NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Zapomenutý sever Bulharska – DURANKULAK

Vložil Roland Jitka, 27. Prosinec 2012 - 9:59

Reportáže na Naturista.cz informují o známých místech o kterých jste již možná slyšeli a někteří je i navštívili během svých naturistických cest napříč Evropou. Stále jsou ale krásné lokality, kde lišky dávají dobrou noc a kroky turistů sem směřují spíše náhodně, neřkuli se jedná mnohdy o neplánované zabloudění při cestě úplně někam jinam. Do jejich výčtu patří nesporně i název oblasti, kterou budu popisovat nyní, v nejsevernější části bulharského pobřeží s nic neříkajícím názvem Durankulak. Možná tak, kdybych se zeptal vašich rodičů a možná ani oni, by o jeho existenci nejspíš neměli ani tušení, protože je to jinde, než kam se za „komunistů“ jezdilo.
VÍTEJTE na KRÁSNÉM a LIDUPRÁZDNÉM SEVERU BULHARSKA


Find more about Weather in Dobrich, BU

Bulharský Durankulak se nachází asi čtyři kilometry od rumunského Vama Veche v regionu zvaném Dobrich a vesničkou prochází jen jedna silnička od rumunských hranic směrem do bulharského městečka Shabla. Co jste obecně vždy slyšeli o Bulharsku, v Durankulaku zapomeňte, protože jste opravdu v oblasti konce světa, kde se život zastavil ihned v porevolučních dobách pádu komunismu. Nejsou zde žádné hotely, penziony, nákupní korza, přehršel restaurací, noční diskotéky a podobné turistické vymoženosti, které jsou běžným standardem jihu bulharského pobřeží. Je to jeden z důvodů, proč se sem lidé masově (nebo spíš vůbec) nehrnou. Myslím si ale, že je to škoda a rád bych to uvedenou reportáží změnil.V obci najdete několik českých rodin, které si zakoupili opuštěné domy a předělali si je na letní sídla k odpočinku. Díky jedněm lidičkám jsme vlastně okolí Durankulaku poznali a využiji této reportáže také k tomu je pozdravit a za jejich pozvání a poznání Durankulaku jim poděkovat. Bez nich by totiž tato reportáž vůbec nemohla vzniknout, protože bychom zapomenutou vesničku vůbec neobjevili a byla by jen průjezdním bodem, jakých jsme projeli už tisíce. Možná by někdy neškodilo si více všímat kudy projíždíme, protože jinak nám mnoho krásných míst takto zbytečně uniká a tak některé lokality nemusí upadnout v zapomnění. [Spiklenec]

Právě se nacházíte v jedné z nejchudších oblastí celé Evropské Unie, vítejte tedy na konci civilizace

Asi se ptáte, čím by tedy mohl být Durankulak a jeho okolí zajímavý a proč trávit dovolenou právě zde, kde skoro nic není? Když jsem do vesničky dojížděl, kladl jsem si úplně stejnou otázku. Co zde vlastně ti lidé hledají a proč své kroky nasměrovali právě sem, kde se svět zastavil v minulém století. Pochopil jsem až záhy, co znamená slovo klid v pojetí širokého okolí Durankulaku. Pokud existuje nějaká statistika, kolik desítek metrů pláže potřebuje jeden turista pro sebe, aby měl opravdu klid, tak okolí Durankulaku bude jistě bezkonkurečně vítězným místem. Už asi víte, co dělá toto místo velmi zajímavým a atraktivnim. Absolutní absence turistů. Pokud vám toto právě vyhovuje, je Durankulak pro vás jako stvořený.

Dlouhé kilometry liduprázdných, čistých, pískových pláží, kde nepotkáte člověka, pokud ho potkat nechcete. Absolutní oáza klidu a pohody ve dvou nebo s rodinou. Můžete si na pláži postavit i stan a zažít nekonečnou robinzonádu. Můžete vlastně vše, co absence lidí dovoluje. Zde v těchto zapomenutých končinách se stane naturistou i hodně zarytý textilák nebo textilačka.


