NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Litomyšlský wellness SAVITAR v domě z roku 1620

Vložil Anonymní, 15. Prosinec 2013 - 1:03

Zřejmě nějaké unikátní vibrace od pradávna zapříčinily, že Litomyšl patří k nejpodivuhodnějším místům široko daleko. Premonstráti sem přinesli už ve 12. století vzdělanost a tak se Litomyšl stala už 1259 městem. Asi nejslavnější rodák – Bedřich Smetana sice na vzdělání moc nedal (propadal snad ze všech předmětů), nicméně jeho Vltavu zná dnes i ten nejzarytější kulturní ignorant. Vyjímečnost zůstala Litomyšli dodnes. Zámek je na seznamu UNESCO, je místem setkání prezidentů Visegradu a samozřejmě Smetanova Litomyšl. My se ale dnes podíváme do vyjímečného rekreačního wellnessu SAVITAR, který byl nedávno vytvořen rekonstrukcí měšťanskéhoo domu z roku 1620.


„LÍTO MI ŠLE!“ bylo první litomyšlské zvolání jejího zakladatele (nejspíš) Járy Cimrmana hned potom, co mu po nehodě se kšandami spadly kalhoty až na kotníky. Stát se mu to někde pod Petřínem, tak nám dneska vládnou lítomyšlcentristi.

Historie
Až uvedení Premonstráti ale dali základ několikasetleté obdivuhodné historii Litomyšle, která dodnes platí za nejkulturnější místa Česka. Vznikem arcibiskupství v Praze došlo v Litomyšli k založeni biskupství. Značnou přítrž rozvoji města pak učinili husité.

Opětovný význam městu pak přinesli Pernštejnové, kteří zde nechali postavit dodnes známý Zámek Litomyšl, jmenovitě nikdo menší než sám Vratislav II. z Pernštejna.


Dům Savitar
A právě ke sklonku jejich působení byl ve městě postaven dům, kam bych vás dnes chtěl pozvat. Bylo to kolem roku 1620 a navzdory Třicetileté válce si Litomyšl držela vysokou úroveň kulturního života.
Do vlevo uvedeného domu SAVITAR č. 202 na Braunerově náměstí zavítáme ale až po značně dlouhé túře litomyšlskými pamětihodnostmi. Jen obejít centrální Smetanovo náměstí nám dá celý 1 km. Ale co obejít… Nespočetná renesanční podloubí skrývají spoustu kouzelných krámků, obchůdků, kaváren nebo galerií.


Procházka podloubími
Výhodou renesančních podloubí je, že jimi můžete brouzdat za jakéhokoli počasí a vždycky vám tady bude příjemně. Výhodou litomyšlských podloubních obchodů je, že na rozdíl třeba od Telče tady prakticky nenarazíte na Vietnamce (hurá!). Zato můžete navštívit skvělé Faltysovo knihkupectví s nádhernými vitrážemi na průčelí obchodu. Jednou za vzpomínek na dalšího slavného rodáka Julia Mařáka je kavárna nesoucí jeho jméno.
Jestli vás kilometrová procházka podloubími neudolá, tak můžete vyrazit na Zámek Litomyšl, kde se mj. setkáte se sochami Olbrama Zoubka.


Po túře relaxace
Po této právě absolvované trase vám garantuju, že budete zralí na pořádnou saunu a masáž. A už jsme konečně u cíle tohoto výletu – relaxační centrum SAVITAR. Najdete ho hned u východního konce Smetanova náměstí, na Braunerově náměstí(čku) č. 202. Hned vchod na vás zapůsobí atmosférou mnoha staletí, všude renesanční klenby, vysoké stropy, čistota stylu i ducha. Celý dům vás pak překvapí coby soubor nejrůznějších klenbových zákoutí, pater, mezipater, takže zanedlouho vás tento labyrint pohltí natolik, že úplně zapomenete na celé uspěchané 21. století.


Vítejte v sauně
Prvním místem relaxace bývá finská sauna. To té savitarské se vejde k desíti sauňákům, do přilehlého ochlazovacího bazénku se doporučuje raději po jednom ;-).
Odpočívárny jsou opět v renesančních prostorách, takže se rázem ocitnete v čase před 400 lety. Odpočívárny jsou navíc vyzdobeny nejrůznějšími sbírkami paní domácí Zdeňky Klátové, která celý tento ojedinělý podnik dala dohromady a také ho provozuje.


Zahrada
Pokud se vám mezi jednotlivými procedurami zasteskne po zeleni a přírodě, tak můžete využít celoročně obyvatelnou zahradu, která je také k dispozici hostům v celé své zeleni.Ubytování
Pro ty z vás, kteří budou chtít pobýt v Litomyšli delší dobu, jsou k dispozici 2 apartmány s veškerým vybavením.
V Savitaru můžete dohromady využít: wellness (sauna, parní lázeň, kneippovy koupele, atd.), masáže, pravé thajské masáže, zábaly, kadeřnictví, kosmetiku a kavárnu v přízemí u vchodu.SAVITAR, relaxační centrum
Zdeňka Klátová, Braunerovo náměstí 202, Litomyšl, GPS: 49.8694331N, 16.3136869E


Zobrazit místo Sauny Pardubický kraj na větší mapě

Videopřelet nad zajímavostmi Litomyšle:

Víte, že:

  • Tuto a další desítky podobných akcí v ČR organizuje neziskový projekt NATURISTA.CZ?
  • Se zde dozvídáte aktualizované informace a tipy na vaše naturistické vyžití?
  • Se snažíme o vytváření dalších míst pro vyžití bez plavek?
  • NATURISTA.CZ se svými 2000 návštěvníky denně patří k největším FKK projektům střední Evropy.


Podpořte prosím jakkoli tuto naši činnost, mockrát děkujeme. Info pro partnery ZDE
Info: naturista@naturista.cz
4.5