NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Saunový ráj Holice po roce

Vložil Anonymní, 4. Říjen 2013 - 8:01

Zatímco při naší minulé návštěvě SAUNOVÉHO RÁJE ve východočeských Holicích se jeho budova (hlavně zvenku) podobala pořád ještě spíše bývalému velkoobchodu elektro, tak teď nás přivítal opravdu saunový dům, který o sobě dává vědět už od podzimu 2011. Už tenkrát překvapil na maloměstské prostředí velmi příjemnou atmosférou, zajímavě řešenými interiéry a ochotnou obsluhou.
Přece jen ale několikamilionová investice nestačila na kýženou změnu venkovního vzhledu budovy, vstupní haly, dostatečně chladný ochlazovací bazének, nebo úpravu původně vysloveně smetištního přilehlého dvorku.
Pravda, před dvěma léty málokdo věřil, že průmyslová budova bude zanedlouho skýtat jedno z nejpříjemnějších prostředí saunové relaxace ve Východních Čechách. Šeď průtahové silnice HK-Svitavy, asfalt v kombinaci s betonem a vchodová klika, která vám zůstávala při otevření v ruce. Z takové situace začínal Saunový ráj Holice před 2 roky.
Už tehdy vás ale po vstupu přivítala snaha o zajímavý saunový počin. Sice trochu přehnaná vůně nejrůznějších saunových i nesaunových vůní, dětský koutek, recepce. Za šatnou byl už i na podzim 2011 klubající se zajímavý areál. Naše návštěva na jaře 2012.


Po exteriérové předzvěsti velmi vkusných a očividných změn nás příjemně překvapí kromě nové vchodově kliky naprosto nový interiér vstupního prostoru recepce a dětského koutku. Do této zásadní přeměny se původně pustila provozovatelka paní Hana Platenková sama, ale po zralé úvaze svěřila návrhy změn odborníkovi panu Dvořákovi z Designu Chotěboř.Pro osvěžení paměti pár snímků z minulé návštěvy:Z nových procedur přibyla nová prohřívárna – Bylinná inhalace.

Ta spočívá v kotlíku, v němž jsou ve vodě ponořené (čerstvé) byliny. Příjemné inhalování umocňují anatomická vyhřívaná lehátka. 48°C vzduch a 65% vlhkosti.


Z dalších velmi potřebných a dnes už nepostradatelných věcí je dodatečně ochlazovaný bazének. Ten jako takový zde byl už od začátku, nyní je ale nově ochlazován na stabilní teplotu 12°C.


Venkovní odpočívárna
Kromě vstupního prostoru naznala zásadního přebudování venkovní odpočívárna. Ta byla na začátku existence Saunového ráje opravdu značně zanedbaným koutem. Na aktuální fotografii sami vidíte, že současný stav je naprostým skvostem a s nadcházejícím chladným obdobím opravdu velmi příjemnou součástí posaunového ochlazení a krátkého odpočinku.
Po četných návštěvách nejrůznějších saunových světů osobně považuju tento venkovní prostor Saunového ráje Holice za jeden z nejvydařenějších.
CELÁ FOTOGALERIE VENKOVNÍ ODPOČÍVÁRNY


Rajská odpočívárnaRajská odpočívárna Rajská odpočívárna
Je také jedna z novinek Saunového ráje. Mnozí tento typ znají pod názvy „Amorovy komnaty“ apod. Holická Rajská odpočívárna je odlehlá velmi decentně laděná místnost, kde najdete své soukromí.


Kromě stálého zdokonalování celého areálu má Saunový svět Holice jednu nespornou perspektivu – osobní zájem provozovatelů. Ten se většinou nenajde u velkých areálů se zaměstnanci, kteří svoje fungování berou jako zaměstnání a ze své vlastní podstaty do vztahu s návštěvníky nevkládají potřebnou osobní atmosféru.

Celý interiér Saunového ráje Holice je vyzdoben uměleckými fotografiemi Jiřího Platenky, což jen umocňuje velmi kulturní atmosféru celého objektu. Důkazem toho jsou i pořádané akce, ke kterým patřil např. seminář na téma Kresba aktu:
Naturista KlubNaturista Klub SAUNOVÝ RÁJ Holice v Čechách
Vysokomýtská 629
Holice v Čechách
GPS: 50.064917, 15.988456

Sleva na vstupné pro členy Klubu NATURISTA.CZ: 10–30%.View Sauny Pardubický kraj in a larger map
Dlouhodobá předpověď počasí


5
 
-

Dotazy saunového neznalce.

