NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Vonný olej v olomoucké sauně způsobil výbuch

Vložil Dlouhan3, 6. Leden 2008 - 16:44

Jako laik jsem měl vždycky představu, že veškeré nebezpečí v sauně se dá eliminovat umístěním saunových kamen do bezpečné vzdálenosti od hořlavých předmětů. Že věci se mají úplně jinak, a že pro správný provoz sauny je třeba splnění mnoha dalších podmínek, jsem se poučil z článku Olomouckého deníku, který níže uvádím v původním znění.

Popálená v sauně: Obsluha nalila na kameny olej, pak to bouchlo 3.1.2008 7:39

Olomouc – Po několikatýdenní přestávce znovu otevřou saunu na olomouckém bazéně. Koncem listopadu tam vypukl požár, při kterém utrpěli popáleniny tři lidé. Podle soudního znalce z oboru chemie nastal výbuch a požár poté, co obsluha nalila na lávové kameny vonný olej.

Společnost Dalkia, která s městem Olomouc bazén a saunu provozuje se však stále odmítá vyjádřit. Policisté ani hasiči dodnes oficiálně neznají přesnou příčinu listopadového požáru v sauně. „Soudní znalci ještě nedokončili závěrečný posudek, nevrátily se ani vzorky odebrané na místě požáru,“ uvedla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. Podle nich jsou možnými příčinami závada na elektroinstalaci, technická závada na osvětlení a kamnech a nedbalost či úmysl obsluhy či zákazníků. Ženy, které utrpěly popáleniny však tvrdí, že k požáru došlo poté, co obsluha polila rozpálená kamna vonným olejem.

Na kameny nalila olej, pak to bouchlo

„Do sauny na olomouckém bazéně chodím přes deset let. Aromatické esence tam začali používat až po nedávné rekonstrukci. Jejich koncentrace bývala v poslední době tak silná a štiplavá, že nám bylo až nepříjemné. Také těsně před požárem polila pracovnice sauny rozpálené lávové kameny vonnou tekutinou. Vzápětí došlo k výbuchu a začalo hořet,“ vzpomíná zákaznice, která si přála zůstat v anonymitě. Následky požáru si léčí dodnes. „Popáleniny se hojí, psychicky jsem na tom mnohem hůř. Pořád mám před očima oheň. Musím teď brát prášky na spaní. Nevím, kdy najdu odvahu jít do sauny znovu. Chodila jsem tam moc ráda, teď mám ale strach,“ přiznala se žena.

Sauna Ol.-chodbaSauna Ol.-chodba

Podobné pocity má také další návštěvnice sauny, která kvůli popáleninám strávila několik dní v olomoucké fakultní nemocnici. „Vedení bazénu se mi omluvilo. Tvrdili mi však, že hořelo z jiných důvodů. Tomu však odmítám věřit. Dodnes mám zdravotní problémy, dobře na tom nejsem ani po psychické stránce,“ posteskla si.

Znalec: Obsluha porušila provozní řád

Také Petr Kudrnáč z pražské společnosti Eurobalnea, která vybavení sauny dodávala je přesvědčený o tom, že chybovala obsluha. „Potvzují to informace, které máme k dispozici z několika různých zdrojů. Rekonstruovaná sauna je od podzimu vybavená novým topidlem od jiného výrobce, má jiné ovládání. Školení, které jsme pro provozovatele sauny uspořádali se zúčastnili jen dva pracovníci. Zjistili jsme, že ani jeden z nich nepracuje jako obsluha sauny,“ řekl.

Sauna Ol.Sauna Ol.

Soudní znalec z oboru chemie Vladimír Procházka, který vypracoval odborný posudek k požáru v olomoucké sauně, má stejné vysvětlení. „Všichni svědci shodně uvádějí, že výbuch a následný požár nastal po polití rozpálených lávových kamenů vonnou esencí. Obsluha tím porušila provozní řád. Lávové kameny se mohou polévat jen čistou vodou. Vonné oleje se musí správně naředit vodou a používat jen ve speciální závěsné misce. Ta však v sauně nebyla,“ uvedl Procházka.

Vadná elektroinstalace výbuch nezpůsobila

Provozovatel sauny podle něj porušil také tzv. chemický zákon, protože láhve s vonnými esencemi nebyly nijak označené. Pracovnice proto nevěděla, co a v jaké koncentraci na rozpálené lávové kameny nalila. „Obsluha tvrdí, že jen splnila příkaz nadřízeného. Soudní znalec z oboru elektro už vyloučil, že při závadě na elektroinstalaci by mohlo dojít k takovému výbuchu. Stopy vonných olejů navíc prokázaly také rozbory lávových kamenů. Našly se také v sousední, menší sauně. Svědčí to o tom, že nesprávný postup při aplikaci vonných olejů se v olomoucké sauně používal delší dobu,“ dodal Procházka.

