NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Koupete se rádi bez plavek? Pojďte mezi nás :-)

Vložil Anonymní, 24. Únor 2014 - 14:44

Dotazy na koupání bez plavek jsou u nás na denním pořádku, viditelné jsou i snahy ve svém regionu dát naturisty dohromady. Mnoho z nich vyjde naprázdno, protože dát dohromady 10 lidí je (zvláště u naturistů) většinou běh na dlouhou trať. Výsledkem je ale i přes 1000 naháčů v Aquapalace.
Na této straně bych chtěl shrnou moje více než desetileté zkušenosti se shromažďováním naturistů do pro všechny prospěšné aktivity.


Partička na mariáš
Na začátku Nocí naturistů v Aquapalace, kam se sjíždí kus Evropa, nebylo nic většího než sraz party naháčů u Oplatilu. Na nějaký ten sraz nepřišel nikdo, později se nás sešlo i padesát. Když nastal podzim, tak jsme se v 5 – 7 lidech scházeli na n-plavání v Hradci Králové. V pátky 20–21 hod. Tak minul rok, možná něco víc.
Volejbalisti na Oplatilu slyšeli na zimní pronájem tělocvičny v přilehlých Všestarech, kde je i mnohým známý bazén(ek) se saunou. Na uvedené straně se dozvíte mnoho o našich skromných začátcích. V roce 2003 za námi do Všestar jezdili naháči stovky kilometrů…

Něco většího – Hradec Králové
První schůzka v ředitelně Městských lázní HK nebyla vůbec jednoznačná. Střetli se tady starší názory z počátku 90. let, kdy začalo v 50metrovém bazénu n-plavání s mladší generací, která chtěla jít do něčeho nového, vyzkoušet to. Výsledkem byla první aquaparkový n-večer, kam se sjelo hodně přes 100 naháčů. Ve vestibulu AP HK jsme měli stálou nástěnku s aktuálními informacemi. Psal se rok 2004…

Něco ještě většího – 7 aquaparků bez plavek
Od roku 2004 do roku 2010 přibyla pěkná řádka n-večerů v největších aquaparcích ČR. V takové konkurenci už nestačí nástěnka s přišpendleným letákem, ale o tom až příště.

Já chci u nás bazén bez plavek.
Chodím u nás do sauny a chtěl bych, aby jsem si mohl zaplavat bez plavek i v bazénu. Neobjevuju Ameriku, protože v ČR je pravidelné bezplavkové koupání v Hradci Králové, Čáslavi, Trutnově, Náchodě, Praze, Rychnově/Kn., Všestarech… na velikosti nezáleží.
Během mé návštěvy bazénu si dám schůzku s ředitelem. Nemailuju, protože emaily jsou od toho, aby se házely do Spamu nebo Koše. Schůzku domluvím telefonem. Stáhnu si a vytisknu INFOLETÁK. Do Kontaktu napíšu kontakt na sebe.
Na schůzce řeknu panu řediteli, že bych chtěl, aby se v našem bazénu vyhradila hodina týdně bez plavek.
Ředitel: „Milý pane, já nevím, kde mi hlava stojí, v kotelně mi praskají trubky, zítra přijde hygienik, pak kontrola z Města. Fakt na takové legrácky nemám čas.“
Já: „Nechci vás vůbec zatěžovat, jen bych chtěl vám pomoci využít některou hodinu, která je u vás méně navštěvovaná. Dělají to tak desítky bazénů po celé republice. O propagaci bychom se už postarali. Od vás bych potřeboval pouze možný volný termín a prostor pro oznámení u vás v areálu a na www.“ Pro určení oboustranně nejvýhodnějšího n-termínu bych měl znát reálnou návštěvnost bazénu, hlavně ve večerních hodinách.
Ředitel: „Budou se tady scházet úchyláci a bude jen ostuda“.
Já: „Bez plavek to funguje dlouhá léta jinde, v Německu jsou celé aquaparky pouze bez plavek. Proč by to nemohlo fungovat u nás?“
Ředitel: „Můžu vám bazén pronajmout“.
Já – v sekundě se mi promítnou všechny ztrátové pronájmy českomoravských naturistů: „My to neděláme pro zisk, bylo by lepší, aby veškeré zisky z n-hodin šly do vaší kapsy. Vstupné by vybírala normálně vaše pokladna.“
Nyní mohou nastat 2 varianty:

