NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

OSTROV LESBOS - ŘECKO

Vložil eSHá, 12. Únor 2014 - 13:00

LETECKÝ ZÁJEZD NA OSTROV LESBOS. Chtěl bych vám představit část Řecka, která není tak často navštěvovaná českými turisty a je nejlépe dostupná lodí z Turecka nebo letecky. Ostrov totiž leží nedaleko tureckého pobřeží. Na Naturista.cz o ostrově není příliš informací a tak rád přispěji svými zážitky. Důležité je, že se zde najdou také naturistická místa a lze si zde pobyt bez plavek dostatečně v klidu užít.


Find more about Weather in Mytiléna, GR

Nejprve odstavec o tom, co se píše o ostrově na Wikipedii.

Lesbos je řecký ostrov v severovýchodní části Egejského moře. Se svou rozlohou 1630 km² a délkou pobřeží 320 km je třetím největším ostrovem Řecka a osmým největším ostrovem Středomoří.
 

Třetina z odhadovaných 180 000 obyvatel žije ve správním středisku Mytilini nacházejícím se na jihovýchodě ostrova. Další větší města ostrova jsou Kalloni, Plomari, Ayassos, Eressos, Molyvos a Petra. Vyrábí se zde proslulé lesbosské sardelky a ouzo. (Tolik citace Wikipedia.)Příjezd či přílet.

Na ostrov se dostanete s mnoha společnostmi. My jsme zvolili cestovní kancelář Aeolus, která se na Řecko specializuje. Vypravili jsme se tam v roce 2012 a proto některé detaily cesty už budu lovit v paměti a o něčem napíšu jenom obecně. Nebyla to naše první cesta do Řecka ale už asi třetí a opět jsme byli spokojeni. Milujeme tu pohodovou atmosféru na řeckých ostrovech. Lidé tam jsou milí a nikam nespěchají. Pláže jsou poloprázdné a voda je čistá.
 

V případě že se rozhodnete dojet na ostrov autem, přidávám nejlevnější trasu kdy jedete co nejvíce autem po souši a dražší lodní dopravu trajekty používáte minimálně.

Část uvedené cesty autem do Řecka najdete podrobně zde.


Praha, Brno, Bratislava, Mosson, Györ, Budapešť, Szeged, Novi Sad, Beograd, Niš, Kalotina, Sofia, Plovdiv, Svilengrad, Edirne, Kesan, Canakale (zde se rozděluje mapa, protože strýček Google nebere lodní dopravu přes úžinu mezi Evropou a Asií bohužel v úvahu, při plánování cesty) (přesto několikrát vyzkoušeno – funguje) Ayvalik, Dikili, zde opět se musíte nalodit a loď vás odveze až na ostrov do přístavu Mitilini. Asi 2150Km.
 

[Šipka] Část cesty autem až do Bulharska najdete podrobně zde.

Trasa kterou uvádí Google jako nejlepší a nejrychlejší je sice přibližně stejně dlouhá kilometrově, ale podíl lodní dopravy je nepoměrně vyšší a dražší. Asi jedinou výhodou této „lodní trasy z Řecka“ je návštěva krásného a skoro liduprázného ostrova Samothraki, jako mezizastávku na odpočinek.
 Letiště je nedaleko města Mytilini. Po příletu na místo se na běžícím pásu brzy objevily naše kufry a my již spěchali do přistavených autobusů, které nás pak rozvážely po pobřeží do našich hotelů. Cesta byla docela dlouhá, neboť jsme se z jihozápadu ostrova od letiště přesouvali až na severní pobřeží. Bral jsem to ale spíše jako poznávací výlet a z oken klimatizovaného autobusu bylo stále na co koukat.Bydlení ve městě Petra. GPS: 39.329385,26.178088.
 

Ubytování jsme měli zajištěno v malém rodinném hotelu ve městečku Petra. Strava chutná, všude pěkně uklizeno a u hotelového bazénu šlo také pěkně relaxovat.
 

Na okraj městské pláže to byl kousek a nebyl problém se uložit na jakákoliv lehátka pod slunečníky. Předpoklad byl ale koupit si občas nějaké občerstvení, aby majitelé nebrblali. V recepci hotelu byla nástěnka s nabídkami akcí. Mohli jsme se například zúčastnit řeckého večera s tanci, jídlem a pitím. Byla tam nabídka na kurz vaření a ochutnávky řeckých jídel. Nabízely se nám výlety na oslících. Dalším lákadlem byly plavby malou lodí podél pobřeží s grilováním a koupáním. Také nechyběly rozličné cesty autobusem, například k hlavní zajímavosti ostrova, ke zkamenělému lesu atd. Visely tam adresy nedalekých půjčoven aut i motorek.
 Popis zajímavých míst, mapu a co dělat na ostrově naleznete například tady:

Popis ostrova Lesbos. Zajímavosti na ostrově Lesbos. Podrobná mapa celého ostrova Lesbos.Naturismus na ostrově.

Nyní se již konečně dostávám k našemu hlavnímu tématu – naturismu. Na severním pobřeží jsou čtyři městečka. Anaxos, Petra, Molyvos, Eftalou . Ta jsou spojena autobusovou linkou. Zhruba 5× denně jedou autobusy oběma směry. Za pár centů se pohybujete, kam chcete. Prozkoumáte tedy velkou část pobřeží, aniž byste potřebovali auto. Autobusem dojedete na konečnou do Eftalou.

