NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Vítejte v překrásném "Orientu Evropy"

Vložil Roland Jitka, 26. Březen 2013 - 11:59
Říká se, že nejlépe prožijeme volný čas, když nastane něco neplánovaného, s čímž předem vůbec nepočítáme. U dovolených ale tohle pravidlo prakticky neznáme a každý zná cíl své cesty a dobu pobytu. Pokud zapracuje při dovolené „paní Náhoda“, tak to obvykle bývá spíše důvodem k rozladění. V uvedené reportáži z neznáma tomu bude spíše naopak a děkujeme souhře neběžných okolností, že jsme byli ve správný čas na správném místě. 
Vítejte tedy v krásném Orientu Evropy.


Když cestujete a plánujete dovolenou, tak bývá obvyklé naplánovat co chcete vidět, zažít a podle toho volíte destinaci. Chcete-li památky a čisté moře, razíte do Řecka, máte rádi jezero, vyrazíte do Maďarska na Balaton, líbí se vám hory, volíte rakouské Alpy, zachtělo se vám přírody bez civilizace, jste v Rumunsku, požadujete liduprázdno ve vnitrozemí podíváte se do Turecka. Líbí se vám levná dovolená, asi skončíte v Bulharsku. Požadujete-li živější města s určitým komfortem, Vaše kroky směřují do Chorvatska. Jestli rybaříte, vaše kroky směřují do Norska. Pokud se chcete nadýchnout orientu, letíte letadlem daleko do Asie. Pokud se chcete mít skvěle, zvolíte třeba Francii. Vychází to ze zkušeností, které máte a nebo Vaši známí s výběrem cíle vysněné dovolené poradí.



Find more about Weather in Sarajevo, BA
Kdybych Vám řekl, že toto vše najdete v jednom místě, na zhruba sto kilometrovém území relativně blízko České republiky (asi 1000Km, cca 12–14hodin cesty autem), budete si myslet, že jsem se zbláznil a o cestování nevím vůbec nic. Prozradím tedy jméno hlavního města země, o které budu v reportáži vyprávět. Název města jste již určitě slyšeli, ale o zemi, kde leží, mnozí neví vůbec nic. Snad jen to, že existuje na mapě někde v bývalé Jugoslávii (možná ani to ne). Přátelé, je to město Sarajevo a země má název Bosna a Hercegovina.



[Hvězda] Vítejte v neznámé a krásné Bosně a Hercegovině [Hvězda]



Shodou více okolností při cestě z chorvatského Molunatu (hranice s Černou Horou) na maďarský Balaton jsme se v čase, který jsme vůbec neplánovali (chtěli jsme Bosnu a Hercegovinu projet v noci) ocitli na místech, které bychom nikdy nenavštívili, nebýt denního světla a také částečné únavy z cestovaní. Dnes již vím, že by to byla věčná škoda a mnoho zažitků bychom přišli. Ani tento článek by nemohl vzniknout pří jízdě autem v noci.




Původně jsem vůbec nevěděl, jestli tuhle reportáž psát, a za klávesnici jsem zasedl jen proto, že napíši další podrobný popis cesty autem z místa A do místa B pro Naturista.cz. Co z toho nakonec je za příspěvek, si můžete postupně přečíst a snad i tento cestopis Vás trochu nadchne a když ne potěší, tak alespoň poinformuje, jaké je to někde, kde jste asi ještě nikdy nebyli. Možná si ale jen připomene to, co jste viděli a třeba mi dáte za pravdu v popisu. Může se stát, že moje kusé informace kvalifikovaně doplníte, za což bych byl moc rád. (Nejen já, ale hlavně ostatní cestovatelé.)



Find more about Weather in Sarajevo, BA

Jak vše začalo? Při přejezdu hranic Chorvatsko-Bosna se celníkovi nezdálo něco na naší platné zelené kartě a zdržel nás více jak hodinu a půl i když celnice ve městě Metkovič byla prakticky prázdná. Další zdržení nás čekalo při vjezdu do bosenských hor za městem Mostar, kdy při relativně banální nehodě (ne naší) v noci se uvolnil větší kus skály (možná to bylo obráceně a pád kamenů byl dříve) a silnice byla více jak na pět hodin zablokovaná kameny a nepojízdným nákladním vozidlem. (Zdržení dalších skoro šest hodin.) Jistě chápete, že tímto došlo absolutně ke zbourání časového harmonogramu cesty a i doby odpočinku.




