NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Costinesti, krásný jih RUMUNSKO.

Vložil Roland Jitka, 22. Březen 2013 - 17:21

V dnešní reportáži se dozvíte něco o větším letovisku jižního Rumunska, asi na poloviční cestě mezi městy Mangalia a regionálním městem Constanta. Je to jedno z dalších letovisek pro mladé lidi a veškerá jeho turistická činnost je podřízena právě jim. Je stejné nebo podobné jako Vama Veche, které již znáte z předešlých reportáží, jen ve větší rozloze a ještě větším množství mladých turistů. Myslím si, že pro lidi co hledají nekonečnou zábavu, je Costinesti to pravé ořechové.

Find more about Weather in Costinesti, RO
Předně bych rád zdůraznil, že jsme v městečku nikdy nebydleli a známe ho jen z několika výletů a průjezdů při hledání zajímavých míst. Budu tedy rád, pokud někdo mé informace doplní, protože nemusí být úplné a jistě jsme mnohé zajímavé přehlédli nebo nezdokumentovali. Je to dáno hlavně tím, že rumunštině absolutně nerozumíme a ani při pomalé mluvě Rumunů vůbec nepochopíte co vám říkají a žádné slovo se ani vzdáleně nepodobá nějakému našemu. Jediným řešením v nouzi je oslovit nějakého mladého Rumuna a zkusit němčinu. Dva ze třech budou německy mluvit plynule.
Pokud se zeptáte Rumunů, kam jezdí na dovolenou a kde je to podle nich nejhezčí padnou nejspíše jen tři jména letovisek Mamaia, Mangalia, Costinesti a možná Vama Veche. Costinesti hlavně proto, že je z vyjmenovaných letovisek nejlevnější. Zatím co Mamaia a Mangalia je spíše pro rodiny s dětmi a jsou větší, tak Costinesti je věnováno hlavně mladým lidem a je to přeci jen pouze větší, ale velmi živá vesnice vhodná na trávení krásné dovolené.

Městečku dominují dvě velké diskotéky. Tineretului a Ring a mají názvy podle toho, kde se v letovisku nachází. Hledat je nijak nemusíte, protože muzika hlavně ve večerních a nočních hodinách vám ihned naznačí, jakým směrem se vydat za noční zábavou. V městečku Costinesti jsou diskotéky i na pláži, jako je to běžné v nedalekém Vama Veche a je vám asi jasné, že městečko v ranních hodinách pripomíná tak trochu jiné městečko s názvem Sodoma Gomora. Zde jsou prostě mladí lidé trochu temperamentnější, než je tomu zvykem o diskotékách a hlavně po nich, u nás. I když kdo ví, my v ČR diskotéky nenavštěvujeme, tak nemůžeme posoudit skutečný stav. V letovisku najdete vše co turista k perfektní dovolené potřebuje a není potřeba pro jakýkoliv požadavek městečko opouštět. Nejlidnatější je o víkendech, přes týden si přeci jen v městečku užijí i milovníci klidu.

Ubytovat se lze jak ve velkých a dražších hotelech, penzionech, bungalovech a nebo jen stanováním v pronajaté zahradě místních lidí, za skoro nulový poplatek. Vyzkoušeli jsme několik restaurací a musím říci, že nám velmi chutnalo a jídla bylo dostatečně. Ceny jídel jsou trochu vyšší než u nás, ale třeba ve srovnání s řeckými nebo chorvatskými cenami přeci jen levné. Ubytovaní začíná na cenách zhruba osm až deset euro za osobu a noc. Pokud někdy do Costinesti vyrazíte je lépe, aby vás bylo sudý počet, protože majitelé penzionů účtují počty lůžek v pokojích a nikoliv počet ubytovaných osob s čím jsem se setkal v Rumunsku zatím poprvé. Toto bych nevěděl, kdyby naše původně domluvené ubytovaní v Costinesti, domluvené z ČR nebylo námi a i majitelkou penziónku po příjezdu zamítnuto, právě z toho důvodu. Pravdou je, že ani ubytování nebylo to co měli v nafocené v popisu penziónu. Spoléhat se na slovo ubytovatelů příliš nejde (mnohdy vaše ubytko klidně pronajmou někomu jinému a vy nemáte nic) a mějte raději vždy připravenu nějakou záložní variantu.Zvětšit mapu Costinesti

