NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Pláž Djuni - Karibik Bulharska

Vložil Roland Jitka, 18. Leden 2014 - 13:09

Není mnoho dovolenkových destinací hlavně ne na jihu Bulharska, kde by jste nepotkali tzv. hlavu na hlavě na pláži. Je to způsobeno hlavně oblíbeností jižní části Bulharska u bulharských turistů a také spoustě cizinců, co zde pravidelně rádi tráví čas svých dovolených. Při hledání nudistických pláží v této časti Bulharska jsme objevili něco, co jsme si osobně nazvali jako Karibik Bulharska. Tedy pláž, která se trochu vymyká běžnému standardu, který je v této oblasti k vidění.

Nejdříve jak se tam dostat:

Burgasu nebo Černomorce na státní silinici (jižním směrem na Turecko) a čtyřproudovce směrem na Sozopol jak čtyřproudovka končí, je odbočka doleva na Kavatsi vyjedete do kopce a z kopce dolů podle Kavatsi kempu a pláže Grenn life opět do kopce nahoru a za chvilku uvidíte hotelový komplex Djuni Resort. Projedete silnicí, která hotelovým komplexem vede stále dolů, pak uvidíte něco, co naturisty přimo přitahuje jako magnet.Pokud jedete z druhé strany například od Primorska nebo Kitenu, dáte se k čerpací stanici Primorsko a projedete po státní silnici lesem do Rezervace Ropotámo. Kousek podle stejnojmené řeky po jejím levém břehu. Z rezevace do kopce stále směr Sozopol, Černomorec, Burgas až uvidíte na koci dlouhé roviny doprava odbočku Kavatsi nebo starším názvem Kavatsite. Pokud jste již dojeli až k čtyřproudové silnici odbočku jste přejeli. Poté již pokračujete jako v předešlém případě cesty na Djuni z Bugasu.


Pokud sem dojedete, našli jste v té chvili pláž, která se jmenuje Djuni. Pláž nemůžete přehlédnout. (Asi čtyři km volné pláže, kde více jak polovina lidí je naturistickém rouchu.) Mapa s fotkami.

Find more about Weather in Primorsko, BU


Podrobnější popis cesty přidávám hlavně z důvodu, že lidé uvedenou pláž neznají a také proto, že v této oblasti by jste tak hezkou pláž vůbec neočekávali. GPS: 42.3518, 27.7194.Vlastní popis pláže:

Pláž nebývá nikdy plná ani v největší turistické sezoně (je totiž dostupná jen autem a na výlet pěšky je odkudkoliv dost daleko). Nejezdí sem také žádná městská doprava. Místo na ležení si najde úplně každý a na souseda ležícího „vedle vás“ možná jen vzdáleně dohlédnete.. Písek i voda absolutně čistá, málo chaluh a hodně vlnění. Na některých místech se stanuje nebo karavanuje na divoko. Dlouhodobé robinzonády jsou zde zcela běžnou záležitostí. Při opravdu velkých vlnách je zde dobré dbát na bezpečnost, protože kameny nejsou vidět. Dobrou zprávou je, že zde nehrozí díky povaze dna nebezpečný jev – zpětný tah vlny.

Klidu si užijete víc než dostatečně. Parkujete přímo na silnici, která už dál nikam nevede. Díky tomu, že jsou ve vodě někde velké kameny, nevozí sem lodě žádné výletníky, jako tomu bývá na jiných krásným plážích. Z výše uvedených důvodů se se zde samovolně udržuje vysoký stupeň čistoty. Písek je tady trochu hrubší, nelepí se tolik na tělo. Hodně mi připomíná písek na řeckých plážích regionu Chalkidiki.
 


Zobrazit místo Bulgaria na větší mapě
Vhodnost pláže:

Na pláž a do vody můžete s dětmi, jelikož hloubka se svažuje velmi pozvolně, snad jediné na co si dát pozor, že jsou někde v písku velké kameny. Pokud jsou opravdu veliké vlny, kameny bohužel nejsou pod hladinou vidět. Pokud chcete skákat do vln, je to lepší být dál od břehu. I ve větší vzdálenosti bezproblémově stačíte. V některých místech je širší pás mořského rostlinstva, které působí hlavně při potápění velmi malebně.

Absolutně ideální je pláž na šnorchlování a rybaření. Pláž končí z jedné strany hotelovým komplexem Djuni a z druhé strany skalami rezervace Ropotámo a dnes již také malým komlexem podnikové dovolené bulharských elekráren. Klidu na pláži pomohla hlavně policie, protože udělala silnici jako slepou, takže ani automobilový provoz neruší opalující se na pláži. Dříve to byla normální silniční komunikace spojující Sozopol a Primorsko.

