulcinj, Kotor (prohlídka), Lovčenské serpentíny, Njeguši (prohlídka sušáren pršutu, občerstvení, nákupy), Cetinje (prohlídka), Budva (prohlídka), klášter před Petrovacem (prohlídka), Ulcinj – Ulcinj, kaňon řeky Morači, klášter Morača (prohlídka), kaňon řeky Tara, zastávka u mostu přes Taru, Žabljak v Durmitoru (vycházka k Černému jezeru), Ulcinj – Ulcinj, albánská Skhodra (prohlídka centra a výstup na pevnost Rozafa), Kruja (prohlídka bývalého královského města, trh), Ulcinj (a to jen na hranici jsme prožili min. 2 hodiny). Pokud jde o žebráky – nevím jak v Ulcinji, tu jsme navštívili těsně před bouřkou, tak tam bylo poloprázdno, ale všude jinde jsem se nesetkal ani s jedním, a to ani v Albánii (a že tam je fakt bída). Ale obecně – věnovat se řádně zabezpečení svého majetku, to platí všude v zahraničí. ing.Hájek

 
-

Sakryš, to jste museli mít

Vložil novotnym, 26. Srpen 2013 - 9:35

Sakryš, to jste museli mít nějaký superturbo bus. Jenom cesta Ulcinj-Žabljak trvá (dle odhadu viamichelin.com) 3 hodiny. + 30–60 minut na trasu Ada Bojana-Ulcinj. Aplikujte si černohorský silniční koeficient 1.50–2.00× a máte z toho 4–6 hodin jízdy. Oneway.

Je pravda, že jsme nikdy nebyli schopni vyrazit v 8:00. Jednak snídaně začíná v 7:30, ale kdo by chtěl vstávat na dovolené v 7:00, aby to stihnul. Takže počítejme, že na snídani jsme dorazili cca v 8:30. 1/2–3/4 hodiny snídaně, dojít do bungalovu, uvařit si pořádné kafe (v restauraci sice vaří skutečně velmi dobře, ale kafe z automatu nás nějak neuspokojuje). Vyvenčit psy, sbalit si věci na výlet… No před 10:00 jsme nevyrazili. Teď připočítám 2×4,5 hodiny jízdy a mám 19:00. Po cestě se chci aspoň vysprchovat, ať na večeři nesmrdím jako tlupa ruských makaků. Vyvenčit psy. A máme 20:00…

Žebráci: Např. křižovatka před nemocnicí a poštou v Ulcinji. Bankomat u marketu Solaris… Zastavíte na červenou, k autu přijdou parchanti (odhadem 5–10 let), klepou na okýnka, cloumaj klikou… V prostředním pásu se válí pod oleandrem jejich Mutter.

Vybíráte peníze z bankomatu a najednou se k vám z obou stran přiblíží výše popsané existence (černý voči, černý tělo – to neni můj kamarád!). [Rozzlobený]

Ke Skadarskému jezeru asi jezdíte po silnici na Podgorici – aspoň to tipuji podle zmiňovaného Virpazaru (nebo jak se to píše). My jsme jeli druhou stranou přes Krute, Vladimir, přejezd hřebene Rumiji (nádherný výhled na Skadarské jezero). Potom průjezd nad pobřežím jezera (lesy jedlých kaštanů) do Donji Murici. Hezká pláž a výborná rybí restaurace (takového pstruha jsem v ČR nejedl).

