NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Sauny, sauňáci a saunování.

Vložil sailor, 10. Říjen 2012 - 10:28

Je to už měsíc, co jsem se naposledy dostal do sauny a je to určitě velká chyba. I z toho důvodu jsem se rozhodl tady rozvířit debatu ohledně zkušeností se sanováním. Díky mé sezónní práci, kdy se bohužel dva měsíce na jaře a další dva na podzim, z práce vracím pozdě a rodinu zdravím ve spánku a stejně tak ve spánku ji obvykle opouštím, o volném času ani nemluvě, nabývá toto téma ještě větší aktuálnosti, alespoň z mého pohledu. Protože to je přesně ta situace, kdy sauna má a měla by pomáhat, nejen vlastní relaxaci po těžkém dni, ale právě i této regeneraci nejen fyzické části člověka, ale hlavně jeho duševní či duchovní pohody a následném přenesením této získané pohody na okolí a zejména rodinu.Hned na začátek bych se chtěl omluvit všem, kdo tento obřad provozují, znají a jsou v něm sběhlí, za některé, možná většinu, věcí v tomto článečku, které jim určitě přijdou jako nošení dříví do lesa a nebo tepla do sauny. Ano. Mnohokrát už bylo všechno řečeno a kdo má saunu rád, určitě to všechno zná. Teorie je jednoznačná a známá zhruba 3000 let. Mě jde ale spíše o to, přiblížit tuhle života budící sílu lidičkám, kteří saunu z nějakého důvodu nemusí a nebo se jí obávají.Naturista KlubNaturista Klub Nedávno jsem měl možnost vytáhnout do Čestlic na saunování při svíčkách svého dobrého kamaráda, který občas obvyklou saunu navštívil a byl jsem ohromen jeho reakcí. Nadšenou reakcí na různost stylů saunování, na prováděné ceremoniály, na to, že už dávno to není o tom, že pouze stoprocentně zdraví lidé se nemusí bát, že je ze sauny odnesou. Že i starší lidé, slabší nátury, ženy s dětmi si najdou tu správnou saunu, tu správnou atmosféru, tu správnou teplotu pro to, aby si prostě odpočinuli a dali tělu víc než jen relaxační pobyt v horku, ale právě ten opravdový odpočinek. I já jsem takhle začínal a když jsem poprvé vyměnil, mimochodem velmi dobrou finskou saunu za Čestlické welness, překvapilo mne, jak různorodé může být pocení lidí, kteří se v tomhle stylu odpočinku vyžívají a právě z tohoto prostředí jsem se dostal k naturismu jako stylu života. Není nic lepšího, než vstoupit do prostředí tří set nahých zpocených, někdy medem vonících, lehce vyčerpaných, ale většinou pohodově unavených lidí, kteří si prostě přišli odpočinout a hodit za hlavu běžné starosti včetně běžného oblečení. Lidí, kteří se v sauně pohybují nazí odjakživa a někdy si ani neuvědomují, že to je ten pravý naturismus. To co k přírodě patří. Je mi teplo? Tak k čemu jsou mi oděvy? Tohle nikoho ani nenapadne.

Nerad bych tu přebíral nebo kopíroval již napsané články ohledně saun a saunování, i když většinou se na všem shodují. Zkusím dát do souvislostí obecně známá pravidla a mou osobní zkušenost a vy, kdo máte svůj postoj, prosím dejte ho k dobru.

To je totiž to nejdůležitější na saunování. Každý má jiné pocity, každý preferuje jiný typ sauny, každý má jiný názor na čas, teplotu, délku ochlazení, styl ochlazení a hlavně délku odpočinku po saunovacím cyklu.

