NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

ŘECKO, jezera Prespa, Mikri a Kastoria.

Vložil Roland Jitka, 16. Říjen 2013 - 9:23

V dnešní reportáži se podíváme na bývalá makedonská jezera, dnes již nacházejících se na území Řecka, ale ve stejnojmenném regionu Macedonia. Pokusím se vám přiblížit tak trochu jiné Řecko, než které znáte z vašich dovolenkových pobytů. Možná má reportáž někoho potěší a když ne, tak budete alespoň vědět, že do Řecka se nemusí v létě jen přímo k moři. I relativně daleko od moře se dají strávit moc hezké chvíle na které se nezapomíná.Řecko tak trochu úplně jinak!Find more about Weather in Ohrid, MK
Jak jsem již výše uvedl, Řecko známe především pro krásná moře, nekonečné pískové pláže a velké množství historických památek Při cestách Česká republika – Jónské nebo Egejské moře se vždy snažíme o nejkratší cestu do Řecka a ta bývá většinou rychlá a po dálnicích. Mnozí používají také letadlo. Pryč jsou ty doby, kdy jsme cestou na dovolenou projížděli malebnou krajinou a objevovali krásy přírody a atmosféru zapadlých městeček a vesnic.

Abych pravdu řekl, ani náš cíl nebyl původně do těhto uvedených vesniček a jezer. Byli jsme nasměrováni původně na řeckou Lefkadu, nebo do oblasti Parga, kam jsme ale vůbec nedojeli. Tak prostě reportáž z Lefkady bude zase přístě, pokud nezabloudíme po cestě zase někam jinam. Jak vidíte, tak člověk míní a cesty prostředím mění cíle, jako se to u nás stalo nejednou. Přesto toho nikterak nelitujeme.
V dnešní reportáži navštívíme vlastně dvě země, které oboje mají ve jménu Makedonie (Macedonia). U jedné jako jméno republiky, druhá zase s názvem regionu. Navštívíme narodní park a podíváme se na tři jezera vysoko v horách. Pochopitelně nezapomeneme také na naturistické možnosti i když na ně nebude článek přímo zaměřen. Navštívíme města Bítola (MK), Florina (GR) a Kastoria (GR).Podle mapy by se nejjednodušeji jevila cesta z Makedonie do Řecka podle pobřeží Prespánského jezera v Makedonii až do vesničky Dolní Dupeni a pak pokračovat silnicí do Řecka. Silnice je funkční a na makedonské straně jsou i ukazatele na různá řecká města. Neshody obou států ale způsobily, že místo hraničního přechodu v tomto prostoru vznikla krásná pláž, závora a ostnatý drát.


Pláž je vybavena veškerými službami, běžnější je jen nahoře bez, ale směrem k řeckému rákosí a skružím ostnatého drátu (nečekal jsem, že ještě někdy něco takového uvidím), lze využít opalování zcela naturisticky. Do vody je lepší si plavky oblékat, přeci jen jste stále v Makedonii. Nad pláží je veliké bezplatné parkoviště a pláž je oplocená, což nebývá v Makedonii běžné. Vstup do areálu pláže je ale zcela zdarma.


Zvětšit mapu


Aby se turista dostal na druhou stranu i když zde do Řecka kouká, musíte absolvovat cestu zhruba 140km dlouhou přes Bítola a Florina a pak západně přes hory cestami nikoho. Uvedená cesta od Floriny k jezerům je svou zatáčkovou a kopcovitou povahou rájem motorkářů. To byla také naše trasa, se kterou bych vás rád seznámil. Rád bych se mýlil, ale myslím, že kroky českého turisty uvedenou oblast tak často nenavštěvují a pro mnohé bude vyprávění o regionu zcela nové a tudíž neznámé. Snad tedy alespoň trochu zajímavé.Město Bítola. GPS 41.043627,21.327782. Jedno z nejhezčích městeček Makedonie a velmi turisticky navštěvované. Městečko je jedna velká historická památka a v každé uličce máte co obdivovat. Vše je obklopeno lesy a krásnou přírodou. Známý je bítolský bazar, kde koupíte absolutně vše. Skoro všechno zboží je turecké. Město si oblíbí turisté, hledající starou historii, architekturu, náboženské artefakty a upřednostňující výlety do krásné horské přírody. Bítola sice patří ke dražším destinacím Makedonie, ale přesto vaše peněženka bude s pobytem velmi spokojena. Pokud se pohybujete v této oblasti doporučuji Bitolu alespoň navštívit. Možná zde vaše cesta skončí absolutní dovolenkovou spokojeností.
Národní park Pelister. Okolo celého města Bitola se nachází park Pelister. Jedná se o velmi krásné rozlehlé přírodní území. V parku je sice několik silniček tedy spíše vlásenek, ale doporučuji ho navštívit raději pěšky. Je to jedno z míst krásné evropské panenské přírody. Všude jste sami a tak procházky jsou možné v délce několika kilometrů pojmout zcela po našem naturistickém.

