NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Primorsko – Bulharsko, pláže.

Vložil Roland Jitka, 2. Říjen 2013 - 10:15

Po třech letech jsme opět při našich cestách Bulharskem navštívili nejznámější letovisko na jihu Bulharska. Bulharsko – české Primorsko. Popisovat město by bylo nošením dříví do lesa a cestopisů je na internetu dost i na naturista.cz najdete náš popis uvedené lokality Primorska a okolí. O městě nebudu příliš mluvit a zaměřím se hlavně na pláže a možnosti naturismu, protože se během krátké doby mnohé změnilo jak k lepšímu tak k horšímu.Vyzkoušejte také Bulharsko, budete možná velmi příjemně překvapeni.


Find more about Weather in Primorsko, BU
Jen pro ty co zde nikdy nebyli: Primorsko je větší lokalita na jihu Bulharska vzdálená asi 40 km od tureckých hranic. Město si oblíbili hlavně lidé co neumí cizí jazyk, protože se zde skoro 2000km od naší země domluvíte všude bez problémů česky. Nápisy jsou v češtině a bulharštině, jídelní lístky v angličtině v češtině a bulharštině. I s policií a na úřadě (obština) se domluvíte bez problémů česky. Při procházce plážemi a po městě si budete myslet, že jste u nás nebo na Slovensku, protože uslyšíte hlavně oba uvedené jazyky. Ve městě najdete všechny turistické služby v dostatečné míře. GPS 42.268798,27.754462.Pláže: Donedávna platilo rozdělení pláží od severu k jihu na Pláž Perla (bývalá čistě textilní pláž, která patřila k prezidentskému sídlu Todora Živkova, z které je dnes restaurace a malý hotel). Další pláží byla free pláž asi dvoukilometrová, kde nebylo nic a sloužila jako smíšená všem, kdo se na pláži nacházeli. Pak následoval naturistický kousek u plotu severní primorské pláže, asi po padesáti metrech (za prvním plážovým barem) přecházející na textilní severní pláž Primorska. Na konci primorského poloostrova směrem na Kiten začíná Jižní primorská pláž, která je textilní a na konci byl kousek pro naturisty u skal směrem lesu.
 

[Šipka] Jak se do Bulharska dostanete autem najdete podrobně zde

Vzhledem k většímu množství turistů v Primorsku se pláže a jejich rozložení různě poměnily a výše uvedené platí jen s mnoha obměnami. Raději popíši každou pláž zvlášť i s popisem změn opět po sobě jdoucích od severu k jihu. Naturisty bude pochopitelně zajímat asi hlavně severní pláž, kde je nudistická pláž již od nepaměti.
Pláž perla na hranici národního parku Ropotámo: Pláž čistě textilní sem tam u žen nahoře bez, naturisté se na pláži nevyskytují. Pláž byla trochu rozšířena směrem do bývalé free pláže, zvětšilo se parkoviště v lese a byly přidány linky traktorového vláčku Primorsko – Perla tam i zpět. Pláž je velmi dobře udržovaná personálem a plavčíky. Lehátka jsou placená, ale lze si i zadarmo rozložit deku vedle lehátek. Restaurace v budově sídla prezidenta funguje a přibylo také několik stánků s občerstvením. 


Free pláž: Pláž začíná posledními slunečníky u Perly a končí u plotu severní primorské pláže. Co se změnilo tak již zdaleka není free a o bývalých dvoukilometrových naturistických procházkách dunami si můžeme nechat jen zdát. Na pláži se nacházejí stánky s občerstvením, placená lehátka a slunečníky. Zvýšil se zde počet návštěvníků a běžné je jen nahoře bez. Naturisté se zde již nevyskytují. Dobrou zprávou je, že zmizeli z levé strany značky zákazu zastavení a na pláccích se dá v omezené míře zaparkovat. Hezká je také procházka pískovými dunami.
 