Místo k oddechu jsme sice náhodně, ale s radostí, zvolili u městečka Jablanica na jeho krásném jezeře. V našem případě bez plavek, protože pokud jsme je vůbec měli, tak byly někde hluboko v kufru auta, nebo ve střešním boxu. Nebyli jsme úplně sami, kdo využíval koupání bez textilu v místním jezeru, ale nebyli to místní lidé, ale jen německy mluvící turisté v obytných automobilech, parkujících u jezera. Někde vidíte ojediněle stany přímo u jezera. Vodní plocha je velká a břehy dlouhé, tak si každý najde své klidné místo.

Dlouhé pláže tak jak je známe, zde moc nejsou, spíše menší soukromé plácky. Ideální možnost, jak někoho z rodiny přivést nenásilnou formou na naturistickou cestu. Kolem jezera při procházce najdete i úplné liduprázdno. Protože se nám prostředí bosenských hor moc líbilo, rozhodli jsme se zde odpočívat trochu déle, než je obvyklá chvilková zastávka u vody po cestě. Okolí jezera na úpatí hor bylo prostě překrásné a bylo by škoda ho blíže neprozkoumat.




Obyvatelstvo je hodně nábožensky založené, mnohé ženy ještě používají burky a tak jsme neočekávali, že bychom našli nějakou ceduli kolem celého jezera s nápisem pláž bez plavek. Celkově kolem jezera nebylo mnoho lidí a pokud to byli naháči, tak to byli turisté. Místní děti se koupají v plavkách, nebo spíše v tom co mají zrovna na sobě. Jedná se o velmi chudý kraj a je zde běžné na ulicích nebo na silnicích i žebrání. Výměnou za vyžebrané peníze dostanete opravdu výborný med a nebo domácí sýr. Doporučuji tedy opravdu trochu podarovat žebrající děti.

GPS 43.664395,17.760658. Městečko Jablanica překvapí chudobou, ale třeba restaurace jsou skvělé. Najíte se do sytosti za pár euro a jídlo je velmi kvalitní. Častým masem je telecí, stejně jako u nás vepřové. Na stáncích koupíte opravdu velké, sladké a výborné jahody. Co mi moc chutnalo bylo kvalitní sladké a slané pečivo z místní pekárny. Co jsem nenašel, byly stánky se zmrzlinou a prodává se jen v kamenných obchodech. Zelenina a ovoce je zde opravdu za pakatel. Nepiji pivo, ale stále jsem viděl reklamy na černohorské pivo Nikšičko. Doporučuji ochutnat místní sýry a bosenské víno. Myslel jsem si do té doby, že už se nejde na dovolené dobře najíst a napít levněji než v Bulharsku a zde byly ceny proti bulharským, ještě o několik procent levnější.

[Šipka] Kurz měny bosenská Marka, pro jednoduchost asi půl eura.


Bankomaty nebo placení kartou obchodech zde opravdu nenajdete. Jen v Jablanici je v širokém dalekém okolí čerpací stanice pohonných hmot. Zde je snad jediné místo, kde můžete zaplatit kartou. Internet v oblasti není běžným jevem a WIFI je zde opravdu scifi. V některých oblastech Bosny a Hercegoviny nebyl ani signál mobilního telefonu. Navigace zde prakticky silnice nezná, některé „chytré mašinky“ tady vůbec nefungují a začnou zase sloužit až v Chorvatsku.

Mnohé děti koukali na malý netbook, digitální překladový slovník a přenosné DVD trochu jako na zjevení. (Což našince v roce 2010 opravdu překvapí.) Děti se asi ve školách učí trochu německy a anglicky. (Dle mého syna, jelikož já anglicky neumím, zvládají angličtinu dobře.) Starší lidé mluví velmi dobře rusky a trochu německy. (Někteří z nich někdy v Německu pracovali.) Značkové opravny na auta tady nikde v oblasti nejsou a pokud chcete něco opravit, tak v nedalekém Prozoru jsou garáže a opravny na autobusy, což slouží místním i jako autoservis a pneuservis. Speciální prodejny taky v okolí nikde nenajdete.