Na rovinu říkám, že mým favoritem je sauna suchá Finská s minimálním využitím páry vzniklé poléváním žhnoucích saunových kamenů, ale vychutnám si tohle potěšení, pokud jde o jemný medový ceremoniál rád, jestliže je veden opravdu nenásilně. Mám rád teplotu mezi 85ti a 95ti stupni suchého tepla, což je většina Finských saun. Jestliže ale stihnu tento medový ceremoniál, mám rád i lehce vlhký, voňavý parní ráz, který vznikne, když saunér nebo saunérka polijí horké kameny na saunových kamnech voňavou esencí rozpuštěnou ve vodě a takto vzniklou páru o teplotě od 110ti stupňů výše vám ručníkem stočeným do kornoutu vpraví přímo na tělo. Ze začátku to byl trošku šok, ale jakmile jsem věděl o co půjde a naučil se pracovat s dechem, je to úžasný zážitek. Tvrdí sauňáci sedí samozřejmě na vrchních lavicích, svíraje v rukou kouli z ledu. Já mám ale rád nenásilnou formu při zemi či první lavici a když se ke mně saunérka s ručníkem blíží, dýchám jen nosem a horkou voňavou páru si nechám přijmout hlavně nastavenou plochou těla. Pak Vám saunér nalije do dlaní teplý řídký med, vy si jej můžete vetřít do pokožky, kde se jen místečko najde, následně vás potěší ještě jedním nebo dvěma dalšími prohřívacími, voňavými parními rázy a vy si vyběhnete na terasu na čerstvý vzduch, nadýchat se a nechat vstřebat med do pokožky. Suché sanování mám opravdu rád. Co je ale nejdůležitější na sauně, je odpočinek.

Také jsem měl doby, kdy jsem chtěl stihnout co nejvíce tepla. To je ale jinak. Raději si připlatím časový rozvrh a po saunování si dostatečně odpočinu. Dospěl jsem k poměru 15minut v sauně, ochladit, a alespoň 15 – 20min si pohovět, vypnout mozek a myslet jen na jednu, pokud možno pozitivní, věc. To je trochu nevýhoda časově omezených saun, striktně placených po hodinách, půlhodinách nebo konkrétních intervalech. Ideální čas pro saunu jsem vypozoroval cca 2hodiny. Tak aby se člověk v klidu a dobře umyl a osušil, aby měl možnost se alespoň třikrát v klidu prohřát v sauně a měl dostatek času na to odpočinout si mezi saunováním. Hodina je hrozně málo, hodina a půl je pořád o tom, že člověk počítá čas a dostatečně se neuvolní. Proto mi vyhovují Čestlické akce, kdy máte za jednu cenu až tři a půl hodiny sanování a na výběr 14 různých saun. Tam máte opravdu čas na odpočinek. Suchých saun je tam myslím sedm v rozmezí 60 – 100 stupňů, ostatní jsou parní, esenciální a nebo relaxační prohřívány, spojené skvělým Římským bazénem. Největší extrém jsem prozatím zažil ve venkovním prostoru, kdy v únoru bylo v podzemní sauně, tzv. bani 95 stupňů, z nich se šlo do jezírka které udržovali nezamrzlé, tj. cca 0,5 stupňů a venku bylo minus 14 stupňů. Tady jsem se nechtěně dopustil i prohřešku proti desateru správného sanování, tudíž že je pravidlem, po opuštění saunovací kabiny či prostoru se osprchovat od potu a pak teprve se zchladit v ochlazovacím bazénku. Tady byly sprchy bohužel už zamrzlé. Další prohřešek či nešvar mám v tom smyslu, že pokud je trošku pravidlem, že relaxační saunování by se mělo opakovat třikrát a pak má ten správný relaxační význam, pro mne je příjemnější vyčerpávající styl sauny a to opakování až šesti saun. Obvykle dávám tři sauny a tři ceremoniály. Je to vyčerpávající, ale osvobozující. Říkám tomu ,, defragmentace mozku“. Díky únavě nemůže myslet na nepodstatné věci a člověk si uleví i duševně. Pravdou je, že to nejde ze dne na den. Ale obvyklá hodinka a půl mne tak sotva nabudí. I to je někdy žádoucí. Po jednom nebo dvou cyklech člověk někdy dostane větší energii do práce. Když ale jde o to si od práce odpočinout, pak je lepší nespěchat a dát tělu co si žádá.Možná by bylo vhodné říci pár praktických, obecných informací a pravidel, které je z různých důvodů, ať už hygienických, či morálních a nebo i zdravotních, vhodné dodržovat.