Ubytování v Costinesti nenajdete tak snadno, jak jste jinde zvyklí. Zde bych chtěl ještě zmínit zvláštní naturel Rumunů, kdy oni vědí, že vy potřebujete ubytování (a oni ho mohou poskytnout), ale nikdy vás neosloví první s nabídkou, i kdyby jste na sebe koukali několik minut. To je pravý opak Bulharska, kde když zastavíte (a nemusíte ani zastavit vy), slétnou se na vás jako vosy na bonbóny, se spoustou nabídek ubytování a dokonce smlouvají sami mezi sebou, aby vám zrovna oni nabídli nejlepší cenu. Naproti tomu v Rumunsku se smlouváním o ceně příliš neuspějete, alespoň nám se to nepovedlo.

Městečko hodně připomíná bulharské Primorsko, jednak rozlohou (i když trochu menší), cenami, službami, ale i lidnatostí turistů a oblíbeností letoviska. Stejné je to i polohou pláží, který je také více, jen názvy si již nepamatuji. Domluvíte se zde jen anglicky, italsky nebo rumunsky. Zde jsme již věděli, že s naší komunikací trochu narazíme, proto jsme si od rodilého Rumuna, žijícího v ČR nechali napsat jednotlivé fráze, které by se mohly hodit. Ještě, že tomu tak bylo, protože se nám při naší smůle rozbil elektronický slovník. Na rozdíl od Primorska, je zde čeština pro Rumuny úplně nesrozumitelný jazyk. K rumunskému jazyku se ještě v průběhu reportáže vrátím.

Pláže: To kvůli čemu je Costinesti oblíbené jsou dlouhé a perfektně udržované pískové pláže se všemi službami. Oblíbenou pláží je pláž u vraku, která má název podle lodi, která stojí nehybně již spoustu let a nejspíše zde ztroskotala, nebo uvízla v pobřežním písku. Rád bych zjistil něco bližšího o lodi, ale veškeré informace jsou dostupné jen v rumunštině. Pláž má placenou zónu (asi hotelový hosté) se slunečníky a lehátky a zbytek je volná pláž. Ceduli bez plavek (FKK) zde nehledejte byla by zbytečná, protože každý je zde (ne)oblečen jak se mu zrovna hodí. Nejčastější je nahoře bez. Někteří lidé se opalují bez plavek a do vody se oblékají. Zde je to prostě jedno a panuje zde absolutní demokracie v (ne)oblékání. Balkánský naturismus jak jsem již popsal a nazval v jiných reportážích z této oblasti. Ani policii (gandarmeria) nahota nijak nevadí, pokud se vyloženě nepohybujete v centru města. Ve vodě je jen písek a žádné kameny a tudíž nejsou potřeba boty do vody. Na pláži u vraku někdy vítr vytvoří velké vlny. Pláž je vhodná pro malé děti, protože nejde nikdy a nikde prudce do hloubky.[Hvězda] KRÁSNÁ DOVOLENÁ NA JIHU RUMUNSKA. [Hvězda]Pláže jsou i na blízkém jezeru, které je prý léčivé a bývá předepisováno lékaři na určité nemoci. (Mnozí Rumuni mají prý Costinesti a jezero předepsané jako lázeňský pobyt.) Jejich seznam je sice vypsán na cedulích (možná), ale opět v rumunštině, takže nemohu posloužit jejich výčtem. Pokud se sem tedy půjdete jen léčit, bude asi dobré si léčivost jezera opravdu ověřit přeložením nějaké reportáže z rumunštiny. Ani čtení nápisů není jednoduchá záležitost, protože existují jinde čárky než by jste je čekali, nebo obrácené háčky nad i pod slovy a celé slabiky se tím pádem čtou úplně jinak. Uvedu to na příkladu názvu letoviska Costinesti (má nad písmeny tuším dva obrácené háčky), které se vyslovuje jako Koštnešť, nebo hodně podobně. Pokud se budete na něco ptát, co má svůj název, raději si ho opište, jak ho vidíte napsaný. Rumunština je prý podobná italštině a Rumuni Italům prý normálně rozumí. Říkají v žertu, že italština je jen dialekt rumunštiny.