Zvětšit mapu celé oblasti Prozor – Jablanica


Ubytování najdete jen v soukromí u místních lidí, nejsou zde žádné luxusní hotely a penziony. Baráčky na ubytování mají na sobě nápis „SOBE ROME“ a není jich nikterak mnoho. V městečku není moc co obdivovat, snad jen kostelíček, pár historických domů a velmi hezky upravený hřbitov. Jedná se přeci jen tranzitní městečko a křižovatku při cestování Bosnou. Turistů zde není mnoho a lze se ubytovat prakticky za jakoukoliv částku, kterou nabídnete. Bydleli jsme zde tři lidi dohromady za osm euro na den. Majitelé domečků si turistů velmi váží a snesou Vám modré z nebe, za to že jste se ubytovali zrovna u nich.




Příroda v okolí a jezero je překrásné. Čistá voda, hezké lesy a liduprázdno přímo vybízí k pobytu „svobodně po našem“. Pokud máte přítelkyni nebo manželku a chcete vyzkoušet delší pobyt bez plavek, je Jablanica a místa v okolí ideální volbou. Ač jsem se zmínil o žebrácích, tak ale vaše věci jsou vcelku v bezpečí ať jste kdekoliv. Jezero je rybářským rájem a sem tam někde je vidět divoké stanování. Kemp jsme v Jablanici neviděli žádný. Liduprázdno přímo láká vyzkoušet i nahatou procházku po okolí jezera. V okolí se nachází překrásné hory a kopce. Počasí po dobu našeho pobytu bylo krásně letní.



Myslel jsem si, že už takový to kout země s krásným jezerem nikdy neuvidíme až do krátkého výletu autem po okolí (asi 30km), kdy jsme navštívili horské městečko Prozor. Cesta mi nebyla příliš sympatická, samé serpentiny a kopce. V některých pasážích bosenských hor jsem řadil dvojku a to si myslím, že nemám slabé auto. Cestu bych moc nedoporučoval karavanistům, pokud ano, tak opravdu se silnějším autem. Ideální je cesta pro vášnivé motorkáře.

Zde jsme našli skvost v podobě ještě o mnoho většího jezera než bylo v Jablanici s prostředím ještě krásnějším. Pro okolí Prozoru coby turistů platí prakticky totéž co o Jablanici, takže opět relativně liduprázdno a překrásné prostředí. Jezero jsme objevili snadno, hned při vjezdu do obce je cedule. Pohledem na obrovské jezero mezi horami jsem byl přímo uchvácen a těšil se na skvělý pobyt u vody a ve vodě. I přes parné léto (červenec) bylo jezero o trochu chladnější než v Jablanici, ale do otužileckých aktivit má opravdu velmi daleko. Zde jsou i pláže (větší plácky), ale myslím si, že je nevytvořil člověk, ale spíše úbytek vody.




Opět jsme zde potkali jako naháče pouze několik turistů. Bosňáci asi žádnou FKK unii nemají a mnozí berou asi za určité pohoršení i pobyt v plavkách u vody (co by ale netolerovali za eura v případě turistů a návštěvníků a raději přimhouří obě oči). U jezera (parkoviště, pokud se tomu tak dá říkat) jsme viděli dva stánky s různými levnými pochutinami. Je zde půjčovna lodiček a služby místních v podobě motorových člunů. Jiné služby na jezeře jsme neviděli, ale nemusí to nutně znamenat že nejsou. Jezero je prostě hodně velké. Při chytání ryb si mne nikdo nevšiml. Místo je oblíbeným dovolenkovým místem Bosňáků a většina turistů jsou právě oni.