SAUNOVÉ DESATEROSAUNOVÉ DESATEROV první řadě je třeba říci, že tato pravidla platí obecně pro všechny typy saunování. Ať už jde o klasickou suchou nebo finskou saunu, parní lázeň, nebo infrasaunu. Ve všech jde o to dostat ze sebe vylučováním potu z těla, ať už pomocí extrémního zahřátí nebo pomocí extrémní vlhkosti okolního prostředí nebo i v nenásilné infrasauně, pokud možno co nejvíce škodlivin, které můžou s potem z těla odejít. Tady je v první řadě hygienické hledisko. Jak před saunováním tak i mezi saunovými cykly, před vstupem do společného ochlazovacího jezírka, bazénku nebo jiné formy ochlazení rozehřátého těla, je důležité a i slušné se důkladně umýt. Před první saunou obvykle důkladně použitím mýdla nebo sprchového šamponu, kvůli čistotě, následně mezi saunovacími cykly alespoň vodou, pokud možno už tehdy chladnou, ze sebe smýt právě ten pot, který z nás dostal ty škodliviny a kterými by slušný a ohleduplný člověk určitě nechtěl zaneřádit ochlazovací jezírko v případě, že by, možná z důvodu neznalosti, skočil ze sauny rovnou do vody, tak jak je to často vidět v některých filmech. Jedinou výjimkou, kdy je možné tuto fázi vynechat je klasický zimní styl sanování, převzatý z kolébky saun Finska a Ruska, kdy v zimních měsících se sanující se nadšenci, ochlazují pomocí přírodní sněhové nadílky. I pak je ale vhodné se před další saunou omýt, abychom do sauny nenosili zchladlý, pot včetně škodlivin jím vyplavených. Další důležitou věcí je, osušení umytého těla před vstupem do sauny. Mokrá neosušená pokožka má tendenci se vlhkem vody ochlazovat a saunovací účinek tak nastává zbytečně později.


SAUNOVÁNÍ je především KLID, RELAX a ODPOČINEK.


Zřejmě druhým nejdůležitějším hlediskem, alespoň z hygienického hlediska je zásada, že sanující se člověk, nikdy neulehá nebo neusedá přímo na dřevěné lavice. Tyto lavice, jsou ze surového broušeného dřeva, a absolutním vysušením vlivem suchého, až 110 stupňů horkého vzduchu by absorbovaly všechen pot, včetně škodlivin. Neříkám, že nenasáknou stejně, ale i jednoduché prostěradlo zabrání tomu, aby se do dřeva, na které si sedne další člověk a nebo na které si sednete vy po někom neohleduplném, dostali škodliviny z těla vyplavené. I přes to prostěradlo se dřevo namočí, ale pouze vlhkostí, která v sauně rychle vyprchá. Naturista KlubNaturista Klub A zásadním hlediskem, které dělá ze sauny jednu z nejúčinnějších relaxačních procedur je klid. Je opravdu důležité, vypnout. Vypnout mozek, vypnout myšlení, vypnout ústa a nebo, pokud si chcete užít saunu s někým společně, přítelem, přítelkyní, kamarádem či kamarádkou, myslet a mluvit o věcech pozitivních, příjemných, ale hlavně ohleduplně k ostatním, kteří chtějí třeba jen v tichosti ležet a nechat ze sebe vyprchat všechno nedůležité, stresující, škodlivé nebo jen nepříjemné. Možná ještě důležitější je relaxace a klidný odpočinek mimo sauny po prohřátí a ochlazení. Tento odpočinek mezi sanováním a po něm by měl být minimálně stejně dlouhý jako pobyt v sauně. Klidně může být i delší. Důležité je, aby člověk myslel pouze na příjemné věci, lépe jen na jednu pozitivní věc, v ideálním případě, aby nemyslel vůbec. Hlavně ne na čas. To je největší nepřítel odpočinku.


Myslím, že hygienické a relaxační hledisko jsem vyčerpal a zbývá nám hledisko etické. Každý z nás byl, a někteří stále jsou mladí a saunování z důvodu zvědavosti či případného setkání s nahým protějškem mohlo být výzvou nebo i dobrodružstvím. Na tom se těžko něco změní, nicméně z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že lidí, kteří jdou do sauny z důvodu ,, očumování“ tam skutečně moc nepotkáte. Jsou takoví. Ale na návštěvu sauny z tohoto důvodu je tam opravdu dost horko. Každopádně nebojte se takového člověka slušně vyprovodit, případně pomocí objektu jeho zájmu. Víc ho tam neuvidíte. Nemusím snad příliš rozvíjet otázku toalet. Pokud Sauny, sprchy a ochlazovací jezírka jsou, a je tomu dobře, věcí společnou, pak šatny a toalety zůstávají stále zónou striktně oddělenou. Jak pánové, tak určitě dámy mají v těchto místech mít zaručeno soukromí.

