NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

MANGALIA - jižní Rumunsko

Vložil Roland Jitka, 3. Listopad 2012 - 13:37

Chtěl bych trochu rozšířit Vaše obzory ohledně trávení dovolených jinde než v Chorvatsku a zároveň seznámit Vás s neznámými destinacemi jejichž názvy nejspíše znáte i když jste v uvedených městech nikdy nebyli. Jedním z nich, které do výčtu jistě patří je daleko na jihovýchodě, rumunská Mangalia. Všichni o ni slyšeli, ale málokdo tam byl. Přesto stojí za navštívení a může toho nabídnout opravdu hodně. Možná po mé reportáži změníte názor nejen na Rumunsko a když ne, máte alespoň do budoucna informace o dalším krásném místě, kde lze příjemně dovolenou trávit.Pokud potkáte nějakého Rumuna a zeptáte se ho, kde tráví dovolenou dostanete jednoznačně odpovědi Mangalia, Mamaia nebo Costinesti. Ostatní názvy jste nejspíše neslyšeli tak často, ale při vyslovení slova Mangalia budete vědět, že místo existuje.

Jak se do Mangalia dostanete? GPS 43.823134,28.580132 Letadlem Praha- Constanta za necelé dvě hodiny (pak taxi nebo autobus asi hodinu jízdy), nebo autem přes překrásnou přírodu Rumunska asi za 22hodin. Při jízdě autem do Mangalie nemusíte moc hledat, protože dálnice (čtyřproudovka) zde končí.


Zvětšit cestovní mapu


V dnešní době jsou vlastně jen dva způsoby trávení dovolené. Jeden je, najít si klidné místo prožít dovolenou trochu levněji a dál od civilizace. Druhý způsob je mít vše při ruce seznamovat se s lidmi a prožít dovolenou s větším množstvím finančních prostředků, ale také v absolutním luxusu. Nedaleké vesnice 2 Mai splňuje to první (tři km), Mangalia zase splňuje to druhé a to mírou vrchovatou. Srovnávejme ale přeci jen východ, takže Vám napovídá poloha, že ceny budou přeci jen o něco levnější než třeba v Chorvatsku, Itálii nebo ve Francii. Navíc není mnoho míst na světě, kde najdete obě možnosti trávení dovolené tak málo vzdáleny od sebe.


Mangalia je turisticky velmi navštěvovaná, za dob totality i Čechy a Slováky, dnes hlavně Rumuny a Němci. Potkáte i větší množství rusky mluvících turistů. Magnalia toho má také hodně co nabídnout. Nekonečné pláže, nákupní korza, přístav, muzeum vojenství, jedno z největších lodních překladišť, noční diskotéky, luxusní hotely s bazény, aquapark, bezpočet kvalitních restaurací a spoustu jiných kvalitních služeb. S dopravou si také nemusíte dělat problém, autobusy a taxíky křižují město a není žádný problém dostat se sem tam po oblasti ve dne i v noci. Přes den můžete lodí na moře v jakékoliv vzdálenosti a velikosti lodě. Velké přístaviště je všem turistům k dispozici. Banky, bankomaty, směnárny, krámky a supermarkety najdete na každém kroku. Služby jsou kvalitní a najdete vše nedaleko, co potřebujete k trávení dovolené, ať jste v Mangálii ubytováni kdekoliv.

Pláže a naturismus: Pláže jsou lidnaté ale ne přeplněné a místo si najde každý, i když se jedná i plážové procházky. Kde bych naturistou určitě nechtěl být je na hlavním korzu podle pláže, tam málokdy najdete někoho nahoře bez. Čím jste dále od hlavního korza, začnete potkávat na obě strany naturisty tzv. „Balkánským způsobem.“ Nikde nenajdete pláž, která by byla označena jako naturistická, což je ale v této části Černého moře zcela běžné ať jste v Rumunsku nebo v Bulharsku. Takže se vytvářejí místa, kde je tu více tu méně naturistů v různých dobách sezony. Každopádně naturismus prakticky kdekoliv nečiní nikomu žádný problém. Pokud chcete opravdu velké množství naturistů zajeďte si do Vama Veche vzdáleného asi devět km. Pro běžný pobyt a opalování na pláži bez plavek ale nikam z Mangalie jezdit nemusíte. Na plážích najdete všechny služby. Stánky s občerstvením, plážové restaurace, půjčovny čehokoliv. Zde ale doporučuji při využití uvedených služeb plavky používat.