Severní primorská: Dříve platilo, že od posledního baru Salza směrem k plotu je naturistický díl pláže i s plavčíky. Dnes se FKK díl poněkud hodně rozšířil až k plážové restauraci (třetí v řadě od plotu) ale i dále pokračuje smíšená pláž textiláci a naturisté ve vzájemné symbióze. Dá se říci, že tam, kde za městem začínají duny se již začnou nacházet i naturisté. Nejvíce jich je ale u plotu, tam se již také prakticky nenacházejí žádní textiláci. Naturistů za tři roky přibylo zhruba dvojnásobně až trojnásobně. Rozšíření pláže je pro naturisty velmi dobrou zprávou. Potěší také, že traktorový vláček z Primorska zde zastavuje k vystoupení a nastoupení. Na levé straně silnice se dá teď již bez pokuty zaparkovat.Jižní primorská: Zde stále platí, že pláž navštěvují rodiny s malými dětmi díky absenci vln a krásném prostředí pískových dun. Pochopitelně přibyly stánky s občerstvením a také jižní část města, která byla dříve trochu zanedbaná, ožívá turistickým ruchem. Rekonstruují se staré hotely, upravují se silnice a přibývá služeb. Pláž už zdaleka není tak prázdná jako tomu bylo před třemi lety. Ve větší míře zde najdete pouze nahoře bez, sem tam někdo je mezi dunami FKK, ale do vody se musí oblékat. Na konci pláže od plážové restaurace směrem k lesu na Kiten bývala malá nudistická pláž. Ta zde již není a toto hezké místo obsadili textiláci. Také parkoviště u pláže již není a přesunulo se naproti přes silnici ke dráze dětských motorových vozítek. Uvedené pláže tedy jejího naturistického kousku je docela škoda, zde býval klid a pohoda. Moc se nám zde líbilo a bývalo to častým cílem našich procházek lesem z Kitenu.Na Free pláži a severní primorské si užijete dostatek vln, ale také často bývá vlajka, která znemožňuje přístup do moře a plavčíci uvedené omezení striktně kontrolují. Na Perle je vlnolam a na jižní pláži se vlny prakticky nevyskytují. Moře je v celé oblasti Primorska velmi čisté a i pláže jsou hezky udržované.

Potápěči si užijí pouze na konci jižní primorské pláže a za Perlou, jinak všude jinde je k vidění v moři jen písek. Rybaření je možné jen u mola severní pláže stavebně spojené s plotem vedle nudistické pláže. Pokud jsou velké vlny nedoporučuji na molo chodit, protože síla vln je obrovská a může snadno dojít k pádu na poškozené betonové základy mola do moře.

Find more about Weather in Primorsko, BU

Primorsko se prostě mění a zdaleka se již nedá mluvit o úplně levné destinaci, jako tomu bylo dříve. Pochopitelně ale je třeba říci s čím chceme destinaci srovnávat. Chorvatské nebo řecké destinace stále vycházejí dvakrát až třikrát dráž než „české Primorsko“. Pokud ale jedete či letíte s cestovními kancelářemi do luxusních hotelů Primorska (a ty rostou jak houby po dešti) vyjde už dovolená ve více lidech zhruba stejně jako v Chorvatsku, Řecku nebo v Itálii.


Naturistické pláže kolem Primorska v Bulharsku:Zobrazit místo FKK Bulgaria na větší mapěLíbil se Vám článek? Máte zážitky z Vaší dovolené, návštěvy aquaparku, wellnessu?


Podělte se s ostatními čtenáři. Za Vaše zážitky nabízíme volnou vstupenku na akci Naturista.cz.

Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naháče.

[Klobouk] Podpořte Naturista cz. a jeho činnost jakoukoliv částkou. Předem děkujeme.

Své příspěvky můžete vkládat do kasiček, na každé akci Naturista.cz.


Zájemci o spolupráci: Chcete zde seznámit ostatní s Vaši činností? EMAIL [Pošta]

5
 
-

Chce se Ti jezdit tak daleko?

Vložil vtipalek.az.hanba (bez ověření), 2. Říjen 2013 - 18:54

Díky za opět kvalitní práci. Mám dotaz, který mi už dlouho vrtá hlavou: Na takovou vzdálenost (cca. 1600km – 2×) vám nedělá problém zajet? Vždyt cesta musí trvat minimálně 2 dny!? Ptám se proto, protože já se utrhnu z práce na max. 10 dní (tzn. týden + víkend) a to jsem rád, že se doplácám za 10 hod. do Chorvatska a padnu

 
-

Primorsko jízda autem a další info

Vložil Roland Jitka, 2. Říjen 2013 - 21:47

Do Primorska je to od nás (Litvínov) asi 1870km a nejlepší čas byl dvacet jedna hodin a nejhorší asi dvacet sedm hodin se všim všudy hranice, mýtnice, malý odpočinek, tankování, WC, svačina atd. Je to ale tím, že jsem zvyklí jezdit dříve jako řidič autobusu a sklápěcí soupravy. Cesta je popsaná tady včetně času, průjezních zemí, kilometrů a poplatků. Nejhorší čas, který byl ale zapříčiněn nárazem do nás autobusu v noci a šestihodinovým čekáním na hranicích, tak uvádím spíše pro zajímavost 42 hodin.