SLUŠNÉ CHOVÁNÍSLUŠNÉ CHOVÁNÍ

Když se řekne SAUNA, každý si představí něco jiného, ale obvykle je to teplo. Ti kteří tuto zálibu provozují, vidí obvykle tu svou saunu. Konkrétní styl a obvykle i konkrétní místo. Já , jak už jsem řekl, preferuji úplně suchou saunu, nebo parními rázy při provádění saunových ceremoniálů, lehce provlhčenou finskou saunu, spojenou s příjemnými vůněmi esencí, rozlívaných na rozpálené saunové kameny. Ideálně v teplotě kolem 90ti až 95ti stupňů. Při pátém či šestém cyklu může být i 80, ale také 100stupňů. Podle nálady. Další vidí v sauně parní lázeň, kde se zahalen vonnou párou, v prostředí s prakticky stoprocentní vlhkostí okolí, zbaví svých starostí a neduhů už při 60ti stupních, ovšem se stejným množstvím, možná i větším objemem potu. Toto prostředí je obvykle příjemnější pro lidi, kteří nesnesou extrémní teploty, ale také pro ty, kteří trpí dýchacími potížemi nebo astmatem. Na tyto problémy je vlhká, parní sauna skutečně vhodnější. Jsou ale ještě alespoň dva druhy relaxace v sauně. Jedním z nich je takzvaná infrasauna. Ta je příjemná tím, že pracuje při cca 40ti až 60ti stupních na principu infračervených paprsků, které při menší teplotě, prohřejí tělo do větší hloubky, takže ji dobře snáší i lidé například se slabším kardiovaskulárním systémem. Tyto sauny se používají také jako prohřívány svalů před masážemi a jejich nespornou výhodou je i malá velikost. Vejdou se i do větší koupelny. Druhý, já mu říkám, ,,poobědní“ je styl saunování, nebo spíše prohřívání, například místo polední pauzy, v takzvaných prohřívárnách. Jsou to také typy saun, které ale pracují s různou teplotou, třeba již od 30ti stupňů obvykle do 50ti stupňů a s různou vlhkostí. Obvykle jsou doplněny například bylinnou vůní, nebo solným kristalem uprostřed prohřívány a většinou je zde atmosféra podpořena relaxační hudbou. Přál bych si mít takovou polední pauzu a každému kdo si ji může dopřát sobecky závidím. Myslím že na výkonnost a pohodu člověka to má určitě také pozitivní vliv.

Tatam je doba, kdy sauna byl malý srub bez oken a komínů, přistaven skoro ke každému finskému a každému druhému ruskému obydlí, kde se topilo v kamnech na březové dříví, kouř, pokud mohl, odcházel nade,dveřmi, kdy v sauně mohlo být 120 až 140 stupňů a lidé si po očistné kůře skočili do jezera, ve kterém si před tím rozlámali ledový příkrov, aby si následně vzali sekeru a šli opět pracovat do lesa. Dnes je sauna prostředkem narovnání spíše psychické rovnováhy než prohřátí svalů před další prací, ale v určitém ohledu má stejný, blahodárný vliv.

Na závěr bych chtěl jen pár slov pro obě skupinky lidí, které tento článek oslovil.

Vy kdo saunu znáte, máte rádi, využíváte a pomáhá Vám, mějte na paměti, že každý má svůj styl. Nekamenujte mne prosím, pokud Vaše preferovaná sauna je jiného charakteru, nebo máte trochu odlišnou zkušenost.

Vy kdo jste saunu ještě nezkusili, a tento článek jste dočetli až sem, s nadějí, že se dozvíte něco konkrétnějšího, co by Vás utvrdilo v odhodlání zkusit to a nebo doufáte, že tu najdete něco co by Vás v nerozhodnosti odradilo, zkuste to.