Začnete s naturismem právě tady, v zapomenutém Durankulaku


Tady je prostě hříchem nevyužít možností koupání bez plavek s následnou dlouhou naturistickou procházkou po nekonečné pískové pláži. Jen hranice musíte dodržovat, protože Bulharsko a Rumunsko jsou sice v EU, ale nikoliv v Schengenu, takže nelze překročit hranice kdekoliv. Také jsme to nevěděli, nebo spíše nepotřebovali řešit do chvíle, kdy jsme v rámci naturistické procházky a hledání velkých mušlí ve Vama Veche směrem na Bulharsko ocitli v hraničním chráněném prostoru. Po upozornění celníka jsme od další procházky uvedeným směrem upustili a vrátili se zpět do Rumunska. Na naši obhajobu musím říci, že krom dvou větších kamenů jsme nic, co by připomínalo byť jen naznakem hranice neviděli. Ležící postavu s dalekohledem jsem zprvu považoval za závadovou osobu na konci nudistické pláže.
43.697107,28.567271. Pokud zde opravdu chcete trávit dovolenou můžete si vybrat jediný kemp s chatkami a prostory pro stany a karavany, který najdete přímo u pobřeží. Pamětníci možná znají, je to kemp bývalých ostravsko-karvinských dolů. Někde najdete ještě i staré české nápisy. Kemp není špatný polohou, ale svůj zenit má také dávno za sebou. Nechtěl bych ale, aby hodnocení kempu vycházelo úplně negativně, jen popisuji stavající stav roku 2012. Majitelé se snaží opravovat co se dá, ale tím, že do kempu jezdí málo turistů, tak se asi potýkají spíše s nedostatkem finančních prostředků na jeho celkovou obnovu.Přijeďte si užít absolutního klidu a relaxu do lokality Durankulak43.697107,28.567271. Co si ale zaslouží jedničku s hvězdičkou je krásná pláž se žlutým pískem u kempu a od kempu na pláž je jen několik kroků. Na své parcele v kempu nebo u chatičky se můžete chovat čistě naturisticky a na pláži také, ale protože procházíte přes restauraci a parkoviště u kempu, je třeba být alespoň minimálně oblečen. Pláž je vlastně nekonečná a jen kolem restaurace potkáte nějaké lidi obvykle v plavkách. Pokud popojdete pár metrů od restaurace, můžete v klidu plavky odložit a oddávat se pouze relaxu a sluníčku. Zde stanovat v rámci robinzonády nemá cenu, protože pobyt v kempu je opravdu velmi levný. Ke kempu patří i malé přístaviště motorových člunů s nimiž lze zde na rozdíl od rumunského pobřeží (jsou zde zakázány) jezdit po moři zcela bez problémů.

Jistě oceníte i výbornou kempovou restauraci, kde je díky její poloze stále plno. Je zcela běžné, že restauraci navštěvují Rumuni, protože např. ve Vama Veche nebo v Mangálii je stravovaní v restauracích asi o polovinu dražší. Ceny v restauraci jsou ryze bulharské, tudíž velmi levné a není třeba, pokud se zde nacházíte se stravovat nijak jinak. Restaurace funguje prakticky nonstop a je využívána od rána do noci. Myslím také, že to i jediná restaurace v celém Durankulaku. (Mohu se ale mýlit.) Ceny jsou velmi lidové a jidlo velmi dobré a kvalitní. Domluvíte se zde i česky, jelikož dvě servírky umí naši řeč dost dobře.Naproti restaurace je i velké parkoviště, kde můžete v klidu nechat svého plechového miláčka po celou dobu pobytu na pláži nebo v restauraci. Nedaleko restaurace je velké hnízdiště kormoránů, takže doporučuji dalekohled k jejich pozorování. Jejich hnízdiště nepřehlédnete, je to jediný vysoký strom bez listí v širokém dalekém okolí.


