NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Bulharsko 2021 - aktuální informace a pokus o kompletní seznam nuda pláží

Vložil jtro8667, 10. Srpen 2021 - 8:25

Letos jsme se ženou zamířili do Bulharska. Mrkli jsme po cestě na řadu zajímavých památek, ale hlavně jsme mířili k moři – a oblečení se pochopitelně nekoupeme. Předem jsem si pokusil udělat kompletní seznam bulharských černomořských nuda pláží (který najdete ve spodní části članku) a bez většího plánování předem jsme nakonec navštívili 7 z nich – těch, které mi připadaly podle získaných informací jako nejlepší. Sem tam jsme pravda šlápli trochu vedle. Ale několik z nich bylo opravdu hezkých a na jedné se dá i stanovat či spát jen tak na divoko. Krom toho jsme navštivili i rumunské Vama Veche, které osobně doporučuji ještě víc, než Bulharsko;-)

Pláže nebudu uvádět v pořadí, jak jsme je navštivili, ale od severu k jihu.


Zlaté písky – Nirvana nude beach

Zlaté písky - Nirvana nude beachZlaté písky – Nirvana nude beach Zlaté písky - Nirvana nude beachZlaté písky – Nirvana nude beach


Pláž je na samém severním konci Zlatých písků, zde (43.3044972N, 28.0533047E). Pokud jedete autem, je třeba z hlavní silnice odbočit směr camping Laguna a pak se na první odbočce dát doprava. Dole je oficielní parkoviště (43.3032169N, 28.0515347E), v pracovních dnech tam bylo vždy dost místa (o víkendu jsme tam nebyli) a platí se 6 leva za den. Od parkoviště vede k nuda pláži silnička – možná by se tam dalo parkovat zadarmo, anebo se to bere jako část parkoviště, nevím. Rovněž by se dalo asi parkovat zadarmo i kus nad pláží, za zmiňovanou odbočkou, ale trochu byste se prošli. Od hotelů, tj. od jihozápadu, se na toto parkoviště dá dojít pouze pěšky a v hotelové oblasti není žádné použitelné parkoviště, pokud nejste hoteloví hosté. (Teda, je tam asi 6 placených parkovacích míst, která jsou stále plná. Jakmile zaparkujete mimo oficielní místo k parkování, odtáhnou vás a pěkně si to zaplatíte – prý 72 leva + pokuta.)

Tato nuda pláž je jediná oficielní nuda pláž na bulharském černomořském pobřeží, alespoň pokud vím. Pláž je hezká, od textilní pláže oddělená jakousi zastěnou a jasně označená jako nuda pláž. Dlouhá je asi 80 m, na plaži je písek a v moři také, mimo její severní části, tam jsou v moři kameny. Má lehátka a slunečniky, ale pokud je nechcete, lehněte si někam, kde nejsou, typicky před ně. Jen musíte být od nich dost daleko, tj. cca na úrovni plavčíka, jinak vás přijde buzerovat místní výběrčí. Nebo můžete být až za slunečníky (dlouhá cesta rozpáleným pískem k moři), případně na severním konci pláže (ale tam jsou ty kameny v moři, že). Když jsme tu byli, vlny v podstatě nebyly a plavčík mne nechal volně plavat, kam jsem chtěl, byl milý a v pohodě.

Byli jsme tu dvakrát, v obou případech v pracovní den a pláž nebyla nikdy ani zdaleka plná. Druhý den byla odpoledne zaplněna většina slunečníků, ale místa mimo ně bylo pořád dost. Mimochodem, proti vedlejší textilní pláži se tady zdálo být více lidí;-). Osazenstvo od mladých po staré, páry, jednotlivci, rodiny. Vyskytlo se tu i pár žen nahoře bez či dokonce textiláků, alespoň Ti textiláci tu byli zřejmě s nuda partnerem/partnerkou. Je zajímavé, jak jsme mi naturisté tolerantní – kdybych já vyrazil na textilní pláž nahý, myslím, že by to textiláci moc dlouho netolerovali…

Nuda pláž sdíli s textilní pláží stánek uprostřed, který je otevřený na obě strany a má na nuda straně i nějaké stolečky, tj. normálně se tam chodí bez oblečení, jen si vezměte něco, třeba ručník, který si dáte přes židli. Točené pivo Kamenitza za 3,5 leva – pokud si ho dáte u stolečku, bude i do skla, na pláž jen v plastovém kelímku. Krom toho mají lahvového Regenta, Bernarda a Primátora (a nějaká piva z jiných zemí). Obsluha příjemná, stánek nabízí i něco k snědku (ryby a mořské plody a snat i kjufte a kebabčeta).