Jako turistický cíl, když už Vás pláže omrzí, bych chtěl zmínit muzeum vojenství. Jedná se docela o zvláštnost. Je zde vše v tom stavu jak to bylo vytaženo z vody. Nekompletní součástky lodí a letadel. Velké množství utopených zbraní a motorů. Z části se muzeum nachází venku a z části uvnitř. Výklad přítomné služby (vojáka je bohužel jen rumunštině). Muzeum hlavně její venkovní část nemůžete minout, jelikož je viditelné z hlavní silnice na konci Mangalie směrem na 2 Mai.Další místo které bych nedoporučoval minout při pobytu v Mangalii je prohlídka obrovského lodního překladiště. Pokud se vám nechce přímo do centra veškerého pracovního dění, tak doporučuji prohlídnout si celek alespoň z dlouhého silničního mostu, který začíná hned za označníkem konce Mangalie. Jedete trochu dovrchu a až uvidíte zábradlí a pod sebou vodu, podívejte se doleva. Máte zde lodní překladiště jako na dlani. na mostě sice není žádný odstavný pruh, ale jedná o čtyři proudy, takže můžete zastavit kdekoliv. (Asi nebudete sami kdo zde bude stát.) Provoz zde není velký ani přes den.

Přes den bych příliš nedoporučoval cestování autem po Mangalii, protože provoz je zde značný, přirovnal bych asi k Praze ve tři hodiny odpoledne všedního dne. Večer se už situace trochu uklidní a jste schopni i někde zaparkovat. Denní provoz trochu umocňuje absence zákazu vjezdu nákladních vozidel do města a neexistence žádného městského okruhu. Takže nastává situace po sjezdu z dálnice před Magnalii, že všechna vozidla městem musí projet i když pokračují například směrem na Bulharsko. Temperament rumunských řidičů je opravdu něco, na co nejsme od nás zvyklí a jede se přesně tak rychle, jak to situace umožňuje a nikoliv podle dopravních předpisů. V Mangálii bych upozornil také na neochotu chodců čekat někde u silnice, bez ohledu na přechody, světelnou signalizaci a dopravní provoz.Co se týče počasí a klimatu, tak zde se nemusíte bát, že by vám déšť zkazil dovolenou. V oblasti prakticky neprší a teploty se zde v létě pohybují stále přes třicet stupňů. Problémem je trochu absence stínu kolem pláží. Tento problém horka částečně nahrazuje prakticky pořád vanoucí větřík od moře. To je ale nebezpečné ohledně spálení se, protože pocitově vnímáme o mnoho nižší teplotu, než ve skutečnosti je. Oblast je hojně navštěvována lidmi s dýchacími potížemi, dokonce jsem někde slyšel, že se pobyt v Mangalii předepisuje jako lázně na dýchací cesty, jestli jsem tedy uvedenému dobře rozuměl. Ve městě kam už vánek z moře nedosáhne, je opravdu nesnesitelné horko a doporučuji procházkovat hlavně večer.


Find more about Weather in Mangalia, RO


Co se týká dorozumívání se v Mangalii, máte spoustu možností. Se staršími lidmi se vždy domluvíte rusky, Mnoho lidí ovládá němčinu, tedy ty základní fráze, které turisté obvyklé potřebují. Velmi překvapivá je jazyková vyspělost mladých Rumunů, kteří ovládají perfektní němčinu a angličtinu a nabízejí pro případnou komunikaci i jiné jazyky jako francouzštinu a italštinu. Někteří umí i bulharsky. Velmi dobře vnímají pokud umíte pár základních slovíček v rumunštině např. děkuji (mucumesk). Nápisy jsou trochu problémové, protože jsou jen v rumunštině a mnohé slabiky se vyslovují jinak než u nás. Například a s obráceným háčkem znamená tzi ale vyslovuje se jako cziě jako něco mezi. Některá písmenka se automaticky nevyslovují. Doporučuji si cokoliv napsaného opsat, pokud to hledáte a nikoliv jen vyslovovat. Protože výsledné slovo po vynechání několika písmen zní úplně jinak. Ubytování se vyslovuje a píše cazzare. Nepočítejte s tím, že vysledujete smysl věty podle podobných slov jako třeba v bulharštině. V Rumunsku žádná podobná slova našim prostě nejsou.