 
-

Žádný superbus není

Vložil natur, 26. Srpen 2013 - 19:25
Obrázek uživatele natur

Žádný superbus není zapotřebí – ten náš byl Bova Futura 12 metrů dlouhý, 2 velmi kvalitní řidiči, ukáznění turisté. Snídaně 7:30, bagáž před snídaní do busu, žádný kafe – odjezd z Ada Bojany v 8:05, zastávka u hotelu v Ulcinji (kolegovi „textiláci“) v 8:30, sraz s černohorskou průvodkyní v 9:00 v Sutomore a ..... večer v 19:00 hotel Ulcinj a před 20. hodinou v Ada Bojaně. A taky jsme nevenčili psy. Když máte pobyt 14 dnů, tak 4 celodenní výlety s odjezdem v 8:00 hod. zase není takový problém, na odpočinek vám zbude 9 celých dnů. Na Žabljak přes Moraču a Taru to trvá i se zastávkami těch cca 5 hod., ale zpátky přes Nikšič po zcela nové silnici a tunelem k pobřeží je to mnohem rychlejší. Pokud jde o cestu ke Skadarskému jezeru – tu vaši trasu znám, projel jsem si ji o rok dřív zkušebně osobním autem, ale s 12metrovým busem bychom tam určitě neprojeli. A že já tedy řidiče moc nešetřím, znám jejich kvality. A ve Virpazzaru mají zase v restauracu Pelikan vynikající úhoře. V případě cesty do Albánie bylo sice v každém směru zdržení cca 1 hodinu na hranicích, ono zkotrolovat 40 pasů je pro člověka v uniformě makačka, v tom vedru – to už není jen na kafe, ale i nejedno pivko je na tu dřinu třeba. Výhodou je, že turisté mohou odejít/odejet k pár metrů vzdálené budově s toaletami, kavárnou a obchody, popít kávičku, nakoupit albánský koňak (výborný, laciný, my starší ho známe i z našich prodejen „Pramen“) a stříbro. A za nimi pak po vítězném konci perlustrace u budky běží vedoucí skupiny a jeden z řidičů. Ale – cestuju-li do této části Balkánu nemohu očekávat, že vše bude fungovat jako ve Švýcarsku. Na druhou stranu za služby zaplatím daleko méně než v Alpách. A Černá Hora za návštěvu skutečně stojí. ing.Hájek, Natur Travel

 
-

Výborné komentáře k Černé Hoře

Vložil M.Dr., 26. Srpen 2013 - 16:33

Jsem zvědav, jak dopadneme my. Ty Vaše trasy, pane Hájek, si napíšu a zkusím projet, jak dlouho nám to bude trvat [Spiklenec] v každém případě dík za každý poznatek z každého úhlu pohledu. Já doufám, že v září tam už bude klidnéji. Uvidíme. Já věřím, že skutečnost bude někde uprostřed. M.Drkoš

 
-

Pokud bude vhodné počasí

Vložil natur, 26. Srpen 2013 - 19:40
Obrázek uživatele natur

Pokud bude vhodné počasí (rozhled) nezapomeňte vyjet na Lovčen s Njegošovým mauzolem. Pokud pojedete z vesnice Njeguši (nad Kotorem, pršut) do Cetinje, tak odbočka vpravo na Lovčen je hned za vjezdem do města. Cesta vede horami a dovede vás na nejvyšší vrch této části pobřežního horstva (národní park) s monumentálním mauzoleem černohorského knížete Njegušiho (přístup pěšky tunelem a po mnoha schodech), ale hlavně je odtud nádherný rozhled. Pravděpodobně se zdržíte, stihnete ještě krátký pobyt v Cetinji, Budvu ale asi budete muset navštívit při dalším výletu. Můžete to třeba spojit s návštěvou Starého Baru, dnes „mrtvého“ opevněného města s půvabným městečkem pod hradbami. ing.Hájek

 
-

Když tady zmiňujete služby v Alpách.

Vložil novotnym, 26. Srpen 2013 - 20:27

Na zpáteční cestě jsme přespávali v penzionu ve Štýrsku. Bylo to někde u Ardingu. Přijeli jsme tam po 19-té hodině (Chorvati na Macejlu perlili, v provozu byla jen jedna mýtná brána pro platbu kartou). Majitel nedočkavě stepoval u recepce, že jsme se mu neozvali a že neví na kdy má pro nás dělat večeři. Na to, že máme v ceně večeři jsme úplně zapoměli, tak jsme řekli, že to nemusí řešit. To se prakticky urazil, že u nich nechceme jíst. Tak nás přesvědčil, že na večeři prostě musíme a že sebou máme vzít i psy.