Nejsem typ, který dělá někomu zadarmo reklamu. Každý region má svoje. Já jsem ze středních Čech a navštěvuji dvě sauny. Saunu ve VLRZ Měřín (finská a parní – celkem cca 20lidí), ale pokud je možné navštívit sanování při svíčkách nebo některou z akcí NATURISTA.CZ v aquaparku Čestlice (což mám 38km) je to nejlepší začátek. Tady si vybere opravdu každý. 7 saun finského a ruského typu a dalších 7 parních nebo relaxačních, z toho si vybere každý co mu vyhovuje. Mne například sauny přivedli i k naturismu a jsem hrdý, že se mohu hlásit ke členství v Česku prestižnímu klubu NATURISTA.CZ.

Přeji všem hlavně klidný a pohodový život.

Sailor

Článek mírně upravil Roland, kresby poskytl Roman Bureš.


Naturista KlubNaturista Klub
Přispěvatelé: Líbil se Vám tento článek? Máte pěkné naturistické zážitky z Vaší dovolené, cestování, návštěvy bazénu, aquaparku, wellnessu? Podělte se o zážitky s ostatními čtenáři. Za článek většího informačního rozsahu Vám nabízíme volnou vstupenku na libovolnou akci Naturisty cz.
Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL. [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naturisty.

Pokud byste chtěli podpořit Naturistu cz. jakoukoli částkou, tak můžete bez poplatku systémem PAY SEC na naše jméno: naturista, číslo: 3891789. 
Předem Vám děkujeme.

Inzerenti a zájemci: Chtěli byste zde prezentovat svůj obchod, nabídku, služby nebo Vaše činnosti? EMAIL. [Pošta]
Využijte prosím naši širokou nabídku Vaší prezentace na internetu i na reálných a oblíbených akcích NATURISTA.CZ.

5
 
-

Málo fotek ze sauny a saunování.

Vložil Roland Jitka, 10. Říjen 2012 - 10:42

Jak jsme s Ivošem zjistili máme velice málo fotografiií ze saun a saunování. Tímto bych chtěl poprosit všechny, kdo nějaký obrázek ze sauny a saunového prostředí mají, nebo fotografy aby nám nějaké fotky, třeba na příští akci vyfotili, pokud mají tu možnost. Předem děkuji. Stačí nahrát sem do komentáře nebo poslat na email [Pošta] roland@naturista.cz nebo na naturista@naturista.cz [Pošta] .

Pokud jsou zde lidé kdo do sauny rádi chodí, můžete textově saunovou oblast doplnit. Jinak Martinovi za článek moc děkuji, protože saunování je pro mně opravdu jedna velká neznámá, jelikož horko opravdu nemusím. [Spiklenec]

 
-

Malo fotek ...

Vložil PRAZAK, 10. Říjen 2012 - 14:00

Souhlasim,ze,nejen fotek ze saunovani je malo,ale i celkove z Naturistickych akci. Z Babylonu,OBCAS,vice,ale napr.z Cestlic je 90–95% fotek pouze z malovani na telo. Proc neni vice fotek,treba z toboganu,vlnobiti, aquaaerobiku,nebo ruznych jinych soutezi ? Pristup ke galeriim maji stejne pouze clenove Klubu naturistu,tak v cem je problem ? Hezky den. PRAZAK. [Úsměv]

 
-

Souhlas s Pražákem.

Vložil Linka, 10. Říjen 2012 - 18:41
Obrázek uživatele Linka

Fotky opravdu nejsou nejsilnější stránkou Naturista.cz. Jelikož se články vytvářejí jako reportáže, tak je opravdu potřeba udělat reportážní fotky z celého večera a nikoliv jen z velkého finále. Vyfotit opravdu aquapark, více atrakcí, tobogány, všechny soutěže a jako třešničku na dortu pak společné foto a velké finále vyhlášení vítězů. Hezké by bylo třeba nějaké společné foto pěti, deseti lidí i tobogánů u vířivky a jinde u atrakcí. Vím že fotografovat není tak jednoduché ale možná by neškodilo složit takový malý scénář pro fotografa. Já třeba čtu všechny články, prohlížím si členské fotogalerie z aquaparku, ale vlastní aqua ani neznám, protože je foceno jen ze dvou, třech míst, vždy skoro stejným směrem. [Pláč]

Lepší jsou momentkové fotky a z nich čiší spokojenost, kdežto takto se mi u některých fotek zdá, že všichni poslechli povel nástup. Je to ale jen můj názor a protože jsem nikde nenašla žádnou diskusi na tohle téma, tak je možná ojedinělý. [Zmatený]

 
-

Ohledně focení

Vložil Strýček Skrblík (bez ověření), 10. Říjen 2012 - 19:11

Tu před nedávnem bylo diskuzí celkem dost a nemám dojem, že by se dospělo k nějaké shodě [Tmavé brýle] .