Pokud hledáte absolutní klid v Bulharsku, právě jste ho našli


43.715721,28.574395. O pěkné kempové pláži jsem již zmínil výše, ale za kempem asi pět set metrů směrem na Rumunsko začíná pláž nazývaná divoká, která je ještě o mnoho hezčí. Má v některých místech takový zvláštní namodralý písek. Obsazenost lidmi je minimální v dalekém dohledu uvidíte pár lidí se slunečníky. Navštívili jsme pláž i k večeru a viděli jsme dva stany mladých lidí. Pláž je opravdu velmi čistá a vstup do vody je velmi pozvolný. Přes den jsou na pláži větší vlny. K pláži jde dojet autem a na louce nad pláží zaparkovat. Pláž není úplně jednoduché v lučních cestičkách najít.

Nemusím asi říkat, že plavky jsou zde absolutní zbytečností. Ideální prostředí pro milence, klidné turisty a začínající naturisty. Prostě oáza relaxu a klidu, jakých mnoho na svých dovolených nepotkáte. Robinzonáda je zde možná a také ji někteří Bulhaři využívají, ale vzhledem k cenám v nedalekém kempu se spíše jedná jen o dobrodružství, než o nějaký živelný jev. Pravdou je, že spaní na pláži má také své osobité kouzlo a každý by ho měl vyzkoušet alespoň jednou v životě. Koupání při ranním východu slunce vám jisté noční nepohodlí určitě vynahradí.

Pokud se vám všudypřítomný klid přeci jen začne zajídat, máte hned několik možností, jak to rychle změnit. Můžete navštívit rumunským směrem divoké Vama Veche, 2 Mai nebo regionální Mangalii. Průjezd hranic je zde záležitostí jen několika minut a nikdy jsme zde nepotkali více než pět aut před námi. Celní odbavení je opravdu velmi rychlé. Na hranicích najdete také směnárnu s velmi dobrým kurzem. Pokud vyrazíte bulharským směrem nejbližší civilizace je v vesnici Krapets, kde najdete alespoň nějaké suvenýry, obchod, restauraci, poštu atd. Dále můžete pokračovat směrem na známé a oblíbené dovolenkové destinace Kavarna, Balčik, Albena, Varna. Pro lepší orientaci přidávám ukazatele vzdáleností do jednotlivých destinací.Zvětšit přehlednou mapu trasy jízdy autem Praha – Durankulak

CESTY AUTEM SE NENÍ TŘEBA BÁT, HORŠÍ SILNICI, NEŽ JE NAŠE „DÁLNICE“ D1 NIKDE NEPOTKÁTE

Ještě vám dlužím informaci jak se do Durankulaku dostanete. Výhodou jsou nízké provozní náklady za dálniční poplatky. Praha, Brno, Bratislava, Mosson, Budapešť, Szeged, Nadlak, Arad, Deva, Sibiu, krásnými horami Curtea de Arges, Pitěšti, Bukurešť, Constanta, Mangália, Vama Veche a po přejezdu hranic Durankulak. Asi 1600 Km a zhruba dvacet hodin jizdy, když jde vše bez problémů. Jízdu přes Srbsko a Bulharsko bych nedoporučoval vzhledem k velké vzdálenosti navíc, hranic výjezdu a vjezdu z a do Evropské Unie a ceně dálničních poplatků v Srbsku (mýto). Jiné cesty nejsou vzhledem k poloze Durankulaku možné.

Find more about Weather in Dobrich, BU


Každý má představy jiné o své dovolené, ale pokud si chcete užít opravdu klid, bez turistů se spoustou možností naturistického vyžití je Durankulak určený právě vám a druhé takové místo asi neexistuje. Ani v mnou popisovaném Rezovu na hranicích s Tureckem, které považuji za absolutně klidné, není takový klid jako v Durankulaku. Dalším plusem jsou velmi nízké dovolenkové náklady a relativní blízkost k České republice. Příjemným zjištěním také je, že civilizace je nedaleko, pokud ji vůbec budete chtít hledat.Zobrazit místo Bulgaria + Romania na větší mapěNaturista KlubNaturista Klub
Přispěvatelé: Líbil se Vám tento článek? Máte pěkné naturistické zážitky z Vaší dovolené, cestování, návštěvy bazénu, aquaparku, wellnessu? Podělte se o zážitky s ostatními čtenáři. Za článek většího informačního rozsahu Vám nabízíme volnou vstupenku na libovolnou akci Naturisty cz.
Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL. [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naturisty.