V restauraci bylo připraveno chambre separée, a 4 chodová večeře. Už s hlavním jídlem jsem měl co dělat (a to mi s kusem pomohl bernardýn pod stolem). Jenomže potom přinesli ještě maxi kusy Malakova. Pokud se takhle stravují místní, tak bych věřil, že ty alpský krávy přenáší z pastviny na pastvinu na ramenou.

Snídaně byla také super, formou švédského stolu.

Ubytování v dvoupokojovém apartmánu, stále se usmívající personál, pěkné prostředí (u pensionu sice vede železniční trať, tuším, že v noci asi nějaký vlak jel, ale pořád lepší, než dementní techno z restaurace na Bojaně. Řvalo to tam i o půl páté ráno.), ráno mne sice nevzbudili kohouti ale naše basetka, ale při venčení byli slyšet kohouti z okolních statků.

Kouzelné je, že Rakušáci, kteří bydlí na venkově ví, co venkov znamená. Ne jako u nás, kdy se na venkov nastěhuje zbohatlý blb z města a začne prudit, že ho ráno ruší kokrhání kohoutů, přes den bučení krav a bečení ovcí. Že mu smrdí hnůj, vadí mu, že zabíjíte králíka a on zahlédl jak ho stahujete. Tady stojíte u banky na návsi a otevřenými vraty statku vidíte, jak se na hnojišti rochní čuník. Ukázka Blut und Boden v praxi.

Ubytování bylo za 100 EUR, polopenze za 24 EUR pro tři osoby.

 
-

Jo Starej Bar, ten je pěknej.

Vložil novotnym, 26. Srpen 2013 - 20:40

Nezapomeňte se stavit u toho 2000 let starého olivovníku. Cesta k němu je podivně značená. Z hlavní silnice je směrovka na Starý Bar a Starý olivovník, ale potom značení k olivovníku zmizí. Ale hned na druhé křižovatce po odbočení z hlavní silnice se dejte vlevo (staré město je doprava) a tam ho najdete. Vstup je 1 EURO. Je to spíš památník, strom je uprostřed kruhu z mramorových sloupků, trošku mi to připomínalo památníky rudoarmějců, ale strom je to pěkný.

Ve starém Baru ukázaly svůj odmítavý vztah k islámu naše fenky. Obě svorně přičaply před mešitu a položily tam naprosto šílený ho.na. Večer před cestou spráskaly půlku melouna (včetně šlupek), tak to bylo nesebratelný, neodkliditelný. V Ada Bojaně i jinde jsme po nich poctivě uklízeli, ale tohle bylo symbolický…

 
-

Tohle sem snad nepatří

Vložil abel (bez ověření), 27. Srpen 2013 - 9:29

Nádherná ukázka české omezenosti, xenofobie a vulgarity.

 
-

Jedna záporná informace za druhou

Vložil M.Dr., 27. Srpen 2013 - 14:50

Takže v Ada Bojaně ještě ke všemu řve dementní techno i o půl páté ráno [Šokovaný] to kdybych věděl před půl rokem, tak tam snad ani nejedu [Radši mlčet]