Co se týče parkování vozidel v Costinesti, parkuje se opravdu všude, dokonce i na místech, nad kterými vám rozum zůstává stát. Policii to nijak nevadí a jediné co je kontrolováno u mladých lidí je přítomnost drog (velmi tvrdě kontrolováno). Pokud se nejedná o omamné látky, nikdo si vás při jakékoliv činnosti ani nevšimne. U termínu policie se přeci jen zastavím. Jsou vlastně dva druhy policie. První z nich je POLITIA jejíž význam je mi absolutně nejasný, hlídek a jejích vozidel jsem viděl hodně, ale ač viděli cokoliv, nikdy žádnou činnost nevyvíjeli. Druhá policie je GANDARMERIA a ta již vzbuzuje velký respekt u mladých lidí, hlavně právě kolem omamných látek a jen její pouhá přítomnost způsobí prázdnost restaurace nebo diskotéky skoro bleskově. Při mém parkování na pláži jsem byl osloven uvedeným příslušníkem (gandarmeria) (čekajíc pokutu nebo problém), ale když zjistil, že si nerozumíme přeparkoval moje auto asi o dva metry dál, usmál se a bylo vyřešeno.

Find more about Weather in Costinesti, RO
Ježdění po rumunských letoviscích je absolutně bezproblémové. Policie se na silnicích vůbec nevyskytuje, dopravní předpisy nikdo nedodržuje a omezení rychlostí, pokud vůbec takovou značku najdete a nebo začátek nebo konec obce je jen zbytečným kusem železa u silnice. Při tomto způsobu ježdění i v obcích bych trochu apeloval na bezpečnost a ostražitost turistů, pokud se po Costinesti a nebo i jiném letovisku pohybujete pěšky v blízkosti silnic. Přes vše výše uvedené, jsme neviděli v celém Rumunsku žádnou dopravní nehodu.

Mezi letovisky jezdí autobusy, které stojí opravdu pakatel a pak také taxi, které jsou ale dvakrát tak dražší na kilometr, než v hlavním městě Rumunska Bukurešti. Nenajdete zde žádné cyklostezky, ani chodníky mezi městy a vesnicemi. Velmi oblíbený je zde autostop, ale nevím jestli se za něj nějak neplatí, protože sice jinde v Rumunsku v Sibiu jsem viděl, jak po nástupu do vozidla stopař vyndával peněženku.

[Šipka] Zde najdete kurz rumunské měny RON nebo starší název Lei.

Již jsem se zmínil o stravování. Rumunská kuchyně je velmi chutná, neobsahuje žádné větší množství neznámého koření. Obsahuje mnoho zeleniny a masa. Oblíbené jsou hlavně saláty. Milovníci maďarské kuchyně si v Costinesti přijdou na své, protože je zde několik maďarských restaurací s typickými kotlíky a v nich voňavé a chutné guláše různých druhů. Kdo má rád ryby, také si pochutná, ale nebude vědět na čem, protože názvy nepřipomínají nic, co bychom znali. Připraveny jsou ale vždy výborně. Překvapilo nás velké množství značek piv různých chutí. Jediné, které jsme ale znali byl Tuborg. Některé názvy jsme si ani nemohli zapamatovat, protože nám bylo těžké je i vyslovit. Stravovací zařízení a krámky jsou otevřeny ve dne v noci, v celém Costinesti, proto je úplně jedno, kdy máte hlad nebo na něco chuť. Doporučuji ochutnat výborná rumunská vína.
Peníze a platby. V celém Costinesti najdete všechny bankomaty jaké známe (Česká spořitelna přes Erste bank má zde své bankomaty s platbou výběru jako u nás), na mnoha místech zaplatíte kartou. Na každém rohu máte směnárnu. Bez problémů zaplatíte v obchodech eurem. Při platbách v soukromém ubytování mějte raději rumunskou měnu RON, protože starší lidé euru příliš nedůvěřují a možnou platbu evropskou měnou berou velmi nevraživě (pokud ji úplně neodmítnou).