Když jsem letos v Miličíně viděl jak mohutně se tam fotí ( a jistě nejen tam), přičemž autor si s fotkami může naložit zcela libovolně, tak celá ta loňská (?) debata o omezení focení byla vlastně úplně zbytečná a fotek by tu z akcí asi mohlo být opravdu více.

Jen dodám, že já jsem vždy tvrdil, že mně focení na akcích nevadí a i kdyby se snad ta fotka objevila jinde, nemám s tím problém.

 
-

Bezpečnost OK, ale focení je slabší.

Vložil Roland Jitka, 10. Říjen 2012 - 20:35

Foti se hodně tedy myslím Miličín a pochopitelně nejen tam, ale fotky se úzkostlivě hlídají. Má je jen Kamil jako fotograf a já (Miličín) a třeba Lipnici jen Ivoš a já (myslím tedy to závěrečné malování písmen) Jinak tam nahota prakticky nebyla kromě té procházky a pak lidé co na Miličíně nebo na Lipnici byli ty svoje fotky. Vím, že tam cvakalo více lidí ale to je spíše demonstrativní jako kuličky, oheň a takové fotky by nikoho nezajímali, jako aby je někde vystavoval, myslím jako zneužití. Nebylo by co hlouček nahých prdelek asi nikomu nic nepřinese. Při focení se snažím vidět co fotograf fotí a hlavně koukám na čísla fotek a když vidím číselně všechny, jak jdou za sebou bez přerušení jsem spokojen a mám k fotografovi důvěru. O bezpečnost toho gro nejvíce fotek obavu nemám.

Taky s Jitkou nemáme problém s našimi fotkami ani FKK, dávame je i bez galerek normálně do cestopisů jako zvětšovací.

Koukám že jsme se od saunování dostali někam úplně jinam, ale komentáře o saunování by si článek zasloužil také. Roland
 
-

Fotky

Vložil rowing (bez ověření), 10. Říjen 2012 - 20:45

JJ fotky z akcí by byly super. Takový ty momentky v pohybu žádný detaily. Pokud bude potřeba tak se klidně na akci nabídnu :). Jestli teda o to bude někdo stát.

 
-

Zkušenosti se saunováním

Vložil mikee, 11. Říjen 2012 - 0:10
Obrázek uživatele mikee

Přidávám moji zkušenost. Se saunováním jsem začal asi před 4mi lety a saunuji se od podzimu do jara většinou 1× týdně, jak je doporučováno pro prevenci nachlazení, viróz a chřipek. Ze začátku jsem se obával, že mé tělo bude nevhodně reagovat na přítomné slečny a dámy, ale mé obavy se nenaplnily. Když jsem viděl, že nahota je v sauně zcela přirozená a nikdo ji neřeší, zbytečný stres opadl. Od té doby chodím do sauny pravidelně relaxovat. Díky saunování jsem se kdysi náhodou dostal i na naturpárty do libereckého Babylonu, které se od té doby občas účastním. Pro mě je optimálních 92°C v potírně mé oblíbené suché finské sauny na 3× 15 minut a těch 15–20 v odpočívárně, vsedě či vleže.

 
-

Fota

Vložil vv, 13. Říjen 2012 - 0:03
Jj, momentky jsou víceříkající, jaká byla např. atmosféra, než nějaká načinčaná profifota. Hledal jsem v tom málu, co jsme si v sauně nafotili a přesně jak píše Roland, ze saunového prostředí toho také moc nemáme. Přeci jen je tam na focení poněkud špatné prostředí. Tak přidám alespoň něco málo.
Sauna PrachaticeSauna Prachatice2[img_assist|nid=24505|title=

Vojto moc děkuji, budou se hodit do příštích článků se saunovou tématikou, škoda, že jsem nevěděl dříve, že je máš, dal bych je do toho článku. Přesto i tak díky a pozdravuj. Roland.
 