Jak jsem již výše uvedl, žijí zde naturisté a lidé kteří mají raději plavky, v naprosté symbioze. Pro naturismus pláž využívají hlavně lidé z hotelového komplexu Djuni, protože v plavkách mohou být uvnitř, ale bez plavek jen venku. Dále lidé z celé sozopolské oblasti, pro něž je tahle pláž asi jediným naturistickým místem.

Pláž je velmi vhodná pro lidi, kde nejsou všichni z rodiny naturisté, takže je úplně běžné, že děti jsou v plavkách a rodiče bez plavek. Tím že zde není hlava na hlavě a prostoru bez lidí máte kam jen oko dohledne je pláž vhodná také na vyzkoušení si naturismu, pro ty co si nejsou ještě tak úplně jisti, kterou variantu volit.

Délka pláže umožnuje dlouhé plážové procházky, aniž by jste se motali mezi masou ležících lidí, což příjemně působí na lidský oběhový systém, ale také pro hezký pocit, že jsme se jen neváleli celou dovolenou na pláži. Hrubší písek velmi dobře a příjemnou formou vyčistí vaše chodidla od zrohovatělé kůže.
 

Služby a zabezpečení na pláži:

Je vám asi jasné, že na pláži nenajdete vůbec nic z běžných služeb jako jste zvyklí jinde. Nejezdí sem ani prodejci pečiva a kukuřice. Vše si musíte vzít sebou. Nejbližší krámek je v Kavatsi. Stravovací služby restaurace se nachází v kempu Kavatsi. Další služby asi v šest km vzdáleném Sozopolu. Pokud se vám nechce až tam, tak lze něco zakoupit v hotelovém komplexu ovšem za ceny vůbec ne lidové. Většina turistů zdejšího komplexu jsou Němci a bohatí Rusové.


[Šipka] Kurz měny Bulharska, bulharský Lev, (cca půl eura).

Již jsem zmínil divoké kempování na pláži Djuni. Lide si malé stany pro dva postaví přimo na pláži. Turisté, kteří přijedou karavanem nebo obytným automobilem zaparkují přímo na silnici, postaví si stínový altánek se stolkem a zůstávají jak dlouho chtějí. Uvedenou „dovolenou zcela zdarma“ využívají hlavně Češi a Slováci. Mnozí se takto rekreují již několik let a žádnou změnu již nechtějí.

Klidu na pláži a kolem pláže napomáhá také služba policie, která sem občas zavítá na kontrolu. Myslím ale, že kontrolují pouze klid v oblasti, připadné rozdělávání ohňů a nebo kontrolu motorkářů, aby si neudělali ze silnice vedle pláže závodní dráhu. Uvedenou policejní kontrolou se také zabezpečuje zákaz vjezdu vozidel do nedaleké přírodní rezervace Ropotámo. Tahle policie v destinacích jižního Bulharska má spíše pomocnou a informační funkci, než nějakou výslovně šikanozní a obtěžující činnost. Mnozí policisté ovládají také češtinu.
 V Bulharsku sice neexistuje vůbec žádná oficiální nudistická pláž, ale těch neoficiálních je více než dost. Řekl bych, každá třetí má své místo pro nudisty, nebo je alespoň nudismus normálně tolerován. Velmi snadno zjistíte citem, kde je lepší si plavky raději nesvlékat. Takových pláží ale mnoho v celém Bulharsku není.Blízké okolí a možnosti výletů:
 

V prvé řadě vysvětlím proč jednou používám název Sozopol a podruhé Kavatsi. Severním směrem se nachází starý Sozopol se svými památkami a pak jižněji novější část Sozopolu se nazývá Kavatsi, nebo někteří turisté používají starší výraz Kavatsite. Dalo by se říci, že by Kavatsi mohla být čtvrť Sozopolu, ale na silnich se používá striktní rozdělení jako by šlo o dvě rozdílná města.

Starší část Sozopolu je hezčí, starobylejší a je tam vždy na co koukat. Je ale také o dost dražší. Jedná se o jednu nejdražších destinací bulharského pobřeží. Dražší už jsou snad jen Zlaté písky, Sluneční pobřeží nebo Nesebar. Ve městě prakticky nejde zaparkovat a dopravní a lidský mumraj je zde značný. Velkou měrou k tomu přispívá úzkost starobylých uliček, které v lepším případě jsou někde užší než osobní auto, v horším případě nikam nevedou. Také dopravní značení je v Sozopolu (typicky pro Balkán) velmi chaotické pro „evropské“ řídiče.