V celé oblasti nejen v Costinesti je zakázáno používaní jakéhokoliv plavidla s motorem. Nesmí se zde ani na vodních skútrech a dodržování tohoto zákazu je hlídáno hraniční policií na motorových člunech. Proto zde také neexistují nikde půjčovny těchto vodních hraček a přibližovadel. Ostatní plážové potřeby si zde můžete půjčit v dostatečném množství, v relativně nízkých cenách.

Čechy zde vůbec nepotkáte, neviděli jsme ani jedno auto s českou registrační značkou. Nejčastějšími návštěvníky jsou pochopitelně Rumuni a velkou část turistů tvoří rusky mluvící občané. Řekl bych, že se nejednalo o nijak bohaté Rusy a možná to byli jen Moldavané, s nimiž Rumunsko na severu sousedí. Na diskotékách potkáte i mladé Bulhary a sem tam nějaké Němce.

Ještě vám dlužím informaci jak se do Costinesti dostanete. GPS 43.949327,28.619957 (Myslel jsem si, že dříve napíši podrobný popis cesty jako do Řecka, ale jedná se o náročnou záležitost, protože cest a možností po Rumunsku je spousty. Proto musíte chvilku vyčkat.) Omezím se zatím na Průjezdné body a přiloženou mapu nejčastější cesty. Praha, Brno,Bratislava, Mosson, Gyor,Budapešť, Szeged, Nadlak, Arad, Deva, Sibiu, Pitešti, Bukurešť, Constanta, Costinesti.

Alternativně lze použít cestu z Budapešti na Debrecen, Oradea, Cluj Napoca, Brašov, Ploešti, Bukurešť a dále na Constantu a Costinesti.

Oblíbená je i trasa v Aradu odbočit na Temešvár, Oršova, Drobeta Turnu Severin, Crainova, Pitešti a dále Bukurešť……Vyzkoušeli jsme si při našich cestách zkombinovat uvedené trasy jinak, než jsem je teď napsal a i jet úplně jinudy, než je zde popsáno.
Jednu cestu horami najdete i zde.Find more about Weather in Costinesti, RO
.


Pobyt v Costinesti mohu doporučit hlavně mladým lidem, kteří si na dovolenou jedou tzv.zařádit, prožívat noční život a klidná místa na odpočinek je nechávají chladnými. Rodiny s dětmi zde také najdou také své plusy, ve vzpomínkách na báječnou dovolenou. Costinesti v týdnu a o víkendu je noc a den, proto i pro starší a klidné lidi, není Costinesti úplně špatnou volbou pro hezkou dovolenou, pokud jim nevadí, že o víkendu poněkud omládnou při prodloužených probdělých nocích. Pokud ale hledáte absolutní klid po celou dovolenou, poohlédněte se přeci jen po jiné destinaci v této oblasti, například 2 Mai.Zobrazit místo FKK Bulgaria + Romania na větší mapěLíbil se Vám článek? Máte zážitky z Vaší dovolené, návštěvy aquaparku, wellnessu?


Podělte se s ostatními čtenáři. Za Vaše zážitky nabízíme volnou vstupenku na akci Naturista.cz.

Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naháče.

[Hvězda] VYUŽÍVEJTE VÝHODY, které jsme pro Vás všechny připravili a vyjednali
[Klobouk] Podpořte Naturista cz. jakoukoliv částkou, bez poplatku systémem
PAY SEC na naše jméno: naturista, číslo: 3891789. Předem děkujeme.

Své příspěvky můžete vkládat i do kasiček, na každé akci Naturista.cz.


Zájemci o spolupráci: Chcete zde seznámit ostatní s Vaši činností? EMAIL [Pošta]

Využijte nabídku Vaší prezentace na stránkách a oblíbených akcích NATURISTA.CZ.

5
 
-

Costinesti

Vložil pat66 (bez ověření), 23. Březen 2013 - 13:16

Já bych jen doplnil, že i zde lze potkat dost Čechů a to v měsíci srpnu. To se zde koná „Sympózium jógy“ (skoro celý měsíc), které v hojné míře navštěvují i naši krajani. Společnost, která to pořádá se věnuje i Tantře, takže účastníci mají hodně blízko i k naturismu [Spiklenec]

 
-

Češi v Costinesti?