Kdo má rád horskou turistiku a krásnou přírodu neměl by mu národní park uniknout. Doporučuji navštívit také horská oka. Jsou to maličké vodní plochy, v horku na osvěžení a připadné opalování. Jelikož tam budete nejspíše sami, naturismu nebude nejspíše nic bránit. Skvělá místa pro zamilované. Národní park přesahuje hranice Makedonie až do Řecka jen nevím, jestli se v Řecku jmenuje stejně, protože na řecké straně se šetří se značkami a to nejen dopravními. Na východní straně končí městem Florina a v jeho spodní řecké části končí městem a větším jezerem Kastoria. Na prohlídku parku je dobré si vyčlenit několik dní, jelikož se jedná o velmi rozlehlou přírodní oblast.

Městečko Florina. GPS 40.794058,21.419106. Pokud hledáte místa kde se zastavil čas, právě jste ho našli. Turisticky přeplněnému Řecku hlavně v přímořských destinacích se to tady vůbec nepodobá. Kdyby se zde řecky nemluvilo a neviděli jste řeckou vlajku, trochu by jste pochybovali jestli v Řecku vůbec jste. Mnozí lidé rozumí makedonskému jazyku, dokonce někteří ho i používají. Na koupání je k dispozici pouze čistá řeka, ale trochu studenější (jižně od městečka) a plácky u řeky lze využít zcela naturisticky. Žádnou souvislejší pláž jsme nenašli. Řekům je vaše nahota zcela lhostejná, jak tomu bývá i moře. Stejně tak potkáte jen rybáře a nebo lidi nekreující se stejně jako vy. Ceny v městečku, ač se jedná o Řecko v sezoně, jsou velmi příznivé a velmi se přibližují těm makedonským.

Kastoria. GPS 40.530502,21.261063. Město a jezero. K jezeru bych měl výhradu hlavně ohledně čistoty. Nejedná se tolik ani o průmyslový odpad, ale spíše velkému množství trávy, řas, rákosí a rostlinstva. Na můj vkus se koupalo dost málo lidí. Jezero lze ale velmi dobře využít na opalování nebo rybaření. Uvedená informace ale nemusí být platná pro každý rok, protože rostlinstvo ve vodě je přeci jen nárazová záležitost. (V červenci v oblasti údajně nebývale hodně pršelo a to mohlo ovlivnit čistotu vody a vznik nadměrného rostlinstva.) Jezero bylo přesto pro nás zklamaním v roce 2013 a skoro zbytečnou zajíždkou za koupáním. Zkusíme ho ale navštívit v dalších letech a třeba bude informace příznivější. Co se mi naopak líbilo bylo městečko a příroda kolem něho. Voda v jezeře, která obklopuje skoro celé město vytváří perfektní klimatické podmínky, kdy se nepotíte ani v největším vedru a přesto už nejste v nijak vysoké nadmořské výšce.

Opět bych doporučil procházky přírodou a vzhledem k počtu lidí, které zde potkáte můžete chodit zcela naturisticky. Tím, že už se nejedná o vysokohorské prostředí doporučoval bych výlety na kole. Vzhledem k velikosti města a místním cenám, bych očekával větší turistický ruch.

Pokud by bylo čisté jezero, jednalo by se o výbornou volbu na dovolenou pro milovníky klidu, přírody, naturismu, rybaření a pěší nebo cyklistické turisty. Snad jen pro menší děti by zde nebylo přiliš možností zábavy, jako tomu bývá běžné v turistických destinacích.

Zde v okolí Kastoria by se pozastavil ještě nad jednou (pro mně) zvláštností. Všichni víme, že v Řecku se oficiálně platí eurem, ale zde fungovaly mimo tedy eurových bankovek ještě nějaké lístky, připomínající nákupní poukázky, jaké my známe z některých supermaketů. S uvedenými lístky se dalo ale zaplatit všude a vše. Dokonce se na ně i vrací. Tak nevím jestli se jedná o nějakou místní měnu (nepodléhající státnímu zdanění), či doklad o zaplacení a nebo se jedná jen o nákupní poukázky. Nenašel jsem formulaci a ani jazyk, jak se na jejich existenci zeptat. Pokud by jste někdo věděl více, za informaci budu docela rád.