Milan Wagner ze společnosti Dalkia, pod kterou patří provozovatel sauny firma Olterm, se však stále odmítá k příčině požáru vyjádřit. „Nechceme to komentovat. Příčina se stále vyšetřuje, nebudeme proto zatím hovořit ani o možném odškodném pro zraněné návštěvnice,“ sdělil Wagner. V sauně nyní probíhají poslední zkoušky před obnovením provozu. „V pátek bude zkušební provoz bez návštěvníků. Pokud zkoušky dobře dopadnou, otevřeme saunu už v příštím týdnu,“ dodal Wagner.

Magda Vránová, Jiří Mareček

http://olomoucky.denik.cz/

foto: Jiří Kopáč-Olomoucký deník

www.olterm.cz
3
 
-

Situace kolem sauny v Olomouci

Vložil petrre (bez ověření), 13. Leden 2008 - 12:25

Je to vážně smůla, že došlo k takovému neštěstí v sauně krátce po rekonstrukci. Nás s manželkou tato zpráva koncem loňského roku dost zasáhla, poněvadž jsme saunu rádi navštěvovali, moc se nám tam líbilo, zejména společný provoz pro páry. Po tom neštěstí jsme začali chodit do sauny v Hranicích do nového aquaparku na plovárně, ovšem ta sauna je nesrovnatelně menší než na OL bazéně, tudíž saunování je značně nepohodlné, někdy až zdraví ohrožující.
Z toho vyplývá, že netrpělivě vyhlížíme znovuotevření sauny na OL bazéně. Pečlivě sleduji veškeré dostupné zprávy kolem sauny, příčiny vzniku požáru a termínu znovuotevření. Jsem v kontaktu myslím že s osobou v tomto směru nejpovolanějsí – Ing. Ivo Koláček – ved. PSO, od kterého mám poslední zprávu ze dne 10.1.2008 7:50hod

Text zprávy
Dobrý den, sauna již jede ve zkušebním provozu, ale ještě bez lidí. Dnes budeme natáčet ve vyhřátých potírnách termovizní kamerou, co a jak se kde hřeje … chceme si ověřit, zda někde není ,,hřátí,, v rámci přechodového odporu el.e. ap. Předání od generálního dodavatele celé stavby v rámci záruky za celé dílo by mohlo proběhnout zítra a od soboty chystáme běžný provoz. Součástí předání bude kompletní nová výchozí elektrorevize.
Příčina zahoření je v šetření policie ČR a hasičů HZS Olomouc, vzorky se zkoumají v Praze i jinde … výsledky zatím nejsou známy. Jakékolim články v tisku a povídačky od lidí ve městě jsou jen spekulace, které šíří lidé, co mají zájem ovlivnit vyšetřování !
V sauně je po opravě nová elektrika (regulace topení, světla, kamna a dřev. obložení vč. nových kamenů na kamnech…) Máme eminentní zájem spustit saunu tak, aby se podobná politováníhodná událost již nikdy neopakovala.
S pozdravem Ing. Ivo Koláček – ved. PSO

Z toho vyplývá, že sauna měla být spuštěna do provozu včera, tj. v sobotu 12.1.2008, pokud zkoušky dopadly dobře. Dnes (tj. neděle 13.1.2008) jsme tam chtěli jít s manželkou, bohužel kvůli nemoci nám to nevyšlo, takže aktuální zprávu nemohu podat. Na oficiálních stránkách bazénu také nebyla zatím uvedena žádná zmínka o znovuotevření. Pokud někdo máte ověřenou aktuálnější informaci, jestli je sauna již v provozu, případně jak to tam vypadá, tak pište.

 
-

Re:Situace kolem sauny v Olomouci

Vložil Dlouhan3, 14. Leden 2008 - 8:50

Na celé věci vidím jako nejsmutnější fakt, že podle mého oheň zavinil lidský, a ne technický faktor, a sauna mohla už dávno jet. Nejede nejspíš kvůli tomu, že někdo odmítá závěry posudků dvou znalců a bude nejspíš zadávat další a další, než se objeví některý, který připustí, že 1% pravděpodobnosti je technická závada. Než to někdo rozhodne, bude sauna – investice za 4,5 mil.Kč (!!!) stát bez ohledu na to, že jde o peníze města, a tedy obyvatel. Každopádně jednu pozitivní věc lze konstatovat-snad už tam nebudou používat „vonné příměsi“ v množství protivném až nepříjemném a obtěžujícím. Proč se to vůbec používá, je to některému z čtenářů tohoto článku příjemné?

 
-

Sauna v Olomouci opět v provozu !

Vložil Dlouhan3, 17. Leden 2008 - 9:36

Oprava sauny PSO po havárii byla dokončena a může tak být být znovu otevřena pro veřejnost a to od čtvrtka 17.1.2008 od 10.00 (muži).

Zdroj: www.olterm.cz