Přes Srsbko.

[Šipka] Jak se do Bulharska dostanete autem přes Srby najdete podrobně zde

A nebo přes Rumunsko

[Šipka] Jak se do Bulharska dostanete autem přes Rumuny najdete podrobně zde


Je pochopitelné, že tyhle vzdálenosti nejdou jezdit na týden nebo na deset dní, takže obvykle platí, že vyrážíme první letní den směrem někam na Balkán, návrat zhruba za měsíc a za tři čtyři dny opět na Balkán a návrat poslední dny srpna, kdy jde v září synátor do školy.
 

Letošní rok byl trochu specifický z několika důvodů. První byl náš pobyt na Lipnici, čímž jsme vyjížděli zhruba o deset dní později do Bulharska a druhý důvod byla účast Pepy (Pepper) s námi v BG, ale měl jen patnáct dní dovolené, tak jsme se všichni dohodli, že se přizpůsobíme jemu s návratem. Tímto Pepu i do Blanska zdravím. Po pěti dnech jsme pak vyrazili z domova do Makedonie, Albánie a Řecka a vrátili jsme se o chvilku dříve před tím, než šel synátor do školy. Letos to bylo tak nějak divně rozházené. [Smutný] Snad bude příští rok lépe. [Spiklenec]

Ještě dlužím odpověď proč tak daleko. Nemám přiliš Chorvatsko rád, to je o mně známé tady na Naturista.cz a když do Chorvatska tak do jižní Dalmácie a to už není kilometrově takový rozdíl jako do Bulharska, Rumunska, Turecka, Řecka, Černé Hory nebo Makedonie.Proč nemám rád Chorvaty jsem již jednou vysvětloval ohledně války v Jugoslávii, to je ale historie. Čerstvější zkušenost byla z Primoštejnu, když jsem mluvil německy bylo pro nás k dispozici ubytování, když si majitel všiml, že mám českou značku na autě, rázem ubytování nebylo. Nemyslím si, že by to byla náhoda. [Smutný]

Tím nechci říci, že bych nějak hanil ty, co se jim v Chorvatsku líbí, naopak a třeba mají na majitele penzionu nebo kempu více štěstí. Přeji každému krásnou dovolenou, ať ji tráví kdekoliv. Navíc i mezi Chorvaty jsem potkal skvělé lidi.

Vše co jsem výše napsal je pouze můj názor a nikomu ho nepodsouvám. Budu rád v komentáři i za názory jiné a zcela opačné.

 
-

Bulharsko - kde je pravda?

Vložil vlado, 4. Prosinec 2013 - 9:53

ahojte, pred chvíľou som si spomenul na už dávnejšie navštevované fórum „nadovolenke.sk“, kde bolo kedysi dosť zaujímavých informácií o Bulharsku, ešte som ho podrobnejšie neštudoval, ale natrafil som na nie až tak starý príspevok, týkajúci sa nudapláže v Primorsku. A tu sa informácie tak trošku rozchádzajú s tými, ktoré sem poskytol Roland. Zaujímal by ma skutočný reálny stav, pretože konečne by sme sa radi po pár rokoch absencie vrátili na túto krásnu pláž, ale kupovať kvôli tomu plavky nechceme a nebudeme. Jasné, že situácia v júli môže by iná ako v auguste, ale predsa len by bolo nepríjemné tešiť sa na dlhé prechádzky nahí po pláži a nakoniec skonštatovať, že ako tak sa dá naho existovať iba na nejakých pár metroch… Má niekto predstavu, či sa dá absolovať prechádzka od SalsaBaru po Perlu a späť bez potreby obliekať sa? Aj s tým rizikom, že pár metrov by si človek (manželský pár) pripadal tak trošku exhibicionisticky? Alebo má pravdu ten slovenský príspevok, ktorý som (dúfam, že beztrestne, aj keď bez povolenia) skopíroval z horeuvedeného fóra?


Re: Nudapláže v Bulharsku

Odoslaťod petoDt 29 Aug 2013, 20:07

Tento rok sa nám konečne po dlhom čase podarilo ísť na dovolenku k moru.