Po pláži se dá projít až do vedlejšího textilního kempu Laguna, který vypadá celkem hezky a klidně … proti jiným textilním kempům u moře (prošel jsem ho přes den, noc můžu jen odhadovat). Škoda, že to není nuda kemp. Ale takový není v Bulharsku žádný, minimálně ne u moře. Na bulharské poměry je kemp docela drahý – 2 osoby s malým stanem a autem za 17 EUR na noc. Pokud budete autem a budete si chtít dát nějaké bulharské jídlo, doporučuji tuhle restauraci – Snack bar Sani (43.2597325N, 28.0263931E) – vaří nejlépe ze všech restaurací, co jsme v Bulharsku navštivili. Do navigace stačí zadat Varna Free University – je to přímo naproti. Ale od pláže je to 7,5 km.

Za mne třetí nejlepší pláž v Bulharsku.

Pláž Irakli

Pláž IraklPláž Irakl Pláž IrakliPláž Irakli


Tahle pláž je vzdušnou čarou asi 53 km na jih od Varny, přesně zde (42.7458781N, 27.8900969E]. Pláž je opravdu dlouhá, písečná na souši i ve vodě. Její větší část je divoká, plavčíci jsou jen na severní straně po Vaya Beach Bar (42.7515486N, 27.8882839E), a v této části jsem viděl jen textiláky, ale neprocházel jsem ji, jen jsem z okraje nakouknul. Odtud na jih (určitě minimálně 1,5 km) je pláž divoká, tedy bez plavčíků a mnoho lidí na ní stanuje. Jsou tu naturisti, ženy/dívky nahoře bez i textiláci tak nějak promíchaní, nudistů celkově tak 20% možná chvílemi 30%.

Byli jsme to v sobotu odpoledne a v neděli celý den. V neděli byla největší koncentrace naháčů pod kempem Irakli Wild (42.7450664N, 27.8887558E), což je mimochodem normalní placený textilní kemping, kde jaou splachovací záchody, sprchy a pár hodin denně jde i elektřina (z generátoru). Noc pro 2 s malým stanem a autem vychází na 10 EUR … ale my jsme spali na pláži, tedy zadarmo. V sobotu bylo víc naturistů asi 500 m jižněji, ale to byla asi jedna větší skupina, co před sobotním večerem zmizela. V pracovní dny bude pláž zřejmě téměř prázdná – ale i o víkendu tu byla fůra místa. Zaparkovat doporučuji zde (42.7464769N, 27.8887986E), pokud tedy nechcete spát ve zmíněném kempu

Stanování na pláži IrakliStanování na pláži Irakli

Z osazenstva jsou tu asi jen Bulhaři, ale proti ostatním plažím i dost mladých párů, myšleno mezi naturisty. Prostě trochu hippie místo, nicméně v noci tu byl klid. Pláž je dobrá na nuda procházky, nikoho to nepobuřuje. Prošel jsem severní asi kilometr, dál už se mi nechtělo.

Pod zminěným kempem, respektive mezi ním a pláží, je stánek, kde mají bulharské plechovkové pivo za 2 leva. Bohužel po mně chtěli, abych se oblékl, když jsem tam šel.

Jak už jsem zmínil, přímo na pláži se stanuje, což jsme praktikovali i my. Pokud máte karavan nebo se nechcete vzdálit od svého auta, dá se přebývat nahoře nad pláží i mimo kemp – například o 1 hřebínek (cestu) severněji než je kemp (42.7464769N, 27.8887986E), tam stanovalo dost lidi a mista byla pořád hodně. Ale i jinde. Jednoho nahého karavanistu jsme potkali hned na rozcesti ke kempingu Irakli (to je druhý oficielní textilní kemp, na severu, u pláže s plavčíky).