Půjdete stále stejným směrem podle moře a za malinkými lázněmi začíná území nikoho. Je tam asi kilometr dlouhá pláž z malých kamenů, která končí útesem, takže to není průchozí. GPS: 39.380288,26.219115. Na začátku této nudapláže se vyskytují rodiny s dětmi a na konci prý stejně orientované páry. Nijak detailně jsem to nezkoumal, neboť tam bylo příliš málo lidí. Na celém úseku bylo v den naší návštěvy maximálně 50 lidí. Jelikož tam nejsou žádné stromy, lidé se před sluncem schovávají pod skalami v různých výklencích.
 

Tyto skalní útvary jsou neskutečně barevné a jistě v tom má prsty sopečná činnost na ostrově. Také rostlinstvo dělá divy a tak si připadáte jako v nějaké botanické zahradě. Kolem třetí hodiny odpoledne, v důsledku toho, že Slunce pokročilo po obloze, se již nebylo skoro kde schovat. Zašli jsme si tedy do stínu nedaleké restaurace na chutný oběd a poté odcestovali zpět do Petry. Oblečení lidé na této pláži, kteří se vyskytují na mé celkové fotce, jsou spolucestující ze stejného autobusu, kterým jsme na místo dorazili i my. Oni si na pláži teprve hledají svoje místečko.
 Zkamenělý les.

To byl impuls k tomu, abychom se na Lesbos vypravili. Chtěl jsem to spatřit na vlastní oči a osahat si onen přírodní zázrak, o kterém se stále vedou spory, jakže to vlastně vzniklo. Zakoupili jsme si tedy fakultativní výlet na toto místo a netrpělivě očekávali, co uvidíme. Kdo si ono místo chcete skutečně užít a courat se tam třeba půl dne, musíte tam jet po vlastní ose.
 

Find more about Weather in Mytiléna, GR


Nám tam byl vyměřen čas asi jeden a půl hodiny. Prý je tam moc horko a déle bychom to nevydrželi. Přesto to byl velký zážitek ! Ve vyprahlé krajině stojí kamenné pahýly obřích stromů, jsou tam pařezy s viditelnými kamennými letokruhy a jiné zajímavé artefakty. Vedou tam stezky, které propojují jednotlivé nálezy. Vstupné bylo asi 2 Eura. Na místě si s hromadným výletem musíte vybrat, zda uvidíte ten největší exponát, nebo mnoho menších. Zvolil jsem druhou variantu a asi jsem udělal dobře.
 

Památky na ostrově Lesbos.

Pokud se zajímáte o duchovní památky, nesmíte si nechat ujít Mužský klášter Limonos . Nyní cituji z těchto www stránek kláštera. Klášter leží v nedaleké stejnojmenné vesničce. Ukrývá se nedaleko městečka Kalloni. Klášter pochází z 16. století a během turecké okupace byl intelektuálním centrem ostrova. Kdysi vedle duchovních potřeb uspokojoval i nároky na vzdělání, neboť zde sídlila škola pro zdejší obyvatele.
 Uvnitř areálu se nachází chrám bohatě zdobený zlatem, malbami a ikonami z různých období. Zajímavá je knihovna, která uchovává svazky staré přes tisíc let, některé z nich dokonce vyzdobené pravým zlatem. V klášteře je několik muzeí, významných památek a relikvií. (konec citace) Areálem se můžete volně pohybovat a fotit dle libosti. V nejbližším okolí je velké množství dalších malých kapliček či kostelíků. Kouzelné místo!
 Trocha dávné historie.

Ostrov Lesbos je také znám jako působiště starořecké básnířky Sapfó. Ta se měla vyskytovat v místě zvaném Skala Eressos. I tam se dostanete v rámci fakultativních výletů. Ono místo má také svůj půvab a je zaměřeno kulturně. Spatřit tam můžete velmi starou mozaiku na podlaze zaniklého chrámu a ani současné umění nezůstává opomenuto. Po městečku jsou rozmístěna různá umělecká díla na ulici i po pobřeží a pěkně to tam dotváří jeho atmosféru.

Vice fotografií z řeckého ostrova Lesbos a okolí najdete zde.


Na internetu je o Lesbosu dostatek obecných informací. Popisovat 100× popsaná místa by bylo jen nošením dříví do lesa. Tento článek se měl týkat hlavně možností naturismu, což jinde na internetu nejspíš nenajdete. Pokud si pozorně prostuduje i moje odkazy, tak si myslím, že to na začátek stačí. Ostatní krásy ostrova Lesbos je lépe vidět na vlastní oči. Tak šťastnou cestu a krásnou dovolenou. 


Reportáž z řeckého ostrova Lesbos mírně redakčně upravil Roland.


Zobrazit místo Řecko, Chalkidiki, Thassos, Samothraki, Lesbos na větší mapěLíbil se Vám článek? Máte zážitky z Vaší dovolené, návštěvy aquaparku, wellnessu?


Podělte se s ostatními čtenáři. Za Vaše zážitky nabízíme volnou vstupenku na akci Naturista.cz.

Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naháče.

[Klobouk] Podpořte Naturista cz. a jeho činnost jakoukoliv částkou. Předem děkujeme.

Své příspěvky můžete vkládat do kasiček, na každé akci Naturista.cz.


Zájemci o spolupráci: Chcete zde seznámit ostatní s Vaši činností? EMAIL [Pošta]

5