Find more about Weather in Sarajevo, BA


V Prozoru (GPS 43.820161,17.608223) i v Jablanici jsme se překvapivě velmi dobře dorozuměli němčinou, s čímž jsem v této oblasti vůbec nepočítal. Nápisy jsou jen v azbuce, tedy alespoň devadesát procent. Někdy v kombinaci s našimi písmeny. Při hodně pomalé mluvě Bosňáků pochopíte o čem je řeč, i když umíte jen česky. Zde už jsme žebráky nepotkali, ale obyvatelé jsou asi stejně chudí jako v Jablanici. Vlastně vše co jsem o Jablanici napsal, by se hodilo i na městečko Prozor, takže bych se jen nudně opakoval, ale přesto si dovolím znovu říci, že je to nádherný kus přírody.




Asi 100Km od Jablanice najdete, jak říkají s oblibou Bosňáci „Jeruzalém východu“. Znalejší turisté již ví o jakém městě mluvím. Je to hlavní město Bosny, Sarajevo. GPS 43.858297,18.41835. Jsou na něj také náležitě pyšní a já mohu říci že právem. Tolik kulturně historických památek na pětníku neuvidíte asi již nikde jinde. Prostě taková malá Asie v Evropě. Krásné bazary, jaké vidíte jen v Turecku, perfektní stylové restaurace s velmi slušnými číšníky v krojích, krámky a stánky úplně se vším, co turista potřebuje. Krajové suvenýry na každém rohu. Sarajevo a jeho starobylou atmosféru prostě musíte zažít a nelze ji snadno popsat jen textem. Popisuji totiž něco, co není jinde běžně k vidění.

[Šipka] Zde najdete o mnoho více fotografií z krásného Sarajeva

Uličkami Sarajeva budete brouzdat rádi a dlouho. Stále se Vám bude v „Orientu“ něco líbit. Je jen škoda, že bylo postižené nesmyslnou jugoslávskou válkou, která se částečně na městě podepsala a ještě dnes bohužel vidíte na krásných historických domech účinky kulometů a granátů. Možná je to právě záměrem, ukázat jak to vypadá opravdu ve válkou poničeném Sarajevu. Pokud to vidí někdo rozumný, další válečný konflikt snad již nepřipustí. Ceny v Sarajevu jsou podobné našim, i když spousta věcí nejde u nás koupit, takže člověk nemá srovnání. Rozhodně jsou ale vyšší, než v chudé oblasti Jablanica a Prozor, jak to již bývá zvykem v hlavních městech. Vzhledem ke kráse města, by vás uvedené nemělo od jeho návštěvy odradit. Stojí to za to a nebudete zklamáni.

Tady se můžete o historii a zajímavostech Sarajeva dovědět něco více.


Nejsem znalec náboženství a krajových zvyků, ale myslím si, že se zde prolínají různá náboženství, různé styly výstavby budov a krásné domy různého stáří. Kostelíky a kapličky najdete na každém rohu a v každé ulici můžete obdivovat dávnou historii. Na prodej je zde spousty sakrálních artefaktů, jejichž stáří si nedovedu odhadnout. Lidé zde nikam nespěchají a město pulsuje jen klidným životem, daleko od toho, co známe od nás. Zde prostě na Vás dýchne historie a klid. Je to velmi nakažlivé.



Hezčí město jsem ještě neviděl a dá se vzdáleně srovnávat snad jedině s chorvatským Dubrovníkem, s bulharským městem Plovdiv, maďarskou Budapeští nebo s rumunským Brašovem. Uvedená města jsem do té doby hodnotil v žebříčku krásy historie velmi vysoko. Do doby, než jsem poprvé viděl Sarajevo, i když bohužel trochu zbytečně poničené nesmyslnou válkou.




Protože uvedená města a městečka nejsou častým cílem turistů, proto si dovolím bodový popis cesty, jak se do Bosny a Hercegoviny dostanete. Praha, Brno, Bratislava (SK), Mossonmagyárovár (HU), Györ, Pápa, Sumeg, Ketszhely (zde doporučuji zastavit v FKK kempu Balatonbereny), Marcali, Nagyatát, Bárcs, Virovitica (HR), Daruvar, Okučani, Gradiška (BIH), Banja Luka, Jajce, Bugojno, Prozor, Jablanica. Pokud chcete do Sarajeva, v městečku Jajce odbočíte na Travnik a Sarajevo. Pokud nechcete hradit dálniční poplatky, tak nejspíše poslední zaplatíte na Slovensku (i když i to lze objet bez poplatku).