Přijeďte ochutnat a vyzkoušet skvělé Rumunsko!!


Ubytování je jen v hotelech a větších budovách. Klasické rodinné penziónky s nápisem Cazzare jsme v Magnalii neviděli. To ale nemusí nutně znamenat že někde na okraji města nějaké nejsou, ale jet do Mangalie v létě na blint, bez ubytovaní je asi zhola nemožné. Ubytovaní je od 120RON a výše dvoulůžkového pokoje, což je minimálně kolem 30euro ale spíše počítejte s cenou o deset dvanáct euro vyšší.. Rumuni obecně příliš euru nevěří a tak je více potěšíte místní měnou. Ceny všeho ostatního jsou asi jako v Řecku v méně známých lokalitách. Rumuni nikdy nedělí turisty na první a druhou kategorii a ke všem turistům se chovají úplně stejně.Mangalia a vůbec jih Rumunska je dobrým místem trávení dovolené a bohužel jako cíl českých turistů ojedinělý. Neprávem. Myslím si, že je vše způsobeno jen a pouze nedostatkem informací, proto se to reportážemi z Rumunska snažím změnit, protože i my jsme se původně do Rumunska vydali s určitými obavami cesty do neznáma.

Dnes již víme, že byly absolutně zbytečné a řadíme Rumunsko na svých cestách Evropou velmi vysoko, co se týče atraktivnosti dovolené. Každá země je jiná a my jsme si Rumunsko zamilovali a třeba se to po navštívení této krásné země stane i Vám.[Hvězda] Přeji příjemný pobyt a krásné trávení zaslouženého pracovního volna. [Hvězda]
Zobrazit místo Bulgaria + Romania na větší mapěNaturista KlubNaturista Klub
Přispěvatelé: Líbil se Vám tento článek? Máte pěkné naturistické zážitky z Vaší dovolené, cestování, návštěvy bazénu, aquaparku, wellnessu? Podělte se o zážitky s ostatními čtenáři. Za článek většího informačního rozsahu Vám nabízíme volnou vstupenku na libovolnou akci Naturisty cz.
Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL. [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naturisty.

Pokud byste chtěli podpořit Naturistu cz. jakoukoli částkou, tak můžete bez poplatku systémem PAY SEC na naše jméno: naturista, číslo: 3891789. 
Předem Vám děkujeme.

Inzerenti a zájemci: Chtěli byste zde prezentovat svůj obchod, nabídku, služby nebo Vaše činnosti? EMAIL. [Pošta]
Využijte prosím naši širokou nabídku Vaší prezentace na internetu i na reálných a oblíbených akcích NATURISTA.CZ.

5
 
-

Mangalia

Vložil Pepper, 4. Listopad 2012 - 17:42

Rolande díky za připomenutí. V Mangalii Venus jsem byl asi před 25 lety. Moc si to nepamatuju, ale prý jsme tam někde náhodou narazili na Ceausescovu vilu. [Úsměv]

 
-

Informace z Rumunska

Vložil Roland Jitka, 4. Listopad 2012 - 19:27

Pro Pepu. Ohledně tvého věku si tam byl sotva co si vyrostl z plínek, tak chápu, že si nic nemůžeš pamatovat. Taky jsem tam byl asi v pěti letech a před dnešním rokem jsem věděl totéž co ty, totiž nic. [Úsměv]
Rumunské destinace se snažím oprášit právě z toho důvodu, že inrormace jsou opravdu spíše z doslechu našich rodičů (staré cca dvacet a více let) a nikoliv aktuální a poplatné dnešní době. Proto jsme se tam letos vydali prozkoumat stav naturismus a vůbec k doložení dnešních pravdivých informacích. Škoda jen, že se k nám nikdo nepřidal i když jsme to avizovali dlouho dopředu, naši cestu za naturismem v Rumunsku. [Pláč] [Smutný]
Dnes už víme, že náš výlet za FKK do Rumunska nebyl zdaleka poslední.

 
-

Trocha nepříjemného překvapení

Vložil Roland Jitka, 6. Listopad 2012 - 23:43

Snažili jsme se s Jitkou oživit a nebo nově seznámit vás s krásnou zemí, ale trochu neznámou jménem Rumunsko. [Zmatený] Nějaké reportáže by se ještě z Rumunska našli, ale reakce na rumunské články je vcelku nulová. Vypadá to spíše, že naše cestopisy jsou spíše ztrátou našeho času, ohledně jejich textové a obrázkové podoby, protože buď nikoho nezajímají a proto nemají žádné dotazy ohlasy a reakce, nebo informace v článcích již znáte a máte i o mnoho více informací, než my a proto nereagujete, protože vše již víte dávno před napsáním článku. U obou důvodů naznačujete, že již informací z Rumunska není více potřeba.