Rozhodli sme sa pre Bulharsko, lebo – bolo finančne dostupné, má piesočnaté pláže a z minulosti sme si pamätali možnosť užívať si more a slnko tým najlepším spôsobom – naholáky alebo ako sa hovorí na nuda.

Cez vyhľadávače a rôzne fóra sme sa dopracovali k tomu, že tieto podmienky spĺňa práve Prímorsko. Chcem sa podeliť o tohtoročnú skúsenosť z nudapláže v Prímorsku. Prímorsko má dve pláže – severnú a južnú. Tá južná je väčšia, je v zátoke a je chránená pred morským vetrom, voda je tam teplejšia a vlny sú minimálne. A je tam viac ubytovacích kapacít.

Severná pláž je užšia, ale dlhá, a v diaľke (cca 4–5 km) je možné vidieť bývalú rezidenciu Todora Žifkova.

Rezidencia bola v minulosti oddelená od ostatných častí plotom a bolo tam pristávacie mólo pre menšie plavidlá.

Ako sme sa dočítali, po zmene režimu začala byť severná pláž za plotom využívaná ako polooficiálna nudapláž. A tak sme sa rozhodli tam ísť.

Lenže intenzívny rozvoj výstavby hotelov v blízkosti severnej pláže spôsobil, že kapacita pláže prestala postačovať napriek tomu, že je tam slnečník na slnečníku, lehátko na lehátku.

A tak sa postupne dovolenkári posúvali stale viac na sever. Na pláži postupne vznikli rôzne stánky s občerstvením a bary. V Prímorsku sa potom rozhodli využiť aj pláž v blízkosti spomínanej rezidencie, osadili slnečníky, postavili stánky… Pláž dostala meno Perla a z „mesta“ tam chodí „vláčik“ podobný ako napr. v Senci. Navyše došlo k čiastočnému zbúraniu spomínaného plota. Výsledkom je, že dnes je priestorom pre nudistov asi 200 m pláže južne od spomináného móla. V jej neoficiálnom strede je Salsa Bar. Asi 100 od neho južne je stánok s palacinkami – to je „nepísaná hranica“ od ktorej smerom k mestu sú už iba plavkáči.

Na severe je hranicou mólo. Za ním sú opäť plavkáči. Obe časti severnej pláže sú dnes už spojené stanovišťami plavčíkov, čo je síce na jednej strane dobré, ale spôsobilo to prílev plavkáčov do predsa len volnejšej časti pláže s nudistami. Ako nám povedali známi, ktorí tam chodia už viac rokov, nudapláž je z roka na rok menšia. Aj počas nášho pobytu tvorili nudisti len asi polovicu návštevníkov „nudapláže“. Mám vážne obavy, že ak bude výstavba na severe Prímorska pokračovať rovnakým tempom, nudapláž čoskoro zanikne úplne.

My sme tam boli spokojní – more malo vlny a teda bolo to more, nie jazero. Pláž ako aj vstup do mora bol piesočnatý, žiadne kamene, nehrozilo riziko pošmyknutia sa či úrazu, ak vám vlna podmietla nohy. A ešte sa dalo užívať si more a slnko bez zarezanych gumičiek alebo rizika prechladnutia z mokrých plaviek. Tak, ako je to pre ľudské telo najzdravšie.

Salsa Bar je miestom na pláži, kde v čase nášho pobytu bol Majk Spirit a ďalší týždeň Rytmus – nedá sa tam ubytovať a tak to nie je ani skrytá reklama. Je to len orientačný bod. Kto príde do Prímorska, ten sa najneskôr do 3 dní o Salsa Bare dozvie, aj keby nechcel.

My sme boli na dovolenke v prvej polovici júla. Možno dnes to tam vyzerá inak.

 
-

Perla - Salsa bar a zpět.

Vložil Roland Jitka, 4. Prosinec 2013 - 13:07

Procházky od Salsy až k Perle již skončily, takže Vlado pokud se chceš projít uvedenou trasou, plavky si určitě kup. Za tři roky co jsme tam nebyli (v Primorsku) se to tam hodně změnilo. Už to není ta krásná a pustá divočina pískovými dunami od plotu směrem na sever, ale jen placené slunečníky, stánky, plavčíci a spousty textiláků. Všichni nudisti z Primorska se přesunuli jen do prostoru který uvádím v reportáži.

Protože v Salsa baru vystupoval Rytmus a všude byly reklamy, tak je vidět, že jsme tam byli skoro ve stejné době, jako píše ten slovenský pisatel.