  1. Ředitel si vykasává rukávy a odebírá se opravit potrubí do kotelny. Ztracený případ a tohoto pána ze svých aktivit napříště vynechám. Situaci budu sledovat, seznámím se s dalšími lidmi kolem bazénu a budu kominukovat s nimi.
  2. Ředitel je mnou znaven a aby se mě zbavil, tak kývne prakticky na všechno. To všechno ale za 5 minut zapomene.

OK, do začátku mám předběžný příslib, prostor pro leták ve vestibulu a v tom nejlepším případě možné termíny n-plavání.
Jako jeden z pilířů a opor tohoto areálu sestupuji z ředitelny do vestibulu. Na předem dohodnuté místo vylepuji leták.
„Kdo mi to tam loupe perníííčeeek?“ Hlaholí z pokladny. „To je nařízení PANA ŘEDITELE“ odpovídám s vážností spasitele návštěvnosti zejícího bazénu. Pokladní vrátí 3. zuby do původní polohy a pokračuje ve štrykování šálky pro vnučku.
Výše uvedený odstavec může mít mnoho variant. Pan ředitel musí nabýt dojmu, že za 0 nákladů dostane minimálně novou aktivitu do bazénu, bude se o něm mluvit atd. S optimismem opouštím bazén.

Kde ti všichni naháči jsou?
Ze statistiky vyplývá, že bez plavek se rádo koupe cca. 5% populace. Tzn. v desetitisícovém městě to je kolem 500 lidí. Polovina z nich jezdí jen do Chorvatska, polovina z té druhé poloviny musí mít k naturismu bezpodmínečně sluníčko, travičku a ptáčky a polovina z té zbývající poloviny má najednou nemocnou prababičku, nemá hlídání nebo hlídá někoho jiného.
Pořád ještě ale zbývá 100 lidí, kteří se v mém městě rádi přijdou vykoupat bez plavek.
Svůj leták vyvěsím na všech dostupných místech ve městě.
V tomto neustávám, dokud nedám dohromady to 1% ze všech obyvatel mého města. Neustávám ani potom, co návštěva bude velmi utěšená. Každá zahrádka potřebuje okopávat, jinak se z ní velmi rychle stane trnitá džungle.

Pro tuto smysluplnou práci najdete na Naturistovi maximální podporu a pomoc.
Seznam areálů, které provozují hodiny bez plavek najdete v pravém sloupci „Kryté bazény a aquaparky“.

V případě jakéhokoli dotazu, se v pohodě obraťte na: naturista@naturista.cz

Nespoléhejte na internet a začněte přímo v reálu s reálnými lidmi!
5
 
-

Jak zařídit n-plavání

Vložil M.Dr., 24. Leden 2014 - 16:29

Ta pokladní s třetími zuby mě pobavila [Úsměv]

Je zajímavé, že to prakticky nejde na Slovensku. Z oficiálních koupališť si vzpomínám jen na Vadaš Štúrovo. Pak byla nuda terasa v Bešeňové, ale prý ji zrušili pro nezájem návštěvníků. Jedna vlaštovka je ještě u Košic, ale to je spíše (polo)soukromá akce pro cca 10 lidí formou pronájmu.

Byl jsem v kontaktu s člověkem, který organizoval n-plavání v téměř půlmilionové Bratislavě. Podařilo se mu vybavit 25 m bazén na plovárně na Pasienkoch. Ale měli prý nesmyslnou podmínku: nesmí se tomu veřejně dělat reklama. Takže o tom věděl jen úzký okruh lidí a sešlo se nás tam asi deset, podruhé ještě méně. Pak byly další pokusy asi na dvou místech v Bratislavě, o těch nemám bezprostřední informace, ale taky zašly na nízkou návštěvnost.