 
-

Klídek, pane kolego. Není

Vložil natur, 27. Srpen 2013 - 19:30
Obrázek uživatele natur

Klídek, pane kolego. Není všechno tak tragické, jak je zde předváděno. Já osobně jsem ze zde popisovaných problémů v Ada Bojaně nic nezažil – ale byl jsem tam vždy mimo hlavní sezónu a tak jsem nelenil a zavolal jednoho z našich klientů, který do Ada Bojany jezdí již řadu let, obvykle 2× za léto a vždy tak na 5–6 týdnů, z posledního pobytu se vrátil o posledním víkendu. Takže – zde jsou jeho informace. Hudba se line pravidelně v době 15:00–19:00 z plážového „textilního“ baru u ústí řeky Bojany do moře, tzn. hned za plotem FKK-pláže směrem k Ulcinji. Na druhé straně FKK-pláže (směrem k Albánii) v podstatě není nic slyšet. Další hudba je provozována v betonovém objektu na břehu řeky Bojany, hned vedle již zde popisovaných rybářských restaurací. Zde se hraje večer, ale k tanci, není to diskotéka a v resortu není téměř nic slyšet. Konec je o půlnoci. Popisovaná diskotéka až do rána se konala výjimečně o jednom víkendu, nikoliv však v Ada Bojaně, ale na druhé straně řeky, na Velké pláži, tzn. min. 200 metrů od FKK-resortu. Tato akce se koná každoročně v rámci nějakých oslav. Ruských turistů bylo v resortu poměrně málo a náš klient nezaznamenal z jejich strany nějaké nepřístojnosti. Pokud jde o žebráky, nevím jak u vás na Slovensku, ale my v Čechách je máme také, včetně těch řízených „Mutter“. Ale vzhledem k tomu, že váš pobyt bude probíhat mimo hlavní sezónu, tak si myslím, že si budete spíše stěžovat na přílišný klid v tomto resortu, poměrně vzdáleném od civilizace. ing.Hájek

 
-

Nevymýšlím si

Vložil novotnym, 27. Srpen 2013 - 20:30

zkontaktujte své klienty z Kladna, slyšeli to taky. Nebylo to celou dobu, to netvrdím, ale víkendová záležitost to taky nebyla. Tipnul bych si tak prvních 4–5 dní. Pak už byl celkem klid. Ale když hráli, tak to řvalo jak kráva.

 
-

"Sranda musí byť,

Vložil M.Dr., 27. Srpen 2013 - 20:35

aj keby starého otca vešali", říká se tady na Slovensku. V tomto smyslu berte prosím moje příspěvky.

Já se bavím a zároveň podivuji nad tím, jak různí lidé vidí stejnou skutečnost z různého úhlu pohledu. Roland ve svém článku píše o absolutní bezpečnosti a připouští sice, že řidiči v Černé Hoře příliš nedbají na předpisy, ale jezdí ohleduplně. Naproti tomu kolega Novotný M. píše o stejné Černé Hoře jako o zemi, kde vás okradou na každém rohu a řidiči jezdí jak prasata.

Já si myslím, že skutečnost bude někde uprostřed.

Takže v neděli vyrážíme se zastávkami v Balatonakali, Sarajevu a Žabljaku a příští středu se hlásíme na recepci v Ada Bojana. Když tam bude moc velký klid, vyrazíme někam na výlet. Ale konkrétní trasy si určíme až tam podle momentální nálady.

Zatím děkujeme za všechny poznatky a už se těšíme.

M+A Dr.

 
-

Řidiči, Montenegro

Vložil Roland Jitka, 27. Srpen 2013 - 21:44

Kdo je zvyklý jezdit na Balkáně, tak bude považovat černohorské řidiče ještě za ohleduplné. Ten kdo je hlavně zvyklý jezdit v civilizováné Evropě, bude všechny řidiče Balkánu nazývat „že jezdí jak prasata“ ať přijede kamkoliv. Je třeba počítat s jejich temperamentem, předjížděním kdekoliv, věčným troubením a o dost větší rychlostí, než dovolují značky a předpisy. Pozor je si třeba dát hlavně na průjezdy přeplněnými křižovatkami, přeci jen náš způsob dávání předností a průjezdu kruháky je poněkud klidnější a civilizovanější.

Asi bude dobré se připravit na to, že tedy černohorští řidiči a vůbec balkánští, nebudou nikdy vrcholem dopravní kultury a disciplíny, spíše se budete přizpůsobovat vy jejich stylu jizdy, než oni Vašemu.

Na každém rohu spíš najdete žebráky než zloděje. Balkánci si celkově se zamykáním a vytahováním okének v autech hlavu nelámou. Stejné je to i se zamykáním domů.