-

To saunování je asi trochu

Vložil ferat (bez ověření), 12. Říjen 2012 - 18:48

To saunování je asi trochu věda. Tedy jako laikovi mi to tak přijde. [Spiklenec] Ale co jsem z různých pramenů zjistil, je to léty prověřené a prospěšné. Nicméně nevím jestli se odvážím vyzkoušet – přílišné horko mi moc nesvědčí. [Zmatený]

 
-

souhlas

Vložil sailor, 12. Říjen 2012 - 21:08
Obrázek uživatele sailor

Tak to je přesně moje cesta k naturismu.Přes saunu. Jen že já jsem schopen chodit do sauny i v létě. Stejně tak jsme našli podobný poměr sauny a relaxu po sauně. To je totiž to důležité. Odpočinout si a vypnout. Dík moc za názor v absolutně stejném duchu. Přeju všem, kdo mají rádi teplo a naturistické pojetí života, aby našli podobně příjemnou zkušenost nejen na natur akcích, ale mimo ně třeba i v saunách. Určitě se vídáme. Co se týče fotek ze saun, já osobně beru do sauny jen osušku. Foťák si myslím není dobrá volba. Pokud je skupinka lidí, kteří chodí do sauny zásadně jako parta, a to je taky skvělá možnost, jak se opravdu příjemně uvolnit, pak to chápu. Foťák ve veřejné sauně je trošku mimo mísu, na hranici, nebo za hranicí saunového desatera. Ne všichni saunujícíse jsou automaticky naturisté, respektive, ne všem se focení zamlouvá. Osobně nemám žádný problém s fotkami vlastní osoby, ale každý jsme jiný. Není nahota jako nahota. Dík a příjemný den a víkend všem. [Spiklenec]

 
-

Já a sauna :)

Vložil snike, 13. Říjen 2012 - 20:49

Já už si život bez sauny nedovedu představit :) Pohodový relax tělu i duši, který si dopřáváme pravidelně s manželkou i přáteli. Velmi jsme si oblíbili saunu na Slavii http://vrsovice.isauna.cz/ kam chodíme již 20 let [Svatozář] a kde nás můžete každou středu večer potkat [Spiklenec] Sauna nám vyhovuje svoji velikostí i venkovním bazénkem. Přes léto, kdy je zavřená, navštěvujeme některou ze saun www.infinit.cz

Ještě přidám toto info [Spiklenec]

Podle počtu saunování lze rozlišovat tyto typy saunování:
1× iritační ( dráždivé)
2× tonizující ( povzbudivé )
3× relaxační ( uvolňující)
4× inhibiční ( útlumové )
5× exhaustivní ( vyčerpávající )
6× rizikové jednání ( nejde již o správné saunování )

 
-

měřítko saun

Vložil sailor, 14. Říjen 2012 - 21:19
Obrázek uživatele sailor

Dovolím si trošku nesouhlasit s teoretickým pojmenováním saun podle počtu cyklů. Já osobně , pokud se naskytne příležitost, dávám i 7 cyklů sauny. Nemám ale ten dojem, že by šlo o nesprávné saunování v tom ohledu, že já si svých 6 až 7 saun dopřeju v průběhu cca 3 až 4 hodin. Mezití snižuji teplotu a zvyšuji poměr odpočinku. Ano jak jsem v článku psal, je to styl vyčerpávající a já osobně jsem vyčerpán rád. Nemyslím si ale, že by to šlo za hranice správného saunování. V tomhle ohledu to beru velmi individualně. Staré finské sauny dokázaly vyvinout i 140 stupňů celsia ve třech cyklech. Se snižující se teplotou zátěž samozřejmě klesá. Ano. Běžně doporučený pobyt v sauně o teplotě 95 stupňů je třkrát 15 minut. Mám dost známých, kteří dávají při této teplotě 5 i 6 cyklů,třeba jen po 10ti až 12ti minutách ovšem během 2 až 3 hodin. Po mé nedobrovolné operaci kdy mi byla odebrána slezina a já se dozvěděl, že od teď budu mít pouze poloviční imunitu jsem nezamarodil. Část toho přisuzuji i sauně. Ne vše samozřejmě, ale velkou část určitě.