Město svými historickými památkami připomíná trochu chorvatský Dubrovník. Lepší variantou pohybu ve městě je použití taxíku nebo hromadné autobusové dopravy, připadně jen chodit pěšky. Průjezd městem také zajištuje traktorový vláček. Město Sozopol je rovinatější. Přesným protikladem všeho v Sozopolu je Kavatsi, kde je méně lidí a je tam levněji. Vše je ale docela do kopce.
 V „obou městech“ Sozopol a Kavatsi se nachází veškeré služby, které turista může na dovolené potřebovat mírou více než vrchovatou. Směnárny, banka, pošta, taxi, autobusová doprava „Sozopol Bus“, pekárny, pizzerie, restaurace, minimarkety, stánky se vším, zeleniny, cukrárny prodejny grilovaných kuřat a spousty dalšího, tolik potřebného pro zdravý turistický ruch. Krásný je přistav osobních lodí. Kousek od přístavu je pláž, ale jen čistě textilní. Prostě ideální destinace pro náročnejší turisty, což vše požadují takzvaně u ruky.

Ubytování je možné v luxusních hotelech s bazény, v penzionech různé úrovně a také ubytovaní v soukromí. Počítejte ale s minimálně dvojnásobnou cenou, než je v okolí běžné. Cena za cca 260Kč (cca 10euro za osobu je zde absolutně minimální), na rozdíl od např. blízkého Černomorce, kde se lze ubytovat kolem pěti až sedmi eur maximálně. Ceny v restauracích jsou vyšší asi o polovinu, proti běžným cenám v okolí.

V Kavatsi se nachází také stanový kemp, velmi oblíbené místo českých a slovenských turistů. Nutno ale podotknout, že kemp má již svůj zenit tak trochu dlouho za sebou. Mnohde také ještě najdete bývalé české nápisy se jmenovatelem ROH. Kousek za kempem končí vláčková doprava sozopolské dopravy na veliké, skvěle vybavené textilní pláži s názvem Grenn Life. Silnice zde je přecpána auty, díky absenci jakéhokoliv parkoviště, nebo odstavné plochy.Rezervace Ropotámo:

Z druhé strany pláže se nachází přirodní skvost, dá se zde říci tak ojedinělý v této časti Bulharska. Jedná se o přirodní rezervaci, kam plechový miláček nesmí a veškerá doprava představuje vaše nohy, kolo, nebo plavba po řece lodí. Jedná se o velmi rozlehlou oblast, kde i velký počet turistů se snadno ztratí z vašeho dohledu. Jsou zde možné naturistické procházky, koupání bez plavek jak v řece, tak na pobřeží u delty řeky Ropotámo do moře. Jsou zde také krásné malé pískové pláže jako stvořené pro romantiky a milence, či turisty hledající absolutní samotu a klid.

Jsou zde k vidění ojedinělé druhy rostlinné a živočišné říše, různé poznávací a informační tabule a stezky vedoucí nekonečně krásnou přirodou. Po parku se pohybujete sami bez průvodce, takže je jedno, kterou cestou a kam se vydáte. Během jednoho dne nelze celý park projít, ani kdyby jste byli zdatní trénovaní turisté. Ze skal nad mořem můžete při odpočinku v klidu pozorovat v moři delfíny.

Výlet lodí stojí pár leva a průvodce vás během asi hodiinové plavby upozorňuje na zajímavosti parku které při plavbě míjite. Povoleno je také rybaření, ale asi jen systémem chyť a pusť. Bohužel, jak se v této oblasti jižního pobřeží Bulharska mluví česky, tak průvodci na lodích informují jen a pouze v bulharštině.Jak se do Bulharska autem dostanete:
 
[Šipka] Jak se do Bulharska dostanete autem přes Srby najdete podrobně zde

Cestu přes Srbsko bych shrnul jen na větší města Litvínov, Praha, Brno, Bratislava, Budapešt, Mohács, Sombor, Vrbas, Novi Sad, Bělehrad, Niš, Sofia, Plovdiv, Stará Zagora, Karnobat, Burgas, Černomorec, Sozopol. Cesta (prakticky celá po dálnici) skoro 1900km, pohonné hmoty (nafta) a poplatky za dálnice tam i zpět cca 8500 Kč. Benzínové auto zhruba o tisíc korun více.

Rumunská cesta není tak dálniční, ale je zase o hodně krásnější co se týče přírody. První část je stejná. Litvínov, Praha, Brno, Bratislava, Budapešť, dále pokračujete na Szeged, Arad, Deva, Sibiu, Brašov, Bukurešť, Ruse, Razgrad, Shumen, Aytos, Burgas, Sozopol. (Vzhledem k velikosti Rumunska lze zvolit i jiné cesty pro trasu Rumunskem.)

[Šipka] Jak se do Bulharska dostanete autem přes Rumuny najdete podrobně zde

Tak naturisté a dovolenkáři vzhůru do Bulharska za krásnými zážitky.Líbil se Vám článek? Máte zážitky z Vaší dovolené, návštěvy aquaparku, wellnessu?