Pokud byste chtěli podpořit Naturistu cz. jakoukoli částkou, tak můžete bez poplatku systémem PAY SEC na naše jméno: naturista, číslo: 3891789. 
Předem Vám děkujeme.

Inzerenti a zájemci: Chtěli byste zde prezentovat svůj obchod, nabídku, služby nebo Vaše činnosti? EMAIL. [Pošta]
Využijte prosím naši širokou nabídku Vaší prezentace na internetu i na reálných a oblíbených akcích NATURISTA.CZ.

5
 
-

Durankulak - zajímavé místo

Vložil M.Dr., 27. Prosinec 2012 - 18:47

Rolande, jaké jsou ceny za ubytování v těch chatičkách? Dá se tam ubytovat bez problému, nebo tam je někdy i obsazeno?

Je to tento kemp? http://shabla.be/…ping_cosmos/

 
-

Kemping Kosmos Durankulak

Vložil Roland Jitka, 28. Prosinec 2012 - 12:59

Ahoj Mirku, ceny jsem až tak nesledoval, ale tuším, že ta majitelka říkala něco co odpovídalo pětistovce na den, ale přiznám se že tuhle informaci jen marně lovím z paměti. My tím že jsme byli ubytování o čtyři km dál, tak nebylo proč to nějak blíže zkoumat. Ale jak říkám bylo to zhruba stejné jako jsme měli ubytko my a to byla necelá pětistovka na naše.

Jinak až snad na dvě fotky, které jsou sice z Durankulaku, ale ne z kempu je to ten kemp o kterém mluvím v článku. Kemp byl skoro prázdný od 23.června až do našeho odjezdu 20.července. Byli jsme tam obden, protože v restauraci v Bulharsku bylo stravování o mnoho levnější, než o čtyři km vzáleném Rumunsku (Vama Veche). Takže odpověď na plnost kempu je opravdu zbytečná. Jestli tam bylo dohromady dvacet lidí v té době, tak je to opravdu hodně. [Spiklenec]

Viděl jsem tam i psy, tak zrovna Vám by to mohlo absolutně vyhovovat. Měj hezký den Roland.

 
-

proč bydlet v kempu za 500?

Vložil novotnym, 28. Prosinec 2012 - 15:41

Když o kousek vedle jsou k pronájmu krásné domky? Třípokojový dům v ceně cca 1200/den? V hlavní sezoně. http://krapets.com/…e_irina.html

http://www.krapets.com/…incessa.html http://www.krapets.com/…na4kite.html http://www.krapets.com/…_marina.html http://www.krapets.com/…e_house.html

Další odkazy nebudu vkládat, prostě koukněte na stránky www.krapets.com

Co takhle 10-ti arový pozemek, zasíťovaný (voda+elektřina), kousek od moře, s domkem. Za 950000Kč.

Nějaké obrázky:

 
-

Nějak jsem to nepochopil

Vložil Roland Jitka, 28. Prosinec 2012 - 19:47

Smysl tohoto příspěvku jsem nějak nepochopil, neznám skoro nikoho, kdo by v Bulharsku takto draze bydlel. Byli jsme v Bulharsku na mnohých místech, ale o ceně 1200 za noc jsem ani neslyšel. Vím, že mluvíte o třípokojovém domě, ale na co, když třeba Mirek je jen on a jeho žena a dva pejskové. Cena za normální ubytko kdekoliv, je tak mezi třemi a pěti stovkami, pro dvě až tři osoby, podle počtu dní, sezóny a místa. [Spiklenec]

 
-

No ano, ale to je ta nejdražší varianta

Vložil novotnym, 28. Prosinec 2012 - 21:25

určená pro velkou skupinu lidí (cena za celý dům). V přepočtu na jednu osobu se potom dostanete na cenu okolo 100–120 Kč/osoba.

Prostě jsem nepochopil, proč píšete o tom, že jste byli ubytováni u kohosi, bez uvedení kontaktů. Zmiňujete se pouze o kempu, který je zřejmě v „jakémsi momentálním“ stavu.

Proto jsem vložil odkazy na reálné možnosti ubytování, s velkou obrazovou galeriíí.