Pokud pojedete výletem z Chorvatska a nebo při cestě domů: Příkladně z Makarské nebo Dubrovniku. Dojedete naproti poloostrovu Pelješac (HR) a pokračujete na Metkovič (BIH) Mostar, Jablanica, Sarajevo. Zde nejsou žádné dálnice, takže ani dálniční poplatky a mýta. Na žádných hranicích obvykle nečekáte, protože zde není žádný provoz.



Vysvětlivka: SK-Slovensko, HU-Maďarsko, HR-Chorvatsko, BIH-Bosna a Hercegovina.


Někteří lidé přeci jen potřebují k dovolené také slanou vodu a bez moře si volný čas nedovedou představit. I pro ně máme na dovolené v Bosně a Hercegovině řešení. Pohodovou jízdou autem zhruba za dvě hodiny dorazíte k Jadranu do chorvatské střední Dalmácie

Máte zde možnosti: Na Makarskou přes hraniční přechod Imotski a nebo do chorvatského Gradacu přes hraniční přechod Metkovič.

Také Bosna a Hercegovina má svůj malý přístup k Jaderskému moři u města Neum, ale zde nemohu posloužit informacemi o plážích, protože jsme bosenským Neumem jen několikrát projížděli při cestách jinam. [Spiklenec] (Snad doplní znalec Jadranu, uživatel natur. Předem děkuji.)



Pokud jste již trochu znuděni pobytem v přímořských letoviscích se spoustou lidí a hledáte klid, krásno, minimum turistů a také ne moc civilizačních vymožeností, je pro Vás Bosna a Hercegovina výborným místem na dovolenou. Odmění se Vám krásnou přírodou, hezkými horami, křišťálovými jezery a historickými památkami. Lidé ve Vás budou vidět boháče a budou se k Vám chovat velmi mile. Vy si odpočinete, zrelaxujete mysl a vaše peněženka nebude plakat při příjezdu domů. Naopak vám se domů chtít nebude a budete si přát, aby měl zde den 48 hodin. Taková je Bosna a Hercegovina, milá, klidná, krásná a nezapomenutelná.






Líbil se Vám článek? Máte zážitky z Vaší dovolené, návštěvy aquaparku, wellnessu?


Podělte se s ostatními čtenáři. Za Vaše zážitky nabízíme volnou vstupenku na akci Naturista.cz.

Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naháče.

[Hvězda] VYUŽÍVEJTE VÝHODY, které jsme pro Vás všechny připravili a vyjednali
[Klobouk] Podpořte Naturista cz. jakoukoliv částkou, bez poplatku systémem
PAY SEC na naše jméno: naturista, číslo: 3891789. Předem děkujeme.

Své příspěvky můžete vkládat i do kasiček, na každé akci Naturista.cz.


Zájemci o spolupráci: Chcete zde seznámit ostatní s Vaši činností? EMAIL [Pošta]

Využijte nabídku Vaší prezentace na stránkách a oblíbených akcích NATURISTA.CZ.

5
 
-

BiH - nádhera

Vložil M.Dr., 26. Březen 2013 - 17:27

Díky za hezký článek o BiH. Určitě bude pro nás inspirací, co ještě v této zajímavé zemi navštívit.

 
-

BiH jedu v létě

Vložil PetrK, 26. Březen 2013 - 17:52

V létě se s kamarády chystáme do Jugoslávie, zejména za těmito pamětihodnostmi: http://www.lidovky.cz/…kultura.aspx?… Může to být i inspirace pro ostatní :-) Takže díky za tipy, a ještě o tom Rolande určitě pokecáme i spolu.

Petr

 
-

Zajímavé památníky

Vložil M.Dr., 26. Březen 2013 - 20:06

Ale v tom článku jsem nenašel bližší údaje, kde se nacházejí. Petře, nemáš link na jejich seznam a umístění?

 
-

Bývalá Jugoška.