Na téhle pláži se nám líbilo, za mne druhá nejlepší v Bulharsku.


Slunečné pobřeží – pláž za resortem Helena

Na webu se da najit informace, že za resortem Helena ve směru na Sveti Vlas je taky nuda pláž. Tahle informace je nepravdivá, pláž už asi zanikla. Nebo by musela být od resortu Helena opravdu daleko. Jsou tu jen textiláci.

Slunečné pobřeží – nuda pláž u Cocoa beach

Slunečné pobřeží - nuda pláž u Cocoa beachSlunečné pobřeží – nuda pláž u Cocoa beach

Nuda pláž je přes řeku Chadžijska (tedy severně) od Cacao beach, přesně zde (42.6768689N, 27.7118861E). Parkovat se dá u cesty podél řeky tuhle (42.6771331N, 27.7056125E). Cestou odtud k pláži jsou nějaké vládní objekty, kde bych radši neparkoval … nedělal to nikdo a asi vědí proč.

Řekou v létě obvykle téměř nic neteče, takže se dá přijít pěšky i z Cacao beach, případně z textilních pláží na severu. Proto tu taky po pláži korzuji fůry textiláků v obou směrech. Nuda pláž je docela kratká, řekněme tak 60 metrů, ale naháči leží i dost daleko v dunách za pláží. Narváno tu tedy v sobotu dopoledne nebylo, celkově tak asi 70 postarších nudistů.

Pláž je písčitá na suchu i ve vodě. V moři tu ale bylo nepříjemně hodně textiláků. Nebo to byli nudisti, co si berou do vody plavky? Prý to v Bulharsku někteří dělají. A byli tu nejotravnější plavčíci, co jsme kde v Bulharsku potkali. Mezi nuda pláží a textilní pláží severně od ní je šipka s nápisem “podvodna jama”, od které plavčíci všechny vyhánějí vytrvalým pískáním. Hodně tu fouká, pokud půjdete se slunečníkem, určitě to chce vrták do písku.

Stánek tu není žádný. Jediným pozitivem je asi výhled na starý Nesebar. Taky proto jsme tu strávili jen jedno dopoledne a podruhé už bych sem nešel.

Na webu se dá rovněž najít informace o nějaké nuda pláži dostupné pěšky z Nesebaru od hotelu Festa Panorama. Buď jde o zde popsanou nuda pláž u Cocoa beach (což je ale minimálně 1,5 km pěšky) anebo už zmiňovaná nuda pláž nefunguje.

Nesebar jih

Nesebar - jižní (nuda) plážNesebar – jižní (nuda) pláž

Pláž je zde (42.6481767N, 27.7117533E). Až nad pláž se dá dojet autem, zvlášť když má vyšší podvozek. My jsme raději parkovali u hotelu Chateau del Marina, tady (42.6492106N, 27.7080628E), tam je to na pohodu. Na pláži bylo v pátek odpoledne asi 70 nudistů na úseku cca 100 m, hlavně Bulhaři, ale slyšeli jsme i Rusy a Čechy. Rusů je v Nesebaru celkově hodně. Věkově tak 35+ a nějaké (povětšinou oblečené) děti. Písek na souši i v moři, pěkny výhled na starý Nesebar. Stánek žádný, respektive daleko u textiláků.

Obstojná pláž, když už jste v Nesebaru, kde pochopitelně stojí za prohlídku staré město. Ale pokud bych mířil do Bulharaka na pláž, abych tam strávil celou dovolenou, zamířil bych jinam.


Pomorie

Pomorie - nuda pláž, pohled k severuPomorie – nuda pláž, pohled k severu Pomorie - nuda pláž, pohled k jihuPomorie – nuda pláž, pohled k jihu


Nuda pláž (42.6220603N, 27.6338497E) je asi 200 m jižně od hotelu Wave Resort (42.6270339N, 27.6319828E). Odkazy tentokrát raději na mapy Google, protože mapy.cz zachycují situaci ještě před stavbou hotelu. U hotelu se dá v pohodě parkovat.