Podobně jsou na tom i cestopisy z Maďarska, Makedonie, Albánie, Černé Hory, Řecka a Bulharska. Znamená to opravdu jediné, nejspíše vás vůbec nezajímají. [Smutný]

Můžeme tady psát o Chorvatsku (Istrii a Kvartneru), co je zde již napsáno, také si z něho dosti pamatujeme, ale myslím, že to informačně bude ztrácet smysl a bude to prakticky jen okopírování faktů z předešlých článků někoho jiného tady. [Zmatený]

 
-

články odkudkoliv jsou přínosem

Vložil Vasek Petra, 7. Listopad 2012 - 13:10
Obrázek uživatele Vasek Petra

Ahoj Rolande,
troufnu si říci, že my tvé články čteme všechny a také nemáme potřebu každý komentovat. Například poslední „Naturistické poprvé“ nás opravdu nadchnul (správné zamyšlení se kterým se ztotožňujeme).
Když si přečteš kvalitní knihu taky určitě hned nepíšeš autorovi jak je jeho kniha skvělá. To, že jsou reakce téměř nulové může být i tím, že do těchto končin zatím lidé moc nejezdí. Každý z tvého článku načerpá informace a tím to prozatím končí. A až budou plánovat dovolenou, tak se k článkům, pokud je zaujali, vrátí a pak přijdou otázky atd. Tak vydržte, určitě jsou pro nás všechny, články odkudkoliv přínosem i když to může zatím vypadat na venek opačně.

[Spiklenec] Zdraví Vašek a Petra [Spiklenec]

Ahoj Vašku a Petro, nečekám pochvaly, ani reakce typu jak je článek skvělý, nejsem malé dítě. Moje zamyšlení bylo spíše nad celkovým smyslem psaní reportáží. Zdá se mi že se již lidé zde cestopisů nabažili a berou je jako automatické, jako třeba reklamu v televizi k zaplnění času (titulní stránky). Zkouším lítat z jedné země do druhé a akční rádius je už na Evropské poměry docela velký, přesto jakákoliv země má od „čtenářů“ stále stejnou odezvu. Netýká se to pochopitelně jen článku ze zemí. Stejné je to ať popíši stránky Naturista.cz nebo se rozepíši o naturistickém poprvé (ale i čemkoliv jiném). Jediné co zde stoprocentně zabírá je psaní o lenosti, Kdybych popisoval někoho konkrétní lenost a pohodlnost ve všech patnácti článcích na titulce, budu mít reakcí, že nebudu stíhat odpovídat. Nebo pokud bude komentář k nahatému klukovi a Tomášovi. To lidé zavařili klávesnice, někoho z nich urazit. (Jména ale můžete klidně vyměnit za jméno kohokoliv jiného.)
Z toho je mi smutno. Roland. [Smutný]
 
-

Mě se Rolandovy články také líbí

Vložil Jarda2, 7. Listopad 2012 - 17:20

Čtu je všechny a přímo z nich vyzařuje zápal pro věc [Tmavé brýle] Rolande ale pochop jedno : pokud je tu článek třeba o Chorvatsku, skoro každý tam byl a v diskusi k článku pak třeba doplní některé další informace o lokalitě, svoje vlastní zážitky, zkušenosti a podobně. Ty píšeš o místech která skoro nikdo nezná a tak tě těžko může někdo doplňovat nebo popisovat svoje vlastní zážitky. O to jsou tvé cestopisy ale cennější, protože spoustu lidí nasměrují o dovolených na nová a zatím nepříliš známá místa.

 
-

Mangalia

Vložil mikina (bez ověření), 7. Listopad 2012 - 23:58

To vojenské muzeum je opravdu výborný nápad na výlet, manželku tím asi nepotěšíme, ale srdce muže zajímající se o vojenskou techniku zaplesá. Ještě bych dodal k článku, že vedle nákladového přístaviště je také přístav a „parkoviště“ vojenské flotily lodí rumunské armády. Je pochopitelně nepřístupné, ale pohledem viditelné. Lepší je pochopitelně dalekohled.