Vložil Roland Jitka, 26. Březen 2013 - 22:56

V Bosně a Hercegovině je toho k vidění zajímavého dost a rád zde budu objevovat i nadále. Vlastně celá Jugoslávie je plná zajímavostí. Ať je to Černá Hora, Bosna, Srbsko, Makedonie. Sice nemám rád Chorvatsko, ale musím říci, že i tam, pravda je, že o něm nerad píši. Nějak jim nemohu odpustit, protože jsem viděl Bělehrad, Sarajevo, Čačak, okolí Mostaru a Nového Sadu, kaňon u Podgorice, kde leží v řece celý sestřelený vlak. Na našich cestách „Jugoškou“ mluvíme s lidmi a hlavně viděli jsme spostu hromadných pomníků padlých mladých lidí, kteří zaplatili nesmyslnou válku životem.

Navštívili jsme pár Jugoslávských jezer a byla to vždy nádhera. I když už to není dnes Jugoslávie. Nějak mi pořád nebaví psát o moři a zrovna tahle Bosna byla vítaná změna. Otázkou je, jestli jezera budou vůbec někoho zajímat, protože se mi zdá, že dovolená pro lidi u jezera v Jugošce není dostatečně in. Vlastně rád bych se mýlil.

 
-

re: památníky

Vložil PetrK, 27. Březen 2013 - 11:54

Cestu budu plánovat až v květnu, tak sem pak třeba něco hodím (pokud si vzpomenu).

Pročpak vás to zajímá? Chcete je taky objet?

Petr

 
-

Musím se Chorvatska zastat,

Vložil natur, 27. Březen 2013 - 21:19
Obrázek uživatele natur
Musím se Chorvatska zastat, podle Rolanda to vypadá, že je jediným pachatelem všeho špatného na Balkáně. Takže – Bělehrad bombardovalo NATO (tedy např. i s naším souhlasem) kvůli bojům mezi Srbskem a Kosovem (mezi pravoslavnými a muslimy). V Sarajevu probíhaly boje mezi Srbskem a Bosnou (opět pravoslavní versus muslimové), Čačak bych tipoval na boj mezi Srbskem a Černou Horou (tam se nikdy Chorvaté nemohli dostat) nebo opět na mírovou misi NATO, v Mostaru šlo o střet Chorvatů a Bosňáků (katolíci versus muslimové, až tam pojedete tak se všimněte velikého kříže na kopci nad městem), u Nového Sadu mohlo jít opět o boj mezi Srbskem a Chorvatskem nebo pomoc NATO a vlak ležící v kaňonu řeky Morači u Podgorice až řadu let po válce vykolejil (zřejmě nefungovaly brzdy) a zřítil se do údolí. Úplně se zde zapomíná na rozstřílený a obléhaný Dubrovník (kam se vozilo jídlo na „výletních“ lodích, např. i „naší“ Silvou), na dělostřelecké bombardování Zadaru, Karlovace, Knínu, atd. Takže prakticky ani jeden současný stát nemá „čisté“ svědomí, výjimkou je Slovinsko, kterému se podařilo osamostatnit velice snadno a rychle. To, že padlých bylo mnoho, odehrávala se různá zvěrstva, to vše je pravda – ale vina byla na všech stranách. Tam se prostě vyřizovaly nahromaděné problémy a křivdy z dob od nadvlády Turků až po 2. světovou válku a období silou vytvořené Jugoslávie. ing.Hájek 


Děkuji za vyjasnění některých informací, ale když jsem se díval v noci na přímý přenos v televizi, na start letadel „mírových jednotek NATO“ z Italského Aviana, tak komentátor hlásil, že letadla startují na základě požadavku Chorvatska směrem k NATO. Za necelou hodinu už byla Jugoslávie pod nálety a byly vidět jen vybuchující bomby z letadel až do rána. Myslím, že to byl hlavně boj o moře.

Z rozhovorů s lidmi na různých místech bývalé Jugoslávie, dokonce i včetně Slovinska mi opravdu vychází potvrzení Vaší teorie, že každý jednotlivě má něco protijednotlivému každému státu, ale všichni (jeden každý) mají problém s Chorvatskem. V Srbsku, Makedonii a v Bosně občas zaslechnete něco o nové Jugoslávii, jejíž cílem je okleštit Chorvatsko ze všech stran. Jen záleží na neutrálním Slovinsku. Mohou to ale být jen tendenční plány některých politických stran v různých zemích. [Spiklenec] Jinak plně souhlasím s tím, že viníků války bude asi více.