Pomorie - jezero s léčivým bahnemPomorie – jezero s léčivým bahnem

Od hotelu se dáte po cestě (za závorou) k moři, přebrodíte potůček a pokračujete po pláži k jihu. Asi po 100 m projdete kolem betonového bunkru, prý z 2. světové války, a po dalších 100 m uvidíte na skále napis FKK / Nude. V pracovní den odpoledne jsme tu byli zcela sami. V dohledu dost textiláků, kteří samozřejmě chodili i přes nuda pláž, byť nad pláží nahoře vede cestička. Na pláži i v moři písek, moře je ale rozděleno do jakýchsi zálivů starými rozpadajícími se vlnolamy, nebo co to je. Ničemu nevadí, jen je třeba dávat pozor, aby člověk na nějaký netrefil, když si půjde zaplavat a pak se bude vracet. Čouhají z nich nějaké zbytky železa, možná původně zábradlí. Pochopitelně žádný stánek v okolí.

Asi 50 m směrem od moře, tedy až za zmiňovanou cestičkou, je jezero Pomorie s léčivým bahnem. Tam se můžete natřít, nechat to zaschnout a pak se umýt v moři. Bulhaři to tak dělají a my to taky zkusili.

Určitě stojí za to sem vyrazit, pokud se chcete oplácat bahnem, jinak bych sem nejezdil. 

Černomorec – městská (centrální) pláž

Černomorec - centrální pláž - nuda pláž by měl být ten nejbližší viditelný úsek (převzaté foto)Černomorec – centrální pláž – nuda pláž by měl být ten nejbližší viditelný úsek (převzaté foto)

Úsek vlevo za posledními slunečníky – zhruba zde {42.4499192N, 27.6340153E} by anad měl být nudistický. Cedule ovšem žádná, těch ale v Bulharsku celkově moc není. Stavil jsem se tam hned večer po příjezdu, to už byly pláže prázdné. Takže nevím, kolik tam bývá nudistů, respektive jestli to tu vůbec jako nuda pláž funguje. Na souši je písek, ale ve vodě jsou kameny – opravdu nepříjemný vlez do vody. Slunečníková (textilní) část má písek i v moři. Voda byla hnědá, špinavá, plná řas – to ale mohla být dočasná záležitost. Stánek mimo slunečníkovou oblast žádný.

Tahle pláž na mne dojem opravdu neudělala, takže jsme se sem už nevrátili a raději jsme jezdili na pláž do Primorska. Jinak městečko samo je docela příjemné, je tam řada dobrých restaurací.


Primorsko – volná pláž

Tato pláž již zanikla, byla absorbována pláží Perla a je to dnes textilní slunečníková pláž.

Primorsko – severní pláž

Primorsko - severní nuda pláž (převzaté foto) - když jsme tam byli my, bylo tam víc lidí;-)Primorsko – severní nuda pláž (převzaté foto) – když jsme tam byli my, bylo tam víc lidí;-)

Zdejší pláž je z mého pohledu nejlepší v Bulharsku, byť tedy stanování na ní by asi nebylo tolerováno. Pláž se nachází v areálu Perla (je třeba projet jeho bránou a pokračovat ještě kus rovně), před začátkem slunečníkových (textilních) pláží areálu, tedy zde (42.2794314N, 27.7537583E). Zaparkujte zde (42.2793142N, 27.7515781E). Případně se sem dá z Primorska v pohodě dojít pěšky.

Pláž je písčitá na pláži i ve vodě, i zde jsou plavčíci, ale když jsme tu byli my, vlny nebyly a plavčíci neprudili. Délka nuda pláže je asi 200 m, nudistů tu bylo tak 90%, celkove tak 200 lidí. Pláž má do vnitrozemí minimálně 30 metrů, narváno tu tedy nebylo. Je tu opravdu hodně Čechů, nějací Slováci, Poláci, Bulhaři. Věkove od 20 do 80, pochopitelně více těch starších. A k tomu nějaké rodiny s dětmi.

Je tu i stánek s točeným pivem (Zagorka za 4 leva), nanuky atp..


Kiten

Jeden naturista nám na pláži v Irakli doporučoval pláž v Kitenu z hlediska naturismu a stanování na pláži … nevyzkoušeli jsme, takže nepovím … Podle tohoto článku by se dalo hádat, že mohlo jít o jižní primorskou pláž, ale kdo ví.