Limni Mikri Prespa. Jezero nedaleko makedonských hranic částečně zasahující do Albánie. Patří do kaskády jezer Mikri Prespa, Prespánské jezero a jezero Ohrid. Nachází se vysoko v horách a voda je studenější. Ve velkých vedrech je voda osvěžující, ale běžně bych ho ke koupání nedoporučil. Na jezeru je velmi málo pláží, kde lze bezpečně vlézt do vody. Výhodou polohy v Řecku je, že ho lze využívat na naturistické opalování a plavání. Je to ale možná také tím, že jste na plážích skoro sami. Také silniček kolem jezera moc není a skoro všude musíte pěšky. Služeb na jezeře moc nehledejte, jedná se přeci jen spíše o vodní plochu a ne turistickou destinaci. Čemu bych dal jedničku s hvězdičkou je rybaření. Okolní vesničky nabízí velmi levné ubytování.

Find more about Weather in Ohrid, MK


Prespánské jezero. Nachází se na území třech republik. Albánie, Makedonie a Řecka. Je převážně pískové a velmi mělké. Voda je trochu studenější než v jezeře Ohrid, ale na běžnou rekreační činnost teplota bohatě stačí. Také čistoty Ohridu nedosahuje a nečistotu způsobuje jen a pouze zvířený písek. Z Albánie a Makedonie je naturismus, v Albánii nemožný a v Makedonii problematický. V Řecku problém s naturismem odpadá a lze ho využívat prakticky kdekoliv. Nečekejte davy naturistů, ale spíše je to každému jedno. Pláže musíte v této oblasti trochu hledat. Dopravní obslužnost je zde nulová a ukazatele také. Jedná se opět o jedno z míst z řecké strany, kde se zastavil čas hluboko v minulém století. Přírodně místo nemá obdoby a turisty výhledy a výlety do přírody velmi potěší. V této oblasti je běžné divoké stanování, ale vzhledem k cenám ubytování ve dvou vesničkách se jedná spíše o recesi a dobrodružství.Ve všech uvedených lokalitách najdete levné a kvalitní ubytování. V Makedonii zhruba do pěti až sedmi eur za osobu, v Řecku zhruba o dvě eura dražší. Co si zaslouží jedničku s hvězdičkou je skvělé stravovaní, čerstvá zelenina a ovoce. Pokud máte rádi ryby, u všech jezer jsou vám k dispozici kvalitní restaurace za mírné ceny. Doporučuji také ochutnat makedonská a řecká vína. Překvapením je, že se zde prakticky nepije pivo. Mnohem častější pití v restauracích je výborná domácí limonáda a nebo pálenka ouzo. Doporučovat saláty v Řecku by bylo nošením dříví do lesa, jsou prostě skvělé. Na dovolené obvykle neochutnáváme polévky, ale zde bych radil udělat vyjímku. Co polévka, to kulinářský skvost neskutečně dobré chuti.

Lidé jsou velmi vstřícní k turistům a i pro Řeky jsme byli velmi žádaní turisté. V horních částech Řecka rozumíte mixu makedonštiny a řečtiny při pomalé mluvě, v Kastorii potřebujete jen ruce a nohy, protože pokud neumíte řecky, nerozumíte ani slovo. V této bohem zapomenuté oblasti zapomeňte na značkové servisy, obří supermarkety a speciální služby.

Dopravní provoz je zde (hlavně v Řecku) pro turisty trochu chaotický, díky absenci značek a ukazatelů. Doporučuji po této zkušenosti mapu a nebo rozepsaná průjezdní města. Na severu Řecka je to trochu jiná Evropská Unie připomínající spíše neunijní státy. Trochu to připomíná hornatý střed Rumunska.
Vím, že naše výprava do neznámých končin Řecka nemusí každého nadchnout, ale pokud máte trochu dost přeplněných turistických destinací u moře, je to pro vás nová možnost jak dovolenou trávit. Objevujeme pro vás místa, kde lišky dávají dobrou noc, protože stojí za poznání a navštívení. Možnosti výletů pěšky, na kole nebo autem panenskou přírodou národních parků, koupání v místech, kde skoro nikdo není. Obdivování kulturních historických památek a ukázky života z minulého století. To vše za ceny dovolených, které jsou více než příjemné.Líbil se Vám článek? Máte zážitky z Vaší dovolené, návštěvy aquaparku, wellnessu?


Podělte se s ostatními čtenáři. Za Vaše zážitky nabízíme volnou vstupenku na akci Naturista.cz.

Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naháče.

[Klobouk] Podpořte Naturista cz. a jeho činnost jakoukoliv částkou. Předem děkujeme.

Své příspěvky můžete vkládat do kasiček, na každé akci Naturista.cz.


Zájemci o spolupráci: Chcete zde seznámit ostatní s Vaši činností? EMAIL [Pošta]

5