Vložil Roland Jitka, 4. Říjen 2013 - 12:17

Je dobré, že se zde objevují informace i o saunách. Umístění a lokalizace případně informací jak to tam vypadá (v saunách jako celkově), těch je zde docela dost. Osobně mi zde na Naturista.cz chybí a již jsem to dříve avizoval obecné pojednání o saunách jako takových. Jejich druhy, vhodnost a nevhodnost atd. Podotýkám že jsem absolutní saunový neznalec a saunu hodnotím jen a pouze podle toho jestli je mi tam dobře, nebo mi může srdce vylétnout z hrudníku po pár minutách pobytu. Možná mi matou také různá nazvosloví jako štolová sauna, římské lázně, relaxační prohřívárna, sauna se saunovými ceremoniály, pára, prohřívárna s vůní, císařovy lázně (bad) a mnoho podobných (skoro nic neříkajících) nazvů, které prostě musíte vyzkoušet aby jste věděli o co jde. Také je třeba sledovat stupně sauny protože asi každá teplota slouží něčemu jinému a někomu by někde mohla být i „zima“.

Jelikož v saunách se všichni (možná) vyskytujeme skoro nejčastěji, ze všech naturistických činností, nebylo by na škodu, kdyby nás nějaký zkušený saunař seznámil s informacemi trošku šířeji. Možná budu za úplného neznalce, ale byli jsme v Ludwigsfelde a já považoval celý areál za saunový svět (bylo tam hodně saun), PetrK to nazval wellness a běžný člověk by to nazval aquaparkem, jak se to prezentuje také na oficílních stránkách Kristal Bad Ludwigsfelde nebo Klosterlausnitz. Jiné německé aquaparky jsou prezentovány jako lázně (bad) nebo rhehab – clinic a jiné zase trochu podobné názvy.

Je docela možné, že jsem sám zaostalý v tom co jak nazvat a jaké relaxační procedury očekávat tam a tam. Spíše si ale myslím, že nebudu sám kdo v tom má zmatek a proto, když nevím co mi čeká (a mám to dopředu objednat nebo zaplatit) tak tam raději nepůjdu. Jsem s tímto názorem ojedinělý a nebo nejsem sám, kdo si takto vyhodnotí situaci?

Myslím si, že přiblížením atmosféry a dostatkem informací se i uvedená relaxační sídla odpočinku více naplní a vejdou ve známost, což ve své podstatě pomůže také k rozšíření naturismu také mezi lidi, kteří o uvedených možnostech (možná) nemají ani tušení. Také naznačení doby, po kterou bychom se měli v uvedeném relaxačním centru nacházet pomůže při rozhodování, na jak dlouhou dobu si uvedené zaplatit již u pokladny.

 
-

Neznalec hodnotí :-D

Vložil zurek (bez ověření), 4. Říjen 2013 - 13:16

Tak na každé straně našich stránek SAUŇÁCI.CZ vlevo nahoře je odjakživa odkaz Všeobecně o saunování. První článek o saunování jsem tady napsal už 10. 12. 2006.Od té doby tady vzniklo 39 článků o saunování, vč. nestora českého saunování Mudr. Antonína Mikoláška. Nemluvě o starém Naturistovi, kde bylo téma saunování probíráno taky podrobně. Taky dobrý článek Saunování – čím hůře, tím lépe. Celé staré forum o saunování. V tom starém foru jsou vůbec poklady :-D. Třeba kde je JEDINÁ společná sauna v Praze :-D

U nás je spousta wellnessů, o kterých se dá poutavě napsat. Na druhé straně z většiny vymámit smysluplné 2 odstavce je většinou nadlidský úkol.

Když jsme už o té údajné „slabé obeznámenosti se saunováním“, tak bych připomněl, že na čestlických Nocích naturistů právě Saunový svět praská ve švech a lidi vůbec nemají potřebu se s něčím obeznamovat. Stejné to bylo s dřív s babylonskými Naturistickými party, kdy zezačátku aquapark zel prázdnotou a Sauna Afrikana byla plná naháčů. V dalších areálech je to podobné.

O vlastním principu saunování je dneska potřeba mluvit asi tak, jako bys mluvil o zařazování jedničky nebo zpátečky na nedělním výletě.

Samozřejmě zážitků spojovaných se saunováním není nikdy dost a tady jsou vždycky vítány. Ono to saunování se v posledních letech vůbec posunulo víc do zdravého životního stylu. Bohužel slovo „wellness“ prodělává takovou degradaci, že dneska vám leckterý prodejce nabízí i „wellness prášky na hubnutí“. A dokonce od těch nejrenomovanějších firem…

Takže suma sumarum dnešní zážitky ze saunování jsou spíše z prostředí kolem než ze saunování jako takového. A je tu nový terminus technicus „Zážitkové saunování“. Prostě divadlo pro lidi. Saunování je nuda, tak jim tu přijde zamávat ručníkem rytíř v brnění (ve 100°C nad nulou), tamhle zase samuraj atd. To je tak s dnešním saunováním. Jinak v principu ale nejde o nic jiného než tělo zahřát a ochladit, nic víc.