Pravděpodobně jste tam byli pouze krátkou dobu, jinak byste se musel zmínit o jezeře Durankulak, obrovské ptačí rezervaci. Na ostrůvku jezera se nachází zbytky chrámu Kibela – nejstarší pohřebiště v Evropě 5400–5100 b.c.

Na plážích dost fouká, toho si užívají příznivci kitesursingu.

O tuto lokalitu jsem se zajímal už v roce 2008, nakonec jsme ale letěli o kousek jižněji (Kamchia)

 
-

Tak dám raději souvislejší info.

Vložil Roland Jitka, 29. Prosinec 2012 - 1:55
Moje dovolenková činnost je rozmanitá, ale nikdy ne krátká. Uvádění ubytování pokud bydlíme vždy jen v rodinných penzionech (u kohosi) nemá cenu a je úplně běžné v každém takovém penzionu cena za jedno lůžko kolem stopadesáti až sto osmdesáti korun a na to nemusím schánět partu deseti lidí do Vámi uvedeného (hotýlku, domu nebo vilky k pronajmutí). V komentáři píši, že jsme byli ubytováni asi čtyři km od Durankulaku, ale stačí se podívat na mapu a sledovat cestopisy a zjistíte, že je to Rumunsko, konkrétně Vama Veche.


Zobrazit místo Bulgaria + Romania na větší mapě

Nechtěl jsem se dostat do kontraverze a proto jsem nereagoval na Vás přepočet leva jako dvanácti korun za kus, ale skutečnost je o dost vyšší asi 12,50 až 13,50, takže trochu pokulhává i výpočet dvanácti stovek za den. Je třeba brát do úvahy, že málokdy kupujeme Leva za naše Koruny a nějaký desetník navýší i kombinace měn naší Koruny, Eura a Leva


Dnešní aktuální kurzy měn České národní banky

Své dovolené koncipuji právě pro psaní reportáží a proto cestujeme po okolí a hledáme hlavně naturistické možnosti k doplňovaní do map a dalších informací pro Naturista.cz. [Spiklenec]


O jezeru vím, o ptačí rezervaci se zmiňovali naši známí, ale při hovoru o Kormoránech, které jsem v článku okrajově zminil a o pohřebišti opravdu nevím zhola nic. Naše návštěvy kempu byli hlavně ohledně restaurace a pláže a pak ještě té zadní pláže za kempem. Tím jsem možnosti naturismu v Durankulaku vyčerpal. Pokud se vám zdají informace nedostatečné, není nic jednoduššího, než je doplnit a svými zážitky z této oblasti komentáři obohatit.
Co se týče doby pobytu v této oblasti, byl to přesně měsíc, ale pokud zase sledujete Naturista.cz reportáže, tak z této oblasti jsou již reportáže Vama Veche, 2 Mai, Mangalia, Durankulak a později ještě přibude rumunské Costinesti. Vždy se snažím hlavně zjistit možnosti naturismu, ubytka, moře, dopravy, cen, stravování, kilometrových ukazatelů a podobných důležitých informací pro první naturistický pobyt. A pokud něco ve svých reportážích buď zaponenu uvést, nebo úplně přehlédnu a informaci nezjistím /např. uvedené pohřebiště/, tak se omlouvám a jistě se mi to nestalo v reportážích poprvé.
 

Není totiž vůbec jednoduché psát reportáže z jednotlivých navštívených zemí, pokud jich je jako v našem připadě opravdu hodně, se skoro čtyřměsíčním zpožděním a některé reportáže píši i se zpožděním celého roku.
Srovnávání regionů jednotlivých zemí,
jako bylo třeba Maďarsko, Turecko, Chorvatsko dokonce s informacemi někdy i několik let starými.
[Zmatený]
Jsem také již ve věku, kdy už paměť maličko vynechá, takže možná jsem nějakou informaci zaregistroval, ale v době psaní reportáže si na ni již nevzpomněl.

Je o dost jednodušší být na dovolené na jednom nebo dvou místech třeba čtrnáct dní a přijet a sepsat za pár dní reportáž, pak na málokterou informaci nebo zážitek zapomenete. [Spiklenec]