[ikona]

World Championship Sauna

10. Listopad 2009 - 10:30
Anonymní

World Championship Sauna je každoroční událostí, která se konala v Heinola ve Finsku. Pochází z neoficiálních sauna-posezení / soutěží, které ve swimhall Heinola vyústily v zákaz. Šampionáty byly poprvé uspořádány v roce 1999 a událost byla každým rokem větší. Závodníci z více než 20 zemí se účastní soutěže na vlastní nebezpečí, musí podepsat formulář se souhlasem a nesmí podnikat právní kroky proti organizátorům. Za povšimnutí stojí, že finská saunovací společnost tuto událost neschvaluje [1].

Mistrovství začíná úvodními koly a končí ve finále, kde se utká šest nejlepších mužů a žen, kteří dokáží sedět v sauně nejdéle. Počáteční teplota v soutěži mužů je 110 °C (230 °F). Každých 30 sekund se na kamna nalévá litr vody. Vítězem je poslední, kdo vydrží v sauně a vyjde ven bez cizí pomoci.

Hostitelská země obvykle dominuje, žádný zahraniční konkurent se v soutěži mužů nikdy nedostal do finále. První nefinskou vítězkou v soutěži žen byla Natallia Tryfanava z Běloruska v roce 2003.

V roce 2004 národní japonská televizní společnost Nippon natočila dokument o tomto saunovém mistrovství světa. Pořad byl vysílán pro asi 40 milionů diváků v Japonsku.

Síť Nippon udělala stejný druh dokumentu opět v roce 2007, kdy se natáčelo celý týden v Heinola a v Lahti. Tentokrát s nimi byla i japonská superstar Kazumi Morohoshi (bývalý zpěvák populární chlapecké hudební skupiny Hikaru Genji), který se také zúčastnil soutěže. Skončil v prvním kole, s časem 5:41.

Ve stejném roce byl v Heinola také americký sportovní novinář Rick Reilly. Jeho čas v prvním kole byl 3:20, z druhého kola byl vyřazen.

[Úsměv]

Pozn. JirkaRybka: Děkujeme (pravděpodobně zahraničnímu) přispěvateli za tuto poněkud neuvěřitelnou zajímavost. Dovolil jsem si poněkud opravit nekvalitní překlad do češtiny (snad jsem bez znalosti originálu nic nepokazil – případné nepřesnosti zřejmě tedy padají na moji hlavu), a přemístit příspěvek na vhodnější místo.

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

world sauna

10. Listopad 2009 - 14:04
martin nahac (bez ověření)

Mistrovstvi sveta v saunovani je jiste zajimava vec, ale byl jsem velmi zklaman kdyz jsem zjistil ze je to provozovano v plavkach, coz se mi pro saunu zda velmi nevhodne. Nicmene me napadla myslenka neco podobneho usporadat u nas pochopitelne bez plavek. Najde se nejaky provozovatel sauny ci Welnes ktery by jiste mel o reklamu postarano. [Úsměv] [Úsměv] [Úsměv]

[ikona]

Saunování a časové rekordy

10. Listopad 2009 - 18:21
Obrázek uživatele JirkaRybka
JirkaRybka

Osobně takový podnik považuji za poněkud šílený, nebo přesněji řečeno nebezpečný. Mám na mysli zdravotní riziko spojené s takovým extrémním saunováním – táhnout to až k hranici odejde/neodejde po svých, to by se přece jen nemělo. Chápu tedy zřejmě odmítavý postoj místních přátel saunování (snad jsem v tomto správně pochopil původní text; neškodil by zde nějaký relevantní odkaz) – ostatně slyšel jsem, že z podobných důvodů třeba Guinessova kniha rekordů nepřijímá rekordy v pojídání čehokoliv apod.

[ikona]

Petr

11. Listopad 2009 - 10:56
Petar

Jako mnohokrát mi Jirka promluvil z duše, v čem všem ještě soutěžit? Proti gustu žádnej dišputát ale pro mně je sauna relaxace, propojení živlů, příjemnost. Představa jak s hlavou jak samovar, pískajícíma ušima a hercnou na infarkt visím na hodinách je se saunou totálně neslučitelná. No a ty plavky jsou už jen výstižná rekvizita takového blbnutí.