Teď také z jiného soudku. Dovolil bych si nesouhlasit s reagujícim, (jestli mohu tykat tak Jardou) nademnou ohledně letovisek a jejich známosti. Psal jsem sice svůj první článek http://naturista.cz/…honia_toroni, ale z destinace, které Češi běžně navštěvují, Chalkidiki a přesto nikdo nijak nereagoval. Přestože vím, že čeština je běžná v této oblasti, tak reakce byla skoro nula. V první chvíli jsem to přikládal spíše tomu, že nejsem zvyklý psát, ale teď vidím, že tomu tak možná nebylo.

Vyčítám svému dnes již dospělému synovi, když mu napíši sms o sto písmenkách, tak jeho odpověď byla vždy ok nebo smajlík (myslím, že se to tak jmenuje ten jakoby usměv se závorkou) a to je vše. Tady popíši stránku nebo dvě a výsledek není ani ten smajlík. A to jsme zde dospělí lidé a našim puberťákům nedostatečnou slovní zásobu vyčítáme.

 
-

pěkné

Vložil PavelT, 8. Listopad 2012 - 2:56

Pěkné. Je fakt, že Rumunsko jsem vnímal podle vyprávění babičky – historky o průjmech apod. Takže díky za aktuální informace. [Úsměv]

 
-

pochvala

Vložil vlado, 8. Listopad 2012 - 10:45

Ahoj Rolande, neboj, sme radi, že píšeš, aj keď sa v tom cítiš dosť osamotene. A očakávaš aspoň nejakú pochvalu. Ale veď poznáš našu mentalitu, jedno či českú, moravskú alebo slovenskú. Kto iný by Ťa mohol pochváliť, ak nie Ty sám. My (všeobecne) sme ochotní vziať pero či po novom klávesnicu do ruky skôr vtedy, keď sa nám niečo nepáči. Pamätáš na tie stovky negatívnych príspevkov ohľadom fotografov a čumilov? Ale chváliť? Načo… A napísať článok? Ja som takú snahu mal, ale potom som si to rozmyslel, lebo to by bola skôr autobiografia ako cestopis či čokoľvek, čo sa tu od prispievateľov očakáva. Necítim sa síce vôbec starý, ale moje skúsenosti a zážitky s naturizmom sa datujú k rokom 1983 až doteraz. Ale v poslednej dobe je to iba takmer o jedinej pláži: Zlaté piesky pri Bratislave. Inak všetko zapadá prachom. A tak písať o El Portuse, Cap d.Agde, Lido di Dante či ďaľších naturdestináciách by bolo ako písať o Bugatti, Aero či… A písať Ti, ako Ti závidím cestovanie a hlavne poznávanie? To si musím nechať pre seba. Takže nevzdávaj sa, stojíme za Tebou, a nemyslím si, že je nás málo.

 
-

Zvláštnost situace

Vložil Roland Jitka, 8. Listopad 2012 - 21:01

Za pochvaly sice všem děkuji, ale to nebyl důvod mého smutnění. Chtěl jsem původně aby i třeba těch málo, co uvedené destinace navštívili můj článek doplnili a nebo mi třeba něco připomněli. Já si myslím že články dělají právě komentáře. Sposta mýšch článků vzniklo právě z nějaké připomínky a nebo reakce v diskusi. Vůbec když se vrátím do historie, tak celkové mé psaní tady vzniklo z toho, že se mi zdálo, že se zde objevuje moc málo reportáží z dovolených a pokud ano, byla to chorvatská Istrie nebo Kvartner.

Očekával jsem také, že stejný nápad bude mít někdo jiný a že někoho „nakazím svým psaním“ a přidají se další, kdo zde bude prezentovat své cestování. Nebo ještě lépe cestovat proto, aby se mohl podělit zde s ostaními. Spistu míst navštěvuji právě pro další a další reportáže, jinak bych tam třeba nefotil, nedělal si poznámky, nezajížděl tam a nehledal další a další FKK pláže.

Bylo by dobré si uvědomit, že nenacestuji během roku a hlavně prázdnin toho tolik, aby to vycházelo na každotýdenní reportáže. Mnou navštivené destinace prostě jednou dojdou a nebude již nic, jako je třeba teď s komiksem, protože se k Romanovi náměty a kreslením nikdo nepřidal po více jak roce kreslení a vymýšlení zápletek.