Na závěr ještě „kompletní“ seznam nuda pláží v Bulharsku

… tak jak jsem si ho před cestou poskládal. Teda nejobsáhlejší seznam je tenhle – pokud mu věříte a nevadí vám, že neuvádí ani polohu jednotlivých pláží. Opět od severu k jihu.

 • Durankulak – z popisu mne nezaujal
 • Rusalka – prý převaha nudistů, ale mimo mapy vlastně žádné detaily
 • Albena – nuda pláž zmiňovaná na mnoha místech – třeba zde a tady
  Za hotelem Gergana, směrem ke Kraněvu, prý centrum bulharského nudismu. Ale v r. 2016 „oficialita“ zmizela, cca 30 lidí, možnost zapůjčení lehátka a slunečníku (5 + 5 leva), na občerstvení cca 150 m přes textil, dost promenáda, moře ucházející.
 • Kraněvo – možná jen druhý název pro Albenu, vic informací nenalezeno
 • Zlaté pisky – Nirvana nude beach – viz výše
 • Varna – sever – na severním „konci města“, přístup z posledního kruhového objezdu doprava, směr „Aleja I“, dolů k moři, u něj doleva): cca 15 osob, převaha mužů, úzký pás podél moře, místa příliš mnoho není, část obývá čistotný bezdomovec, moře spíše špinavé, skutečně spíše nouzová lokalita.
 • Galata (či Varna – jih) – téměř žádné informace, jen poloha
 • Pasha Dere – zde, tady a tuhle – divoká pláž s možností táboření, ale zřejmě mix s textilem, dlouhá a hůře dostupná … v reálu ale může být stejně dobrá jako Irakli
 • Kamčia – tu a tuhle – nudistu tam zřejmě moc není, jestli vůbec nějací
 • Irakli beach – viz výše
 • Slunečné pobřeží – u Helena resortu – neexistuje, viz výše
 • Slunečné pobřeží – nuda pláž u Cacao Beach – viz výše
 • Nesebar – jižní pláž – viz výše
 • Pomorie – viz výše
 • Burgas – nejasná lokace (north of the town after the Burgas Hotel, direction Nessebur (New Town) near the saltpan of Bourgas), málo informaci, asi nic moc
 • Černomorec – západní pláž (Vromos) – prakticky nepoužívaná pláž Vromos (její nevýhoda je jen v tom, že se u ní špatně parkuje a cestou pěšky je špatně dostupná), potkáte tam minimum lidí.
 • Černomorec – městská pláž – viz výše
 • Černomorec – Carski Plaž (jižní pláž) – zde a tady
  Pláž prý velmi malá, krásná a romantická, nicméně v celé délce okupovaná placenými slunečníky. V okolí prý nějaké restaurace, cesty k pláži jsou mizerné, tj. parkovat je asi třeba někde dále. Mělo by to být tuhle {42.4394444N, 27.6469444E).
 • Kavatsite / Sozopol – tady, zde a tuhle – asi jako nuda pláž už dosloužila – … Kavatsi pláž Gren life (striktně textilní) na postraní pláži (u hotelu na konci) je sice cedule možno bez plavek, ale nikdo ji bez plavek nevyužívá.
 • Djuni – tady a tady – asi dobrá na stanování na pláži, ale jinak mizérie (textiláci, kameny v moři). Je to zde (42.3518000N, 27.7194000E)
  Uvedená pláž bývá nazývána „Karibikem Bulharska“. Velmi krásná a dlouhá pláž, několik km. Ráj nudistů a moc málo textilně založených turistů. Silnice zde končí, tudíž zde není žádný provoz. Místo najdete vždycky a vzhledem k rozlehlosti pláže máte vždy dostatek soukromí. Jediné mínus pláže jsou velké kameny ve vodě. Pokud nejsou velké vlny snadno je vidíte pokud je voda zpěněná vlnami hrozí nebezpečí úrazu. Na pláži funguje divoké stanování a na slepé silnici karavanování. Policie je k tomuto druhu bydlení u pláže tolerantní.
 • Primorsko – volná pláž – neexistuje, viz výše
 • Primorsko – severní pláž – viz výše