Mějte hezký den Roland. ********************************************************

Že by NATO pomáhalo Chorvatsku jsem neslyšel, největší letecké útoky na Srbsko byly kvůli Kosovu. O moře (u Istrie) se dohadovalo s Chorvatskem Slovinsko, ale to bylo až později a mírovou cestou, jen jim blokovalo připojení k EU, nakonec se vše dohodlo. Nová Jugoslávie – to může být tak maximálně naivní představa Amíků, všechny zúčastněné státy jsou šťastné, že jsou samostatné, jediný problém je ještě v Bosně a Hercogovině, tam k tomu dělení zřejmě asi v budoucnu dojde. Samozřejmě, asi se ve finále všichni opět sejdou v NATO a EU (pokud tedy EU přežije). Záleží, s kým mluvíte – Slovinec nadává na Chorvaty kvůli přístupu k moři u Istrie (jinak je šťastný, že se u nich neválčilo a že se má z nich ze všech nejlépe), Srbové nadávají všeobecně – přišli o přístup k moři (odtržením Montenegra, ale až po válce), o Kosovo, jsou nejčastěji u soudu v Haagu, Makedonci mají zase vztek, že přišli o ty, co je živili a v Bosně a Hercegovině není stále dořešena národnostní otázka. A všichni vespolek závidí Chorvatům jejich dlouhé pobřeží, turistický ruch a bohatou obilnici v oblasti od Záhřebu na východ. Historie a vztahy na Balkáně jsou velice komplikované a proniknout do nich prakticky nemožné. Faktem je, že příroda je zde krásná, moře čisté, domácí zmrzlina (nikoliv Ledo=Algida) vynikající, domácí strava velice chutná a na palubě jachty, alespoň tak 250 metrů od pobřeží, naprostá pohoda. ing.Hájek


Ještě k náletům na Srbsko, nechtěl bych Rolandovi křivdit, tak jsem zkusil hledat na internetu podrobnosti: dle nalezených informací podpořilo letectvo NATO Chorvatsko během operace Oluja v roce 1995. Ovšem nejednalo se o Srbsko, ale o Republiku Srbska Krajina (zjednodušeně území na pomezí CRO a BIH, oblast Karlovac-Plitvice-Knin, atd.) Letectvo NATO mělo vyřadit komunikační body a protileteckou obranu. Toto území historicky patřilo Chorvatsku, žili zde jak Srbové, tak i Chorvaté, Srbové vyhnali Chorvaty a vyhlásili výše uvedenou republiku. A v rámci odvety provedli Chorvaté zmiňovanou bleskovou operaci Oluja. Jednalo se o cca 3-denní masivní útok, ti kdo jezdí/li k Jadranu přes Plitvice projížděli zničenými vesnicemi. Srbové zničili domy Chorvatů, Chorvaté pak Srbů a nezůstalo nic. Za vedení této operace byl do Haagu vydán, mimo jiných, generál Gotovina, nejdříve odsouzen, poté osvobozen, v každém případě v očích Chorvatů národní hrdina. A touto operací Chorvatsko prakticky ukončilo své aktivity dělení bývalé Jugoslávie. Osobně odsuzuji obě vyhnání a při nich zpáchaná „zvěrstva“.

Letecké útoky na Srbsko (Bělehrad a další města) se uskutečnily v roce 1999, byly dlouhodobější, více mediálně publikované a nesouvisely s Chorvatskem, nýbrž s Kosovem a snahou o jeho osamostatnění. Samozřejmě mne mohl nějaký letecký útok uniknout, předem se omlouvám. Ale dohledal jsem v kostce jen tyto dva. Jak je zřejmé, rozkrýt děje na Balkáně je velice obtížné. ing.Hájek

 
-

Na palubě jachty

Vložil M.Dr., 27. Březen 2013 - 18:44

je pohoda, pokud tam není moc velký provoz ;-)

Nechceme je všechny objiždět, ale pokud by jsme některý pomník měli cestou v BiH, MNE, SRB, tak bychom ho třeba navštívili.