Taky bylo známé koupání v Jaslovských Bohunicích, tam jsme několikrát byli, tam se pak dělala rekonstrukce a přestěhovalo se to do Hlohovce. Pokud vím, tyto aktivity taky skončily.

Je pravda, že ze západu Slovenska to teď mají naturisti poměrně blízko do UH a ValMezu, tak asi chodí tam.

Já jsem jednou zkoušel mailovat do jednoho hotelu nedaleko od nás, kde se mi zdál být dle webu sympatický wellness, kupodivu mi odpověděli, zkoušel jsem argumenty typu že v ČR to na mnoha místech funguje, ale uzavřeli to s tím, že dle jejich názoru to není aktivita vhodná pro hotel. Osobně jsem (zatím?) žádného provozovatele neoslovil, asi jsem moc nesmělý a měl bych se léčit a pokusit se zbavit studu, který mně svazuje. Ale jak? [Zmatený] [Pláč]

 
-

Wellness v hotelu a n-akce

Vložil natur, 24. Leden 2014 - 17:01
Obrázek uživatele natur

Využívat hotelové wellness je možné prakticky pouze v případě, že je tam ubytována skupina naturistů a wellness si na určitou dobu oficiálně „obsadí“. Tak to třeba kdysi fungovalo na Sečské přehradě, v Borovici u Mnichova Hradiště či u Ledče nad Sázavou. Jinak je to v podstatě nereálné – pokud má hotel wellness, pak jej nabízí v rámci hotelových služeb ubytovaným klientům. Většina samozřejmě nejsou naturisté, leč hotel jim musí umožnit návštěvu wellness v kteroukoliv dobu, uvedenou v hotelové nabídce. Takže ji nemůže zablokovat pro naturisty, kteří v hotelu nejsou ubytováni a přijdou se jen vykoupat. Také jsme to kdysi v Praze několikrát zkoušeli a na konec se nám ze známosti dostalo výše uvedeného vysvětlení. ing. Hájek

 
-

Hotelové wellnessy a pod.

Vložil zurek (bez ověření), 25. Leden 2014 - 11:13

Moje zkušenosti s hotelovými wellnessy byly zatím takové, že neubytovaným byli ochotni pronájem poskytnout. Někteří se i po nezájmu připomínali – Hotel Atom v Ostravě apod. SNO si ale radši počká na opravený bazén Horník, kde mají 25m bazén, kdežto v tom hotelu jen bazének. Jinak na Sečské přehradě Franto mezitím vyrostl opravdu dokonalý wellness, který je permanentně bez plavek. Podobně to je i na množství dalších míst.

V ČR je bohužel zatím neřešitelný oříšek nejlepší síť wellnessů INFINIT a podle rozhovoru z tohoto týdne nemají zájem cokoli měnit. Prostě mají návštěvnost…

Na Slovensku to bohužel umřelo po několika neúspěších a dneska není nikoho, kdo by se pustil do práce. Ještě s čím jsou Slováci spokojeni, je cena členských známek. Ta je zřejmě nejnižší v celé Evropě, ale členové si za ni neužijí vůbec žádnou muziku. Pardon, dostávají známky INF-FNI.

Provozovatel bazénů v ČR jsou podle mých zkušeností dost komunikativní. Ze strany naturistů to chce ale opravdu vykonat kus práce. Skutečně nestačí vykřikovat na internetu „Jak to že se nic neděje v Karlových Varech, Domažlicích???“ Chce to prostě stáhnout si leták a v místě bydliště se pustit do práce.