Vložil Roland Jitka, 24. Březen 2013 - 10:47

Docela tomu věřím, protože tady se jedná o docela velkou destinaci a že by ji Češi neobjevili, nebo si ji nepamatovali z komunistických dob, se mi nezdá moc pravděpodobné. Přeci jen jsme tam byli v začátku sezony na přelomu červen – červenec, takže informace jsou poplatné době pobytu. Děkuji za doplňující info. Roland.

 
-

Češi v Costinesti

Vložil pat66 (bez ověření), 24. Březen 2013 - 14:40

Jen sem ještě doplním pár odkazů na stránky, kde tito „Češi“ uložili fotogalerii z návštěvy této lokality [Úsměv] . Je tam pár fotek, jak toho lodního vraku, tak fotky pláže i místa, kde jsou naturisté, jen si to musíte v galerii najít. Stránky sdružení, které tam dlouhodobě jezdí – http://www.jogin.cz/ Fotogalerie – http://picasaweb.google.com/…37490029024/?…

 
-

Costinesti 2019

Vložil jaha, 18. Červenec 2019 - 0:14

V Costinesti jsou dnes naturitické pláže v podstatě dvě, jedna je ta pláž naproti vraku MV E Evangelia ( https://en.wikipedia.org/…_E_Evangelia ), tedy zde: 43.9610003,28.6468189 https://mapy.cz/s/3vJY9 Je v klidné okrajové části Costinesti, pokud chcete trávit dovolenou na klidném místě, může tato část docela dobrá volba. Druhá je na opačném konci obce, ve Francouzském zálivu – Golful Francez , cca zde: 43.9324406,28.6331583 https://mapy.cz/s/3vK2L Ta je mimochodem u rumunských naturistů podle jejich fóra ( http://comunitate.ronudism.ro/…I-NUDISM.htm ) ta doporučovanější.. Kromě naturistů tuhle pláž využívají i ti jogíni, viz předchozí komentáře. V minulosti nebyla tak dobře dostupná, ale to se změnilo – nad pobřežím vede nová asfaltová silnice.

Ještě poznámka k dopravě, mezi letovisky vede čtyřproudová silnice s novým asfaltem, ale není to dálnice, směry jsou odděleny jen dvojitou bílou čárou a odbočky na letoviska jsou z kruhových objezdů – bohužel kromě jediného a to právě Costinesti, kde je normální křižovatka, odbočovat do leva na Mangalii je v době vyššího provozu je docela výzva, protože moc pomalu se tam nejezdí. Obecně je je doprava v této oblasti velmi hustá, výlet v ranní špičce se může docela protáhnout. Pak může být lepší volba využít vlak, co tam mezi letovisky jezdí.

U té silnice, co odbočuje do Costinesti z magistrály každy den stojí s auty nabízeči ubytování. Tedy sehnat něco na poslední chvilku problém asi nebude.. Je fakt že se v Rumunsku s nějakým vnucováním, nebo aktivním nabízením setkáte dost těžko, první krok musí vždy udělat potencionální zákazník. Stojíte před občerstvením, prohlížíte si vystavené.. V Bulharsku by vás prodavač dávno oslovil.. tady ne, tady jen čeká, co z vás vypadne.. [Spiklenec]

Ty kruhové objezdy si zaslouží ještě jednu zmínku, jsou většinou víceproudé, nájezdy jsou většinou značeny jako např. levý jako odbočovací vlevo, ten prostřední šipka rovně a pravý jako odbočovací vpravo… Přičemž všichni podle toho dávají i blinkr během vjezdu na kruhák a při jízdě po něm.

Ve větším letovisku Eforia Nord, 16km severně z Costinesti je také jedna nudi pláž o které zde ještě zmínka nebyla – La Hamace, je zde: 44.0548000,28.6420042 https://mapy.cz/s/3vKaV Parkovat j možné buď na placeném parkovišti za 20lei za den zde: 44.0572133,28.6398611 https://mapy.cz/s/3vKbm nebo na ulici Str. Marii před tímto parkovištěm.

 
-

V Eforii Nord by ještě měla

Vložil Horác, 18. Červenec 2019 - 21:13

V Eforii Nord by ještě měla být i „oficiální“ pláž kousek za tratí, v objektu lázní Baile Reci.