Pak nastane to, že na Rolanda zapomenete, protože již nemá co vydávat a budete zase čekat na někoho, kdo oželí své pohodlí a začne pravidellněji psát cestopisy svých cest a dovolených. Hlavně ty destinace bude muset navštívit. Nevěřím tomu, Jsou tu cestopisy z Bulharska, Rumunska, Chorvatska, Řecka, Ukrajiny, Turecka, Rakouska, Itálie, Francie, Černé Hory, Albánie,Maďarska, Německa, možná jsem na nějakou zemi ještě zapomněl, pochopitelně také z České Republiky a možná ze Slovenska a přesto se nikdo nepřidal ve psaní.

Zde opravdu neobstojí tvrzení, že vše jsou jen neznámé destinace, kde zatím nikdo z ostaních nebyl. Navíc jak píše Vlado, tak destinace je třeba textově obnovovat, protože co platilo před šesti, sedmi lety, nemusí platit teď, takže staré články z uvedených zemí můžou být zajímavé, ale poplatné té době, kdy byly vydávany a dnes už třeba jako destinace a pláže nemusí existovat, nebo podmínky jsou zde již diametrálně jiné.

Je ale těžké přimět se k napsání cestopisu, když nejsem ochoten okomentovat a nebo aktualizovat lokalitu, kterou mám skoro před barákem a jsem tam několikrát do roka. Přesto, že na lokalitě jsou informace již řádně vousaté.

 
-

Pisatelé a komentátoři

Vložil zurek (bez ověření), 9. Listopad 2012 - 7:50

Tvoje práce Rolande je mimořádná a určitě hodná následování, nicméně já bych to viděl z minulé 10tileté zkušenosti… Takový člověk jako jsi ty se najde 1× za 2 roky, s tím, že to není přímo pisatel, ale přispívá většinou jinak. Takže suma sumarum po deseti letech je tady 1 „hlavní“ přispěvatel. To je realita a je potřeba to tak brát. Proč? Naturisti v ČR nejsou zvyklí svým dílem přispívat pro společný cíl. Vyrostli v rákosí a i když je to už hodně dávno, pořád v tom rákosí hledají svoje nejbezpečnější útočiště. Nějaká veřejná prezentace je pro ně více méně nepříjemná. Za další – nechtějí svoje dobře utajená místa prozrazovat. V neposlední řadě jsou opravdu neskonale líní. To je moje zkušenost z reálu a nikdo s tím moc nenadělá. Dalším důvodem je určitá i-negramotnost naturistů – pletou si blog se seznamkou a vůbec na internetu očividně tápou. Spousta lidí na akcích mi říká, že nemá internet. Další věc je ta, že určitá část návštěvníků má za to, že Naturista.cz je výdělečný projekt a tudíž není potřeba se v něm amatérsky angažovat. Na druhou stranu není ochoten se stát řádným členem klubu, protože to všechno, co tady je, prostě „někdo zařídí“. Takový začarovaný český kruh…

Řešení? Trpělivě pracovat dalších 10 (desítky) let, až se každé 2 roky přidá další Roland, Vašek atd. U nás nejsou zažité návyky ze západní Evropy, kde má každý pod kůží, že se aktivně podílí na nějaké volnočasové spolkové aktivitě. V ČR přece jen více brbláme pod duchnou na poměry, na vládu, ale nakonec stejně zalezeme do toho svého rákosí a … po švejkovsku „Vlezte mi všichni na záda“.

Takže buďme rádi za to, čeho jsme tady za 10 let dokázali a stejným způsobem pokračujme dál. Cítím, že do příštího roku se k nám přidá nový „Roland“ (1). To je docela optimistické, ne? [Smích]

Samozřejmě čím více lidí bude o nás vědět, tím bude příliv Rolandů větší. Naturista.cz má pořád ještě velmi slabou návštěvnost na to, že chceme oslovit 5% populace. O to se snažím všemi možnými způsoby, teď třeba novým Občasníkem, který se snažím umístit do všech bazénů a saun. Docela optimistické je, že třeba Letní Občasník se ujalo rozdávat 20 dobrovolníků.

Takže konec filozofování a jdeme do práce! Čeká nás hustý naturistický podzim a ještě hustší n-zima…

Nesmírně si vážím všech, kteří dovedou přeskočit všechny ty „objektivní“ důvod proč se nepodílet na našem společném naturistickém díle a část svého volného času věnují práci pro naturismus.