 
-

Mě by jen zajímalo,

Vložil M.Dr., 28. Leden 2014 - 12:01

proč samotné provozovatele bazénů nikdy nenapadne, že by z vlastní iniciativy zavedli hodiny bez plavek třeba v době, kdy mají nejmenší návštěvnost [Zmatený]

 
-

K tomu musí mít člověk vztah

Vložil Jarda2, 28. Leden 2014 - 18:46

a fandit tomu. Většina ředitelů bazénů neví kde jim hlava stojí – už x krát to tady velmi výstižně a vtipně popisoval Ivoš – a přidělávat si další potenciální problémy je to poslední o co by stáli.

 
-

Organizace

Vložil Tisicak (bez ověření), 28. Leden 2014 - 20:22

Pan ing. Hájek se vám to tu snažil vysvětlit.Pro ty co to nepochopili:Dejte dohromady potředný počet lidí a zaplaťte celou kapacitu hotelu.Je to jednoduché,problém je to uskutečnit.

 
-

"Pro ty, co to nepochopili"

Vložil zurek (bez ověření), 29. Leden 2014 - 9:58

Ing. Hájek je pane Tišičáku pro vaši generaci jistě Alfou a Omegou celého naturismu, nicméně jeho poznatky a zkušenosti jsou z let cca. 1990–2000. Sám ve svém komentáři uvádí: „Také jsme to kdysi v Praze několikrát zkoušeli…“. Jeho příklady Borovice, Luna atd. dnes patří opravdu do naturistického dějepisu.

Z jeho vysvětlení mylně uvádíte, že „…zaplaťte celou kapacitu hotelu“. To se dělo opravdu před 20 lety, kdy byla Unie naturistů na vrcholu akčnosti a na n-víkend se sjelo i 150 naturistů. Z mé zkušenosti můžu říct, že naplnit hotel se mi podařilo pouze u příležitosti 40. Swimming Gala v Praze 2011, což byla ale úplně jiná situace.

V žádném případě ale není potřeba obsazovat celý hotel. Velmi záleží na provozovateli, atraktivnosti areálu. Namátkou uvedu příklad spontánní akce na naší Májové Lipnici 2012, která nebyla ohledně počasí nic extra. Já jsem bez přípravy dal řeč s vedoucí bazénu v Havlíčkově Brodě a do 15 minut jsme byli dohodnuti, že za 2 dny nám pronajmou v polední pauze plavecký bazén jen pro nás. Za přijatelnou cenu a nemělo to chybu. Podobně se mi podařilo i jinde.

Na druhou stranu jsem strávil dlouhé hodiny času telefonování a nejrůznějším dohadování s bazénem Jindřichův Hradec. Po dlouhých měsících jednání jsme nedomluvili nic. Takových případů je taky řada, nejvíc mě naštvalo odvolání naturistické Čapkárny v Ostravě pouhé 3 dny před termínem :-(. A navíc bez nějakého extra důvodu.

Dnes se dá pronajmout wellness i třeba odpoledne po lyžování. Všechno je to o kompromisu poptávky a nabídky. Mnohde je to ale otázka peněz. Já jsem aktuálně u příležitosti nadcházejícího víkendu pod Orlickými horami oslovil provozovatele wellness hotelu mezi RK a Říčkami. Možnost pronájmu by byla ale za dost vysokou cenu. Je ale pravda, že jsem víc nesondoval, protože během toho víkendu jsou už stanovené 2 n-večery.

Pane Tišičáku, neřešte, „co je problém uskutečnit“, po ránu se seberte a objeďte okolní bazén(k)y, dejte řeč s jejich provozovateli a na 100% dospějete k nějakému výsledku. Popovídáte si, kafe dostanete a uděláte něco pro naturisty. Jste v důchodu, tak na to času máte jistě dost. Někdy to je na delší jednání, ale z mé zkušenosti 50% případů bylo u mě úspěšných.

 
-

"ŘEŠENÍ"

Vložil Tisicak (bez ověření), 29. Leden 2014 - 17:51

Lidský rozum a logika naštěstí zůstávají stejné,jako kdysi,tak i nyní.Mě to připadá,že z poloviny se mnou souhlasíte a z poloviny ne.Já myslím,že poměr úspěšnosti při jednáních je jiný.

 
-

Tady se míchá mnoho pojmů.