 • Primorsko – jižní pláž – lokace zde (42.2457650N, 27.7560703E), její parkoviště tuhle (42.2460172N, 27.7547478E}.
  Celá část z města je textilní, nudistickou začíná být až za molem a posledním plážovým barem, směrem ke skalám. Je tu menší počet služeb, ale zase větší klid a méně lidí. Parkoviště (dostačující) je přímo za nudistickou pláží. Pro děti je u parkoviště závodní dráha motorových autíček a čtyřkolek. Vhodný stín zajišťuje blízký les.
 • Kiten – zmíněn výše, víc detailů nemám
 • Lozenec – támhle a tuhle. Lokace zřejmě zde
  Z městské pláže na konci na pravé straně sledujte jakýsi výběžek do vody, to je začátek pláže bez plavek, (na to, že je Lozenec skoro vesnice, tak pláž pro nudisty má asi 200 metrů, ne všude se ale dá pro kameny ležet.). Prý je označená nápisem nastříkaným barvou na kámen: „FKK plaža“. … Vedle hlavní pláže napravo jsou kameny a za kameny je docela veliký plac, asi tak dvěstě metrů sloužící soukromí a nudistům. Zde je ideálně na šnorchlování. Pláž je sice písečná, ale ve vodě jsou sem tam kameny. Nebývá zde nikdy plno. … Lokalita Lozenec napravo od městské pláže (z pozice města )jsou skály a kameny a stačí projít za ně a otevře se vám mezi skalami asi tak cca osmdesát metrů pláže která je nudistická .
 • Carevo – málo informací, přesná poloha nejasná … Ona plážička je ve čtvrti Vasiliko, je velmi šikovně schována do útesu – takový maličký záliv, kam není vidět.
 • Varvara – tady a tady – nic moc – opuštěné, skalnaté, s textiláky, snad jen na šnorchlování případně divoké kempování
 • Delfin – už jen textilní
 • Achtopol – městská pláž – mizerný vlez do vody
 • Sinemorets – pláž Veleka – zde, zde a tady
  … Každým rokem na této pláži přibývá rekreantů a těch bez textilu je tu bohužel čím dál míň … Nad Sinemorcem je spousta skalek, kde se nacházejí sporadicky nudisté ve dvou. Kousek od Sinemorce pláž Veleka je jediná ze Sinemoreckých pláží kousek nudistická. (obvykle od řeky dolů)
 • Sinemorec – pláž městská (Butamiata) – zde, zde a tady. Zřejmě čistě textilní, jediný zdroj zmiňuje pár nudistů, kteří se do moře stejně oblékali.
 • Sinemorec – pláž Lipite – – zde, zde a tady
  Nevelká pláž s čistým jemným pískem a křištálovou vodou na jižním konci Sinemorce. Naturismus je zde absolutně mixovaný s textilem v poměru jak kdo chce a má náladu. Každý den je počet naturistů a textiláků jiný. Pláž bývá trochu plnější jen o víkendech. Přes týden je skoro prázdná.
  Pokud zatoužíte po větším soukromí a chůze Vám ještě nestačí, pokračujte po stezce přes skálu dál směrem na jih. Otevře se před vámi velká a členitá travnatá pláň, po níž vede několik cest. Držte se spíš podél moře a čekají Vás úchvatné pohledy na skály vymleté od vln, obrovské valouny a opuštěné zálivy. Cestou můžete sledovat turistické tabule, kde se dočtete víc o původu zdejších skal, flóře atd.
 • Sinemorec – pláž Listi – zcela opuštěná, liduprázdná
 • Sinemorec – pláž Silistar – tuhle a tady – v reálu tyto dva články zřejmě popisují 2 různé pláže kousek od sebe, ale mám z toho dojem, že není moc o co stát. Nad pláží je textilní kemp.
5
 
-

Lozenec

Vložil ivojan, 10. Srpen 2021 - 19:15

Byl jsem v Lozenci v roce 2019. Nudapláž je jinde a je vyznačená v obrázku. Je to jen kout na severním okraji hlavní pláže maximálně tak pro 30 lidí.

Nudapláž lozenecNudapláž lozenec
 
-

Diky!

Vložil jtro8667, 29. Říjen 2021 - 6:38

Diky!