Do dnešních wellnessů ale chodí lidi spíš jako do restaurace, prostě popovídat si a při tom se dostatečně vyčvachtat.

 
-

Zahřát a ochladit

Vložil M.Dr., 4. Říjen 2013 - 13:34

Jednoduše a trefně vyjádřený princip saunování. To je klasická suchá finská sauna, nejlépe někde u jezera ve Finsku [Spiklenec] . Proto nerozumím dnešní inflaci počtu různých saun s nejroztodivnějšími názvy. Ale rozumím – je to snaha zaujmout a předčit tak konkurenci. Na obyčejnou suchou saunu dnes už těžko někoho nalákat. Ale právě tu mám nejradši a jiné prakticky nenavštěvuji.

 
-

Díky za infa.

Vložil Roland Jitka, 4. Říjen 2013 - 15:37

Ivoši označil ses jako „neznalec hodnotí“. Já vím, že ty víš, ale my ostatní nejspíše nevíme a tvými informacemi se ledacos dovídáme. My jsme byli nedávno v Marienbergu a tam bylo asi sedmnáct různých saun a prohříváren. Je pravda, že ta dřevěná klasika označená jako finská (jak o ní mluví Mirek) je nejznámější, ale mně to v ní nejméně vyhovuje.

Sice nevím jak se jmenuje, ale mám rád tu saunu, která má malou teplotu (asi 45stupňů) je tam malý vodotrysk, nebo v intervalech do prostoru stříkne voda, mohu si tam vzít knížku a voní to tam po čerstvém perníku. Není dřevěná, ale buď jsou tam teplé dlaždice nebo kamené mramorové sezení. Hlavně tam skoro nikdo není. [Spiklenec]

Jak je to zde popsáno Ivošem, tak jsem asi ve wellness nikdy nebyl a bude to třeba rychle napravit a informace od ostatních by se hodily.

 
-

Holice :)

Vložil Semtex, 7. Říjen 2013 - 11:43

Také jsme nadávno navštívili a můžeme doporučit.

 
-

Wellness centrum

Vložil rokivanilka, 7. Říjen 2013 - 19:15

Zdravím všechny otužilce a s radostí oznamuji že je v Příbrami nové wellness centrum. Adresa www.wellnesscentrumpribram.cz/ facebbok:PB Wellness centrum.

 
-

Wellnes Příbram

Vložil vv, 8. Říjen 2013 - 23:01

Vypadá to pěkně.Vyrazil by někdo s námi?

 
-

Wellness Příbram

Vložil rokivanilka, 9. Říjen 2013 - 18:58

Já to mám v plánu v pátek během odpoledne snad. Zatím budu sám přítelkyni se moc nechce nevím co už proto udělat. Ale až zjistí že budu celou zimu jako rybička možná se přidá.

 
-

V tomhle asi nikdo neni znalec

Vložil miker111 (bez ověření), 14. Říjen 2013 - 12:43

Proste je to tak. Dneska si kazdy to svoje nazvoslovi upravuje jak chce a to i ve svete. Jednou je to spa, bad, pak paradise, therme… Dulezite je, ze je to komplet bez plavek. I to treba v Kristall grupe neni vsude samozrejmosti a docela jsem cumel, kdyz v Norimberku najednou byla pulka lidi v plavkach a pulka bez. Kupodivu mi najednou ti v plavkach pripadali jakysi „spinavi“. Bohuzel mi taky vadi, ze neni nejaky uceleny prehled bezplavkovych mist s prehlednym strucnym popisem. Takove ty cancy typu – bylo nam tam dobre – jsou k nicemu. U nas toho zase tak moc neni a ja mam jaksi trauma z toho, ze o neco prichazim. Jde mi o trvale bezplavkove resorty typu Cestlice, Pasohlavky(btw u me asi nejlepsi), Raj Holice(nejkomornejsi), Jezerka(nejpohodovejsi a nejvolnejsi), Jana… Je spousta malych Saun a spa treba v hotelech nebo fittness o kterych se moc nevi a to je skoda. Napriklad v Brne mi pripada, ze nic slusnyho neni. To uz si radeji zajet do Pasohlavek.

 
-

bych se měla polepšit a jet

Vložil lucka-hk, 14. Říjen 2013 - 20:17

bych se měla polepšit a jet se tam podívat, když to všichni tak chválíte [Úsměv]