Podělte se s ostatními čtenáři. Za Vaše zážitky nabízíme volnou vstupenku na akci Naturista.cz.

Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naháče.

[Klobouk] Podpořte Naturista cz. a jeho činnost jakoukoliv částkou. Předem děkujeme.

Své příspěvky můžete vkládat do kasiček, na každé akci Naturista.cz.


Zájemci o spolupráci: Chcete zde seznámit ostatní s Vaši činností? EMAIL [Pošta]


5
 
-

Nádherný cestopis z Djuni

Vložil zurek (bez ověření), 18. Leden 2014 - 13:44

Tak krásný cestopis jsem snad ještě nečetl. Přehledný, výstižný, čtivý, působivý, zasvěcený. Krásní lidé Pepper, Jitka, Roland – praví naturisté tělem i duší. Nelení se podělit o svoje pravé naturistické zážitky s ostatními. Přesně tak by měl vypadat náš lidově-naturistický životní styl. Každý může svým dílem přispět k jeho budování. Cestopis jsem sotva do poloviny dočetl a už spěchám rezervovat si letenku do Burgasu. Vřelé díky přátelé, naturisté.

 
-

SUPER

Vložil Miloš TN, 31. Leden 2014 - 4:03
Obrázek uživatele Miloš TN

Normálne som skočil na návnadu a plánujem sa tam ísť pozrieť… Už si chystám karavan, aby som nepotreboval prípojku na 220V, aby som si vychutnal tú divočinu. Vie niekto, či je tam na blízku možnosť urobiť si servis karavanu (vyliať chem. WC, doplniť vodu), či už na benzínke, alebo v kempe? Ako teplo tam býva na Jar? Alebo kedy najskôr sa dá ísť k moru, aby sa už dalo aj kúpať, lebo opaľovať sa dá už od 20 stupňov? Z tých čo tam už niekedy boli, príde niekto teraz v sobotu na kúpanie do UH? Rád by som hodil reč… Miloš TN

 
-

Odpovědi Djuni.

Vložil Roland Jitka, 31. Leden 2014 - 10:32

Ahoj Miloši. Netuším kolik lidí bylo na Djuni tady z Naturista.cz. O pláži asi moc lidí neví. My jezdíme obvykle první letní den z ČR a voda je už skvělá a má o hodně více než dvacet stupňů vždycky.

Asi čtyři km je kemp Kavatsi se vším vybavením. Jedeš kolem něj na Djuni a nemůžeš ho minout. Na pravé straně je obchod s potravinami a nalevo parkoviště kempu. Když končí čtyřproudovka Burgas – Sozopol tak ve skončení silnice je po pravé straně čerpací stanice. Od pláže Djuni je to asi tak šest sedm km. 


Zvětšit mapu (kemp Kavatsi).
 
-

Pokial som spravne pochopil

Vložil Miloš TN, 31. Leden 2014 - 19:00
Obrázek uživatele Miloš TN

Pokial som spravne pochopil tak tam jazdite cca 21.6. vtedy je letny slnovrat? Je vtedy najdlhsi den a najkratsia noc. To verim ze je voda uz tepla! Mozno sa ku Vam pridame! Vy konkretne tam prespate kde? Karavan, stan, na plazi, v kempe? Ja by som isiel s karavnom a asi na divoko. Stretneme sa zajtra v UH? Milos

 
-

Ubytování v BG

Vložil Roland Jitka, 31. Leden 2014 - 20:12

My tam vždy dojiždíme jako i na jiné pláže v této oblasti. Tahat tam karavan do Bulharska kvůli ubytování nemá vůbec cenu, protože ubytovaní v penzionech stojí kolem stopadesáti korun (asi šest euro) na noc a osobu (někde i méně). Jet tam s karavanem hlavně díky vysoké spotřebě auta vyjde o mnoho dráže a z ČR tam s ním nikdo nejezdí. Lidé (Češi a Slováci) kteří se takto na divoko s karavanem někde v BG objeví a není to jen případ Djuni, ale také oblasti Varvara, obvykle přijedou z dražších destinací jako je Řecko nebo Turecko. Zde je to jen delší mezizastávka při cestě jinam nebo odjinud. Je ale pár Čechů, kteří mají přes zimu zaparkované karavany v BG a pak jich využijí na léto.

Do Uherského Hradiště to máme z Litvínova bezmála 400Km. takže tam určitě nepojedeme. [Spiklenec]

 
-

Djuni - stav září 2019

Vložil Borek, 13. Leden 2019 - 15:15
Obrázek uživatele Borek
Djuni od jihuDjuni od jihuV podstatě platí vše dříve uvedené, jen pobřežní silnička je opět průjezdná, už není slepá. Začátkem září na ní byl provoz nepatrný, takže bivakování na pláži nijak nerušil.