Vložil natur, 29. Leden 2014 - 21:20
Obrázek uživatele natur

V prvé řadě je nutno odlišit aqauaparky a bazény – tam je možno jednat a doufat, že dojde k pronájmu v určitých hodinách pro akce či pravidelné plavání naturistů. Dnes je těchto zařízení již tolik, že velmi těžko naplňují své kapacity a jejich ekonomika na tom není zrovna nejlépe. A tak jsou ochotni jednat. Nebo jsou rovněž naturisté a mají tudíž porozumění.

Druhou skupinou jsou samostatně fungující wellnesy, ať už u bazénů, aquaparků či hotelů. Zde se dnes většinou praktikuje režim „bez plavek“. To však neznamená, že jejich návštěvnící jsou naturisté. Plavky jsou nahrazeny župany, osuškami, prostěradly. Stačí se podívat na Saunový svět při Noci naturistů v AP Čestlice. Tam téměř polovina účastníků „své prostěradlo“ neopustí ani v sauně a je jím pevně omotána. Proč tam tedy jsou právě při této akci – je to finančně výhodné. A nebo se jedná o ubytované hosty z propojeného hotelu, kteří mají volný vstup do areálu AP v ceně ubytování. Sem je možné zařadit i modernizovaný hotel na Sečské přehradě. Prohlédl jsem si nabídku – jednoznačně wellness, sauny, vířivky, tedy „bez plavek“, prostěradla k dispozici.

Třetí skupinou jsou bazény, spíše bazénky u hotelů. Tam je dle mého názoru možnost naturistického plavání zcela nemožná. Jednak cena pronájmu bazénku na určitou dobu by byla finančně neúnosná. A možné to není ani z provozních důvodů. Modelový případ – vlastním hotel s bazénem a v nabídce ubytování nabízím tuto službu jako součást ubytování. Takže jsem povinen každému hostovi umožnit návštěvu bazénu kdykoliv o to požádá (samozřejmě ve stanovené provozní době). Když tam pustím naturisty a ubytovaný host se s naturismem neztotožní – mám problém, stížnost, ...... ing.Hájek

 
-

Mimo

Vložil Tisicak (bez ověření), 29. Leden 2014 - 21:31

Já nejsem zvyklý psát velké komentáře a proto vítám podrobné vysvětlení od „natura“.Je velký rozdíl mezi zbožným přáním a skutečností.

 
-

Infinit

Vložil PetrK, 4. Únor 2014 - 13:16

Nevím, ale mě připadá situace v Infinitech velmi dobrá (nebál bych se říct skvělá). 

Do těchto saun chodím celkem často. Jsou čisté, designové, příjemné, vše tam funguje jak má, ve všech je venkovní ochlazovací bazének. Chodí tam hodně lidí a ti lidé vypadají příjemně normálně, většinou mladší a finančně zajištění, žádní čumilové. V ceně je vždy prostěradlo a osuška.
A navíc, provoz v saunové části je standardně vždy bez plavek. Nejsou tam žádná omezení podle pohlaví, věku, párovosti, barvy apod.
Ano do plaveckých bazénů a bazénků se chodí v plavkách. Ale plavecké bazény tvoří nejmenší část provozu. A halt do plaveckých bazénů se všude na světě nosí plavky… Infinit není výjimkou… 

Co by jsi chtěl, Ivoši, měnit?

Petr

 
-

Infinity v ČR jsou špička, ale

Vložil zurek (bez ověření), 4. Únor 2014 - 22:49

Měl jsem takovou představu, že některý Infinit (Santon, Maximus) zavede určité hodiny ve svých bazénech bez plavek. Ale je to právě jak říkáš – velká návštěvnost = žádná chuť něco měnit. Podle poslední komunikace s nimi budou infinitské bazény navždy v plavkách.
Já jsem původně myslel, že by tady v ČR mohlo být takové malililinkaté Ludwigsfelde. Zatím se to jeví jen v Aquapalace, tak aspoň to.